Povežimo se

Uradi sam projekti

Kako pravilno i učinkovito prozračiti prostorije

Dobar protok zraka u prostorijama ključan je za održavanje svježeg i zdravog okruženja. Prozračivanje prostora pomaže uklanjanju neugodnih mirisa, smanjenju koncentracije štetnih tvari i poboljšanju kvalitete zraka. U ovom članku pružit ćemo vam korisne savjete o tome kako pravilno i učinkovito prozračiti svoje prostorije.

Otvorite prozore i vrata

Najjednostavniji način za prozračivanje prostora je otvaranje prozora i vrata. Idealno je otvoriti prozore s obje strane prostorije kako biste stvorili protok zraka. Također, otvaranje vrata drugih prostorija u domu može poboljšati cirkulaciju zraka.

Osigurajte da prozori i vrata budu otvoreni dovoljno dugo da se postigne zamjetan protok zraka.

Prozračite ujutro i navečer

Najbolje vrijeme za prozračivanje prostora je rano ujutro ili kasno navečer, kada je vanjska temperatura najsvježija. Izbjegavajte prozračivanje za vrijeme najtoplijeg dijela dana, jer to može dovesti do ulaska topline i prašine u prostoriju.

Ako živite u blizini prometnih cesta ili drugih izvora onečišćenja, možda biste trebali odabrati vrijeme prozračivanja kada je promet manji.

Koristite ventilator

Ventilatori mogu biti korisni u poboljšanju cirkulacije zraka u prostorijama. Postavite ventilatore tako da usmjeravaju zrak prema otvorenim prozorima kako bi potaknuli ulazak svježeg zraka i izbacivanje zagađenog zraka iz prostorija.

Ovo je posebno korisno ako nemate dovoljno prozora ili ako želite pojačati protok zraka.

Koristite sustav klimatizacije s protokom svježeg zraka

Ako imate klima uređaj, provjerite imate li mogućnost uvođenja vanjskog svježeg zraka. Ova opcija omogućuje da klima uređaj povuče svježi zrak izvana i distribuira ga u prostoriju. To je izvrsna opcija kada je vanjska temperatura ugodna i kada nema prevelike količine onečišćenja u zraku.

Pazite na zagađivače unutarnjeg zraka

Zagađivači unutarnjeg zraka mogu značajno utjecati na kvalitetu zraka u prostorijama. Pazite na potencijalne izvore onečišćenja kao što su dim cigarete, isparavanje kemikalija iz kućanskih proizvoda, prašina, plijesan i grinje. Redovito čišćenje prostora, korištenje tepiha, održavanje čistoće zavjese i posteljine, te izbjegavanje pušenja u zatvorenim prostorima pomoći će u smanjenju zagađenja unutarnjeg zraka.

Prozračivanje u kupaonici i kuhinji

Posebna pažnja treba biti posvećena prozračivanju prostora poput kupaonica i kuhinja. Ove prostorije često su izložene povećanoj vlažnosti i prisutnosti mirisa. Nakon tuširanja ili kuhanja, otvorite prozor ili upotrijebite ventilator kako biste uklonili vlagu i mirise.

Ovo je važno za sprječavanje razvoja plijesni i održavanje svježine zraka u ovim prostorijama.

Ugradite mrežu protiv insekata

Ako živite u području gdje su insekti česta pojava, razmotrite ugradnju mreže protiv insekata na prozorima. Ovo će vam omogućiti da otvorite prozore bez straha od ulaska insekata, a istovremeno osigurate protok zraka i održavanje čistoće prostorija.

Redovito održavajte sustave ventilacije

Ako imate sustav ventilacije ili klima uređaj, redovito provjeravajte i čistite filtre. Zagađeni ili začepljeni filtri mogu smanjiti protok zraka i učinkovitost ventilacije. Pratite preporuke proizvođača i provjerite je li sustav pravilno održavan kako biste osigurali optimalnu cirkulaciju svježeg zraka.

Pravilno i učinkovito prozračivanje prostora ključno je za održavanje zdravog i ugodnog okruženja. Otvorite prozore i vrata, koristite ventilatore i provjerite mogućnosti svojih sustava ventilacije kako biste poboljšali cirkulaciju zraka. Pazite na zagađivače unutarnjeg zraka i redovito održavajte svoje prostorije kako biste osigurali svjež i kvalitetan zrak.

Izrada, popravak i obnova namještaja

Kako obnoviti stari namještaj? Bili smo na radionici poznatog britanskog umjetnika

Zaboravite kupnju novog! Obnova starog namještaja novi je viralni trend i svi ga rade

obnova starog namještaja

U svijetu u kojem se često okrećemo brzoj kupnji i zamjeni, sve je veća potreba za vraćanjem vrijednosti starim predmetima.

Upravo tu potrebu adresirala je trodnevna radionica preuređenja i obnove starog namještaja, na kojoj su sudionici naučili kako jednostavne, ali moćne tehnike mogu udahnuti novi život starim komadima – i to na održiv i estetski dojmljiv način.

Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada

Kreativnost, znanje i obnova starog namještaja

Radionicu je organizirala Nikolina Krstanac, a otvorila ju je suradnjom s poznatim britanskim umjetnikom i majstorom dekorativnih tehnika – Jonathanom Marcom Mendesom. Njegova filozofija temelji se na održivosti, pripovijedanju kroz dizajn i stvaranju tekstura koje odišu poviješću.

„Krenuli smo s tehnikom verdigrisa i korozije metala, a nastavili s paint inlayima, dekupaž papirima velikih formata i slojevitim otkrivanjem boja ispod površine. Sve to kako bi komad dobio priču – izgledao staro, ali postojano, s karakterom i emocijom“, ističe Nikolina.

Polaznici su naučili ne samo osnove bojanja krednim bojama, već i napredne tehnike poput efekta mramora, poznate i kao adenski plaster. Ova tehnika omogućuje stvaranje različitih vrsta kamena prelijevanjem boja na staklu, drvu ili tkanini – površinama koje su donedavno bile nezamislive za takvu vrstu obrade.

obnova starog namještaja

Tehnike s potpisom – Fade Faded Grandeur

Mendes je predstavio i svoju autorsku tehniku Fade Faded Grandeur. Njom stvara efekt izblijedjele ljepote, kao da je vrijeme ostavilo trag na površini namještaja.

„Volim stvarati komade koji izgledaju kao da su oslikani prije stotinu, dvjesto godina. Ponekad ni ne čistim površinu – doslovno bojim preko paučine i samo krenem, jer stvaram teksturu i priču“, priznaje kroz osmijeh.

Njegov pristup je neposredan, eksperimentalan i potiče slobodu. Sve što vam treba za početak je osnovno čišćenje, kredna boja i malo mašte.

obnova starog namještaja
obnova starog namještaja

Više od estetike – čuvanje uspomena kroz obnovu

Osim tehničkih vještina, radionica je nosila i snažnu poruku: vrijednost održivosti, recikliranja i emotivne povezanosti s predmetima iz prošlosti. Obnova starog namještaja tako postaje čin očuvanja uspomena i identiteta.

„Ne moramo bacati komade iz 60-ih, 70-ih ili 80-ih. Uz malo boje i kreativnosti, mogu postati funkcionalni i vizualno dojmljivi elementi našeg doma – bolji i osobniji od novih“, zaključuje Nikolina.

Sudionici su uz znanja ponijeli i inspiraciju. Kako kombinirati obnovljene komade s modernim interijerima, uskladiti ih s bojama zidova ili pak stvoriti unikatne točke fokusa u prostoru.

Makeover namještaja – starom namještaju udahnite novi život

Radionica je još jednom pokazala da dom ne čine samo novi predmeti, već i priče koje odlučimo sačuvati – bojom, teksturom i ljubavlju prema stvarima s karakterom. A obnova starog namještaja pritom postaje više od hobija – postaje način izražavanja, očuvanja i stvaranja buduće baštine.

Nastavite čitati

Projekti za djecu

Uskršnje aktivnosti s djecom: 3 kreativne ideje koje potiču igru i obiteljsku povezanost

U moru gotovih ukrasa i brzih rješenja, lako zaboravimo koliko su jednostavne stvari one koje pokreću našu kreativnost

uskršnje aktivnosti s djecom

Uskršnje aktivnosti s djecom ne moraju biti komplicirane ni skupe. Uskrsno vrijeme idealno je za usporavanje i zajedničko stvaranje s djecom. Uskrs ne počinje samo na dan kada stol zablista pisanicama, a dom zamiriše kolačima. On počinje puno prije — pripremama i iščekivanju te zajedničkom stvaranju. To je vrijeme u kojem djeca osjećaju ritam promjene i stvaraju uspomene I tradicije koje će ih pratiti cijeli život!

Kako uz igru i kreativnost potaknuti razvoj djece: Savjeti mag.praesc.educ Dore Drmić

Aktivnosti ne moraju biti zahtjevne niti skupe — često su najljepše upravo one koje nastaju iz onoga što već imamo kod kuće. Upravo te sitnice — kutije za jaja, drvene grančice ili stare salvete — mogu postati alati za povezivanje s djecom.


1. USKRŠNJE KOŠARICE

Uskršnje aktivnosti s djecom
Foto: Dora Drmić

Potrebni materijal:
• kartonske kutije za jaja
• škare
• tempere
• kistovi
• ukrasi po želji (naljepnice, gumbi, trakice, perlice, vata, cvjetići…)
• ljepilo (tekuće ili vruće, uz nadzor)
• spajalica, klamerica ili probijač za papir
• trakica ili špaga za ručkicu

Postupak:

  1. Priprema baze:
    Odrežite dio kutije za jaja tako da ostane samo “čašica” – dio u kojem sjedi jaje. Možete izrezati jednu, dvije ili četiri spojene čašice, ovisno koliko veliku košaricu želite.
  2. Bojenje:
    Obojite vanjski i unutarnji dio kutije prema željama. Pustite da se boja osuši.
  3. Ukrašavanje:
    Kad se boja osuši, dodajte ukrase: zalijepite naljepnice, perlice, zalijepite papirnate uši ako želite da košarica izgleda kao zeko, dodajte malo vate kao repić…
  4. Dodavanje ručkice:
    Napravite dvije rupice sa strane i kroz njih provucite trakicu, špagu ili savitljivu žicu. Učvrstite čvorovima ili klamericom.
  5. Punjenje:
    Košaricu možete napuniti umjetnom travom, vatom ili papirom izrezanim na trakice, a zatim dodati čokoladna jaja, pisanice ili male porukice.

Ove košarice su savršene za dječje ruke i unose toplinu u uskrsnu atmosferu – bilo kao dekoracija, mali poklončić ili dio uskrsne igre s traženjem jaja.


2. VUNENI ZEKO

Foto: Dora Drmić

Potrebni materijal:
• komad kartona
• olovka, škare
• vunica u boji (šarena, pastelna, bijela…)
• mali pompon (ili kuglica od vate) za njuškicu
• komadić filca ili papira za uši i nos
• ljepilo (tekuće ili vruće, uz nadzor)

Postupak:

  1. Priprema baze:
    Na karton nacrtaj krug I izreži ga. U sredini napravi manji otvor – da dobiješ oblik prstena (kao veliki prsten ili mini vijenac).
  2. Motanje vunice:
    Oko kartonskog prstena motaj vunicu sve dok ne prekriješ cijelu površinu i dobiješ mekan, pun krug. Krajeve pričvrsti čvorom i lagano utisni da sve bude kompaktno.
  3. Dodavanje lica:
    Zalijepi mali pompon u sredinu – to je njuškica. Od filca ili papira izreži male uši i trokutić za nos pa ih zalijepi na odgovarajuća mjesta.
  4. Dekoracija i igra:
    Po želji dodaj oči, mašnicu ili trakicu za vješanje. Ovi zeko-prijatelji mogu biti ukras za granu, uskrsni poklon, broš ili dio igre „pronađi zečića“.

3. ZEKO KOJI PRIČA PRIČE

Foto: Dora Drmić

Potrebni materijal:
• drvene žlice
• flomaster (crni)
• papir u boji ili ukrasni papir
• škare i ljepilo
• trakica za mašnicu
• naljepnice, perlice ili drugi ukrasi po želji

Postupak:

  1. Crtanje lica: Na zaobljeni dio žlice nacrtajte zečje lice: oči, njuškicu u obliku srca, brkove… Sve se može uz crni flomaster.
  2. Izrada ušiju: Od ukrasnog papira izrežite dva uha po žlici. Zalijepite ih s unutarnje strane „glave“, tako da vire iznad.
  3. Dodavanje mašnice: Zavežite trakicu u mašnicu i zalijepite je ispod „lica“, oko drške. Mašnica daje zečici poseban šarm!
  4. Ukrašavanje: Dodajte naljepnice, šljokice ili perlice kao gumbiće ili ukrasni dodatak.
Foto: Dora Drmić

Djeca mogu koristiti žlice kao lutke i osmisliti malu predstavu o uskrsnim zečićima. Svaka žlica može biti poseban lik – različitih boja, osobnosti i imena. Djeca mogu razgovarati u ime zečića, oponašati glasove i smišljati dijaloge – razvijaju maštu i govor.

Zečići su se upravo probudili iz zimskog sna i sve im je novo – sunce, mirisi, proljetne livade. Opisujemo doživljaje proljeća iz perspektive zečića. Možemo uključiti pokrete, zvukove prirode i emocije.

Za sve one koji žele usporiti i stvarati s djecom, Poligon.kids donosi prijedloge za uskršnje aktivnosti s djecom!

autor teksta: Dora Drmić, vlasnica Poligon.kids-a

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice