Povežimo se

Lifestyle

Postoji jako dobar razlog zašto okrhnutu čašu morate baciti odmah

Dobro je znati…

Čak i ako vam se čini, a sigurni smo da vas ima puno, da čašu koje je okrhnuta možete koristiti i dalje, to nikako nije dobra ideja, upozoravaju stručnjaci.

Ako pogledate u ormarić gdje vam stoje čaše i šalice, sigurno ćete pronaći barem jednu koja je oštećena, a možemo se kladiti da vam je baš ona najdraža i da vas za nju vežu sentimentalne vrijednosti te vam ne pada na pamet odreći je se. Lako je to razumjeti jer jedna mala, ponekad jedva oku vidljiva, krhotina ne izgleda kao da nam može zadati velike probleme…

Na vašu žalost, iako to može biti tužna vijest za vašu kolekciju stakla i keramike, čini se da i mala pukotina ili oštećenje na čaši može uzrokovati velike probleme, a posebno kada je u pitanju zdravlje ali i vaša sigurnost – tvrde stručnjaci.

Zašto nikada ne biste smjeli koristiti okrhnutu čašu?

Možda vam se ne čini kao velika stvar koristiti čašu koja je okrhnuta ili napukla, ali upravo to oštećenje na njoj može donijeti puno problema kojih niste svjesni. Ovo vrijedi i za skroz mala oštećenja.

Kintsugi – restauracija zlatnog spoja

Prema riječima John Cuttsa, osnivača MeandMyGlass.co.uk, čaša koja ima krhotinu predstavlja potencijalne probleme i ne isplati se riskirati. Pojašnjava da, iako možete paziti kada ju koristite i izbjegavati napukli dio, ako tako nastavite, povećava se rizik da ćete se ozlijediti.

“Mnogi nisu niti svjesni ozbiljne opasnosti koja se krije iza korištenja takve čaše za piće, a ako nastavite iz nje piti možete lako porezati usne, jezik ili nepce pa čak i progutati komadiće stakla. Oštećeni dijelovi čaše mogu biti jako oštri i tako nanijeti štetu.”

Upozorava da, iako se čaša može činiti sigurna za korištenje, možda to nije. “Čak i najsitniji dijelovi stakla koji se progutaju mogu nanijeti štetu ne samo usnoj šupljini već i želucu i crijevima”, dodao je.

Bakterije i ozlijede

Kao da to nije dovoljno kada su u pitanju problemi sa zdravljem, Cutts dodaje da ako se radi o čaši koja je bojana, postoje velike šanse da će kemikalije iz stakla doprijeti do probave tako što će se boja prelije u napitak u čaši. Svaka takva čaša može osim kemikalija koje nisu dobre za probavu sadržavati i boje na bazi olova. Pojašnjava i kako samo oštećeno mjesto na čaši može skrivati bakterije, bez obzira na to koliko je temeljite oprali, ručno ili u perilici, to je savršeno mjesto za brzo množenje bakterija.

Ovako se biraju čaše za vino i pivo

Čaša koja je napukla ili ima krhotine, puno će se lakše razbiti nego ona čitava, a što je češće koristite to su veče šanse da će se upravo to dogoditi.

Možda vam se sva ova upozorenja čine pretjerano ozbiljna, ali najbolje što možete napraviti s čašom koja više nije istog izgleda kao nova je da ju bacite u za to predviđeno mjesto i tako zaštite zdravlje, ne samo svoje nego svih u kućanstvu. Cilj ovog teksta nije nagovarati vas da odmah krenete u kupovinu već da uvijek imate na umu vašu sigurnost.

Oglas

Lifestyle

Imate problema s koncentracijom? Krivac za to može biti i loša rasvjeta

U pitanju može biti rad ili učenje, ali utjecaj svjetlosti na koncentraciju je uvijek velik

Utjecaj svjetlosti na raspoloženje je već dobro poznata tema, ali možda niste znali da vam ona može pomoći i pri učenju ili pisanju. Osim što će ponuditi bilju koncentraciju, pravilan odabir svjetlosti za rad dobra je zaštita za zdravlje vida.

Iako su danas dani dulji, kada se spremaju ispiti ili prezentacija, često se rad završava kasno i potrebno je koristiti umjetnu svjetlost. Kakvu rasvjetu odabrati za bolju koncentraciju, otkrivamo u nastavku teksta.

Savjeti za jaču koncentraciju

Uz sve savjete koji postoje za jaču koncentraciju, rasvjeta se ne bi trebala shvatiti olako i treba se pomno birati. Ako govorimo o učenju, važno se informirati o utjecaju svjetlosti na koncentraciju.

Kakvu rasvjetu odabrati?

Jačina i boje svjetlosti žarulja dijele se u tri grupe, tu su topla bijela svjetlost, hladna i neutralna bijela. Iako je istina da je najbolja za učenje prirodna svjetlost, ponekad se sav posao ne stigne napraviti tijekom dana. To je možda i najvažniji razlog zašto dobro promisliti o rasvjeti prije nego odaberete što će krasiti vaš dom.

Sjenila za lampe na 5 kreativnih načina

Brojne su studije do danas pokazale kako hladna svjetlost (od oko 4000 do 5000 K) pruža savršenu svjetlost za koncentraciju i razvoj aktivnosti kojom se bavite. No, hladna svjetlost može biti i kontraproduktivna jer će vaš mozak držati budnim i može uzrokovati probleme sa snom. Stoga bi učenje i rad tijekom noći ipak više odgovaralo toplije ili prirodno svjetlo.

Korisni savjeti:

1. Svjetlost rasporedite ravnomjerno po prostoriji
2. Svjetlo bi trebalo dolaziti s visine, ako ste dešnjak – s desne strane, ako ste ljevak, s lijeve strane.
3. Pazite da se ne reflektira.
4. Idealno bi bilo kontrolirati jačinu svjetla.

Ako učite s digitalnih pomagala, možete zatamniti ekran kada padne noć kako bi se smanjio utjecaj na oči.

Nastavite čitati

Lifestyle

Kako napraviti poticajan prostor za razvoj djece? Ovo su savjeti stručnjakinje

Organizacija aktivnosti utječe na proces razvoja djece, baš kao i prostorno okruženje u kojem djeca borave više sati tijekom dana. Znajući da boje utječu na raspoloženje i za dječju sobu ih treba pažljivo birati. Preporuča se odabrati nježnije nijanse koje će ponuditi smiraj, a namještaj prilagoditi uzrastu. 

Kristina Legin, mag. ranog i predškolskog odgoja te vlasnica vrtića rekla je da na domaćem tržištu nije velik izbor opreme za dječje prostore. 

Kristina Legin, mag. ranog i predškolskog odgoja

Namještaj za djecu

Ako biramo namještaj, on je dosta skup, a po našim trgovinama kojima mi imamo pristup nije baš da ima previše izbora, a onda od toga naći baš nešto što se može prilagodit djeci, rekla je Legin. A nakon toga, treba obratiti pažnju na sigurnost.  

Trebalo je osigurat sve stoliće, ormariće, kutove, zaštite pri ulaznim vratima, zaštite na radijatorima, izlazni i ulazni putevi, sve smo nekako pokušali da bude što oblije, da nemaju mogućnost ozljeđivanja, tako da smo pazili čavlići, da su utičnice zaštićene, dodala je. 

Kako urediti sobu za tinejdžere? Ovi savjeti mogu pomoći pri stvaranju savršenog prostora

Dobro osmišljeni prostori stimulirati će nove mogućnost izražavanja i ideje za igru, zato od rane dobi treba nuditi kvalitetan sadržaj. 

Neka igračke potiču na kreativnost

Da nije nešto komercijalno, nego da ima i dosta neoblikovanog materijala, puno nekih kutijica i nešto što oni moraju samostalno odlučit što će s time napravit, da nije gotov, ponuđen proizvod, nego da razvijamo maštu i kreativnost, tako da sami smišljaju neke nove načine i neke nove proizvode koje će onda formirat od toga, ispričala je Legin. 

Skupljali smo nekakve kartončiće, sve što nam je došlo pod ruke, da nije kućica drvena koja je ima vrata i sve i  oni znaju da od toga moraju napravit kućicu nego možda od tog istog materijala to može biti i kuća, može biti i most, može bit bilo što drugo može. 

Istraživački centar sad obrađuje temu životinje, imamo životinje raspoređene po temama, po veličinama, po bojama tako da zapravo  uzmemo jednu temu i onda se maksimalno bavimo s njom. Centar umjetnosti, recimo, nudi nova znanja o plesu, o likovnosti, glazba, gluma… 

Kutak za igru

Obliku aktivnosti treba prilagoditi i podnu oblogu, a u kutak za igru preporuča se staviti tepih. 

To je i pravilo. Tamo gdje su dječaci često na podu i da bi zapravo zaštitili njihovo zdravlje uvijek tepih na podu da im bude toplo i da bi izbjegli neke prehlade, dodala je. U obilju aktivnosti i neoblikovanih materijala koji su ponuđeni djeci, naša je uloga vrlo važna. 

Imate problema s koncentracijom? Krivac za to može biti i loša rasvjeta

Ja mislim da je potrebno da im mi zapravo ponudimo. Ako ja sad to stavim na stol, rijetko koje dijete će baš doći i samo, ali ako mu kažem „dođi, ajmo zajedno pogledat“ i pokušam mu objasnit što se ovdje postiže zapravo, radom na toj aktivnosti, onda ih mi i povučemo. Moramo mu dati neke upute da bi on zapravo znao kako se koristi s nekom aktivnošću, objasnila je Legin za Dom na kvadrat.

Djeca svoja znanja aktivno izgrađuju kroz aktivnosti, a prostor u kojem borave smatra se još jednim odgajateljem, zato je važno osigurati im poticajni prostor za razvoj. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice