Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Biljke kojima nećete nedostajati kada odete na godišnji odmor

Čak ni ako vas nema mjesec dana

Uskoro kreću godišnji odmori i mnogi ne znaju tko će se u tom razdoblju brinuti o njihovim biljkama. Međutim, postoje biljke kojima nećete nedostajati ni ako se odmarate mjesec dana. Otkrivamo koje su to.

Skupina žednjaka

Sve ove živopisne biljčice pripadaju skupini žednjaka. ‘To je skupina bilja koja ne zahtijeva skoro pa nikakvu njegu i brigu, idealne su za ljude koji nemaju vremena, a svi želimo imati neki balkon, vrt s cvijećem ili biljem, zato smo odabrali žednjake, samo da pokažemo kako možemo imati raznoliko bilje o kojima ne treba brinuti skoro pa uopće’, kaže Lidija Mamić, cvjetna dekoraterka u Vrtnom centru Šestine.

biljke-dom-na-kvadrat

Ove biljke zadržavaju vodu u svojim mesnatim listovima i tako se sami navodnjavaju. Dovoljno im je zalijevanje jednom mjesečno, te hranjiva.

Odgovara im pjeskovito tlo

‘Međutim, ako je čuvarkuća, naprimjer ili bilo koji drugi žednjak u zemlji, tu stvarno ne treba ništa osim očistiti biljku, malo joj dodati supstrata, odnosno zemlje ako fali, dakle, ono što je važno, da supstrat koji dajemo ovim žednjacima sadrži određenu količinu pijeska, pjeskovito tlo im odgovara, baš iz tog razloga zato što ne zadržava vlagu’, dodaje.

Čuvarkući se pripisuju i ljekovita svojstva. Iz njezina lista izlazi bijela tekućina koja je, vjeruje se, dobra za upale.

biljke-dom-na-kvadrat

‘Također iz porodice žednjaka su i ovi sedumi, kojih ima nekoliko tisuća vrsta, ima viših, ima nižih, ima puzećih, ima sa sitnijim listom, s krupnijim, a oni isto tako sadržavaju vodu u svojim listićima, i ne treba im uopće zalijevanja, odnosno, ako su baš velike suše, jedanput mjesečno im damo malo vode, dodamo malo hranjiva, i to je sva briga’, tvrdi Lidija.

Rezati suho lišće

Seduma ima i cvatućih. ‘Pustinjska ruža uglavnom raste nisko i tvori onako jedan gusti grm, koji također ne zahtijeva nikakvu brigu, idealna je za sadnju u kamenjare, može se saditi u teglice, žardinjere, može biti u vrtu, važno je napomenuti da je to trajnica, svake godine ona obnavlja cvijet, ono što mi trebamo napraviti je odrezati suho lišće, ocvalo cvijeće i to je sve’, kaže.

biljke-dom-na-kvadrat

Podnosi sušu i voli jako puno suncu, ali uspijeva i u polusjeni i sjeni. Ono što je kod nje važno je da zaista zaboravite na njezino zalijevanje jer uz puno vode, njihov sitni korjenčić može brzo istrunuti. Osim seduma, ima i drugih vrsta biljaka koje podnose sušu.

Vrlo lako se primi

‘Ovdje imamo bršljan ili hederu, hedera ima jako puno vrsta, od sitnolisnih do one s velikim listom, šarenolisne, zelene i tako dalje, ali ono što je važno napomenuti da je ona jako otporna biljka, invazivna je, treba ju kontrolirati, a možemo ju saditi u zemlju, uz zidove, možemo ju saditi s terase, npr. puštati da pada dolje, ako imamo neki zid koji treba pokriti, možemo ju rezidbom saditi u žardinjere, ona se uglavnom vrlo lako primi, te korjenčiće’, sigurna je Lidija.

biljke-dom-na-kvadrat

Da bi listovi ostali zeleni, treba je dohraniti, a za ljepotu i gustoću treba je redovno orezivati. Zalijevanje – jednom mjesečno.

Kombinacija i s penjačicama

Možemo ju kombinirati s bilo kojom biljkom, isto tako s penjačicom, što je važno kod kontrole, znači rezidba. Treba je povremeno prorijediti, treba preduge grane odrezati, to jest idealno bi bilo dva puta godišnje da ju se malo poreže jer ona prilično brzo raste.

I za kraj smo ostavili biljku koja jako dobro može izgledati na ulazu u vaše dvorište, vrt ili dom.

biljke-dom-na-kvadrat

‘Idealne biljke za tako nešto su juke, one su prilično otporne na sušu, na sušno vrijeme, vole sunce, kod njih nema uopće posla, znači nema neke dodatne brige. Donji listovi jedino oni koji odumru, oni se režu, i to je sve. Zalijevanje je minimalno, mogu podnijeti sušno razdoblje, možemo bez problema otići na godišnji i ne brinuti što će s njima dogoditi’, kaže.

Zaštita tijekom zime

Za nju treba znati da je mediteranska biljka, pa ih treba zaštititi tijekom zime. Zna imati i prekrasan cvijet visine do metar i pol u raznim bojama kojim će biti i prekrasan ukras vašem domu.

vrtni centar Šestine

Oglas

Bilje

Jednostavne i predivne… Uzgojite ivančice u vrtu ili na balkonu

Ovo omiljeno cvijeće brzo raste i cvijeta i lako se prilagođava raznim uvjetima.

Iako ivančice (poznate i kao margarite) ne zahtijevaju puno njege, a ponekad će odlično uspijevati i bez naše pomoći. Ipak prava količina vode i pravilno izlaganje suncu, sigurno će osigurati da u njima uživate cijelo ljeto. Ivančice su dio obitelji Asteraceae koja se sastoji od preko 20.000 vrsti.

Kako brinuti o ivančicama?

Članovi porodice ivančica ne zahtijevaju puno brige, potrebno ih je ipak zasaditi ili držati na sunčanom mjestu barem 6 sati u danu, ako želite da ona cvjeta najbolje što može.

Kakva im je zemlja potrebna?

Ova biljka ne voli puno vode, pa joj omogućite drenažu tla kako bi se korijenje moglo sušiti između navodnjavanja.

Kako često zalijevati?

Ako im dajete previše vode, to ćete brzo primijetiti na listovima koji će postati žuti. Stručnjaci savjetuju deci do dva vode tjedno, a nju je potrebno staviti na dno posude u kojoj se nalazi ivančica. Govorimo o sezoni rasta, a tijekom zime će biti sasvim dovoljno ako im date vode svaka dva tjedna.

Ivančice znaju kako vam pokazati što im treba, ako im nešto ne odgovara one će izgledati umorno”, navela je Linda Langelo, specijalistica hortikulture na sveučilištu Colorado State.

Je li potrebno dodavati gnojivo zemlji?

Langelo savjetuje nježni fertilizer dodati ivančicama jednom mjesečno, a možete koristiti i malč od organskih materijala koji će dodati nutrijente zemlji dok se razgrađuju.

Ovo su najbolje biljke za spavaću sobu – čiste zrak i pobjeđuju nesanicu

Kako zasaditi ivančice?

Mnoge vrste ivančica jako brzo rastu, a mogu se zasaditi kao sjeme u proljeće, a svoju će ljepotu otkriti na kraju ljeta. Ivančice možete kupiti i u većini vrtnih centara kroz cijelu sezonu.

“Ako želite biljku pripremiti za zimu, dodajte malč koji će pomoći održavati temperaturu i zaštiti korijen od smrzavanja”, savjetovala je Heather Sherwood, stručnjakinja za hortikulturu u Botaničkom vrtu grada Chicaga.

Treba li ih se podrezivati?

Na taj ćemo način potaknuti cvjetanje, ali nikada to ne bi trebalo raditi pretjerano. Otpornije vrste možete podšišati i ostaviti u vrtu tijekom zime sve do proljeća. Na isti način možete kontrolirati njihov rast jer je ovo cvijet koji jako brzo raste.

Posađene ivančice možete razdijeliti i rasporediti to balkonu i vrtu ili pokloniti prijatelju. “Ako vidite pupoljke na cvijetu, pričekajte da završi faza cvjetanja, što je najčešće tijekom srpnja”; navodi Sherwood te savjetuje ta to činite jer ćete im tako omogućiti da izgledaju zdravije, a i dati im prostora da se nesmetano šire.

Ovo je najbolje začinsko bilje za uzgoj u domu

Kada je ivančice potrebno presađivati?

Ako ih uzgajate u teglama za cvijeće, premjestite ih u veću posudu kada primijetite da korijenje izlazi kroz rupe na dnu posude, ali Sherwood ističe da je vidljivost korijena ustvari znak da ste to već trebali napraviti.

Stručnjakinja upozorava da se cvijeće ne premješta u preveliku posudu odmah, za početak neka ona bude u promjeru veća za nekoliko centimetara. Stvar je u tome da one vole male prostore, a vi biste ih trebali presaditi već danas ako ste ih tijekom zime čuvali u zatvorenom prostoru i planirate ih uskoro vratiti na balkon.

Koji su uobičajeni problemi s uzgojem i održavanjem ivančica?

Ako ih se uzgaja u odgovarajućim okolnostima, neće zadavati probleme (iako bi zečevi i neki insekti mogli uživati u njima kao u finoj poslastici). Previše vlage može uzorkovati razvoj gljivica na listu.

Pepelnica isto može preuzeti biljku: “Visoka vlaga i vrućina, uz loš protok zraka, mogu biti uzroci razvoja pepelnice.”, navodi Sherwood te dodaje da se bolesti mogu liječiti fungicidima i odgovarajućim otopinama.

Nastavite čitati

Vrt / Eksterijer

Priprema vrta za proljeće, evo što prvo treba napraviti

Hladno vrijeme uzima danak ostavljajući podove u dvorištu prekrivene prljavštinama.

Temperature su sve idealnije!

Do prekrasnog proljetnog vrta je dalek put, a proces počinje sada. Dolaskom ljepšeg vremena i povećanjem temperatura, uspavani vrt žudi za prvim dodirima. Priprema vrta za proljeće znači da će sve biti spremno za nove biljke i njihov rast.

Dolaskom lijepog vremena, temperature zraka nam postepeno rastu. Kada postignu pet stupnjeva Celzijevih u tlu odnosno 15 stupnjeva u zraku, potrebno je odraditi prve radove na okućnici i u vrtu.

“Prvo što možemo raditi je orezati i oblikovati živicu i ukrasno grmlje, orezati drveće, pripremiti travnjak i travnate površine za nadolazeću sezonu i pripremiti tlo u vrtu za sadnju i sijanje povrća i biljaka”, objašnjava Dean Vrček.

10 najvećih vrtnih mitova: Otkrivamo što se krije iza njih

Što je najbitnije?

Ako sanjate o prekrasnom travnjaku, onda je prozračivanje obavezan zadatak. To je uobičajena vrtlarska praksa koja će pomoći da vaš travnjak postane gust i zelen. No prije toga, travnjak prvo treba pokositi.

Priprema travnate površine travnjaka započinje prije svega da pogledamo sam travnjak, da vidimo da li je od zimske sezone ostalo neko drveće ili lišće koje je potrebno skloniti sa travnate površine, a zatim krećemo sa prvom košnjom.

Košnja bi trebala biti na višoj razini košnje, dakle negdje tri do sedam centimetara, kako ne bi oštetili korijen trave, s obzirom na to da korijen trave pod utjecajem zimskog vremena nije priljubljen toliko uz tlo te bi se mogao oštetiti ukoliko bi kosili puno niže.

Ne zaboravite prozračiti travnjak

Travnjak prozračujemo dva puta godišnje, prvi put prije vegetacije, a sljedeći put u jesen kada ćemo ga pripremiti za zimu.

Ako želite privući ptice u vaš vrt zasadite ove predivne biljke

“Nakon što smo prozračili travnjak, na oguljene dijelove travnate površine dosijat ćemo travu koja će prihraniti travnjak i prevaljat ćemo ga sa valjkom za valjanje. Nakon toga obilno ćemo zaliti travnjak”, objašnjava Dean.

Kretanje zraka ključno je za rast trave, baš kao svjetlost i voda. Prozračivanje pomaže u kretanju zraka, razbija tlo i pomaže odvodnju vode, a treba ga vršiti tamo gdje je trava gažena. Ako ne prozračujete travnjak, trava bi mogla biti sklonija zbijanju što će s vremenom zaustaviti njen rast i onemogućiti pravilnu drenažu.

Početkom ožujka, odnosno prije vegetacije, treba orezati drveće

Orezujemo kako bi otklonili suhe i polomljene grane kako bi krošnja dobila prozračnost i kako bi svijetlo moglo doprijeti, te oblikujemo vanjski dio krošnje kako nam ne bi zaklanjao neke druge sadnice koje se nalaze na vrtu, naročito ako je to neki mali vrt.

Kod orezivanja živice i ukrasnog bilja prvo orezivanje također radimo u proljeće prije same vegetacije. Orezujemo ne samo da bi nam bilo lijepo oku već da bi ojačali slabije grane i dobili gustu i lijepu živu ogradu odnosno ukrasno bilje.

Bitan je alat koji koristite

Što se tiče orezivanja grana, Dean koristi 18 voltnu pilu za granje iz obitelji Home, Bosch and Garden Compatible koja je kompatibilna i sa drugim proizvođačima koji koriste istu bateriju.

Pila je mala, lagana, prilagođena je za teško dostupna mjesta, nije potreban kabel što nam omogućuje potpunu fleksibilnost, te je baterija vrlo jaka, ima 18 volti.

Lančana pila za grane ima u sebi spremnik za ulje, a pomoću pumpice ćemo svaki put dozirati ulje tako da nam lanac ne bi ostao suh te da imamo dugotrajni učinak i što duži vijek trajanja same lančane pile. Dostupna je u AL-KO-u.

Preporuča se rahljenje tla

U ovom dijelu godine pripremit ćemo tlo za sadnju i sjetvu povrća i sadnica na vrtu. Rahljenjem tla poboljšat ćemo strukturu zemlje kako bi hranjive tvari lakše doprle do biljke.

Za rahljenje tla AL-KO u ponudi ima motorne kopačice, male, srednje i velike, ovisno o tome da li proizvodimo hranu za sebe ili za daljnju prodaju.

Savršeno je vrijeme za planiranje vašeg proljetnog vrta. Pri tom obratite pažnju na količinu sunčeve svjetlosti u vašem vrtu, kako bi odabrali biljke koje će najbolje uspijevati.

alko-garden.hr

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice