Povežimo se

Kućanski uređaji

Znate li koji aparati troše najviše energije u kućanstvu?

Što najviše povećava vaš račun za struju? Koji uređaji troše najviše električne energije i kako možete smanjiti te troškove? U nastavku donosimo odgovore

Pitate se kako smanjiti račun za struju? Koji aparati troše najviše energije u kućanstvu? Ovi uobičajeni kućanski uređaji povećavaju vaš račun za struju. Evo što trebate znati i savjeti kako smanjiti potrošnju energije kućanskih uređaja.

Koji kućanski uređaji troše najviše električne energije?

1. Grijanje i hlađenje: 45-50%

Najveći potrošač električne energije u prosječnom kućanstvu je sustav za grijanje i hlađenje. U daleko većoj mjeri od ostalih uređaja. Centralni klima uređaji i grijalice troše ogromne količine energije kako bi održavali ugodnu temperaturu u domu. Iako ovisi o tome koristite li više grijanje ili hlađenje, grijanje obično troši više struje tijekom godine, čineći više od 25% vaše godišnje potrošnje električne energije.

2. Bojler: 12%

Ako imate električni bojler, to je vjerojatno drugi najveći potrošač energije u vašem domu. Bojler se koristi za tuširanje, pranje suđa, korištenje umivaonika i pranje rublja. Sve te aktivnosti zajedno čine bojler značajnim potrošačem energije svaki mjesec.

Bojler, hladnjak, perilice… Evo koliko dugo traju kućanski uređaji prije nego se pokvare

Prva asocijacija na bojlere mnogima će biti da je to ono što u domu treba sakriti. Ali mi imamo primjer da to ne treba biti tako. Ovaj bojler osim što je energetski učinkovit, njime se jednostavno upravlja preko pametnog telefona, a i oku je ugodan.

3. Rasvjeta: 9-12%

Žarulje su tijekom godina postale znatno energetski učinkovitije. Danas LED tehnologija, kao najnaprednija na tržištu, troši značajno manje energije u usporedbi s CFL i klasičnim žaruljama, a također dulje traje, smanjujući otpad. Osim toga, jeftinije su za korištenje.
Ipak, rasvjeta čini značajan dio vaše mjesečne potrošnje električne energije zbog učestalosti korištenja.

LED žarulja je izdržljivija na trenja, vibracije, udarce i oscilacije napona. Također pruža izvrsnu kvalitetu svjetla, gašenje i paljenje joj ne šteti, a uz to je ekološki prijatelj naše planete. Sve ovo odnosi se na unutarnju i na vanjsku LED rasvjetu.

4. Hladnjak: 8%

Iako hladnjak ne troši mnogo energije na sat, ukupna potrošnja električne energije je visoka jer radi neprekidno.

5. Perilica i sušilica rublja: 5%

Mjesečna potrošnja energije perilice i sušilice ovisi o tome koliko često perete rublje. Međutim, kad god ih koristite, troše puno električne energije, osobito ako perilicu koristite s toplom vodom. U prosjeku, pranje rublja čini oko 5% vaše godišnje potrošnje električne energije.

Vodič za uštedu energije u domu: 10 najčešćih mitova koje treba izbjegavati

6. Električna pećnica: 3%

Kuhanje zahtijeva puno energije, osobito ako imate električnu pećnicu i ploču za kuhanje. Električne pećnice obično su odgovorne za oko 3% vaše mjesečne potrošnje električne energije.

Kako besprijekorno očistiti pećnicu u sedam koraka?

7. Perilica posuđa: 2%

Perilica posuđa zahtijeva relativno malu količinu električne energije. Općenito, čini oko 2% vaše mjesečne potrošnje.

8. Televizor i kabelska kutija: 2%

Današnji televizori i kabelske kutije su izuzetno energetski učinkoviti. Problem je što često rade čak i kad ih ne koristite. Ti sati u stanju mirovanja povećavaju potrošnju energije, pa televizor i kabelska kutija čine oko 2% vašeg mjesečnog ukupnog računa za struju.

Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite

Izbor urednice

Bežični usisavač Vorwerk – sistem za čišćenje svih površina u kući

Istovremeno možete usisavati i prati podove!

Odabir idealnog usisavač ovisi o vašim potrebama, podnim oblogama i veličini prostora. Isprobali smo jedan za kojeg proizvođač kaže da je sistem, a ne usisavač, jer brojni nastavci i mogućnosti osiguravaju čišćenje baš svih površina. Detalje otkrivamo u razgovoru sa Sandrom Kukić, direktoricom tvrtke Parnad.

Sandra, koje su posebnosti Vorwerk usisavača?

Ovo je već druga generacija bežičnog usisavača. Ono što je njegova posebnost je to što je izrazito lagan. Njegova posebnost je i to što ima ručku koja se može saviti ili se može podignuti. U savinutom položaju se koristi kada usisavamo madrace, tapicirani namještaj i nekakav namještaj na gornjim površinama, a kada usisavamo donje površine, onda otvorimo ručku i dobijemo štapni usisavač.

Ono što nas čini drukčijim od drugih je upravo naša filter vrećica. Naša filter vrećica ima TIF certifikat, što potvrđuje da je prikladna za alergičare, 4slojna je i napravljena je od recikliranih materijala.

Unutar aparata se nalazi baterija koja je odvojiva od aparata, za razliku od drugih baterijskih usisavača koji u principu imaju integriranu bateriju i kada ona dotraje, mora se zamijeniti cijeli usisavač. Kod nas ne, kod nas se može promijeniti samo baterija.

Dodatna prednost je da ukoliko imate veću kvadraturu u svom stanu, možete imati dodatnu bateriju koju uvijek imate na punjenju i produžite si vrijeme trajanja baterija.

Koliko je trajanje jedne baterije, koliko površine možemo usisati?

Trajanje baterije je ovisno o tome koji nastavak se koristi, znači od nekakvih 15 minuta do 60. Tako da ovisi koji je nastavak, koja je razina snage usisa i sve to ovisi kako se troši baterija.

On se ne čuje, on je namjerno napravljen da ima niske decibele tako da ne smeta našim kućnim ljubimcima, našoj djeci. Ja također ljudima volim naglasiti da usisavam navečer, ne smetam niti susjedima niti svojoj djeci koja spavaju, zato što je stvarno izrazito tih, a ima svoju funkcionalnost jer svaki od nastavaka ima svoju priču koja onda djeluje na površine koje usisava.

Kad smo već kod nastavaka, ovdje ih je zaista jako puno, što je to?

Tu imamo jako puno nastavaka zato što je Vorwerk odlučio da želi svima pružiti čišćenje cijelog doma. Znači, od poda do stropa. Ovdje imamo komplet priključaka koji se koriste za usisavanje gornjih površina, od namještaja, ormara, listova biljaka… Ima toliko mekane dlačice da neće oštetiti nikakvu površinu koju usisavate. Onda imamo nastavak za usisavanje tapiciranog namještaja i madraca.

Kad koristite nastavke za podne površine, držite ga u obliku štapnog usisavača. Ono što je bitno za naglasiti, baterija je ujedno i LED display, koji komunicira sa vama i pokazuje vam postotak napunjenosti baterije, kada treba promijeniti vrećicu i da li se nešto događa sa aparatom.

Kada usisavate tepih, on promijenit vrtnju četki, pa kad je na tvrdim podovima, četke se vrte sporije, čim dođe na tepih, četke se počnu brže vrtiti, na taj način dubinski usisavaju tepih.

Ima pametni senzor koji prepoznaje vrstu tla i kada dođe na drugu vrstu tla, odnosno sa tvrdih poda na tepih, četke se počnu brže vrtit i obrnuto.

Nastavak za istovremeno usisavanje i pranje podova

Kao naš najbolji nastavak, po meni osobno pogotovo, je naš nastavak za istovremeno usisavanje i pranje podova. Ono što ovaj aparat radi su kružni pokrete sa preko 1350 okretaja u minuti.

Ono što on još ima, je integriran dozator, a u dozator se stavlja tekućina za pranje poda.Ovaj mali dozator je dovoljan za otprilike 60 kvadrata poda. Promjena nastavaka je vrlo jednostavna, pridrži se nastavak dolje nogom i pritisne se zelena poluga. To je također napravljeno da nema nepotrebnog saginjanja.

U svojoj ponudi imamo i perač prozora. Obično mi kažemo da je za pranje prozora, ali se može koristiti i za pranje stakla, ogledala u kupaonicama, staklenih stijena, kupaonskih namještaja i slično.

Autorica teksta: Jasmina Franjić

Nastavite čitati

Kućanski uređaji

Bojler, hladnjak, perilice… Evo koliko dugo traju kućanski uređaji prije nego se pokvare

Stariji uređaji mogu postati nesigurni zbog habanja, pa je dobro znati kada je vrijeme za zamjenu kako biste izbjegli potencijalne sigurnosne probleme

Bilo da kupujete novi uređaj ili pokušavate održati stari u funkciji, vjerojatno se pitate: „Koliko dugo bi ovo trebalo trajati?“ Znanje o prosječnom vijeku trajanja uređaja može vam pomoći odlučiti vrijedi li potrošiti više na vrhunsku peć ili lakše donijeti odluku o popravku ili zamjeni starog bojlera.

Pogledajte ove prosječne korisne vijekove kućanskih uređaja, a zatim ih usporedite s godinama opreme u vašem domu. Ali ne brinite: Ako je nešto u kući pri kraju svog životnog vijeka, još uvijek postoje stvari koje možete učiniti kako biste produžili njegovo trajanje i izbjegli skupu zamjenu.

1. Perilica posuđa, 9 godina

Noviji i skuplji modeli ne traju nužno dulje. Što perilica ima više dodatnih funkcija, poput elektronskog zaslona, to je veća mogućnost kvara. Međutim, redovito održavanje (poput čišćenja filtra) i sitni popravci mogu spriječiti veće probleme.

Koliko često treba čistiti filter perilice posuđa? Evo kako to napraviti, jednostavno i učinkovito

2. Drobilica otpada (10-12 godina)

Najveći faktor koji utječe na trajanje drobilice je učestalost korištenja. Velike obitelji koje često kuhaju kod kuće morat će ranije zamijeniti drobilicu nego samci koji uglavnom jedu vani. Male mjere, poput korištenja sita i puštanja vode tijekom rada drobilice, mogu produžiti njezin vijek.

3. Štednjak ili pećnica (13-15 godina)

Plinski štednjaci u prosjeku traju 2-5 godina dulje od električnih. Redovita svakodnevna njega, poput čišćenja nakon svake upotrebe i redovite provjere plamenika, može pomoći u produljenju vijeka trajanja.

4. Hladnjak (13-19 godina)

Gornji kraj ovog raspona pripada sve rjeđim modelima hladnjaka s jednim vratima. Uobičajeniji modeli s gornjim zamrzivačem ili onima sa strane mogu trajati 17, odnosno 14 godina. Manji popravci, poput zamjene brtvi na vratima ili popravljanja ledomata, su očekivani, ali pokvareni kompresor obično označava kraj životnog vijeka hladnjaka.

Povremeno spremite svijeće, traperice i jastučnicu u zamrzivač – provjerite zašto

5. Perilica rublja (10-14 godina) i sušilica (10-13 godina)

Životni vijek perilice rublja ovisi isključivo o učestalosti korištenja. Prosječna obitelj koja pere osam puta tjedno može očekivati dvocifreni životni vijek ovih uređaja. Vrsta perilice nema veliki utjecaj – perilice s prednjim i gornjim punjenjem imaju svoje specifične probleme. Perilice s prednjim punjenjem često imaju problema s curenjem brtvi na vratima, dok one s gornjim punjenjem mogu imati problema s vlagom i hrđom.

6. Centralna klima i toplinske pumpe (15-20 godina)

Noviji sustavi imaju prednost zbog tehnoloških poboljšanja koja im omogućuju dulji vijek. Održavanje je ključno, bez obzira na starost uređaja – redovita zamjena filtera za zrak i baterija u termostatu osigurava učinkovit rad. Godišnji pregled od strane stručnjaka za HVAC može dodati godine životu klima uređaja.

7. Bojler (10-25+ godina) najdugovječniji kućanski uređaji

Ovo uvelike ovisi o vrsti bojlera. Iznimno učinkoviti bojleri bez spremnika mogu trajati više od dva desetljeća, dok tradicionalni električni ili plinski bojleri obično traju oko 10 godina. Životni vijek djelomično ovisi o izvoru vode. Neobrađena tvrda voda s visokim udjelom kalcija, vapna ili drugih minerala može uzrokovati nakupljanje naslaga unutar spremnika i smanjiti učinkovitost bojlera. Isto vrijedi i za bojlere koji koriste izvorsku ili bunarsku vodu, koja može sadržavati sediment, pijesak i mulj.

Koliki je vijek trajanja električnog bojlera? Odgovor bi vas mogao spasiti od skupih kvarova
Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice