Povežimo se

Predstavljamo dom

Stara zagorska klet u novom ruhu

Stara drvena kuća iz 1950. godine, prije dvije godine dobila je nove vlasnike i krenula u potpunu renovaciju.

Ljubav na prvi pogled

U principu, zaljubili smo se u tu drvenu klet i u pogled koji zapravo puca na naše lijepo Zagorje. Eto, odlučili smo ju kupiti i krenuti u taj projekt, rekao je Matej Kinčić, vlasnik kućice, a njegov otac Zvonimir dodao je da im se svidjela cijela ta ideja obnove zagorskih kućica, gdje su maksimalno nastojali očuvati taj autohtoni izričaj.

Smještena na osami, na brežuljku s prekrasnim pogledom, danas je malena kućica od svega 35 kvadrata, čiju su obnovu većim dijelom napravili otac i sin. Zvonimir Kinčić rekao je da je sve kompletno obnovljeno.

Proces obnove stare kleti

Kućica je bila stara drvena kletica na zemljanom podu, gdje smo iskoristili sve što se dalo iskoristiti od te drvene građe. Ostalo smo zamijenili, stavili smo nove temelje, vratili smo taj donji dio autohton, a drugo smo stavili sve novo, rekao je Zvonimir Kinčić.

Matej se nadovezao i objasnio da su prvo skinuli stari krov, koji se nije dao spasiti. Vanjske zidove, koje su činile hrastove grede, označili smo svaku svojim brojem. Tako da, kada se vraća na mjesto, znamo točno koja gdje ide, zato što svaka je rezana na mjeru, svaka ima poseban utor, zapravo da, kada je ona bila građena, da sjedne na mjesto. Grede su bile spajane drvenim klinovima, a mi smo to ipak zamijenili modernijom metodom i spajali ih dugim vijcima, rekao je Matej Kinčić.

Instalacije i grijanje

Na hladan dan, kakav je bio u vrijeme naše posjete, isparavanje topline iz hidromasažne kade bilo je vrlo primamljivo, no, toplina kućice ipak nas je ugrijala. Uz korištenje obnovljivih izvora energije, logičan odabir bilo je podno grijanje.

Podno grijanje smo stavili jer nam se činilo da će biti najzgodnije, najpovoljnije za jedan ovako mali prostor. To podno grijanje na struju ide s obnovljivim izvorima energije koje koristimo i to je nekako prirodni slijed stvari, zapravo, rekao je Zvonimir.

Stil uređenja i izbor materijala

Toplina interijera postignuta je idealnom kombinacijom modernog i tradicionalnog stila.

Uglavnom, svi materijali su prirodni i autohtoni, a nastojali smo sačuvati postojeće materijale koliko smo mogli. Drvo, kamen, stara cigla – hrpa stvari je dolazila u hodu, kako smo tu svaki dan. Sve nam kroz ruke prođe, pa onda, aha, ovo bismo mogli tu iskoristiti, ovo bismo mogli ovdje. Hrpu stvari smo već i maknuli, pa smo onda vraćali sa skladišta. To ćemo staviti tu, to ćemo staviti tamo. Tako smo dobili toplinu objekta, rekao je Zvonimir.

Željeli smo zadržati što više originalnog drveta, da se vidi i da bude naglašeno. Iznutra smo željeli spojiti moderno i tradicionalno, da se vidi da je to zagorska kuća, ali neki dijelovi su napravljeni modernije ipak.

Detalji u uređenju by Mama

Mama je pomogla sa unutarnjim uređenjem, ona je birala neke detalje, sitnice i to. Ono što njoj ide jako dobro, mama je odabrala kuhinju. Njoj je palo na pamet da bismo stara vrata od same kućice pretvorili u panoramski prozor i stara vrata iskoristili kao sjenilo tog prozora, nadovezao se Matej.

Dosjetila se i postolje stare šivaće mašine iskoristiti za postolje za umivaonik, što je kupaonici dalo poseban šarm.

Predivno uređena galerija

Minimalno prostora zauzele su drvene stube koje vode na bajkovitu galeriju s mnoštvom prirodnog svjetla.

Galerija je u principu spavaći prostor, dignuta iznad boravka. Nasuprot kreveta je velika staklena stijena koja gleda na krajolik. Krevet je napravljen od greda koje su prije držale bačve u samoj kleti, a jedan stolar ih je obradio i napravio od njih krevet, autohton.

Otac i sin su dali novi život jednoj staroj kleti, a mamina kreativnost dala joj je zanimljiv karakter.

Izbor urednice

Renovacijom stana u suterenu stvoren divan stambeni postor od 56 kvadrata

Koncept renovacije zahtijevao je da prednji dio stana bude otvorenog tlocrta s dnevnom sobom i kuhinjom 

Pred arhitekticu Gordanu Đerić stavljen je izazov uređenja stana u suterenu. S nekoliko domišljatih rješenja, kreirala je vrlo udoban stan za mladog muškarca. 

Prije renovacije, ovaj suterenski prostor imao je nekoliko zasebnih prostorija s vrlo malo dnevnog svjetla. 

“Ovo je bio jedan podrumsko suterenski stan u određenim nivoima je u razizemlju, koji je više vapio za odredom za čistoću nego za arhitektom i preuređenjem interijerskim. Kada smo došli tu je bilo puno nepovezanih prostorija, podrumskih prostorija u kojima su ljudi stanovali.

Prva faza nam je bila rušenje svih pregradnih zidova, ogoljenje vanjskih zidova do cigle, tada smo dobili jedan jedinstven prostor i ispostavilo se da imamo malo prirodnog svjetla u toj cijeloj priči, onda smo taj problem rješavali na način da smo ovu interpolaciju vanjsku između zgrada koja je ostala tako sticanjem okolnosti, slobodna, napravili kao mali atrij. Od prozora smo napravili balkonska vrata da se iz prostora može izlaziti u taj atrij.”, pojasnila je Gordana Đerić, dipl. ing. arhitekture.

Danas je to stan od 56 četvornih metara, a koncept renovacije zahtijevao je da prednji dio stana bude otvorenog tlocrta s dnevnom sobom i kuhinjom. 

“Kuhinja je bila vrlo zahtjevna za riješiti jer je bilo puno dimnjaka, stupova, zidova koji se nisu mogli dirati, zidova koji su mogli dobiti neka udubljenja, tako da smo se u ta udubljena smjestili s ovim radnim dijelom. Desno i lijevo smo išli sa zatvorenim ormarom, oni su u bijeloj boji da bi se taj prostor proširio, a glavni akcent kuhinje je kombinacija boja, sivo žuto, budući da je podrumski stan, vrlo je bitno da psihološki ima neku poveznicu i radost, da je to žuto, da je svjetlost, da daje pozitivnu energiju kad se ulazi u njega.”, pojašnjava arhitektica.

Od nekad najveće prostorije u stanu napravljena je spavaća soba sa zasebnom garderobom. Zato što je tu smješten najveći prozor koji daje najviše prirodnog osvjetljenja, na spavaću sobu nisu stavljena standardna vrata već pregradni panel. 

Osim spavaće sobe dobila se jedna mala soba, radno gostinjska, koja ima sve potrebne sadržaje, minimalne ali funkcionalne.

Adaptacijom stari stan s brojnim pregradnim zidovima postao otvoren prostor pun svjetlosti

Zahvaljujući knauf zidu, kuhinja i kupaonica dobile su mnogo skladišnog prostora. 

“Kupaonu smo radili zajedno sa kuhinjom tako da smo dobili nekakve Z zidove, gdje smo uvlačili ormare od kupaone, ormare od kuhinje, dobili smo dosta skladišnog prostora, ormare za kupaonu, što je izuzetno rijetko te se može sve smjestiti. Svi sadržaji su zadovoljni, tuš kada velika, 140, lavabo, veš mašina iznad koje je bojler. Kupaona je zanimljiva da ima isto tako, sticanjem okolnosti, veliki prozor, tako da ima prirodnu ventilaciju, dosta prirodnog svjetla i čini ju prozračnom, modernom, ugodnom i efektnom.”, zaključila je arhitektica.

Sterilnost bijele i sive, koje prevladavaju u interijeru, razbila je žuta boja koja daje toplinu  prostoru, a poseban efekt postignut je atraktivnom rasvjetom iznad drvenog stola koji se savršeno uklapa u dizajn ovog suterenog stana.  

Nastavite čitati

Predstavljamo dom

Adaptacijom stari stan s brojnim pregradnim zidovima postao otvoren prostor pun svjetlosti

Stan u zgradi iz 1937. godine imao je desetak prostorija, a nakon renovacije postao je moderan, dvosoban stan otvorenog tlocrta.

Marta Senjanović dipl. ing. arh. i dizajnerica interijera provela nas je kroz ovaj stan od 69 kvadrata koji se sastoji od velikog dnevnog boravka, koji je zapravo spojen s blagovaonicom i kuhinjom te spavaće sobe koja također ima pristup kupaonici.

stan od 69 kvadrata by Marta Senjanović

Kako je bilo puno prostorija, puno zidova, zapravo je bio puno manje osvjetljen stan. Posebna želja vlasnika bio je otok kao centar pozornosti u velikoj kuhinji, tj. blagavonici koja se povezuje s dnevnim boravkom.

Baza otoka je stolarska konstrukcija, a dojam betona postignut je premazom mikro cementa.

stan od 69 kvadrata by Marta Senjanović

– Zapravo smo htjeli otvoriti cijeli prostor i povezati kuhinju s tim otokom, iako vlasnik i nije fan kuhanja, voli boravit ovdje, voli imat taj socijalni moment kuhinje, otoka… Tako da smo htjeli raščistit kuhinju, a ovdje dobit jedan veliki spremnik sa frižiderom i zapravo da se sve, ajmo reći sakrije, svi elementi koji inače možda koristimo u kuhinju koji su nam iznad glave, da se zapravo sakriju ispod. Primjerice ispod otoka se skriva i jedan vinski frižider, sakriven je i hladnjak. Uspjeli smo sve sakriti.-

Ovako izgledaju stanovi u centru Barcelone! 5 primjera inspirativnih renovacija

U mikro cementu napravljen je i zid u kuhinji te nasuprotni zid u dnevnoj sobi.

stan od 69 kvadrata by Marta Senjanović

-Htjeli smo isto tako da kroz zid ne prolaze kablovi, sve je to sakriveno prije izrade mikro cementa, tako da je trebalo dosta zapravo pazit da se sve prvo zatvori i onda je zadnje stavljan, kako na otok, tako i na zidove, mikro cement.

Na zid je naslonjena drvena komoda koja djeluje kao nastavak zidne obloge skrivajući nepravilan oblik stana i jedan ormar, a modernistički trenutak vidi se i u kupaonici.

-Kupaona je kompletno napravljena u mikro cementu, od podova do zidova, to je isto bila želja investitora da povežemo ovaj prostor i taj ključni otok s kupaonicom, koja je njemu jednostavna za održavanje.

Ista paleta boja i materijala proteže se kroz čitav interijer, što je pridonijelo povezivanju prostora.

-To nam je bila nekakva ideja zapravo – da se minimalistički uredi stan, ipak pričamo o muškoj, mladoj osobi koja se bavi sportom, sigurno da će tu i tamo nekakve stvari donijet u stan i zapravo je bila ideja da se sve poveže u cjelinu, pogotovo jer se radi o manjem prostoru. Stvorili smo jednu cjelinu da kad se hoda od dnevnog boravka kroz kupaonu pa sve do spavaće sobe postignemo osjećaj jedinstvenosti.-

stan od 69 kvadrata by Marta Senjanović

Rasvjeta je također odabrana u modernom, minimalističkom stilu.

– Magnetne šine imamo i u kuhinji kao i dnevnom boravku, upravo zato da bi sjedinili taj prostor, između imamo element visećih lampi iznad stola za blagovanje i zapravo vrlo jednostavnom rasvjetom smo dobili mnogo svjetla koje možemo također mijenjati i vidi se, neke su uperene prema otoku, nešto je prema samoj kuhinji, također imamo jednu LED šinu za samo korištenje kuhinje koja se baš i ne vidi kad je ugašena, što nam je bio i cilj.- zaključila je Sejanović.

stan od 69 kvadrata by Marta Senjanović

Komplementarne boje i materijali ovom stanu daju posebnu notu, a arhitektonsko preoblikovanje osiguralo je mladom sportašu savršeno funkcionalan dom.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice