Bilje
Sami napravite gnojivo za sobno cvijeće
Suhi zrak u stanu utječe na rast i razvoj vaših biljaka u domu. Donosimo vam nekoliko korisnih savjeta koji će pomoći da one ostanu zdrave, te kako jednostavno možete sami napraviti gnojivo za vaše cvijeće.
Biljke ne vole suhi zrak
Kada temperature kreću padati prema nuli, biljke koje smo držali vani svakako treba unijeti i vratiti ih na staro mjesto, odnosno tamo gdje su bile prije. Preporuka je također da to ne bude blizu izvora topline kao što je npr. radijator. Ako već jesu blizu izvora topline, staviti posudicu s vodom kako bi biljke dobile određenu vlagu jer sobnim biljkama jednostavno ne odgovara suhoća zraka.
Nakon što sve biljke unesemo u kuću, slijedi jedna kratka priprema za zimu. Biljke treba pregledati da li su čiste od nametnika, te ih očistiti pamučnom krpicom, dodati supstrata i gnojiva koji ćemo koristiti tijekom jeseni i zime. Ono može biti kupovno ili prirodno, ali uvijek se preporuča nešto prirodno.
Gnojivo napravite od ostataka hrane
Sve to zapravo imamo u kući, od kora od banane, ljuski od jajeta ili talog kave. To potom pomiješamo, dodamo vode, primjerice na tri kore od banane idu tri litre vode, ostavimo da odstoji otprilike 48 sati, zatim filtriramo, procijedimo kroz gazu ili cjedilo te imamo spremno gnojivo za naše sobne biljke.
Jednom do dva puta mjesečno je dovoljno da biljke mogu prezimiti. U zimi naravno svaka biljka ima svoje zahtjeve, ali uglavnom za ove biljke koje imaju optimalno zalijevanje je jednom do dva puta mjesečno.
Ne treba puno truda da biste imali zdrave biljke
Listovi od prašine također mogu, osim što ne izgledaju lijepo, prouzročiti razno razne bolesti, nametnike, pogotovo prašina iz klima uređaja. Poznato je da je klima uređaj pun bakterija i sve se to može prenijeti na biljke. Dovoljno je sa pamučnom krpicom jednom do dva puta mjesečno prebrisati listove biljke i nemate brige!
Bilje
Savjeti za jesensku sadnju maćuhica
Maćuhice cvjetaju tijekom proljeća i jeseni kada su noći hladne, a dani topli. Ako ste među onima sretnicima koji uživaju u blagim južnim zimama, možete uživati u bojama maćuhica posađenih na jesen tijekom cijele zime – čak ih ni mraz i lagano smrzavanje ne zaustavljaju
Idealne za jesenske vrtove, maćuhice nude šareni prikaz gotovo šest mjeseci. U jesen kada su posađene, tijekom zime za vrijeme sunčanih dana, i ponovno u proljeće! S toliko boja za uživanje na različite načine, jesenske i zimske maćuhice trebale bi biti neizostavan dio svakog vrta. Ove biljke donijeti će radost u vrt čak i tijekom hladnih, sumornih mjeseci.
Posadite maćuhice u listopadu kako biste uživali u njihovoj ljepoti tijekom jeseni i zime.
Vrijeme je za sadnju lukovica tulipana – pratite ove jednostavne korake
Sadnja maćuhica
Priprema: Odaberite mjesto za sadnju koje ima dobru drenažu i unesite 10-15 cm bogate organske materije. Maćuhice vole rahlo, plodno tlo. Idealno je tlo s pH vrijednošću od 5,5 do 6,0.
Sadnja: Pazite da ne sadite preduboko jer biljke mogu uvenuti, istrunuti, a korijenje se ugušiti. Iskopajte rupu malo veću od korijenove kugle maćuhice. Postavite biljku u rupu i nježno popunite tlo oko nje. Dobro pritisnite kako bi biljka bila stabilna.
Održavanje: Nakon sadnje, malčirajte i temeljito zalijte cvjetnjak. Provjeravajte biljke u prva tri tjedna nakon sadnje ili dok ne započne novi rast, kako biste osigurali odgovarajuću vlažnost potrebnu za zdrav rast. Kako ove biljke zahtijevaju vrlo malo njege, daljnje održavanje obično nije potrebno da bi dosegle svoj puni potencijal.
Maćuhice su otporne na hladnoću, ali ako očekujete izuzetno hladne noći, možete ih prekriti i plastičnim tunelom kako biste ih zaštitili
Maćuhice – šarolike biljke otporne na hladnoću
Gdje saditi maćuhice
Maćuhice su izuzetno svestrane i mogu se koristiti za ukrašavanje različitih dijelova vašeg vrta ili krajolika. Evo nekoliko ideja za sadnju:
- Uz staze i zidove: Dodajte nježni niz maćuhica jedne boje ili masu miješanih boja kako biste uljepšali rub, ispod stabla ili uz ogradu, stazu, terasu ili zid.
- Vrtne gredice: Pokušajte posaditi pojedinačne biljke u gredice oko trajnica i grmlja koji su završili s cvjetanjem kako biste uljepšali inače sumorni dio krajolika i sakrili stariji, uveli rast.
- Kontejneri: Maćuhice također uspijevaju u posudama postavljenim na terasu ili dvorište, ili pored ulaza u vaš dom kako bi goste dočekale veselim bojama.
- Viseće košare: Pokušajte s maćuhicama u visećim košarama, koje možete čak unijeti unutra kako biste ih uživali kad je vrijeme prehladno za vrtlarstvo na otvorenom.
- Kao poklon: Mala posuda s jesenskim maćuhicama također može biti odličan dar za zimske praznike, rođendane ili samo za uljepšavanje dana nekome tko treba dodir boje u svom životu.
Savjeti kako njegovati krizanteme da cvjetaju tijekom cijele jeseni
Bilje
5 sobnih biljaka koje su dobre za vaše zdravlje – provjerite imate li ih
Ove sobne biljke pročišćavaju zrak i donose svježinu prirode ravno u vaš dom
Udisanje svježeg i čistog zraka u pluća ima izravnu povezanost sa smanjenjem stresa i anksioznosti, a to je zbog toga što kisik povećava razinu serotonina (neurotransmitera za sreću), što dovodi do većih osjećaja mira i sreće.
Određene sobne biljke poznate su po tome što čiste i filtriraju zrak od toksičnih kemikalija poput benzena, formaldehida i amonijaka, prema NASA-inom izvješću o čistom zraku.
1. Mirni ljiljan
Osim što jedroliki bijeli cvjetovi pomažu u stvaranju opuštajućeg, mirnog prostora, Mirni ljiljan ili Spatifilum ima najizraženija svojstva za pročišćavanje zraka. On je zapravo po NASA-i najučinkovitiji pročišćivač zraka.
Spatifilum je još jedna sjajna biljka za uklanjanje štetnog benzena i formaldehida, koji mogu biti ispušteni iz jakih sredstava za čišćenje i raznih drugih izvora.
Ova biljka je jedna od rijetkih koja može cvjetati u zatvorenom prostoru, pa je ne samo funkcionalna već i prekrasna.
2. Krizanteme
Ove biljke su izvrsne jer nisu samo pune živih boja, već su i vrlo jeftine.
Krizanteme uklanjaju benzen, formaldehid, a također filtriraju amonijak i ksilene, čineći ih odličnim borcima za čist zrak u zatvorenom prostoru!
3. Engleski bršljan
Prema NASA-inim znanstvenicima, engleski bršljan proglašen je najboljom biljkom za filtriranje zraka jer je najefikasniji u apsorpciji formaldehida.
Također, vrlo je jednostavan za uzgoj i prilagodljiv uvjetima, što ga čini izdržljivom biljkom.
Ovo je odlična biljka koju možete objesiti iznad police s knjigama ili na rub prozora zbog zanimljivog načina na koji raste i visi, dodajući moderan izgled vašem domu.
4. Sanseverija
Zmijska biljka je zapravo jedna od naših omiljenih sobnih biljaka.
Zmijska biljka je posebno savršena za spavaću sobu jer ne samo da uklanja benzen i formaldehid, već apsorbira ugljikov dioksid i tijekom noći oslobađa svježi kisik.
Sanseveria: zmijska biljka koja trpi zanemarivanje
5. Aloe vera
Zadnja biljka na ovom popisu za čišćenje zraka u domu je Aloe vera. Ova biljka postala je poznata po ulju i ljekovitim svojstvima za kožu, no kao sobna biljka također ima sjajne karakteristike.
Uklanja visoke razine formaldehida iz zraka, a kada količina štetnih kemikalija u zraku postane prevelika, listovi biljke prikazat će smeđe mrlje, upozoravajući vas na visoke razine kemikalija u vašem domu.