Uradi sam projekti
Jednostavna pravila za održavanje perilice i sušilice rublja
Ako želite da vam dugo služe, potrebno je na neke stvari obratiti pažnju

Uz nekoliko jednostavnih strategija možete produljiti život kućanskim aparatima, ali i utjecati na uštedu i to dugoročno. Evo što biste trebali raditi kako biste sačuvali perilicu i sušilicu rublja.
Redovno čišćenje
Ovo je važan kora, a čistiti ih možete mokrom krpom izvana i iznutra kako biste uklonili sve prljavštine i prašinu. Očistite gumu oko vrata i pretince u koje se stavlja deterdžent i omekšivač nakon svakog korištenja.

Provjerite žice
Kako biste spriječili curenje ili oštećenja nastala vodom, važno je provjeriti sve spojeve i žice ako postoje bilo kakve pukotine ili mjesta gdje bi voda mogla curiti, potrebno ih je popraviti.
Vrijeme je za generalku! Profesionalna čistačica otkriva pet trikova za lakše čišćenje
Provjerite nagib
Za što bolje rezultate pranje, pazite da aparati stoje na ravnim površinama kako biste spriječili bilo kakve vibracije ili pomake mašine dok radi. Tako ćete se zaštiti od buke ali ćete i zaštiti perilicu od mogućih udaraca i oštećenja.
Provjeravajte filtere
Filteri imaju važnu ulogu jer zaustavljaju svu prljavštinu i ostale čestice i tako sprječavaju začepljenje. Ako želite da vaši aparati dobro rade, redovito provjeravajte filtere i očistite ih ako je potrebno.

Provjerite ventilaciju sušilice za rublje
Ako je ima, često se na tom mjestu nakuplja prljavština koja može prekinuti dotok zraka što može dovesti do zapaljenja. Redovito provjeravajte i čistite, a bilo bi dobro da jednom godišnje stručnjak pregleda vašu sušilicu te je očisti.
Možete i sami! Evo kako jednostavno popraviti velike i male rupe u zidu
Pregledajte bubanj u perilici
Ako se redovno ne čisti, na njemu će se nakupiti ostaci praška, omekšivača i plijesni što će uzrokovati neugodan miris odjeće.
Ako vam se na pogled čini da je bubanj prljav, koristite poseban sredstava za čišćenje ili kombinirajte vrelu vodu i ocat. Sve dobro očistite čistom krpom kako biste spriječili razvoj neugodnih mirisa.

Rade li svi gumbi?
Kontrolna ploča na perilicama i sušilicama služi kako bismo mogli odabrati program koji želimo koristiti, ali i njih je ponekad potrebno pregledati i provjeriti rade li i jesu li oštećeni. Ako naiđete na problem, pozovite stručnjaka kako bi ga popravio.
Reagirajte na čudne zvukove
Neobični zvuci ili vibracije koji se javljaju dok perilica radi mogu ukazivati na probleme i treba ih odmah popraviti.
Sami možete zaključiti odakle buka dolazi, ako perilica lupa kada pere možda ste stavili premalo rublja, ako čujete škripanje, možda je otišao remen. Ispravite sve probleme na vrijeme kako biste dugo mogli koristite svoje aparate.
Uradi sam projekti
Kako rashladiti prostor bez klima uređaja?
Ovim jednostavnim savjetima rashladite svoj dom bez paljenja klima uređaja

Kako rashladiti prostor bez klime postaje jedno od najčešćih pitanja tijekom sve toplijih ljeta. Globalno zatopljenje više nije apstraktan pojam – temperature redovito prelaze 35 stupnjeva, a sve češći toplinski valovi traju danima. Mnogi domovi nemaju klima uređaj, a oni koji ga imaju često ga izbjegavaju koristiti zbog visokih računa za struju. Srećom, postoje provjereni i jednostavni načini kako rashladiti prostor prirodno, bez dodatnih troškova i uz manji utjecaj na okoliš.
Klima uređaji: Kako ih pravilno ugraditi, održavati i koristiti, a pritom uštediti
Korištenje ventilatora, prozora, zavjesa i odvlaživača zraka na pravi način može učiniti vaš prostor ugodnim kada temperature porastu.
1. Zatvorite prozore i spustite rolete tijekom najtoplijeg doba dana
Zatvorite prozore tijekom najtoplijeg dijela dana kako biste spriječili ulazak toplog zraka. Koristite guste zavjese ili rolete koje blokiraju sunčevu svjetlost.
Nabavite folije za prozore. Smanjenjem količine topline koja ulazi kroz prozore, folija pomaže poboljšati energetsku učinkovitost i može vam uštedjeti novac na hlađenju doma.

2. Dodajte vanjska sjenila
Vanjska sjenila mogu biti jednako učinkovita kao rolete ili zavjese – iako čekanje da drvo naraste nije odmah rješenje za vrući dan. Ipak, ako možete postaviti tendu na izvlačenje koja će zasjeniti najsunčanije dijelove vašeg doma usred ljeta, a time možete smanjiti temperature unutar kuće, omogućujući vašim ventilatorima i sustavu hlađenja da rade učinkovitije.

3. Strateški otvarajte prozore
Kad sunce zađe, otvorite sve prozore i omogućite protok svježeg zraka. Idealno je stvoriti propuh – otvorite prozore s dvije suprotne strane stana kako bi se prostor brzo rashladio.
4. Kako rashladiti prostor bez klime uz pomoć ventilatora i ledene vode
Ventilator sam po sebi ne snižava temperaturu, ali u kombinaciji s posudom punom leda ili zamrznutim bocama vode ispred njega može simulirati efekt klime. Hladan zrak koji kruži prostorijom brzo će donijeti olakšanje.
5. Isključite električne uređaje
Električni uređaji generiraju toplinu, stoga isključite one koje ne koristite. Koristite energetski učinkovite žarulje, poput LED žarulja, koje manje zagrijavaju.
6. Izbjegavajte korištenje pećnice
Tijekom najtoplijih dana izbjegavajte korištenje pećnice kako biste održali temperaturu u kuhinji podnošljivom. Iskoristite vanjski roštilj za kuhanje ili odaberite recepte koji zahtijevaju minimalno kuhanje. Ako ne možete izbjeći zagrijavanje kuhinje, koristite ventilacijsku napu kako biste izbacili što više topline i pomogli u odvlaživanju zraka.

7. Koristite ventilacijsku napu
Ako ne možete izbjeći korištenje pećnice, možete koristiti ventilator iznad nje kako biste izvukli topao zrak van. Isto vrijedi i za ventilator u kupaonici – možete uključiti ventilator u kupaonici kako biste izvukli topao, ljepljiv i vlažan zrak iz vašeg doma.
8. Održavajte krevet hladnim
Spremite svoje satenske, flanelne i svilene posteljine za ovu sezonu i odaberite lagane, svijetle plahte od mješavine pamuka i lana. Primijenite isti pristup za sezonsku posteljinu (zamijenite teže plahte onima koje hlade i upijaju vlagu) – i ne zaboravite zamijeniti svoje jastuke s perjem za jastuke od heljdinih ljuski ili verzije s rashladnim gelom.

9. Naoružajte se biljkama
Biljke poboljšavaju kvalitetu zraka uklanjanjem toksina i proizvodnjom kisika, što može pomoći da se prostor čini svježijim i ugodnijim.
Biljke prirodno isparavaju vodu kroz svoje listove procesom poznatim kao transpiracija. Kada biljke isparavaju vodu, taj proces pomaže u hlađenju zraka oko njih, slično kao što isparavanje znoja hladi ljudsko tijelo.

10. Prilagodite svoje aktivnosti
Nemojte peglati veliku količinu robe po najtoplijem vremenu. Preporučamo ostaviti taj zadatak za neki hladniji dan. Izbjegavajte kuhanje – ljetno doba nudi pregršt voća i povrća, a ako baš morate kuhati, skuhajte jelo večer prije.
Kako prepoznati savršenu lubenicu i dinju? Ovi će vam trikovi pomoći!
Dok čekate da se temperatura u vašem domu spusti, rashladite se tako što ćete ostati hidratizirani, nositi lagane tkanine poput pamuka ili lana, i – ako je stvarno nepodnošljivo – iskoristite klima uređaje u knjižnici, kinu ili društvenom centru.
Znati kako rashladiti prostor bez klime postaje ne samo korisna vještina, već i način kako odgovoriti na izazove koje sa sobom nosi globalno zatopljenje. Male promjene u svakodnevnim navikama mogu rezultirati ugodnijim domom i nižim troškovima. Isprobajte ove metode, prilagodite ih svom prostoru i podijelite ih s onima kojima bi također mogle pomoći!
Uradi sam projekti
Paljenje kave je najjednostavniji način da otjerate komarce, a stvarno djeluje!
Zaboravite na sprejeve i spirale

Ljetne večeri često kvare neželjeni posjetitelji: pčele muhe i oni najkrvoločniji – komarci. Umjesto skupih kemijskih sredstava, isprobajte paljenje kave – trik koji je prirodan, jednostavan i iznenađujuće učinkovit.
Prirodna zaštita od komaraca i nametnika: Ove biljke zaista djeluju
Paljenje kave – prirodna zaštita od komaraca
Riječ je o domaćem rješenju koje ne zahtijeva nikakve posebne preparate – samo mljevenu kavu, po mogućnosti onu koju ste već skuhali i ostavili da se osuši. Kada se zapali i lagano tinja, kava oslobađa gust dim koji odvraća komarce i druge insekte.
Kako se riješiti komaraca pomoću kave:
- Posušite talog kave nakon kuhanja (ili koristite mljevenu kavu).
- Stavite ga na vatrootpornu podlogu – foliju, pepeljaru ili stari tanjurić.
- Zapalite vrh i pustite da tinja kao tamjan.
Za jači učinak, možete dodati nekoliko suhih listova lovora koji pojačavaju miris i dodatno odbijaju insekte.

Ekološki, ekonomično i bez kemikalija
Iako je cijena kave u posljednje vrijeme porasla, paljenje kave i dalje ostaje jedno od najpovoljnijih rješenja za zaštitu od komaraca – osobito zato što se koristi već iskorištena kava koju biste inače bacili. Na taj način ova metoda ne iziskuje dodatne troškove, što je čini znatno ekonomičnijom od kupnje spirala, sprejeva ili električnih uređaja koji zahtijevaju stalna punjenja.
Cogito coffee – tajna vrhunske kave
Osim što je pristupačna, ova metoda je i ekološka. Iskorištavanjem ostataka kave smanjujete količinu kućnog otpada i ne stvarate dodatnu ambalažu, čime doprinosite održivijem načinu života. Za razliku od komercijalnih sredstava protiv insekata, paljenje kave ne ispušta štetne kemikalije u zrak niti zagađuje okoliš.
Zdravstveni aspekt također je važan – dim kave ne sadrži sintetske tvari koje mogu izazvati iritacije dišnih puteva, glavobolje ili alergijske reakcije. Upravo zato ova metoda predstavlja sigurniju alternativu, posebno za obitelji s malom djecom, trudnicama, kućnim ljubimcima i osobama osjetljivima na kemijske mirise.
Zašto odabrati upravo ovaj trik?
Korištenjem kave kao repelenta ne samo da štitite sebe, već i doprinosite smanjenju kućnog otpada. Nema plastike, punjenja, mirisa koji izazivaju glavobolju – samo jednostavno rješenje iz vaše kuhinje koje stvarno djeluje.
Paljenje kave protiv komaraca i osa
Ako tražite način da se riješite komaraca i osa bez štetnih sredstava, isprobajte paljenje kave. To je jednostavan, prirodan i održiv trik koji vam može osigurati mirnije ljetne večeri – i bolji osjećaj jer ste pritom učinili nešto dobro i za okoliš.
Fotografije: Pinterest