Bilje
10 najljepših boja orhideja
Obojite svoj dom ovim popularnim sobnim biljkama
Postoji razlog zašto su orhideje tako popularne sobne biljke, unatoč tome koliko su osjetljive. Naučite kako se brinuti o orhidejama i ispunite svoj dom njihovim nježnim, egzotičnim i šarenim cvjetovima. Jedna od najboljih stvari o ovom cvijeću je dijapazon prirodnih boja za orhideje. Orhideje broj jedan koje se prodaju potrošačima su Phalaenopsis orhideje, a najčešće prirodne boje uključuju bijelu, ljubičastu, ljubičastu, žutu i ružičastu.
1. Crvene orhideje
Crvene orhideje simboliziraju ljubav, želju i romantiku, ali i snagu i hrabrost. One se kreću od izrazito živih do dubljih u sjeni. Dva roda orhideja koje mogu dati crvene cvjetove su Phalaenopsis i Cattleya. Orhideje Phalaenopsis najčešće su uzgojene orhideje koje se lako održavaju i koje su dostupne potrošačima.
2. Narančaste orhideje
Narančaste orhideje simboliziraju kreativnost, strast i avanturu. Njihova živost pomaže u njegovanju energije i jednostavno su prekrasan način za dodavanje svjetline u prostor. Kao i druge orhideje koje ćete pronaći na ovom popisu, narančaste orhideje mogu se pronaći u rodovima Phalaenopsis i Cymbidium.
3. Žute orhideje
Općenito, žuta boja simbolizira sreću, prijateljstvo i radost, a tako je i kada su u pitanju orhideje. Toplina boje predstavlja toplinu osobnosti, a ovo bi cvijeće donijeti će vedrinu njihovom promatraču. Žute orhideje nalaze se u rodu Phalaenopsis kao i u rodu Dendrobium.
Kad kupujete orhideje ovo morate znati
4. Zelene orhideje
Zelene orhideje predstavljaju rast, sreću i dobro zdravlje. Ovaj cvijet bio bi prekrasan dar za nekoga tko ulazi u novu fazu života, bilo da je upravo diplomirao, postao novi roditelj ili započeo novi posao. Dva roda orhideja koje dolaze u zelenoj boji su Cymbidium i Dendrobium.
5. Plave orhideje
Plave orhideje su najrjeđa boja. Većina što vidite na tržištu su bijele orhideje Phalaenopsis u koje su ubrizgane prirodne boje kako bi se prikazala plava boja, iako novo cvijeće nakon tog ciklusa cvatnje više neće biti modro. Jedine prave orhideje koje prirodno rastu s plavim cvjetovima obično se ne prodaju potrošačima i više su rijetkost, pa ih nećete vidjeti ni u jednom vrtnom centru ili čak u prodaji na internetu.
Zbog ove rijetkosti, plavi cvjetovi orhideja često simboliziraju jedinstvenost.
6. Ljubičaste orhideje
Povijesno gledano, ljubičasta predstavlja kraljevstvo i eleganciju, a isto vrijedi i za ljubičaste orhideje. Dolaze u raznim ljubičastim bojama, neke imaju dublju nijansu, a druge svjetliju, više ružičastu boju. Dva roda koja proizvode ljubičaste orhideje Phalaenopsis i Vanda.
7. Ružičaste orhideje
Ružičaste orhideje obično predstavljaju ženstvenost i radost ili simboliziraju divljenje i naklonost. Sjajan su dar za one koje volite i dolaze u raznim ružičastim nijansama. Dva popularna roda ružičastih orhideja su Phalaenopsis i Dendrobium.
8. Bijele orhideje
Bijela orhideja simbolizira čistoću, eleganciju i nevinost, a obično se poklanja za vjenčanja i krštenja. Ponekad se darivaju i na sahranama da simboliziraju čistoću duše. Bijele orhideje su izuzetno elegantan i nježan cvijet.
9. Crne orhideje
Crne orhideje mogu simbolizirati misterij, moć i sofisticiranost, navodi Floraly. Poput smeđe, crna možda nije boja koju obično želite vidjeti u cvjetovima, ali s obzirom na 28 000 vrsta orhideja, nije šokantno da postoje crne i smeđe opcije.
Sobne biljke koje je teško uzgojiti
10. Smeđe orhideje
Poput crnih orhideja, smeđe su orhideje elegantnije nego što mislite. Prema With Our Aloha, smeđe orhideje simboliziraju stabilnost i jasno razmišljanje. Rod Catasetum proizvodi smeđe cvjetove kao i crne.
Bilje
12 sobnih biljaka koje možete uzgajati u staklenkama
Uz malo truda, uzgoj biljaka u staklenkama može postati prekrasan dodatak vašem domu
Uzgajanje biljaka u staklenkama može biti zabavno i vizualno privlačno. Iako se ne preporučuje stavljanje biljaka u posude bez drenažnih rupa, uz pažljiv režim zalijevanja i pravu vrstu, mogli biste postići uspjeh. Evo nekoliko potencijalnih biljaka koje možete isprobati za ovaj eksperiment bez drenaže.
1. Sanseveria
Sanseveria je jedna od najjednostavnijih biljaka za održavanje. Ne zahtijeva često zalijevanje i dobro podnosi zaboravljanje. Idealna je za one koji nemaju “zelene prste” ili nemaju previše vremena za brigu o biljkama. Ove biljke mogu preživjeti u gotovo bilo kojoj posudi, pod uvjetom da ih ne prekomjerno zalijevate.
2. Zlatni puzavac
Ako želite zadržati svoj zlatni puzavac u staklenki, postoji nekoliko stvari koje treba uzeti u obzir. Iako nije zahtjevna biljka, kao i većina tropskih biljaka, najbolje se razvija u dosljedno vlažnom (ali ne mokrom!) tlu. Stavite staklenku na policu ili u knjižnicu, jer kada imaju priliku ponekad narastu i do 2,4 metra!
Ove sobne biljke godinama mogu rasti u vodi – zemlja im nije potrebna
3. Kalateja
Kalateje su idealna vrsta za uzgoj unutar kuće, obožavaju vlagu i najbolje uspijevaju u dosljedno vlažnom tlu, što ih čini još jednim potencijalnim izborom za sadnju u staklenkama.
4. Vriježasta kamenika
Ove jednostavne biljke, koje se ponekad nazivaju jagodnim begonijama, odlične su za početnike jer rijetko imaju problema s štetočinama ili bolestima. Osim toga, njihova sposobnost brze ekspanzije znači da ćete u vrlo kratkom vremenu moći imati zapanjujuću biljku u središtu pažnje.
5. Carska begonija
Prilagodljive i svestrane, carske begonije vrlo su tolerantne na širok spektar uvjeta, a njihova reputacija kao jednostavnih za uzgoj mogla bi im omogućiti da se suoče s izazovom života u staklenki, iako će se bolje snalaziti u plitkim staklenkama koje su pune krupnijeg, poroznog supstrata. Postavite je na mjesto koje dobiva filtriranu svjetlost i rotirajte je tjedno kako biste osigurali ravnomjeran rast.
6. Zebrasta afelandra
U svom prirodnom staništu u Brazilu, Zebrasta afelandra (Aphelandra squarrosa) može narasti do 2m. Međutim, kao sobna biljka, neće doseći te visine i maksimalno će narasti do oko pola metra. Ali nemojte se razočarati jer njezina kompaktna veličina kao dijela vašeg doma još jedan je razlog zašto bi mogla biti dobro prilagođena životu u staklenkama.
7. Drvo žada
Drvo žada (Crassula ovata) može biti odličan izbor za uzgoj u staklenkama zahvaljujući svojoj otpornosti na zanemarivanje, sposobnosti da se nose s korijenjem koje je pretrpano, izdržljivosti, niskim zahtjevima za održavanje i sposobnosti da izdrže duže razdoblja bez vode. Većina sukulenata voli da ih se ostavi na miru i često su žrtve prekomjernog zalijevanja od strane svojih vlasnika. Drvo žada se koristi u otvorenim terarijima, bez problema se prilagođavajući nedostatku drenaže.
8. Gospin vlasak
Gospin vlasak dobro reagira na skučenije prostore, što ga čini pogodnim za staklenke bez drenažnih rupa. Ova biljka može rasti u različitim svjetlosnim uvjetima, od indirektnog svjetla do polusjene, što je čini svestranom opcijom za staklenke smještene u različitim dijelovima doma.
9. Ludesia
Zbog svoje sposobnosti podnošenja uvjeta bez drenaže, poput terarija, i činjenice da se obično smatraju jednim od najlakših orhideja za uzgoj, ove biljke bi mogle biti dobar izbor za sadnju u staklencima, pod uvjetom da ih ne zalijete previše i ne stvorite močvarne uvjet. Ludisia, poznata i kao orhideja dragulj, prilagođena je za rast u tlu, a ne na drveću, pa može podnijeti zadržavanje vlage. Preferiraju plitke posude, što ih čini odličnim izborom za niske staklenke ili čak staklene zdjele.
Znate li kada i kako presaditi orhideju? Pratite ove jednostavne korake
10. Anturij
Anturij bi mogao biti dobra biljka za uzgoj u staklenci zbog svoje sposobnosti da podnosi visoku vlagu i zahtjeva umjerenu njegu. Ove biljke vole vlažno tlo, što se lako može održavati u staklenci, gdje se zadržava vlaga. Osim toga, anturiji su prilično otporniji i mogu se prilagoditi različitim uvjetima svjetlosti, što ih čini pogodnima za unutarnje prostore. Uz pravilno zalijevanje i odgovarajuće uvjete, anturij može lijepo rasti u staklenci i pridonijeti dekoraciji doma svojom raskošnom, sjajnom folirom i cvjetovima.
11. Asplenium nidus
Ova prekrasna paprat voli visoku vlagu, što se lako može održavati u staklenci. Staklenke pomažu u zadržavanju vlage, stvarajući uvjete slične prirodnom staništu ove biljke. Asplenium nidus može uspjeti u uvjetima slabije svjetlosti, što je pogodna karakteristika za unutarnje prostore gdje staklenke često nalaze svoje mjesto.
12. Saracenija
Saracenije mesožderke idealno su prilagođene za uzgoj u staklenci zbog svojih specifičnih potreba. Ove biljke preferiraju vodene i močvarne uvjete, što staklenka može lako osigurati. Njihovi plitki korijeni mogu se dobro smjestiti u staklenkama, a visoka razina vlage pomaže im u očuvanju zdravlja. Osim toga, Saracenije koriste vodu za privlačenje i hvatanje insekata, što dodatno poboljšava njihovu sposobnost preživljavanja u ovakvim uvjetima. Stoga, staklenka može biti savršeno okruženje za njihovo uspješno uzgajanje.
Nekoliko savjeta za uspješno sadnju biljaka koje možete uzgajati u staklenkama
Ove biljke nekoliko samo su neke koje možete uzgajati u staklenkama. Stavite kamenčiće ili šljunak na dno staklenke kako biste stvorili prostor za odvod viška vode, što može spriječiti truljenje korijena. Prilikom zalijevanja budite oprezni i izbjegavajte prekomjernu vlagu. Bolje je zalijevati manje i postepeno dodavati vodu ako je potrebno. Postavite staklenku na mjesto s filtriranom svjetlošću kako biste osigurali optimalne uvjete rasta za biljku.
Bilje
Ove biljke sadite u rujnu i uživajte u svježim namirnicama cijelu jesen
Rujan je dinamičan mjesec za vrtlare, prepun prilika za sadnju, berbu, pripremu vrta za nadolazeću sezonu
Iako se ljeto bliži kraju, vrtlari se pripremaju za nadolazeću jesen i već planiraju proljetnu berbu. Sada je savršeno vrijeme za razne radove koji će osigurati zdrav i plodonosan vrt u nadolazećim mjesecima.
Priprema tla za jesen
Jedan od najvažnijih zadataka je priprema tla za jesen. Idealno je vrijeme za dodavanje komposta ili organskog gnojiva, što će poboljšati njegovu plodnost.
Kako odabrati motornu kosilicu
Prekopavanje tla i uklanjanje korova također su ključni koraci da biljke imaju optimalne uvjete za rast. Kopačice su optimalni pomagači za ovakvu vrstu radova jer omogućuju jednostavno prekopavanje i miješanje tla, poboljšavajući njegovu strukturu.
Zaštita osjetljivog bilja
Osim toga, trebali bi razmisliti o zaštiti osjetljivih biljaka od hladnijeg vremena koje slijedi. Postavljanje malča oo biljaka može pomoći u očuvanju topline tla i zaštiti korijena od niskih temperatura. Ako imate trajnice ili grmove koje su posebno osjetljive na mraz, razmislite o njihovom prekrivanju ili premještanju na zaštićeno mjesto.
Što saditi u rujnu?
Rujan je mjesec bogate berbe ali i mjesec za sadnju mnogih biljaka koje mogu brzo rasti i pružiti bogatu berbu prije nego što stigne zima. Iskoristite ovo razdoblje za sadnju povrća i bilja koje će vam omogućiti svježe namirnice tijekom cijele jeseni i zime poput rotkvice, špinata, zimske salate, peršina ili korijandera pa čak i prokulice.
U rujnu je velika ponuda lukovica i sjemenja u trgovinama za sadnju u jesen.
Luk i češnjak su nezahtjevne biljke koje se sade u rujnu i beru u proljeće. Bob, šparoga, grašak, Tulipani, narcise i druge lukovice se sade sada, kako bi nam osigurali prekrasnim bojama u proljeće. Ali pripazite kod sadnje lukovica, da noćna temperatura bude oko 10 ̊C kako ne bi biljke počele nicati prerano. Slabo razvijen korijen i niske temperature bi mogle uništiti biljku.
Nemojte zaboraviti na travnjak
Sada je idealno vrijeme za prozračivanje. Prozračivači tla uklanjaju mahovinu i korov čime se poboljšava zdravlje travnjaka.
Rujan je dinamičan mjesec za vrtlare, prepun prilika za sadnju, berbu, pripremu vrta za nadolazeću sezonu. Iskoristite ovo vrijeme za obavljanje potrebnih radova i osigurajte da vaš vrt bude zdrav i produktivan tijekom jeseni i proljeća. Bez obzira jeste li iskusni vrtlar ili tek početnik, rujan je savršeno vrijeme za ulaganje truda u vaš vrt kako bi vam se vratio bogatim urodom i prekrasnim cvijećem.
Autor: Kristina Parlov, AL-KO