Povežimo se

Lifestyle

Ovo su najbolje biljke za spavaću sobu – čiste zrak i pobjeđuju nesanicu

Kućno bilje, točnije ono sobno, čini se ima i značajan utjecaj na naše zdravlje.

NASA je nedavno objavila rezultate provedene studije koji otkrivaju da ćemo uz pomoć određenih biljki u prostoriji disati pročišćen zrak, mirnije spavati ali se i probuditi kreativniji!

Ako se pitate koliko CO2 biljke proizvode tijekom noći, puno manje od ljudi i životinja. Uz to, neke od njih imaju i protuupalna svojstva,  a neke će vam pomoći da utonete u san u tren oka, poput lavande i valerijana.

Soba u kojoj su biljke sigurno je ljepša od sobe koja ih nema, ali zašto ne odabrati one koje će pogodovati našem zdravlju i dobrom raspoloženju? Stručnjaci izdvajaju najučinkovitije:

Spatifilum (Mirni ljiljan)

Postoji li osoba koja ne voli ljiljane i koja ih ne bi željela imati pokraj kreveta kada se probudi? Ova predivna biljka je poznata po tome što pročišćava zrak i prostoru nudi vlagu te tako nudi sve što trebate za miran san. Jednu stvar morate zapamtiti: ova biljka je otrovna i mora se čuvati van dohvata djece.

Potrebno ih je zalijevati redovno i zaštititi od direktne svjetlosti.

Lavanda

Cvijet lavande i esencijalno ulje danas su poznati diljem svijeta radi umirujućih svojstava, pa iako se ne spominje u kontekstu sobne biljke, stručnjaci kažu da je možda najbolji odabir jer će sniziti razinu krvnog tlaka i smanjiti stres. Ako vas muči nesanica, ova bi mala biljka mogla biti vaš spas.  

Mora biti izložena direktnoj svjetlosti nekoliko sati u danu i ne zahtijeva previše vode.

Bršljan (English Ivy)

Bršljan se često viđa u vrtovima te efikasno apsorbira benzene i formaldehide. Druga bi dobrobit bila ta što smiruje simptome alergija. Ako se bojite proljeća i raznih alergena i želite udisati čist zrak u prostoru, onda biste trebali razmisliti o sadnji ove biljke.

Potrebno je bilju držati na svjetlu i zalijevati redovno.

Sami napravite gnojivo za sobno cvijeće

 

Aloe Vera

Svima dobro poznata po svojim protuupalnim svojstvima i njezi kože, aloa vera je još jedna biljka koju je dobro imati u spavaćoj sobi. Stručnjaci ističu kako će vam ova biljka pomoći i da bolje spavate jer tijekom noći ona proizvodi kisik koji će pročistiti zrak u prostoru.

Biljka ne zahtijeva puno pažnje, rijetko se zalijeva ali treba sunce pa za nju potražite mjesto pokraj prozora.

Bonsai

Odlično podnose zatvorene prostore a često ih se namjerno čuva u uredu ili spavaćoj sobi. Zanimljivo je koliko dobrobiti ova biljka pruža; osim što potiče kreativnost, odlično djeluje na psihu i tijelo, pročišćava zrak i u prostor unosi vlagu. Stručnjaci smatraju da je jedna od najboljih biljki za spavaću sobu.

Nenad Sovilj progovorio o svojoj drugoj ljubavi, bonsaiu

Ova biljka zahtjeva malo više brige, ne voli biti direktno izložena suncu, ali potrebno ju je čuvati pokraj prozora.  

Kamilica

Posežemo za čajem od kamilice kada se želimo smiriti i opustiti, a isti će dobrobiti ponuditi i cijela biljka stoga stručnjaci savjetuju da se čuva blizu kreveta. Ovo je jedna od rijetkih biljki koja će vam omogućiti kvalitetan san.

Biljki ne treba puno vode i sunca.

Valerijan

Prema studiji koju je provela NASA, samo mirisanje cvijeta biljke može vas umiriti i pomoći da brže utonete u san. Kako ovu biljku krase divne boje, a ako nemate problema sa snom, možete je koristiti samo kako bi uljepšali prostor u kojem boravite.

Iako voli vodu, nemojte pretjerivati. Sunce joj je potrebno ali ne voli mu biti direktno izložena.

Oglas

Lifestyle

Imate problema s koncentracijom? Krivac za to može biti i loša rasvjeta

U pitanju može biti rad ili učenje, ali utjecaj svjetlosti na koncentraciju je uvijek velik

Utjecaj svjetlosti na raspoloženje je već dobro poznata tema, ali možda niste znali da vam ona može pomoći i pri učenju ili pisanju. Osim što će ponuditi bilju koncentraciju, pravilan odabir svjetlosti za rad dobra je zaštita za zdravlje vida.

Iako su danas dani dulji, kada se spremaju ispiti ili prezentacija, često se rad završava kasno i potrebno je koristiti umjetnu svjetlost. Kakvu rasvjetu odabrati za bolju koncentraciju, otkrivamo u nastavku teksta.

Savjeti za jaču koncentraciju

Uz sve savjete koji postoje za jaču koncentraciju, rasvjeta se ne bi trebala shvatiti olako i treba se pomno birati. Ako govorimo o učenju, važno se informirati o utjecaju svjetlosti na koncentraciju.

Kakvu rasvjetu odabrati?

Jačina i boje svjetlosti žarulja dijele se u tri grupe, tu su topla bijela svjetlost, hladna i neutralna bijela. Iako je istina da je najbolja za učenje prirodna svjetlost, ponekad se sav posao ne stigne napraviti tijekom dana. To je možda i najvažniji razlog zašto dobro promisliti o rasvjeti prije nego odaberete što će krasiti vaš dom.

Sjenila za lampe na 5 kreativnih načina

Brojne su studije do danas pokazale kako hladna svjetlost (od oko 4000 do 5000 K) pruža savršenu svjetlost za koncentraciju i razvoj aktivnosti kojom se bavite. No, hladna svjetlost može biti i kontraproduktivna jer će vaš mozak držati budnim i može uzrokovati probleme sa snom. Stoga bi učenje i rad tijekom noći ipak više odgovaralo toplije ili prirodno svjetlo.

Korisni savjeti:

1. Svjetlost rasporedite ravnomjerno po prostoriji
2. Svjetlo bi trebalo dolaziti s visine, ako ste dešnjak – s desne strane, ako ste ljevak, s lijeve strane.
3. Pazite da se ne reflektira.
4. Idealno bi bilo kontrolirati jačinu svjetla.

Ako učite s digitalnih pomagala, možete zatamniti ekran kada padne noć kako bi se smanjio utjecaj na oči.

Nastavite čitati

Lifestyle

Kako napraviti poticajan prostor za razvoj djece? Ovo su savjeti stručnjakinje

Organizacija aktivnosti utječe na proces razvoja djece, baš kao i prostorno okruženje u kojem djeca borave više sati tijekom dana. Znajući da boje utječu na raspoloženje i za dječju sobu ih treba pažljivo birati. Preporuča se odabrati nježnije nijanse koje će ponuditi smiraj, a namještaj prilagoditi uzrastu. 

Kristina Legin, mag. ranog i predškolskog odgoja te vlasnica vrtića rekla je da na domaćem tržištu nije velik izbor opreme za dječje prostore. 

Kristina Legin, mag. ranog i predškolskog odgoja

Namještaj za djecu

Ako biramo namještaj, on je dosta skup, a po našim trgovinama kojima mi imamo pristup nije baš da ima previše izbora, a onda od toga naći baš nešto što se može prilagodit djeci, rekla je Legin. A nakon toga, treba obratiti pažnju na sigurnost.  

Trebalo je osigurat sve stoliće, ormariće, kutove, zaštite pri ulaznim vratima, zaštite na radijatorima, izlazni i ulazni putevi, sve smo nekako pokušali da bude što oblije, da nemaju mogućnost ozljeđivanja, tako da smo pazili čavlići, da su utičnice zaštićene, dodala je. 

Kako urediti sobu za tinejdžere? Ovi savjeti mogu pomoći pri stvaranju savršenog prostora

Dobro osmišljeni prostori stimulirati će nove mogućnost izražavanja i ideje za igru, zato od rane dobi treba nuditi kvalitetan sadržaj. 

Neka igračke potiču na kreativnost

Da nije nešto komercijalno, nego da ima i dosta neoblikovanog materijala, puno nekih kutijica i nešto što oni moraju samostalno odlučit što će s time napravit, da nije gotov, ponuđen proizvod, nego da razvijamo maštu i kreativnost, tako da sami smišljaju neke nove načine i neke nove proizvode koje će onda formirat od toga, ispričala je Legin. 

Skupljali smo nekakve kartončiće, sve što nam je došlo pod ruke, da nije kućica drvena koja je ima vrata i sve i  oni znaju da od toga moraju napravit kućicu nego možda od tog istog materijala to može biti i kuća, može biti i most, može bit bilo što drugo može. 

Istraživački centar sad obrađuje temu životinje, imamo životinje raspoređene po temama, po veličinama, po bojama tako da zapravo  uzmemo jednu temu i onda se maksimalno bavimo s njom. Centar umjetnosti, recimo, nudi nova znanja o plesu, o likovnosti, glazba, gluma… 

Kutak za igru

Obliku aktivnosti treba prilagoditi i podnu oblogu, a u kutak za igru preporuča se staviti tepih. 

To je i pravilo. Tamo gdje su dječaci često na podu i da bi zapravo zaštitili njihovo zdravlje uvijek tepih na podu da im bude toplo i da bi izbjegli neke prehlade, dodala je. U obilju aktivnosti i neoblikovanih materijala koji su ponuđeni djeci, naša je uloga vrlo važna. 

Imate problema s koncentracijom? Krivac za to može biti i loša rasvjeta

Ja mislim da je potrebno da im mi zapravo ponudimo. Ako ja sad to stavim na stol, rijetko koje dijete će baš doći i samo, ali ako mu kažem „dođi, ajmo zajedno pogledat“ i pokušam mu objasnit što se ovdje postiže zapravo, radom na toj aktivnosti, onda ih mi i povučemo. Moramo mu dati neke upute da bi on zapravo znao kako se koristi s nekom aktivnošću, objasnila je Legin za Dom na kvadrat.

Djeca svoja znanja aktivno izgrađuju kroz aktivnosti, a prostor u kojem borave smatra se još jednim odgajateljem, zato je važno osigurati im poticajni prostor za razvoj. 

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice