Povežimo se

Lifestyle

Napravite sami ljekoviti čaj i kupku od lavande

Zbog ugodnog mirisa i ljekovitosti cvijet lavande ima široku primjenu.

Za čaj sev koriste suhi cvjetovi prave lavande (Lavandula angustifolia). Tradicionalan je lijek za umirenje i ublažavanje nesanice te protiv glavobolje. Lavandin cvijet djelotvoran je i kod prehlade i infekcije dišnih putova. Potiče probavu i uklanjanje štetnih tvari iz organizma, a nezaslađen čaj pomaže kod želučanih tegoba i nadutosti. Osušeni cvjetovi omiljeni su za punjenje jastuka za opuštanje i bolji san. Koriste se kao dodatak pri izradi domaćih kozmetičkih pripravka, losiona, kupki . Prednosti lavandine kupke su višestruke. Osim relaksirajućeg učinka na mišiće, miris lavande opušta i smiruje, a antiseptička svojstva djeluju na kožne nečistoće.

Priprema čaja

Punu čajnu žličicu suhog cvijeta prave lavande preliti sa 2 dl kipuće vode. Ocijediti nakon 5 minuta.

Ovo su najbolje biljke za spavaću sobu – čiste zrak i pobjeđuju nesanicu

Pomaže kod slabosti i glavobolje

Dvije šake cvijeta lavande preliti jabučnim octom ili kvasinom i stavi se na sunce. Procijediti nakon dva tjedna. Upotrebljava se dubokim udisanjem.

Priprema kupke

Usitnjeno cvijeće omotajte gazom ili tkaninom, svežite i stavite u vruću vodu. Poželjno je pričekati nekoliko trenutaka da se sadržaj cvijeta poveže s vodom. Kupka sa cvjetnim oparkom – 50 grama suhog cvijeta lavande prelije se litrom kipuće vode. Nakon 30 minuta se ocijedi te se doda vodi za kupanje.

Eterično ulje lavande

Ulje lavande ima umirujući miris, što ga čini izvrsnim tonikom za živce. Pomaže u liječenju migrene, glavobolje, anksioznosti, depresije, napetosti i stresa. Njen ugodan miris otklanja umor i nemir te povećava mentalnu aktivnost. Putem kupke umiruje tijelo, ugodno rashlađuje i potiče san.

Eterično ulje lavande izvrstan je lijek za razne vrste bolova. Pomaže kod neuralgija, išijasa, lumbaga, bolova u vratu, djeluje na upale mišića i smanjuje mišićnu bol i napetost, utječe na reumu, uganuća, lumbago. Redovita masaža uljem lavande olakšava bolove u zglobovima. Lavandino ulje intenzivno se koristi za dišne probleme, uključujući infekcije grla, gripu, kašalj, prehlade, astmu, začepljenje sinusa, bronhitis, laringitis. Kod tih je stanja ulje poželjno inhalirati ili nanositi na područje vrata, prsa i leđa.

Ljekovite biljke u domu: neobične biljke i njihove primjene

Eterično ulje lavande potiče cirkulaciju u tijelu. Snižava krvni tlak i koristi se kod hipertenzije. Ulje lavande korisno je za probavu jer povećava pokretljivost crijeva. Također, potiče proizvodnju želučanih sokova i žuči te pomaže u liječenju bolova u želucu, kolika, nadutosti, povraćanja i proljeva.

Redovita uporaba eteričnog ulja lavande pojačava imunitet i otpornost na bolesti. Zdravstvene prednosti eteričnog ulja za kožu mogu se pripisati antiseptičkim i protugljivičnim svojstvima. Ulje se koristi za liječenje brojnih kožnih bolesti, psorijaze, upala. Dobro je za rane, posjekotine, opekline te pomaže u regeneraciji i zarastanju ožiljaka.


Nekoliko praktičnih primjena ulja od lavande

1. Ulje za njegu kože: Kapi lavandina eteričnog ulja koje odlično umiruju kožu, osobito nakon iritacija, pomiješane s maslinovim uljem, odlična su kombinacija. Navedenom kombinacijom možete tretirati cijelo tijelo, lice i kosu.

2. Ulje za uklanjanje napetosti, glavobolje: Neutralnom ulju (sezamovo ulje) dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja lavande i nanesite ga na sljepoočnice te na stražnji dio vrata kako biste uklonili bol i napetost.

3. Kod blažih probavnih poremećaja: Jednom dnevno, nekoliko kapi lavandina ulja nakapajte na kocku šećera koju zatim polako otapajte u ustima.

4. Nesanica i ublažavanje nemira u djece: U sobi zapalite mirisnu lampicu s eteričnim uljem lavande ili pored jastuka stavite platnenu vrećicu napunjenu suhim cvjetovima lavande.

5. Kod uboda kukaca: Kap-dvije eteričnog ulja nanesite izravno na mjesto uboda.

Izvor: Lavanda.hr

Oglas

Lifestyle

Imate problema s koncentracijom? Krivac za to može biti i loša rasvjeta

U pitanju može biti rad ili učenje, ali utjecaj svjetlosti na koncentraciju je uvijek velik

Utjecaj svjetlosti na raspoloženje je već dobro poznata tema, ali možda niste znali da vam ona može pomoći i pri učenju ili pisanju. Osim što će ponuditi bilju koncentraciju, pravilan odabir svjetlosti za rad dobra je zaštita za zdravlje vida.

Iako su danas dani dulji, kada se spremaju ispiti ili prezentacija, često se rad završava kasno i potrebno je koristiti umjetnu svjetlost. Kakvu rasvjetu odabrati za bolju koncentraciju, otkrivamo u nastavku teksta.

Savjeti za jaču koncentraciju

Uz sve savjete koji postoje za jaču koncentraciju, rasvjeta se ne bi trebala shvatiti olako i treba se pomno birati. Ako govorimo o učenju, važno se informirati o utjecaju svjetlosti na koncentraciju.

Kakvu rasvjetu odabrati?

Jačina i boje svjetlosti žarulja dijele se u tri grupe, tu su topla bijela svjetlost, hladna i neutralna bijela. Iako je istina da je najbolja za učenje prirodna svjetlost, ponekad se sav posao ne stigne napraviti tijekom dana. To je možda i najvažniji razlog zašto dobro promisliti o rasvjeti prije nego odaberete što će krasiti vaš dom.

Sjenila za lampe na 5 kreativnih načina

Brojne su studije do danas pokazale kako hladna svjetlost (od oko 4000 do 5000 K) pruža savršenu svjetlost za koncentraciju i razvoj aktivnosti kojom se bavite. No, hladna svjetlost može biti i kontraproduktivna jer će vaš mozak držati budnim i može uzrokovati probleme sa snom. Stoga bi učenje i rad tijekom noći ipak više odgovaralo toplije ili prirodno svjetlo.

Korisni savjeti:

1. Svjetlost rasporedite ravnomjerno po prostoriji
2. Svjetlo bi trebalo dolaziti s visine, ako ste dešnjak – s desne strane, ako ste ljevak, s lijeve strane.
3. Pazite da se ne reflektira.
4. Idealno bi bilo kontrolirati jačinu svjetla.

Ako učite s digitalnih pomagala, možete zatamniti ekran kada padne noć kako bi se smanjio utjecaj na oči.

Nastavite čitati

Lifestyle

Kako napraviti poticajan prostor za razvoj djece? Ovo su savjeti stručnjakinje

Organizacija aktivnosti utječe na proces razvoja djece, baš kao i prostorno okruženje u kojem djeca borave više sati tijekom dana. Znajući da boje utječu na raspoloženje i za dječju sobu ih treba pažljivo birati. Preporuča se odabrati nježnije nijanse koje će ponuditi smiraj, a namještaj prilagoditi uzrastu. 

Kristina Legin, mag. ranog i predškolskog odgoja te vlasnica vrtića rekla je da na domaćem tržištu nije velik izbor opreme za dječje prostore. 

Kristina Legin, mag. ranog i predškolskog odgoja

Namještaj za djecu

Ako biramo namještaj, on je dosta skup, a po našim trgovinama kojima mi imamo pristup nije baš da ima previše izbora, a onda od toga naći baš nešto što se može prilagodit djeci, rekla je Legin. A nakon toga, treba obratiti pažnju na sigurnost.  

Trebalo je osigurat sve stoliće, ormariće, kutove, zaštite pri ulaznim vratima, zaštite na radijatorima, izlazni i ulazni putevi, sve smo nekako pokušali da bude što oblije, da nemaju mogućnost ozljeđivanja, tako da smo pazili čavlići, da su utičnice zaštićene, dodala je. 

Kako urediti sobu za tinejdžere? Ovi savjeti mogu pomoći pri stvaranju savršenog prostora

Dobro osmišljeni prostori stimulirati će nove mogućnost izražavanja i ideje za igru, zato od rane dobi treba nuditi kvalitetan sadržaj. 

Neka igračke potiču na kreativnost

Da nije nešto komercijalno, nego da ima i dosta neoblikovanog materijala, puno nekih kutijica i nešto što oni moraju samostalno odlučit što će s time napravit, da nije gotov, ponuđen proizvod, nego da razvijamo maštu i kreativnost, tako da sami smišljaju neke nove načine i neke nove proizvode koje će onda formirat od toga, ispričala je Legin. 

Skupljali smo nekakve kartončiće, sve što nam je došlo pod ruke, da nije kućica drvena koja je ima vrata i sve i  oni znaju da od toga moraju napravit kućicu nego možda od tog istog materijala to može biti i kuća, može biti i most, može bit bilo što drugo može. 

Istraživački centar sad obrađuje temu životinje, imamo životinje raspoređene po temama, po veličinama, po bojama tako da zapravo  uzmemo jednu temu i onda se maksimalno bavimo s njom. Centar umjetnosti, recimo, nudi nova znanja o plesu, o likovnosti, glazba, gluma… 

Kutak za igru

Obliku aktivnosti treba prilagoditi i podnu oblogu, a u kutak za igru preporuča se staviti tepih. 

To je i pravilo. Tamo gdje su dječaci često na podu i da bi zapravo zaštitili njihovo zdravlje uvijek tepih na podu da im bude toplo i da bi izbjegli neke prehlade, dodala je. U obilju aktivnosti i neoblikovanih materijala koji su ponuđeni djeci, naša je uloga vrlo važna. 

Imate problema s koncentracijom? Krivac za to može biti i loša rasvjeta

Ja mislim da je potrebno da im mi zapravo ponudimo. Ako ja sad to stavim na stol, rijetko koje dijete će baš doći i samo, ali ako mu kažem „dođi, ajmo zajedno pogledat“ i pokušam mu objasnit što se ovdje postiže zapravo, radom na toj aktivnosti, onda ih mi i povučemo. Moramo mu dati neke upute da bi on zapravo znao kako se koristi s nekom aktivnošću, objasnila je Legin za Dom na kvadrat.

Djeca svoja znanja aktivno izgrađuju kroz aktivnosti, a prostor u kojem borave smatra se još jednim odgajateljem, zato je važno osigurati im poticajni prostor za razvoj. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice