Povežimo se

Lifestyle

Kako nikada više ne izgubiti čarape u pranju i gdje zapravo nestaju?

Misterij koji muči domaćinstva već generacijama konačno je riješen

Postoji nekoliko univerzalnih misterija koje zbunjuju sve: Stonehenge, Bermudski trokut i, možda najzagonetniji, nestanak čarapa u pranju. Kad ih ubacite u perilicu, imate savršen par, a kada izađu ostaje vam jedna usamljena čarapa.

Frustracija zbog ovog fenomena muči domaćinstva već generacijama. No, konačno dolazimo do odgovora na ovo vječno pitanje: ovo su najčešći uzroci nestalih čarapa i savjeti kako ih zadržati u paru.

Gdje nestaju čarape?

Možda ste pomislili da je vaša perilica vrata u drugu dimenziju jer neke čarape nikad više niste vidjeli, stvarnost je puno manje znanstveno-fantastična. Gina McRae iz Molly Maids u Nashvilleu, TN, pojašnjava “Veliku misteriju nestanka čarapa”.

Zarobljene su u mašini

Čarape su male, a perilice imaju puno pokretnih dijelova, objašnjava McRae. Čarape se lako mogu zaglaviti iza bubnja u perilici rublja s gornjim punjenjem, u brtvi perilice s prednjim punjenjem, iza bubnja u sušilici ili mogu skliznuti kroz filter za prašinu i završiti u ventilaciji za ispušni zrak sušilice.

Ako redovito gubite čarape, vrijedi temeljito pregledati vaše uređaje kako biste osigurali da su njihovi unutarnji dijelovi ispravno osigurani i funkcioniraju. Osim toga, otkrivanje čarapa zaglavljenih u ventilaciji sušilice također može spriječiti potencijalni požar.

Iza perilice i sušilice

Kad niste sigurni, pomaknite ih. Provjerite okolinu uređaja kako biste osigurali da vaše nestale čarape nisu između ili iza perilice i sušilice. Nikad ne znate koliko ste ih možda slučajno ispustili u prostore koje ne možete lako vidjeti (a možda ste ih propustili dok čistite).

5 odličnih trikova za čišćenje perilica rublja

Čarape su unutar drugih komada odjeće

Je li čarapa zapravo ušla u neku drugu dimenziju ili se zaglavila u nogavici hlača? Pažljivo pregledajte odjeću dok je presavijate i spremate kako biste osigurali da pojedine čarape nisu skrivene na vidljivom mjestu. Obratite posebnu pozornost na mjesta poput džepova majica i posteljine.

Nikada nisu ni stigle u pranje

“Postoji velika vjerojatnost da su čarape nestale puno prije nego što je košara uopće dospjela do praonice”, kaže McRae, koja sugerira provjeru mjesta poput prostora ispod kreveta i sofe dok čistite.

Razmislite gdje su čarape možda izgubile partnera na putu do košare – možda je jedna još uvijek u cipelama koje ste posljednje nosili, ili je možda odbačena usred noći i zaglavila se unutar posteljine.

Nikada nisu imale savršen par

Kada se pitate gdje je nestala čarapa, najbolje je početi s očiglednim pitanjem: Je li ona imala svoj savršen par? Kao što McRae ističe: “Dječje čarape često dolaze nesparene namjerno”, kaže ona. Par čarapa može biti na dohvat ruke, a da to ne shvatite.

Kako spasiti par čarapa od nestajanja?

Razmotrite ove savjete kako biste osigurali da ono što ulazi u pranje, iz njega i izađe.

Koristite vrećicu za pranje: Stavljanje svih čarapa u zatvorenu vrećicu za pranje održat će ih zajedno tijekom pranja i sušenja.

Uparite čarape prije košare:Namotajte ili presavijte čarape u parove prije nego što ih stavite u košaru. Iako je pametno odvojiti ih u pranju, ovako ćete barem biti sigurni koje su čarape ušle u perilicu ili sušilicu.

Što učiniti s rasparenim čarapama?

Iako razočaravajuće, ponekad jednostavno nikada nećete pronaći odgovarajući par za čarapu. Usamljena“ čarapa koja je ostala može pronaći novi život kao nešto korisno.

Krpa za brisanje prašine: McRae koristi takve čarape kao krpe za brisanje prašine. Samo stavite čarapu na ruku i dobit ćete brzu i jednostavnu krpu za namještaj, rolete i podne lajsne. Bonus: Može se prati i ponovo koristiti.

Znate li koji aparati troše najviše energije u kućanstvu?

DIY grijaći jastučić: Napunite čarapu sirovom rižom, zavežite kraj i stavite je u mikrovalnu na nekoliko minuta. Savršeno je za ublažavanje bolova u mišićima ili za zagrijavanje kreveta u hladnoj noći. Dodajte nekoliko kapi lavandina ulja za dodatno opuštanje.

Frizura s čarapom: Izrežite prst čarape i namotajte je u obliku prstena. Stavite je oko repa i omotajte krajeve oko “prstena”, stvarajući savršenu punđu.

Lifestyle

Utjecaj prostora na mentalno zdravlje – opremite se pozitivom

Prostor u kojem boravimo može značajno utjecati na naše raspoloženje, a pravilno uređenje doma može smanjiti stres, anksioznost i poboljšati mentalno zdravlje

Tin Pongrac, predsjednik Hrvatskog saveza udruga za mentalno zdravlje, gostovao je u emisiji Dom na kvadrat i pojasnio kako prostor u kojem boravimo može značajno utjecati na naše raspoloženje.

„Jako je bitno da interijer uredite baš onako kako vama odgovara. Ipak su to naša utočišta gdje tražimo sigurnost od vanjskih stresova, a ako nam u vlastitom domu nije ugodno, to može pojačati stres i anksioznost te posljedično uzrokovati depresiju,“ istaknuo je Pongrac.

Boje i njihov utjecaj na emocije

Jedan od ključnih elemenata u uređenju interijera su boje. Njih treba birati prema vlastitoj osobnosti kako bi se stvorio prostor koji pruža ugodu. Utjecaj prostora na mentalno zdravlje ogleda se u odabiru boja koje mogu stvoriti osjećaj smirenosti, sreće ili energije u vašem domu.

Izbor boja i materijala: Ključ uspješnog uređenja interijera

„Iako je plava, po svojoj definiciji, hladna boja, ako vas podsjeća na more, to će za vas imati oporavljajući učinak. U psihoanalizi to se zove transfer, odnosno povezivanje prošlih pozitivnih iskustava s trenutnim okruženjem. Tako, primjerice, plava boja može evocirati sjećanja iz djetinjstva i potaknuti pozitivne emocije,“ objasnio je Pongrac.

Što boja vaših zidova otkriva o vama? Evo što kažu psiholozi

Utjecaj prostora na mentalno zdravlje: Svjetlost kao ključni faktor

Na depresiju velik utjecaj ima i svjetlost. Nedostatak dnevne svjetlosti može dovesti do sezonske depresije, što je posebno izraženo u skandinavskim zemljama tijekom zimskih mjeseci.

Depresija je ozbiljna bolest, ali se danas uspješno liječi kombinacijom lijekova i psihoterapije. Ipak, ugodno okruženje može značajno pridonijeti boljem stanju. Savjetovao bih da u svom domu osigurate dovoljno dnevne svjetlosti i prilagodite rasvjetu prema svojim preferencijama,“ rekao je Pongrac.

Blue Monday: Kako se boriti protiv najdepresivnijeg dana u godini

Treći ponedjeljak u siječnju poznat je kao Blue Monday, koji se često naziva najdepresivnijim danom u godini. Razlozi su kombinacija hladnog vremena, manjka dnevne svjetlosti, postblagdanske letargije i neispunjenih novogodišnjih odluka.

Kako se boriti protiv Blue Mondaya?

Pongrac savjetuje da fokus stavite na male stvari koje donose radost.

„Osigurajte dovoljno svjetlosti u prostoru, okružite se bojama koje vas smiruju i sjetite se važnosti kretanja na otvorenom, čak i tijekom hladnih dana. Glazba, mirisi i stvaranje osobnog kutka za opuštanje također mogu pomoći u prevladavanju osjećaja tuge,“ istaknuo je.

Glazba i mirisi kao saveznici mentalnog zdravlja

Glazba također može imati snažan emocionalni učinak. Pongrac naglašava kako je ključno birati ono što vas opušta i čini sretnima.

„Ugodan psihički transfer može pružiti glazba. Važno je slušati ono što vam odgovara, bilo da je to heavy metal, LO FI ili klasična glazba. Nema pravila, bitno je da vas opušta i donosi pozitivne emocije,“ dodao je.

Mirisi, koji evociraju sjećanja i povezuju nas s ugodnim iskustvima iz prošlosti, također mogu igrati važnu ulogu u smanjenju anksioznosti i depresije.

Stvorite svoj kutak za opuštanje

Ako se svi ukućani ne slažu s odabranim stilom uređenja, Pongrac predlaže kreiranje osobnog prostora:

„Najbolje je urediti jedan kutak za sebe i tamo pronaći svoje utočište tijekom teških zimskih dana. To može biti vaša oaza mira u domu,“ zaključio je Pongrac.

Uredite mali kutak za opuštanje i odmor u svom domu

Nastavite čitati

Lifestyle

Kako uštediti na grijanju: Ključni savjeti za toplinsku učinkovitost

Saznajte ključne savjete za toplinsku izolaciju i smanjenje troškova energije u vašem domu

Trošak grijanja bitna je stavka u kućnom budžetu, zbog čega uvijek tražimo način kako racionalizirati potrošnju. Jedan od najvećih problema je gubitak topline kroz dotrajalu stolariju.

„Kad predlažemo mjere energetske obnove kod zgrada, prvo i osnovno je ugradnja nove stolarije i toplinska izolacija zgrade. Zbog toga što su uštede ogromne, iznose od 50 do 80 posto, ovisno o faktoru oblika zgrade. Naravno, povezana je s jednom značajnom investicijom, ali kasnije se u svakom slučaju isplati,“ rekla je dipl. ing. stroj. Marina Malinovec Puček iz Instituta Hrvoje Požar.

Period povrata investicije zamjene stolarije je do 15 godina, ali se ostvaruje cijeli niz dobrobiti.

Toplinska izolacija i njene prednosti

„Prije svega, moguće je prijeći na niskotemperaturna rješenja sustava grijanja, primjerice dizalice topline i plinske kombinacijske uređaje. Također, osnovna uloga toplinske izolacije je održavanje temperature unutarnjih stijenki što višom. Time tijelo koje se nalazi u prostoru odaje manje topline zračenjem prema hladnim površinama, što povećava osjećaj ugode,“ pojasnila je Malinovec Puček.

Gubitak topline događa se i zbog nepravilno postavljenih ogrjevnih tijela. Radijatori se uvijek trebaju postavljati uz vanjske zidove, ispod prozora, kako bi spriječili prodor hladnoće.

Kako uštediti na grijanju

Kako uštediti na grijanju uz pravilno održavanje

Jedan od važnih koraka uštede je pravilno održavanje ogrjevnih tijela.

„Važno je da radijatori nisu zaklonjeni zavjesama ili namještajem. Također, prije početka sezone grijanja potrebno je izbaciti zrak iz radijatora kako bi pružali maksimalnu toplinsku učinkovitost,“ savjetuje Malinovec Puček.

Osim toga, ugradnja programabilnih termostata može donijeti znatne uštede. Omogućavaju različite temperature u prostorijama, sniženje temperature tijekom noći ili kada niste kod kuće te grijanje po zonama. Na ovaj način, prostore koji se ne koriste možete minimalno zagrijavati.

Dodatni savjeti za smanjenje troškova grijanja

Prozračivanje prostora ključno je za kvalitetan zrak, ali treba biti kratko i intenzivno.

„Ne preporučuje se otvaranje prozora na kip jer to povećava potrošnju energije. Umjesto toga, prozore otvarajte potpuno na 5 do 10 minuta, dva do tri puta dnevno,“ dodala je Malinovec Puček.

Još jedan način kako uštediti na grijanju je postavljanje tepiha i tapeciranog namještaja koji djeluju kao dodatna izolacija. Iako tepisi nisu zamjena za toplinsku izolaciju poda, oni mogu značajno povećati osjećaj topline u prostoru. Za dodatnu uštedu možete razmisliti o sustavima pametne kuće koji automatski prilagođavaju grijanje.

Znate li koji aparati troše najviše energije u kućanstvu?

Primjenom ovih savjeta ne samo da ćete uštedjeti na grijanju, već ćete i smanjiti štetni utjecaj na okoliš.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice