Predstavljamo dom
Igrom boja i materijala do predivnog interijera
Posjetili smo jedan prekrasno uređen stan. Njegov vlasnik je arhitekt Luka Vučković koji je u radovima sudjelovao od samog početka i smatra da je ključno biti prisutan na gradilištu. Interijer je dizajnirao zajedno sa suprugom, a ujedinili su funkcionalnost i estetiku.
Odlično iskorišten prostor
U 76 metara kvadratnih stana smješten je dnevni prostor s kuhinjom, dnevnom sobom i blagovaonicom, zatim dvije spavaće sobe, kupaonica te potpuno natkrivena terasa. Iste boje i materijali provlače se kroz kompletan interijer.
“Imali smo u glavi stil koji nam se sviđa, imali smo određene ideje, određene želje, i odmah sam naše želje ukomponirao u nekakav tri D prikaz stana, prikazao sam supruzi ono što mislim da bi trebalo biti, što mi se sviđa i onda je ona to odobravala, korigirala i tako dalje”, prisjeća se Luka, vlasnik stana.
Gotovo tri metra dugačak blagovaonski stol
Kuhinja u kombinaciji antracit boje i drvene radne površine odraz su stila u kojem je stan namješten. Antracit fronte napravljene su s tehnologijom protiv otisaka prstiju, što se pokazalo praktično i funkcionalno, a polica između kuhinje i dnevne sobe te pozadina u imitaciji drveta, povezuju prostor u cjelinu.
Htjeli su da kuhinja ima geometrijski smisao, da drveni okvir koji prati tu kuhinju uobliči središnji dio kuhinje.
Gotovo tri metra dugačak stol također je drvene površine s metalnim okvirom, okružen zelenim baršunastim stolcima, smješten je u blagovaonici.
U stanu prevladavaju antracit boje
“Cijeli stan smo odlučili provesti u nekakvim istim tonovima i istim bojama. Kroz cijeli stan se protežu antracit boje sa kombinacijom drva i onda smo to odlučili razbijati sa drugim detaljima, drugom nijansom kauča, jastucima, stolicama, tako da namještaj sa zidovima i parketom bude nekakav okvir slike i onda se ta slika upotpunjava sa drugim detaljima”, objašnjava Luka.
Koristeći male reflektore i puno specifične rasvjete, jednostavnije se kontrolira količina svjetlosti, čime se postiže dinamično svjetlo.
Ujednačena rasvjeta
Cijeli stan je ujednačen po pitanju rasvjete. Lampe iznad otoka su ujednačene sa lampama iznad blagovaonice, reflektori u kuhinji su ujednačeni sa reflektorima u spavaćim sobama i hodniku.
Dnevni dio stana, čija je ukupna površina 35 metara kvadratnih, odvojen je od ostatka stana vrlo specifičnim vratima koja naglašavaju industrijski stil.
“U projektu su bila pretpostavljena standardna vrata sa mutnim staklom, međutim htjeli smo unijeti nešto dodatnog svjetla u hodnik i taj spavaći trakt tako da smo se odlučili za aluminijska vrata ispunjena staklom koje nije tipično mutno nego ima vertikalne proreze koji daju jedan baš poseban efekt i odbljesak svjetlosti i drugačiju mutnoću stakla za razliku od običnog mutnog stakla.”
Ugradbeni ormari u spavaćim sobama
Obje spavaće sobe opremljene su ugradbenim ormarima, što im daje osjećaj prostranosti. Glavna spavaća soba uređena je prema užitku vlasnika – osnovno i jednostavno.
“Ono što je dobro kod spavaćih soba u ovom projektu je što su one pretpostavljene širine da uvijek imate mogućnost dodatka dodatnog ormara. Ima dovoljno prostora, taj prostor može biti radni stol, može biti ormar, može i na kraju krajeva biti koljevka za dijete, tako da smo taj dio ostavili prazan da vidimo kako će nam se život razvijati i koje će potrebe doći i na koji način ćemo taj prostor spavaće sobe iskoristiti kasnije.”
Kupaonica je uređena u istom stilu kao i ostatak stana, kako bi se postigao osjećaj povezanosti.
“Ugradbeni ormari u kupaonici su u imitaciji drva i antracit boje, ormarić ispod umivaonika je također ista varijanta drva. Ono što je specifično u kupaonici su pločice, gdje smo mi kao projektanti i kao izvođači htjeli napraviti nekakav test i eksperiment. One su dimenzija 120×120. Mogu reći da je to ispalo dosta dobro jer površine u kupaonici postanu dosta unificirane i ujednačene. Smanji se broj fuga i dobije se monolitnost same kupaonice.”
Terasa površine osam i pol kvadrata idealne je veličine za smještaj vanjskog namještaja i roštilja te savršena za uživanje u svako doba dana.
Izbor urednice
Renovacijom stana u suterenu stvoren divan stambeni postor od 56 kvadrata
Koncept renovacije zahtijevao je da prednji dio stana bude otvorenog tlocrta s dnevnom sobom i kuhinjom
Pred arhitekticu Gordanu Đerić stavljen je izazov uređenja stana u suterenu. S nekoliko domišljatih rješenja, kreirala je vrlo udoban stan za mladog muškarca.
Prije renovacije, ovaj suterenski prostor imao je nekoliko zasebnih prostorija s vrlo malo dnevnog svjetla.
“Ovo je bio jedan podrumsko suterenski stan u određenim nivoima je u razizemlju, koji je više vapio za odredom za čistoću nego za arhitektom i preuređenjem interijerskim. Kada smo došli tu je bilo puno nepovezanih prostorija, podrumskih prostorija u kojima su ljudi stanovali.
Prva faza nam je bila rušenje svih pregradnih zidova, ogoljenje vanjskih zidova do cigle, tada smo dobili jedan jedinstven prostor i ispostavilo se da imamo malo prirodnog svjetla u toj cijeloj priči, onda smo taj problem rješavali na način da smo ovu interpolaciju vanjsku između zgrada koja je ostala tako sticanjem okolnosti, slobodna, napravili kao mali atrij. Od prozora smo napravili balkonska vrata da se iz prostora može izlaziti u taj atrij.”, pojasnila je Gordana Đerić, dipl. ing. arhitekture.
Danas je to stan od 56 četvornih metara, a koncept renovacije zahtijevao je da prednji dio stana bude otvorenog tlocrta s dnevnom sobom i kuhinjom.
“Kuhinja je bila vrlo zahtjevna za riješiti jer je bilo puno dimnjaka, stupova, zidova koji se nisu mogli dirati, zidova koji su mogli dobiti neka udubljenja, tako da smo se u ta udubljena smjestili s ovim radnim dijelom. Desno i lijevo smo išli sa zatvorenim ormarom, oni su u bijeloj boji da bi se taj prostor proširio, a glavni akcent kuhinje je kombinacija boja, sivo žuto, budući da je podrumski stan, vrlo je bitno da psihološki ima neku poveznicu i radost, da je to žuto, da je svjetlost, da daje pozitivnu energiju kad se ulazi u njega.”, pojašnjava arhitektica.
Od nekad najveće prostorije u stanu napravljena je spavaća soba sa zasebnom garderobom. Zato što je tu smješten najveći prozor koji daje najviše prirodnog osvjetljenja, na spavaću sobu nisu stavljena standardna vrata već pregradni panel.
Osim spavaće sobe dobila se jedna mala soba, radno gostinjska, koja ima sve potrebne sadržaje, minimalne ali funkcionalne.
Adaptacijom stari stan s brojnim pregradnim zidovima postao otvoren prostor pun svjetlosti
Zahvaljujući knauf zidu, kuhinja i kupaonica dobile su mnogo skladišnog prostora.
“Kupaonu smo radili zajedno sa kuhinjom tako da smo dobili nekakve Z zidove, gdje smo uvlačili ormare od kupaone, ormare od kuhinje, dobili smo dosta skladišnog prostora, ormare za kupaonu, što je izuzetno rijetko te se može sve smjestiti. Svi sadržaji su zadovoljni, tuš kada velika, 140, lavabo, veš mašina iznad koje je bojler. Kupaona je zanimljiva da ima isto tako, sticanjem okolnosti, veliki prozor, tako da ima prirodnu ventilaciju, dosta prirodnog svjetla i čini ju prozračnom, modernom, ugodnom i efektnom.”, zaključila je arhitektica.
Sterilnost bijele i sive, koje prevladavaju u interijeru, razbila je žuta boja koja daje toplinu prostoru, a poseban efekt postignut je atraktivnom rasvjetom iznad drvenog stola koji se savršeno uklapa u dizajn ovog suterenog stana.
Predstavljamo dom
Adaptacijom stari stan s brojnim pregradnim zidovima postao otvoren prostor pun svjetlosti
Stan u zgradi iz 1937. godine imao je desetak prostorija, a nakon renovacije postao je moderan, dvosoban stan otvorenog tlocrta.
Marta Senjanović dipl. ing. arh. i dizajnerica interijera provela nas je kroz ovaj stan od 69 kvadrata koji se sastoji od velikog dnevnog boravka, koji je zapravo spojen s blagovaonicom i kuhinjom te spavaće sobe koja također ima pristup kupaonici.
Kako je bilo puno prostorija, puno zidova, zapravo je bio puno manje osvjetljen stan. Posebna želja vlasnika bio je otok kao centar pozornosti u velikoj kuhinji, tj. blagavonici koja se povezuje s dnevnim boravkom.
Baza otoka je stolarska konstrukcija, a dojam betona postignut je premazom mikro cementa.
– Zapravo smo htjeli otvoriti cijeli prostor i povezati kuhinju s tim otokom, iako vlasnik i nije fan kuhanja, voli boravit ovdje, voli imat taj socijalni moment kuhinje, otoka… Tako da smo htjeli raščistit kuhinju, a ovdje dobit jedan veliki spremnik sa frižiderom i zapravo da se sve, ajmo reći sakrije, svi elementi koji inače možda koristimo u kuhinju koji su nam iznad glave, da se zapravo sakriju ispod. Primjerice ispod otoka se skriva i jedan vinski frižider, sakriven je i hladnjak. Uspjeli smo sve sakriti.-
Ovako izgledaju stanovi u centru Barcelone! 5 primjera inspirativnih renovacija
U mikro cementu napravljen je i zid u kuhinji te nasuprotni zid u dnevnoj sobi.
-Htjeli smo isto tako da kroz zid ne prolaze kablovi, sve je to sakriveno prije izrade mikro cementa, tako da je trebalo dosta zapravo pazit da se sve prvo zatvori i onda je zadnje stavljan, kako na otok, tako i na zidove, mikro cement.
Na zid je naslonjena drvena komoda koja djeluje kao nastavak zidne obloge skrivajući nepravilan oblik stana i jedan ormar, a modernistički trenutak vidi se i u kupaonici.
-Kupaona je kompletno napravljena u mikro cementu, od podova do zidova, to je isto bila želja investitora da povežemo ovaj prostor i taj ključni otok s kupaonicom, koja je njemu jednostavna za održavanje.
Ista paleta boja i materijala proteže se kroz čitav interijer, što je pridonijelo povezivanju prostora.
-To nam je bila nekakva ideja zapravo – da se minimalistički uredi stan, ipak pričamo o muškoj, mladoj osobi koja se bavi sportom, sigurno da će tu i tamo nekakve stvari donijet u stan i zapravo je bila ideja da se sve poveže u cjelinu, pogotovo jer se radi o manjem prostoru. Stvorili smo jednu cjelinu da kad se hoda od dnevnog boravka kroz kupaonu pa sve do spavaće sobe postignemo osjećaj jedinstvenosti.-
Rasvjeta je također odabrana u modernom, minimalističkom stilu.
– Magnetne šine imamo i u kuhinji kao i dnevnom boravku, upravo zato da bi sjedinili taj prostor, između imamo element visećih lampi iznad stola za blagovanje i zapravo vrlo jednostavnom rasvjetom smo dobili mnogo svjetla koje možemo također mijenjati i vidi se, neke su uperene prema otoku, nešto je prema samoj kuhinji, također imamo jednu LED šinu za samo korištenje kuhinje koja se baš i ne vidi kad je ugašena, što nam je bio i cilj.- zaključila je Sejanović.
Komplementarne boje i materijali ovom stanu daju posebnu notu, a arhitektonsko preoblikovanje osiguralo je mladom sportašu savršeno funkcionalan dom.