Predstavljamo dom
Stan u središtu Zagreba iz 1912. obara s nogu
Isprepliće se staro i novo, povijesno i moderno
Vodimo vas u centar Zagreba, u stan iz 1912. godine u kojem se snažno isprepliće staro i novo, povijesno i moderno. Stan je to prepun obiteljskih vrijednosti, uspomena, namještaja ali i pomno odabranih dizajnerskih komada.

Beethovenova mjesečeva sonata, biser svjetske glazbe i Love story, jedna od najromantičnijih skladbi svih vremena, najbolji su uvod u priču o osebujnom starogradskom zagrebačkom stanu Aleksandra Jakovca i njegove supruge Jolande.
Cijela obitelj je u istoj zgradi
‘Ja sam rođen u ovoj zgradi, supruga se doselila sa šest godina, moji i suprugini roditelji žive u istoj zgradi, tako da je obiteljska povijest vezana isključivo za ovu zgradu’, priča nam Aleksandar Jakovac, proizvođač Tiffany svjetiljki i vlasnik stana.

Napravljenu 1912. godine prema nacrtima eminentnih arhitekta Viktora Kovačića i Huga Erlicha.
‘Sačuvali smo apsolutno sve što se moglo sačuvati od Erlicha i Kovačića. Napominjem, čak do razine kvaka su iz 1912., stolarija, originalni parketi. Tako da sve što se moglo, sačuvati, revitalizirati i restaurirat, mi smo napravili’, dodaje.

Moderni namještaj i obiteljsko nasljeđe
133 kvadrata starogradskog stana uredili su modernim namještajem, ali nisu zaboravili na obiteljsko nasljeđe.
‘Ovo je blagovaona koja je u klasičnom građanskom stanu oduvijek imala tu namjenu. Mi smo iskoristili dio obiteljskog namještaja, starog namještaja te ga spojili s dijelovima modernijih niša. Tako da smo moderni stol inkorporirali zajedno s elementima od lustera starog do komada salonskog namještaja’, kaže.

Profinjenost su naglasili Tiffany svjetiljkama čijom se proizvodnjom bave godinama. ‘Obzirom da nam je Tiffany rasvjeta život, naravno da smo najljepše primjerke postavili i u našem domu’, kaže.
Slike brojnih hrvatskih autora
U blagovaonici dominira samostojeća tiffanyca magnolija, a u boravku fauna u bronci i staklu. Četverosobni salonski stan krase i brojne slike poznatih hrvatskih autora.

‘Centralna slika dnevnog boravka je Murtić iz 74.-te godine. Odabrali smo ga iz razloga da razbije ovu monotoniju prostora, možda čak malo unosi i nemir što nama odgovara u dnevnom dijelu.
Ljubitelji umjetnosti svoj životni prostor obogatili su i brojnim skulpturama. ’15-ak skulptura u našem stanu je od Meštrovića, Radeuša, Kršinića, Ive Lozice, tako da mislimo da su najeminentniji autori zastupljeni. Nama se izrazito svidjela uloga skulpture u prostoru, danas imamo skulptura podjednako kao i umjetničkih slika što mislim da je dosta specifično’, dodaje Aleksandar.
Le Corbusier s početka 20. stoljeća
Za oko zapinje moderna, minimalistička fotelja, koja je svojom jednostavnošću i elegancijom svijet oduševila još 1928. godine. ‘Šezlon, Le Corbusier, početak 20. stoljeća, jedan od njegovih klasika u svijetu proizvodnje namještaja’, dodaje.

Brojni su i detalji s putovanja. ‘Puno putujemo, kako privatno, tako i u profesionalnom kontekstu. Ja zbog sporta sam dosta, oko 150 dana godišnje na putovanjima. Prije sam sa svakog putovanja donosio neku sitnicu, ali danas već zbog nedostatka prostora u stanu biramo neke atraktivnije stvari’, tvrdi.

U stanu osnivača i predsjednika Hrvatskog saveza za obaranje ruke, svestranog čovjeka koji je uspješno spojio ljubav prema sportu i umjetnosti, mjesto je našao je i električni koncertni klavir. Međutim, klavir nije jedini izvor glazbe u ovom predivnom prostoru.
Jedini izloženi hi-fi eksponat u Momi
‘Interijer je zasluga 99 posto supruge. 1 posto je moja zasluga, a to je hi-fi. Bang & Olufsen, legendarni model Beosound 9000, jedini izloženi hi-fi eksponat u američkoj Momi, tako da je to jedan komad koji sam godinama tražio da bi ga pronašao i kupio, meni vrlo bitan detalj’, kaže Aleksandar.

Stan s parketom i kvakama starim 110 godina, prepun vrijednog namještaja, slika, skulptura i detalja, nije samo za gledanje.
‘Goste zovemo, ne radimo neke tulume zbog samog prostora i detalja, da se slučajno nešto ne bi oštetilo, ali gosti su često kod nas’, tvrdi. Jakovčevi su skladno isprepleli staro i novo. Spoj povijesnog i modernog u njihovom stanu dobio je nesvakidašnju i svakako jedinstvenu dimenziju.
Predstavljamo dom
Muški stan u svijetlim tonovima – dokaz da “man cave” može biti elegantan

Predrasuda je da muškarci uvijek biraju tamne tonove za uređenje interijera. Međutim, jedan prekrasno uređen muški stan u novogradnji pokazuje da svijetli, neutralni dekori mogu biti jednako privlačan izbor.
Dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga osmislila je interijer koji spaja funkcionalnost, estetiku i osobne želje investitora. Klijent je jasno izrazio da želi isključivo svijetle i neutralne tonove u svom novom domu.
Obiteljski stan koji oduzima dah – tamni tonovi i pametni materijali
Pametna organizacija na 46 kvadrata
Ovaj muški stan prostire se na 46 kvadratnih metara i uključuje komotan ulazni prostor, kupaonicu, kuhinju, blagovaonicu, dnevni boravak otvorenog tipa, odvojenu spavaću sobu i natkrivenu terasu od 6 kvadrata.
Adaptacijom je stan od 70 kvadrata postao minimalistička oaza za mladog sportaša
Već pri ulasku u stan primjećuje se promišljena organizacija – prostrani ulazni ormar od poda do stropa i ogledalo s indirektnom rasvjetom stvaraju osjećaj prostranosti i svježine.

Svjetlo, toplina i prirodni tonovi za prozračan muški stan
Stan je uređen isključivo svijetlim materijalima: kašmir dekor u mat izvedbi, bijeli iverali i detalji od bijeljenog hrastovog parketa stvaraju ujednačen, prozračan izgled.
“Kombinirali smo kašmir dekor s bijelom i drvenim nijansama kako bismo postigli moderan, ali topao ugođaj,” objašnjava dizajnerica.
Klub stolići – najnepotrebnija potrebna stvar u vašem domu!
U dnevnom boravku, dva stolića izrađena su od ostataka materijala kuhinje i radne ploče, čime se prostor dodatno povezao. Kutna garnitura, nešto tamnijih tonova, odabrana je kao suptilan kontrast svijetlim površinama.


Kuhinja s pametnim rješenjima za muški stan
Iako kompaktna, kuhinja ostavlja dojam prostranosti zahvaljujući izvlačnim sistemima i upotrebi Laminam radne ploče, koja omogućava elegantnu integraciju sudopera i kuhala.
“Korpusi iste boje kao i fronte dodatno su podigli dizajn kuhinje, ali i cijenu,” ističe Darko Kadović iz stolarije koja je izradila kuhinju.



Minimalizam u spavaćoj sobi i kupaonici
U spavaćoj sobi dominira jednostavnost – veliki bijeli ugradbeni ormar uklopljen je u prostor tako da ostavlja minimalan vizualni dojam. Ostatak namještaja odabran je gotov i usklađen s ostatkom interijera.
Kupaonica također prati glavnu estetsku nit stana: kašmir dekor na ladicama, dodatni ormarići za skladištenje i keramika usklađena s kuhinjskom radnom pločom čine prostor funkcionalnim, ali nenametljivim.


Stan koji ruši stereotipe
Ovaj muški stan dokaz je da svijetli tonovi, prirodni materijali i pažljivo odabrani detalji mogu stvoriti moderan životni prostor.
Bez tamnih boja i klasičnog “muškog pećinskog” dojma, stan odiše prozračnošću, udobnošću i stilom – savršenim spojem funkcionalnosti i estetike.
Predstavljamo dom
Stan koji oduzima dah – tamni tonovi i pametni materijali
Uređenje interijera tamnim bojama – spoj estetike, tehnologije i svakodnevne funkcionalnosti

Tamni tonovi u interijerima sve češće postaju izbor onih koji žele sofisticiran izgled prostora. Ipak, često se postavlja pitanje – koliko su takvi dekori praktični za svakodnevni život? Primjer stana od 80 m² koji je uredila dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga pokazuje da uz pravi odabir materijala, tamni tonovi mogu biti i estetski dojmljivi i izuzetno funkcionalni.
Tlocrtne prilagodbe za maksimalnu iskoristivost prostora
Prvotna organizacija stana uključivala je tri spavaće sobe i dvije kupaonice. Na prijedlog dizajnerice, prostor je prenamijenjen u funkcionalniju cjelinu – roditeljska soba s garderobom, kupaonicom i malim kućnim uredom (master suite), dok je u hodniku dobiven dodatni prostor za ugradbeni ormar. Rezultat je protočan, skladan tlocrt u kojem svaki kvadrat ima svrhu.
Fenix materijal: mat površina otporna na tragove korištenja
Središnji dio stana – kuhinja – izrađena je u Fenix dekoru Grigio Bromo. Riječ je o nanotehnološkom materijalu otporom na otiske prstiju i mehanička oštećenja, idealnom za svakodnevnu upotrebu.

“Fenix se može čak i regenerirati glačalom preko vlažne krpe ako dođe do mikro ogrebotina,” objašnjava Mladen Lovreković iz Elgrada.
Uz kuhinju, u istom je materijalu izrađena i biblioteka u dnevnom boravku, čime se prostor dodatno estetski povezuje.

Estetika i funkcionalnost: Uređenje interijera tamnim bojama
Sve više vlasnika stanova odlučuje se za uređenje interijera tamnim bojama, no pritom je ključno birati materijale koji su praktični i otporni na tragove korištenja. Upravo to omogućuje spoj Fenix površina i dodataka poput keramičkog stola koji teži 300 kg, a izrađen je i ugrađen na licu mjesta – kranom, zbog svoje osjetljivosti.
Dnevni boravak nadopunjen je svijetlom heksagonalnom garniturom koja uravnotežuje tamne površine i daje prostoru prozračnost.

Savršen sklad drvenih i tamnih dekorativnih površina
Kroz stan su korišteni drveni dekori poput Jasen Abano površine u Perfect Sense Matt izvedbi, koji vjerno imitiraju prirodno drvo, ali su otporniji na habanje i vrlo jednostavni za održavanje. U kombinaciji s tamnim površinama poput Fenixa, postiže se sklad boja i tekstura – bez kompromisa u funkcionalnosti.

Praktična garderoba i moderno uređene kupaonice
Walk-in garderoba izrađena je u tamnosivoj boji i opremljena izvlačnim ladicama za nakit i sitne predmete. Ovaj sustav povećava preglednost i funkcionalnost, čime se koristi puni potencijal prostora.

U kupaonicama se ističe keramika velikog formata te vodootporna tapeta u roditeljskom tušu, a namještaj od stakla dodatno podiže eleganciju prostora.

Ovaj stan dokaz je da uređenje interijera tamnim bojama ne mora značiti komplicirano održavanje – naprotiv, uz pravilan izbor materijala poput Fenix površina i Perfect Sense dekora, tamni tonovi postaju saveznik u stvaranju modernog, ali i funkcionalnog doma. Spoj pametnih rješenja, tekstura i nijansi stvara interijer koji odiše toplinom, udobnošću i dugotrajnom elegancijom.