Povežimo se

Vrt

Biljke kojima nećete nedostajati kada odete na godišnji odmor

Čak ni ako vas nema mjesec dana

Uskoro kreću godišnji odmori i mnogi ne znaju tko će se u tom razdoblju brinuti o njihovim biljkama. Međutim, postoje biljke kojima nećete nedostajati ni ako se odmarate mjesec dana. Otkrivamo koje su to.

Skupina žednjaka

Sve ove živopisne biljčice pripadaju skupini žednjaka. ‘To je skupina bilja koja ne zahtijeva skoro pa nikakvu njegu i brigu, idealne su za ljude koji nemaju vremena, a svi želimo imati neki balkon, vrt s cvijećem ili biljem, zato smo odabrali žednjake, samo da pokažemo kako možemo imati raznoliko bilje o kojima ne treba brinuti skoro pa uopće’, kaže Lidija Mamić, cvjetna dekoraterka u Vrtnom centru Šestine.

biljke-dom-na-kvadrat

Ove biljke zadržavaju vodu u svojim mesnatim listovima i tako se sami navodnjavaju. Dovoljno im je zalijevanje jednom mjesečno, te hranjiva.

Odgovara im pjeskovito tlo

‘Međutim, ako je čuvarkuća, naprimjer ili bilo koji drugi žednjak u zemlji, tu stvarno ne treba ništa osim očistiti biljku, malo joj dodati supstrata, odnosno zemlje ako fali, dakle, ono što je važno, da supstrat koji dajemo ovim žednjacima sadrži određenu količinu pijeska, pjeskovito tlo im odgovara, baš iz tog razloga zato što ne zadržava vlagu’, dodaje.

Čuvarkući se pripisuju i ljekovita svojstva. Iz njezina lista izlazi bijela tekućina koja je, vjeruje se, dobra za upale.

biljke-dom-na-kvadrat

‘Također iz porodice žednjaka su i ovi sedumi, kojih ima nekoliko tisuća vrsta, ima viših, ima nižih, ima puzećih, ima sa sitnijim listom, s krupnijim, a oni isto tako sadržavaju vodu u svojim listićima, i ne treba im uopće zalijevanja, odnosno, ako su baš velike suše, jedanput mjesečno im damo malo vode, dodamo malo hranjiva, i to je sva briga’, tvrdi Lidija.

Rezati suho lišće

Seduma ima i cvatućih. ‘Pustinjska ruža uglavnom raste nisko i tvori onako jedan gusti grm, koji također ne zahtijeva nikakvu brigu, idealna je za sadnju u kamenjare, može se saditi u teglice, žardinjere, može biti u vrtu, važno je napomenuti da je to trajnica, svake godine ona obnavlja cvijet, ono što mi trebamo napraviti je odrezati suho lišće, ocvalo cvijeće i to je sve’, kaže.

biljke-dom-na-kvadrat

Podnosi sušu i voli jako puno suncu, ali uspijeva i u polusjeni i sjeni. Ono što je kod nje važno je da zaista zaboravite na njezino zalijevanje jer uz puno vode, njihov sitni korjenčić može brzo istrunuti. Osim seduma, ima i drugih vrsta biljaka koje podnose sušu.

Vrlo lako se primi

‘Ovdje imamo bršljan ili hederu, hedera ima jako puno vrsta, od sitnolisnih do one s velikim listom, šarenolisne, zelene i tako dalje, ali ono što je važno napomenuti da je ona jako otporna biljka, invazivna je, treba ju kontrolirati, a možemo ju saditi u zemlju, uz zidove, možemo ju saditi s terase, npr. puštati da pada dolje, ako imamo neki zid koji treba pokriti, možemo ju rezidbom saditi u žardinjere, ona se uglavnom vrlo lako primi, te korjenčiće’, sigurna je Lidija.

biljke-dom-na-kvadrat

Da bi listovi ostali zeleni, treba je dohraniti, a za ljepotu i gustoću treba je redovno orezivati. Zalijevanje – jednom mjesečno.

Kombinacija i s penjačicama

Možemo ju kombinirati s bilo kojom biljkom, isto tako s penjačicom, što je važno kod kontrole, znači rezidba. Treba je povremeno prorijediti, treba preduge grane odrezati, to jest idealno bi bilo dva puta godišnje da ju se malo poreže jer ona prilično brzo raste.

I za kraj smo ostavili biljku koja jako dobro može izgledati na ulazu u vaše dvorište, vrt ili dom.

biljke-dom-na-kvadrat

‘Idealne biljke za tako nešto su juke, one su prilično otporne na sušu, na sušno vrijeme, vole sunce, kod njih nema uopće posla, znači nema neke dodatne brige. Donji listovi jedino oni koji odumru, oni se režu, i to je sve. Zalijevanje je minimalno, mogu podnijeti sušno razdoblje, možemo bez problema otići na godišnji i ne brinuti što će s njima dogoditi’, kaže.

Zaštita tijekom zime

Za nju treba znati da je mediteranska biljka, pa ih treba zaštititi tijekom zime. Zna imati i prekrasan cvijet visine do metar i pol u raznim bojama kojim će biti i prekrasan ukras vašem domu.

Vrt

Spas od ljetnih vrućina u vlastitom dvorištu: Pevex bazeni za vrt

Potražite spas od ljetnih vrućina u vlastitom dvorištu

pevex bazeni

Ljeto nam se vratilo, a mnogi od nas još su uvijek u gradu. Kad temperature porastu, tražimo brzo i jednostavno rješenje za osvježenje – a sve više ljudi pronalazi ga u bazenu. Danas su dostupni modeli koje možete postaviti sami, bez građevinskih zahvata i uz prihvatljiv budžet.

U Pevexu su prepoznali potrebe modernih korisnika i u svoju ponudu uključili širok izbor bazena za različite prostore i stilove života.

Kako odabrati savršen vrtni namještaj? Savjeti stručnjaka iz Pevexa

Montažni bazeni: jednostavna rješenja za veliko osvježenje

„U našoj ponudi imamo tri vrste bazena. Bazeni na napuhavanje, hidromasažni i montažni“, ističe Maja Nujić, viša specijalistica razvoja asortimana iz Pevexa. Montažni bazeni posebno su popularni jer kombiniraju čvrstu konstrukciju i jednostavno postavljanje, a dolaze u okruglim i pravokutnim varijantama.

Zahvaljujući spoju stabilnog metalnog okvira i specijalne bazenske folije, izdržat će sve aktivnosti u vodi. Ovakav tip bazena savršen je za veća druženja pod suncem. S obzirom na veličinu, praktičan su izbor za veća dvorišta koja traže fleksibilna i brza rješenja.

Pevex bazeni na napuhavanje i hidromasažni modeli za brzo uživanje

Bazeni na napuhavanje nisu rezervirani samo za djecu – sve su češći izbor i za odrasle koji žele brzo i jednostavno rješenje. Okrugla ili ovalna konstrukcija s napuhanim prstenom omogućuje brzu montažu i demontažu te jednostavno spremanje izvan sezone.

Za one koji žele više od običnog kupanja, tu su hidromasažni bazeni – pravo kućno wellness iskustvo bez potrebe za građevinskim zahvatima. Dostupni su u različitim veličinama, a najčešće dolaze kao napuhani modeli s mogućnošću grijanja vode i opuštajućom masažom.

Održavanje i dodatna oprema

Iako nisu trajni objekti, bazeni na napuhavanje i montažni bazeni zahtijevaju redovito održavanje. U Pevexu su dostupni ručni i automatski usisavači, električne pumpe, filter ulošci te setovi za čišćenje. Neizostavan je i izbor bazenske kemije – za pravilan pH, dezinfekciju, zaštitu od algi i bistru vodu.

Idealna pH vrijednost vode je između 7,2 i 7,6, a redovito mjerenje i doziranje klora ili alternativnih sredstava sprječava razvoj bakterija i neugodnih mirisa.

Za dodatnu zabavu tu su i napuhane lopte, madraci, rukavice, prsluci i maske za ronjenje – jer uživanje u bazenu nije potpuno bez igre.

Paljenje kave je najjednostavniji način da otjerate komarce, a stvarno djeluje!

Bilo da želite osvježenje nakon posla, vikend opuštanje s prijateljima ili svakodnevnu zabavu za djecu, Pevex bazeni se lako postavljaju i postaju nezaobilazan dio ljetnog ugođaja u dvorištu.

pevex.hr

Nastavite čitati

Bilje

Prirodna zaštita od komaraca i nametnika: Ove biljke zaista djeluju

Kako temperature rastu, s njima bujaju vrtovi i balkoni puni cvijeća, povrća i začinskog bilja. No, ljeto sa sobom donosi i dosadne kukce – od komaraca do muha i mrava. Umjesto da posegnete za kemijskim sredstvima, stručnjakinja za hortikulturu Milica Sekulić otkriva kako se prirodno možete zaštititi – uz pomoć biljaka koje su i estetski privlačne i funkcionalne.
Prirodna zaštita od komaraca i nametnika dugoročno je uvijek bolja nego posezanje za raznim štetnim kemikalijama.

Skrivaju se i u vašem vrtu: Evo što nikada ne smijete napraviti ako vas ugrize krpelj

Prirodna zaštita od komaraca i nametnika: mirisne biljke koje čuvaju vaš vrt

„Postoje repelentne biljke,“ potvrđuje Milica Sekulić, bacc. ing. agr. „Dovoljno je pogledati sastav brojnih insekticida – mnogi su bazirani na uljima upravo tih biljaka.“ Komarci, muhe, mravi i drugi ljetni napasnici osjetljivi su na jake arome i eterična ulja koja ove biljke sadrže.

Ako želite izbjegnuti kemikalije i stvoriti zdraviji okoliš za svoju obitelj, prirodna zaštita od komaraca i štetnika putem biljaka je jednostavno i učinkovito rješenje.

Kako se riješiti puževa u vrtu: 5 prirodnih i učinkovitih metoda

Koje biljke posaditi?

Na balkone, prozorske daske ili rubove vrtova idealno je zasaditi:

  • Limunsku travu – sadrži citronelu, prirodni repelent, a istovremeno listove možete koristiti za pripremu limunade i aromatizirane vode. Što više biljaka imate, to će djelovanje biti učinkovitije.
  • Bosiljak – odlično uspijeva u tegli, odbija komarce, a koristit će vam i u kuhinji.
  • Kadulju, timijan i lavandu – mirisne, dekorativne i učinkovite protiv insekata. Njihova eterična ulja odbijaju komarce i muhe, osobito kad protrljate listove.
  • Ružmarin – zimzelen i otporan, tjera mrave i komarce, ali privlači pčele i ose pa ga pažljivo pozicionirajte.

Biljke kao saveznici u povrtnjaku

U organskom vrtu neizostavne su:

  • Kadifice (tagetes) – čiste tlo od nematoda i drugih podzemnih štetnika.
  • Neven – djeluje repelentno i ukrasno.
  • Bosiljak, timijan, kadulja – štite povrće, a istovremeno ga oplemenjuju aromom i mirisom.

Kombiniranjem funkcionalnih i dekorativnih vrsta postiže se dvostruki učinak – estetski privlačan prostor i prirodna zaštita od komaraca i štetnika tijekom cijelog ljeta.

Bez pesticida i bez brige

Sadnjom pravilno odabranih biljaka stvorit ćete oku ugodan, mirisan i funkcionalan prostor. Osim što doprinose bioraznolikosti i privlače korisne insekte poput pčela, ove biljke smanjuju potrebu za kemijskim sredstvima i čine vaš vanjski prostor ugodnijim za boravak – osobito u toplim ljetnim večerima.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice