Lifestyle
Održan Salone del Mobile – kroz njega nas je provela Sunčica Mastelić Ivić
Salone del Mobile tradicionalno se održava svakog proljeća u Milanu i predstavlja trendove u dizajnu interijera i namještaja.
Prikazuje trendove kakve možemo očekivati u dizajnu interijera, prikazuje trendove kakve možemo očekivati u dizajnu namještaja. Daje upute svim ostalim svjetskim i ostalim kućama u kakvom pravcu treba ići njihova proizvodnja, njihov dizajn i njihova komunikacija s kupcima.
I zato daleki put do Milana je svakako nešto što treba preporučiti. Svi oni koji imaju bilo kakav kontakt s dizajnom interijera i s dizajnom općenito, rado posjećuju sajam da se inspiriraju i nadahnjuju trendovima i da to mogu implementirati u svoj budući rad, rekla je Sunčica Mastelić Ivić, dipl. ing. arh. Sunčica godinama posjećuje Salone del Mobile i smatra da se izlagači na sajmu mogu podijeliti u četiri skupine.

Podjela salona u četiri skupine
Prva grupa su konzervativni izlagači, oni su najbliže našem tržištu i od tih konzervativnih izlagača ne očekujemo velike pomake. Oni uvijek imaju profinjen dizajn, jednostavan dizajn. Japanska estetika je nešto što se jako lijepo sljubilo s tradicionalnom estetikom tih vrhunskih svjetskih i europskih kuća koje one promoviraju.
Druga skupina predstavlja dizajnerske kuće koje ne slijede trendove i imaju svoju vrlo ekskluzivnu estetiku. One imaju vrlo posebne kupce koji godinama slijede njihove propozicije i te kuće su vrlo intenzivne u bojama, dekorima, rade s vrlo posebnim dizajnerima.


Treća grupa su kuće koje se bave trendovskim dizajnom interijera i taj trend se očituje u čitavom njihovom presjeku. Bilo da se radi o krupnim komadima namještaja ili o manjim dekorativnim predmetima.
Četvrta naposljetku grupa koja ništa manje nije nebitna je grupa dizajnerskih kuća koja je orijentirana na Bliski istok i na daleku istočnu Europu. To su kupci koji su navikli na blještavilo, na veliku količinu zlata, ogledala, srebra, ručno rađenih motiva, objasnila je.
Mikro-trendovi u svijetu dizajna
Svjetski poznat sajam nikada ne donosi drastične promjene u stilskom izražaju već diktira mikro-trendove koji su vrlo važni u svijetu dizajna.
Kada pratite Salone del Mobile iz godine u godinu onda vam se koji put čini da pri idućoj godini, možda se ništa spektakularno neće desiti. Zapravo je to u osnovi i točno. U tako opsežnoj i skupoj industriji poput namještaja ne možete očekivati spektakularna rješenja svake godine, ali je važno da uočite one mikro-trendove, koji će ponovno i poslije toga imati utjecaj na ostale djelatnosti koje imaju veze s dizajnom interijera. Tako da, u odnosu na prošlu godinu možemo reći da se skala boja pojednostavila. Imamo veće kontraste, imamo puno kombinacija gdje imate jako tamne drvene tonove i vrlo svijetle sive ili bijele tonove, ili tonove slonovače. Kada gledamo i analiziramo popratni dekorativni ansambl takvih interijera onda vidimo da je dobar dio ovogodišnjeg sajma bio inspiriran Dalekim istokom i estetikom Japana, rekla je Mastelić Ivić.

Minimalistički stil uređenje interijera
Popratni sadržaj uz Salone del Mobile
Svake dvije godine izmjenjuje se popratni sadržaj uz Salone del Mobile, a ove godine to je bio slavni Eurocucine posvećen kuhinjama.


Tu ne možemo reći da je došlo do nekih novih pomaka. Kuhinja kao jedan od najskupljih komada namještaja ili ansambla u jednom rezidencijalnom prostoru nije nešto što je toliko podložno trendovima. Tu su Talijani podosta konzervativni, vrlo jednostavni, vrlo pročišćeni. Ostali popratni sadržaji su bili Internacional bathroom exhibition gdje smo vidjeli razvoj dizajna slavina, kako to Talijani kažu rubinetteria, različitih vrsta armatura, umivaonika i trendove koji prate te boje oblike i način na koji se koriste, kako se upravlja tim elementima. Treća stvar koju bi istaknula ove godine na sajmu je dizajnersko meditativno prisustvo poznatog svjetskog redatelja Davida Lyncha. On je u jednom djelu salona oformio takozvane thinking room, meditativne prostore inspirirane njegovim filmovima koji se bave dizajnom interijera, uostalom iz nekih novijih informacija saznajemo da David Lynch počinje baviti dizajnom interijera i namještaja. To je možda nešto što ćemo u idućim godinama otkrivati kod njega, dodala je.
Milano – grad koji živi modu i dizajn
Milano je grad koji živi modu i dizajn, a Salone del mobile inspirativno je mjesto za stvaranje novih interijera.

Ako imate vremena, jedan dan za posjet Milanu je premalo. Osim posjeta glavnom gradskom trgu i katedrali, u sklopu događanja Salone del Mobile, preporučam u centru grada posjet svim važnim dizajnerskim kućama namještaja. Taj dio salona se zove Fuori salone. Tog dana možemo reći da Milano živi dizajn, tog dana sve trgovine koje se bave dizajnom namještaja imaju otvorena vrata, svi posjetitelji, kupci, studenti i dizajneri interijera slobodno ulaze u prostore, pregledavaju namještaj, isprobavaju ga i nadahnjuju se novim materijalima koje će primjenjivati, ispričala je Mastelić Ivić za Dom na kvadrat.
Lifestyle
Zašto su samoposlužne praonice sve popularnije?

Ako ste ikada nosili rublje na pranje u samoposlužne praonice, sigurno ste primijetili koliko brže peru i suše odjeću u usporedbi s kućanskim perilicama. No koja je tajna iza njihovih procesa i zašto sve više ljudi bira upravo ovu opciju?
Koliko često trebate prati posteljinu? Odgovor će vas iznenaditi
Praktičnost i brzina u svakodnevnom životu
U današnjem ubrzanom ritmu života, održavanje čistoće rublja postalo je više od kućanske obveze – ono je pitanje praktičnosti, uštede vremena i novca. Upravo zato samoposlužne praonice bilježe sve veći broj korisnika.
Njihove prednosti leže u velikim kapacitetima perilica, kraćim procesima pranja i sušenja te visokoj učinkovitosti.
“Osim vremena, na proces pranja utječu i kemija, temperatura i mehanika, a svi su ti parametri bolje optimizirani u profesionalnim perilicama nego u kućanskim,” pojašnjava dr. sc. Katia Grgić, inženjerka tekstilne kemije.

Učinkovitost i dezinfekcija
Za razliku od kućanskih perilica koje često koriste više vode i deterdženta, industrijske perilice u samoposlužnim praonicama optimizirane su za manju potrošnju, a istovremeno postižu vrhunsku čistoću i dezinfekciju rublja.
Ovo ih čini posebno korisnima za iznajmljivače apartmana, kojima ušteda vremena i energije igra veliku ulogu.
Zašto perilica ne povlači vodu? 6 najčešćih uzroka i rješenja
Profesionalne perilice omogućuju pranje pod višim temperaturama te korištenje učinkovitih deterdženata za termičku, kemijsku ili kemotermičku dezinfekciju. Uz to, u profesionalnim praonicama sve je češća primjena ozona – snažnog oksidacijskog sredstva koje uništava bakterije, viruse i gljivice, a pritom ostavlja rublje svježeg mirisa sličnog proljetnom zraku.

Razlike u deterdžentima i pravilnoj njezi
Prilikom odabira deterdženta, važno je pratiti preporuke proizvođača. Na tržištu su dostupni i praškasti i tekući deterdženti, a svaki je prilagođen određenim vrstama vlakana i temperaturama pranja.
Za pravilno održavanje rublja preporučuje se čitati deklaracije na odjeći i pažljivo dozirati deterdžent, čime se čuva trajnost tkanine i održava kvaliteta odjevnih predmeta.
Dodatno, omekšivači – često pogrešno optuženi da štete odjeći – zapravo služe za smanjenje statičkog elektriciteta i omekšavanje tkanina, ostavljajući odjeću mekšom i ugodno mirisnom.

Higijena perilice – ključ za dugotrajnu svježinu
Redovito čišćenje perilice ključno je kako bi se spriječilo nakupljanje plijesni i bakterija na ostacima deterdženta i vlage. Bez obzira perete li rublje kod kuće ili koristite samoposlužne praonice, održavanje higijene uređaja osigurava dugotrajnu svježinu, čistoću i zdravlje cijelog kućanstva.
Znate li koja su najprljavija mjesta u vašem kućanstvu? Ovaj će vas popis iznenaditi
Samoposlužne praonice nude niz prednosti – od uštede vremena i energije, bolje dezinfekcije rublja do očuvanja kvalitete odjeće. U svijetu gdje svaka minuta vrijedi, ovaj praktičan način održavanja rublja postaje sve važniji saveznik u svakodnevnom životu.
Lifestyle
Mentalna higijena: Očisti prostor, glavu i digitalni nered
Subota je idealan dan za usporavanje, čišćenje prostora, detoks uma i tijela te vraćanje fokusa na ono što nas uistinu smiruje i ispunjava

U vremenu kada smo stalno dostupni, pod pritiskom i u pokretu, važnije je nego ikad uvesti male rituale koji čuvaju našu mentalnu higijenu.
Mentalna higijena ne počinje velikim promjenama – već sitnim, nježnim navikama. Subotnja detoks rutina pomaže ti da zastaneš, otpustiš višak i usmjeriš pažnju na sebe i svoj prostor. Uredi, otpusti, udahni. Zaslužuješ to.
Utjecaj prostora na mentalno zdravlje – opremite se pozitivom
Subota je idealan dan za usporavanje, čišćenje prostora, detoks uma i tijela te vraćanje fokusa na ono što nas uistinu smiruje i ispunjava.
1. Očisti prostor, pročisti misli
Počni dan laganim pospremanjem jednog dijela doma – možda onog kojeg najviše izbjegavaš. Samo 15 minuta svjesnog čišćenja može učiniti čuda za tvoj um. Uključi glazbu, otvori prozore i udahni novi početak. Red u prostoru često donosi red u mislima – temelj svake mentalne higijene.
Ako želiš uvesti više trajnog reda, posveti se organizaciji jedne zone – ormariću, radnom stolu ili kuhinjskoj ladici. Sistematično sortiranje i pametna pohrana mogu značajno smanjiti svakodnevni stres.
Kako urednost doma utječe na naše raspoloženje i produktivnost
2. Digitalni detoks – daruj si tišinu
Odmakni se od mobitela – isključi obavijesti, ugasi Wi-Fi ili ga jednostavno ostavi u drugoj sobi. Umjesto toga, priušti si tišinu, zvuk prirode, razgovor ili jednostavno – ništarenje.
Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite
Mini izazov: Očisti digitalni nered – izbriši nepotrebne aplikacije, stare poruke ili fotografije. To je mentalni prostor koji često zaboravimo održavati, a važan je dio mentalne higijene.

3. Biljke i priroda – saveznici unutarnjeg mira
Boravak u prirodi djeluje kao prirodni antistres. Ako možeš, prošetaj šumom, idi na plac pješice ili sjedi kraj prozora s pogledom na zelenilo. Biljke u domu oplemenjuju prostor – vizualno i energetski – pročišćuju zrak i umiruju misli.
Inspiraciju potraži u članku o maloj staklenoj kućici u šumi – prostoru gdje priroda nije bijeg, nego način života.
Dodatni poticaj: Uredi svoj mali kutak mira – biljke, knjiga, deka i šalica čaja. Tvoj osobni ritual za kraj tjedna.
