Planiranje i uređenje
Počinju proljetni radovi u vrtu – evo što sve treba napraviti
Prije nego počnete, opremiti se vrtnim strojevima.
Da biste u proljeće nesmetano uživali u svom lijepo uređenom vrtu, vrijeme je za njegovu pripremu. Evo što sve treba učiniti kad su u pitanju proljetni radovi u vrtu.
1. Košnja trave
Za proljetno održavanje travnjaka prvo je potrebno pokositi travnatu površinu na najnižu razinu. Travnjak treba kositi kada je potpuno suh, u protivnom trava neće biti ravnomjerno pokošena. Multifunkcionalne akumulatorske AL-KO kosilice travu mogu sakupiti, izbaciti ili malčirati.
Akumulatorska kosilica AL-KO Moweo
AL-KO Moweo akumulatorske kosilice iz akumulatorske obitelji Energy Flex.
2. Prozračivanje
Nakon košnje travnjak treba prodisati. Da bismo tlu omogućili bolju apsorpciju vode i hranjiva, prozračivać će biti neophodan. Prozračivanje je poželjno napravit dva puta godišnje, no nikako u vrijeme velikih suša. Čelični noževi akumulatorskog prozračivača iz skupine Energy Flex bit će zaslužni za prekrasan izgled vašeg travnjaka na proljeće.
Akumulatorski prozračivač AL-KO SF 4036
Idealan i lagani partner s velikom slobodom pokretnosti za manje travnjake do 250 m².
3. Čišćenje ostataka trave
Sjedeći korak je pokupiti staru travu i mahovinu, bilo grabljama ili kosilicom koja skuplja travu u koš.
Ostatke trave sa svojih betonskih površina kao i lišće možete jednostavno otpuhati i travnjak je spreman za dosijavanje. Kada ste sjeme ravnomjerno raspršili, travnjak povaljali, zalili i nahranili, vrijeme je da se pozabavite živicama.
Akumulatorski puhač lišća AL-KO LB 2060
Puhač lišća AL-KO LB 2060 s moćnim 20 V litij-ionskim akumulatorom omogućuje ekološki rad bez kabela.
4. Šišanje živice
Za malo ukrasno grmlje koristimo mali multifunkcionalni alat za oblikovanje grmlja, a za živice koristimo škare za živicu koje su dijamantno brušene i lasersko rezane.
Lijep izgled živice i ukrasnog grmlja promijenit će vizuru vašeg vrta stoga se isplati uložiti malo truda da dobiju savršen oblik.
Akumulatorske škare za živicu HT 2050
Uz bežične škare za živicu AL-KO HT 2050 s dijamantom brušenim nožem živicu ćete ošišati lako.
5. Orezivanje voćaka
Suhe grane na stablima bit će također potrebno ukloniti, a za njih tu je poseban alat. Za rezidbu voćaka i ostalog drveća koristimo multifunkcionalnu akumulatorsku pilu koja nam između ostalog može koristiti i u kućanstvu.
Akumulatorska pila AL-KO HS 2015
Akumulatorska ručna pila AL-KO HS 2015 djelotvorno i efikasno podupire vaše manje radove kod piljenja.
6. Uklanjanje grana
Nakon orezivanja, grane stavljamo u drobilicu koja može prihvatiti debljinu grane do 4 centimetra i pretvoriti je u sitni treset. Ostaci grana bit će korisni za muljenje, odnosno pokrivanje korijena biljaka. Ovakvi zeleni ostaci bit će istovremeno vrlo korisni u sprječavanju izbijanja korova, ali i dekorativni.
Električna sjeckalica AL-KO Easy Crush MH 2810
Savršena za grmolike grančice i svježe grane, ali i za mekaniji, lisnati vrtni otpad.
7. Čišćenje terase
A da bi i betonske terase bile jednako lijepe, ni na njih ne treba zaboraviti. Nakon duge zime njihov izgled nije uvijek reprezentativan pa tom problemu možete doskočiti uporabom čistača fuga koji im jednim prelaskom vraća stari sjaj.
Akumulatorski uređaj za čišćenje Fuga AL-KO MB 2010
AL-KO Moweo akumulatorske kosilice iz akumulatorske obitelji Energy Flex.
Uz prave uređaje i alat prekrasan zeleni tepih i vrtne terase su vam nadohvat ruke.
Planiranje i uređenje
Studeni je idealan mjesec za pripremu travnjaka i tla za zimu, ali i sadnju lukovica
Hladnije temperature i kraći dani ograničavaju vrtne aktivnosti ali je sada dobro vrijeme da pripremite tlo, biljke i vrtne uređaje za zimu kako bi u proljeće imali zdrav vrt spreman za nove izazove.
Jedan od osnovnih radova u studenom je priprema travnjaka
Prije prvog snijega potrebno je pokupiti otpalo lišće jer se ono dugo zadržava na travnjaku. Upotreba puhača i usisivača lišća olakšat će ovaj zadatak omogućujući brz i efikasan rad. Usisivači lišća imaju u pravilu funkciju usitnjavanja lišća koji možete koristiti za kompost ili kao malč. Pokosite travnjak još jedan a vjerojatno i zadnji put u ovoj sezoni. Travu možete pokositi na neku višu razinu kako bi lakše podnijela nadolazeće hladne mjesece.
Priprema tla za zimu
Priprema tla za zimu omogućuje tlu da preko zime odmori i obogati se hranjivim tvarima, što je važno za proljetnu sezonu. Tlo treba obraditi prije nego što temperature previše padnu tj. prije prvog mraza. Smrznuto tlo postaje tvrđe i teže ga je obrađivati. Kopačice su moćni pomoćnici za takve grube radove. Bilo da pripremate tlo za sadnju lukovica ili želite samo poboljšati strukturu tla za proljeće, kopačica će vam znatno olakšati posao.
Dodavanje organskog materijala u obrađeno tlo, poput komposta ili slično, povećava njegovu plodnost. Osjetljive biljke zahtijevaju dodatnu zaštitu kako bi preživjele hladne zimske mjesece. Možete ih zaštititi slojem slame, malča ili specijalnom tkaninom koja zadržava toplinu.
Višenamjenski uređaj za razne vrtne zadatke koji će olakšati košnju i orezivanje
Studeni je zadnja prilika da posadite proljetne lukovice poput zumbula, šafrana, narcisa i tulipana. Posadite ih kako bi vas u proljeće iznenadile svojim prekrasnim cvjetovima.
Kako bi vaši vrtni uređaji bili spremni za iduću sezonu, važno je osigurati njihovo pravilno održavanje i zaštitu tijekom zime. Očistite i pripremite svoje vrtne uređaje prema uputama proizvođača. Koristite li akumulatorske uređaje, nemojte zaboraviti izvaditi baterije.
Studeni je važan mjesec za pripremu vrta za zimu. Pametno planirajte zimski odmor vrta, proljeće će vam uzvratiti bogatstvom boja. Neka u proljeće zablista u punom sjaju.
Planiranje i uređenje
Višenamjenski uređaj za razne vrtne zadatke koji će olakšati košnju i orezivanje
U vrtu se suočavamo s mnogim različitim zadacima. Umjesto kupovine različitih uređaja postoji rješenje koje obuhvaća mnoge funkcije u jednom uređaju. Multifunkcionalni ili MultiTool uređaji odličan su izbor ako ste u potrazi za jednim uređajem kojim možete riješiti mnoge različite zadatke u vrtu poput rezanja živice, košnje trave i orezivanja grana.
Donosimo vam par savjeta na što trebate obratiti pozornost prilikom kupovine jednog takvog uređaja.
Na tržištu su pretežno akumulatorski, benzinski ili električni uređaji
Ako nemate pristup struji, svakako birajte akumulatorski ili benzinski uređaj. Snaga motora je izražena u kilovatima (kW) ili konjskim snagama (KS). Planirate li odrađivati teže zadatke, svakako odaberite model s jačim motorom.
Idealno je vrijeme za orezivanje biljaka, uklanjanje lišća i otpada s tla… Evo koje alate koristiti
Nadalje, usporedite duljinu mača kod nastavka lančane pile kod pojedinih modela. Određeni modeli imaju i teleskopski nastavak za rad na visini. Ovo je posebno važno za orezivanje voćaka i visokih živica.
Provjerite koji se dodaci isporučuju uz bazni uređaj te usporedite cijene cijelog paketa ili pojedinih komponenti.
Težina uređaja je važan faktor a posebno ako ćete uređaj koristiti duže vrijeme. Veća težina uzrokuje brži zamor i smanjuje produktivnost. Ako ipak kupujete uređaj koji je teži, razmotrite modele s pojasom za nošenje. Ergonomski dizajn i udobne ručke osigurat će udobniji rad. Prilikom odabira određenog brenda, provjerite postojanje servisne mreže ali i jamstvene uvjete i usluge. Kvalitetna i adekvatna podrška je važna kako bi mogli ostvariti svoja prava u slučaju reklamacija pod jamstvom.
Višenamjenski MultiTool uređaji optimalan su izbor za sve vrtlare koji žele svestran i fleksibilan uređaj. Postanite učinkovitiji i organiziraniji uz ovo višenamjensko rješenje koje vam omogućuje da budete spremni za svaki zadatak u vrtu. Ako prilikom kupovine obratite pozornost na ključne značajke, osigurat ćete da nabavite uređaj koji odgovara vašim potrebama.
You must be logged in to post a comment Login