Uradi sam
5 odličnih trikova za čišćenje perilica rublja
Neka začepljen filter, neugodan miris i kamenac budu stvar prošlosti
Neke stvari u domu jednostavno zaboravljamo čistiti ili pak nemamo vremena za to. Jedna od tih stvari je i perilica rublja. Očistite ju s vremena na vrijeme kako bi vam rublje bilo čisto i mirisno.
Ladica za deterdžent
Prašak i omekšivač u ladici za deterdžente znaju stvoriti vrlo tvrdokorne mrlje koje s običnom vodom teško da mogu otići. Pokušajte ju očistiti na sljedeći način. Prvo ladicu izvadite iz perilice. Pamučne ubruse ili papirnate namočite vodicom za ispiranje usta i položite u ladicu. Ostavite da stoji 10-ak minuta. Ubrusima prebrišite ladicu i spremna je za doziranje novih deterdženata.
Začepljen filter
Zbog začepljenog filtera, perilica može neispravno raditi. Odvrnite ga i počistite starom četkicom za zube. Za učinkovitije čišćenje možete se poslužiti i pastom za zube. Na kraju, filter prebrišite običnom krpom.
Plijesan na gumi
Ako se na gumi oko bubnja pojavila plijesan, rješenje je sljedeće. U bočici s raspršivačem pomiješajte vodu i nekoliko kapi ulja čajevca. Promućkajte i pošpricajte po gumi. Dobro isčetkajte četkicom za zube i prebrišite pamučnom krpom.
Neugodan miris iz perilice
Ako se iz perilice širi neugodan miris, a rublje ne miriše kako bi trebalo, vrijeme je za čišćenje bubnja. Novije perilice imaju samočistivi program, no postoji još jedno rješenje. U bubanj ubacite tabletu za pranje posuđa i uključite program ispiranja. Neugodni mirisi su prošlost.
Kamenac u bubnju
Kamenac je najveći neprijatelj svih kupaonica, pa tako i perilica za rublje. Ako ga imate u bubnju, riješite ga se uz pomoć samo dva sastojka. Po suhom bubnju prosipajte sodu bikarbonu. Prepolovite limun i polovicu iskoristite kao spužvu te izribajte bubanj. Nakon ribanja bubanj prebrišite pamučnom krpom kojom ćete usput i pokupiti ostatke sode i limuna.
Uradi sam
Napravite sami jesenski vijenac
Izrada ukrasnog vijenca jednostavan je postupak koji nije rezerviran samo za osobe vješte s rukama i dekoracijama. Može biti veći ili manji, a izbor dekoracija je neograničen.
Ukrasni vijenci su sve popularniji zato što ih možemo koristiti svuda u interijerima. Jako su lijepi ukrasi na ulazima u domove, različitih su dimenzija, a mogu biti izrađeni od različitih materijala. Ukrasni vijenci osim što služe kao dekoracija, simbol su dobrodošlice u vaš dom. Dizajnerica cvjetnih aranžmana Nikolina Karan objasnila je kako izraditi jesenski vijenac.
Budite kreativni
Kod izrade vijenca ne postoje ograničenja. Možete koristiti sve vrste materijala kojeg pribavite – od svježeg, suhog cvijeća, do raznih ukrasa. Slobodno pustite mašti na volju.
Najprije birajte bazu. Ona može biti slamnati obruč ili ju možete sami složiti od šibe. Danas je mnogo toga dostupno u dućanima s različitim repromaterijalima i možete pustiti mašti na volju, kaže Nikolina.
Nikolina Karan, dizajnerica cvjetnih aranžmana
A jednom kada ste odabrali bazu, ona služi kao polazna točka za pokazati kreativnost. Mogućnosti su beskonačne.
Poigrajte se s materijalima
Pribavite sav potreban materijal i bacite se na posao. Vjenčić ne mora biti vezan uz prigodu. Detalji iz prirode kao npr. češeri sada u ovo jesensko doba, šipak, umjetne gljive. Poslužite se onome što vam se nađe pri ruci. Trebat će vam i dobar alat čiju osnovu čine kliješta za rezanje grana i vruće ljepilo.
Kada krećete s izradom, fokus vam treba biti na cvijeću ili na detaljima za koje želite da najviše dođu do izražaja. U ovom slučaju to su bili suncokreti. Potom vijenac popunjavajte ostalim ukrasima po želji. One za koje želite da su manje upečatljivi slažite na dno, a one jačih boja koje želite istaknuti – na sami vrh vijenca.
Previše ukrasa?
Oni koji se na pothvat izrade vijenca odlučuju po prvi put vjerojatno se pitaju može li se pri ukrašavanju pretjerati, kao i postoje li pravila za raspored ukrasa? – “Sve boje i svi materijali su dozvoljeni i zaista nema krivih koraka. Jedino bitno je da je sve dobro fiksirano, a vezano uz pozicije i vrste materijala koje ćete koristiti, zaista nema nikakvih strogih pravila koje je potrebno slijediti”, naglašava Nikolina.
Kada je vijenac gotov, a želite ga primjerice objesiti na zid, dodajte mu ukrasnu vrpcu po želji na koju ćete ga objesiti.
Kada uređujete prostor u kojem boravite, nerijetko mu želite dodati i onu završnu, osobnu notu, koja se uglavnom postiže detaljima i dekoracijama. Još ako ih izradite sami, kao u ovom slučaju vjenčić, on će zaista biti originalan i krasit će vaš dom daškom kreativnosti kojeg ste sami unijeli.
Uradi sam
Jesen kao inspiracija za uređenje doma
Nakon ljetnih mjeseci, svi se polako povlačimo u kuće, a sezona jeseni puna je inspiracije kojom svoj prostor možete pretvoriti u ugodno i toplo utočište.
Kruške, grožđe, šipak, orasi… U jesensko doba godine priroda je ta koja nudi cijelu paletu potencijalnih dekoracija. Gotovo da ne postoji prostorija u domu koju ne možete obojiti u jesensko ruho.
Kraljica bundeva
Bundevu s razlogom zovu kraljicom jesenskih plodova. Osim za jelo, ona može poslužiti kao izvor inspiracije za razne vrste dekoracija. Prije samog korištenja, bundevu dobro operite u toploj vodi sapunom, kako biste s nje skinuli bakterije i kako bi što duže trajala. Možete ju ostaviti u prirodnoj boji, a možete ju i obojiti.
Koristite boje na vodenoj bazi i pratite teksturu bundeve. Kako bi dobili punoću boje, obojite bundevu u nekoliko slojeva.
Bezvremensko suho cvijeće
Jesen se posebno voli sa suhim cvijećem. Tada vaši aranžmani mogu izgledati posebno lijepo i njima možete ukrasiti bilo koji dio doma. Zapravo je glavna prednost suhog cvijeća upravo ta što nije vezano uz određeno godišnje doba i uvijek vam može poslužiti kao kreativna dekoracija.
Kao bazu za aranžman od suhog cvijeća možete iskoristiti bundevu, a ispuniti ju možete, kao i ukrasiti, suhim ili svježim cvijećem. Iskoristite razne trave koje ste mogli i ubrati i sušiti preko ljeta. Npr. žito, smilje… što god vam se nađe pod rukom. Aranžmani od suhog cvijeća posebno su popularni u dekoriranju prostora baš zato što ne moraju biti vezani uz godišnje doba i dugo traju.
Jesensko bogatstvo blagovaonskog stola
Dekoraciju stola ljudi najčešće vežu uz blagdane pa blagovaonski stol tako prigodno zovemo i blagdanski stol. U jesen ga možemo oplemeniti jesenskim plodovima, jesenskim voćem, različitim cvijećem, bundevama koje su vrlo zanimljive i koje nam mogu dat razno razne ideje. Isto tako, cvjetni aranžmani ne moraju biti rezervirani samo za vaš ulazni prostor ili dnevni boravak. Uz mnoštvo dekoracija, boja i plodova, za vašim blagovaonskim stolom poželjet ćete podijeliti obrok sa svojim najbližima u raskošnom i toplom ozračju.
Kao osoba koja se dugi niz godina bavi dekoracijama, Željka Dušak preporuča da iskoristite cijelo bogatstvo boja koje vam pruža jesen. Ipak, ako nemate mnogo iskustva, pri uređenju stola budite jednostavni i nemojte pretjerati s više šarenih boja. Možete koristiti i samo jednu boju, koja će onda biti dominantna i lijepo zaokružiti cijelu priču.
Ako vam je pak draže šarenilo, kombinirajte što je više moguće prirodnih materijala i tako ne možete pogriješiti.
You must be logged in to post a comment Login