Izbor urednice
Genijalni božićni ukrasi – kugle od puhanog stakla
Ručno rađeni ukrasi mogu svaki blagdan učiniti posebnim. Kugle od puhanog stakla nekada su izrađivale brojne obrtničke obitelji u zagrebačkom kraju, a danas se time još bavi Martina Šimunković. Otkrijte njezine unikatne staklene kugle.
Kugle od puhanog stakla u kojima se raspršuje svjetlost lampica, svakom će prostoru donijeti dojam elegancije i prozračnosti. Svaki događaj, bio on ljetni ili zimski, s ovakvom dekoracijom može postati bajkovit.
Vještna koja se prenosi s koljena na koljeno
Krajem godine staklopuhačica Martina Šimunković najviše vremena provodi u radioni izrađujući božićne verzije staklenog nakita. Puhanje stakla je vještina koja se ne uči u školi, već prenosi s koljena na koljeno.
„Ne postoji formalno obrazovanje za staklopuhača. To su isključivo vještine koje se prenose uživo i zapravo spadaju u domenu nematerijalne kulturne baštine“, objašnjava Martina. Osnovna sirovina je šuplja staklena cijev. Od nje, iznad plamenika starog 60 godina, nastaju staklene kugle, baš kako su ih radili Martinin otac i djed.
„Prva ta faza je taljenje šuplje cijevi iz koje se dobivaju ampule. Nakon što dobijem ampulu, zagrijavam ju i upuhujem zrak koji onda ostaje, formira se kao balon“, govori dalje Martina.
Proizvodnjom kuglica bavio se nekad cijeli stenjevački kraj u Zagrebu. Martinina obitelj Križanić ostala je posljednja koja se bavila ovim obrtom. Zbog neisplativosti, 2000-te godine prestaju s izradom. Prije osam godina Martina je obnovila tradiciju svoga kraja i obitelji.
„Ovo je jedan način prenošenja znanja s koljena na koljeno. Moj djed je počeo, naučio je mog oca i moj otac je naučio mene“, kaže Martina.
Kako je po zanimanju povjesničarka umjetnosti i etnologinja, važno joj je bilo da se kulturna baština i način izrade sačuva, ali svoje je kugle ipak osuvremenila.
„One su drukčije od tatinih prvo zato što radim sa puno čvršćim staklom, a radim sa čvršćim staklom zato što sam izbjegla proces srebrenja i izbjegla sam proces bojanja kugli. Dakle ja sam željela kuglu ostaviti prozirnom i transparentnom upravo da se vidi da je to staklo i da je to takav materijal kojeg nije potrebno sakrivati. Unijela sam samo svoju neku estetiku i poimanje toga kako bih ja htjela da nekakav božićni nakit izgleda. U tom smislu sam se odmakla od tradicije, a sve ostalo je ostalo isto kao i pred 60 godina“, objašnjava Martina.
Svaka kugla od puhanog stakla je svijet za sebe
Koliko uživa u puhanju stakla, toliko je veseli i dekoriranje kugli. Kao na malim prozirnim pozornicama redaju se najrazličitiji bajkoviti prizori. Svaku kuglu koju radi je zapravo unikat i je svijet za sebe. Izbor materijala i motiva s kojima se pune staklene opne je nepregledan, ali svima je zajedničko da moraju biti ekološki i prirodni.
„Dosta upotrebljavam predmeta koji su rađeni od drveta ili od neke tkanine koje je kasnije moguće reciklirati i sama berem i skupljam materijale po prirodi kao što su bobice, mahovina, češeri i tako dalje“, objašnjava.
Otkad je oživjela obiteljsku tradiciju Martini se javljaju ljudi koji i po 40 godina čuvaju kuglice nastale u ovoj radioni. Nada se da će i ove koje ona sprema za nadolazeći Božić doživjeti barem toliko.
Bilje
Bosiljak, neven, lavanda… Koje su biljke najbolja prirodna zaštita protiv komaraca?
Nisu samo dosadni, oni mogu biti i opasni za zdravlje
Ljeto i komarci često dolaze “ruku pod ruku”, pa je ponekad teško uživati u prirodi onako kako bismo htjeli. Osim što ljeti više vremena provodimo vani, u našim domovima češće otvoreni prozori, što znači da su komarci i svuda oko nas.
Protiv njih se možemo boriti kemikalijama, no njihov miris je poprilično agresivan te mnogima ne odgovara. Postoji i prirodan način borbe protiv komaraca. Određene biljke, koje možete zasaditi u vašem vrtu ili balkonu, svojim mirisom tjeraju komarce i ostale insekte. Ako znamo da komarci mogu biti i opasni za naše zdravlje, pametno je poduzeti neke korake. Donosimo pregled pet najboljih i najučinkovitijih.
Ružmarin
Komarci i ružmarin se nikako ne vole! Teglicu ružmarina stavite na dasku od prozora, i tako ste onemogućili komarcima ulaz u prostoriju, pogotovo kada je ružmarin u cvatu. Ako želite biti sigurni da ste rastjerali dosadne insekte, protresite teglicu ružmarina i tako dodatno pojačajte njegovu učinkovitost.
Pet najboljih prirodnih pripravaka za borbu protiv žohara
No, ako se koji uporni komarac ipak provuče kroz zasjedu i ugrize vas, ružmarin će vam opet biti od pomoći. Lišće ove biljke ublažiti će svrbež nastao ugrizom. Ne čudi stoga da se od eteričnog bilja ružmarina rade preparati protiv ugriza komaraca i drugih insekata.
Bosiljak
Osim što je idealan za razno razne gastro kombinacije, bosiljk će vam biti od koristi i u borbi protiv ugriza komaraca. Naime, bosiljak je jedan od najjačh repelenata, točnije, tvari koja se nanosi na kožu, odjeću ili druge površine koje odvraćaju insekte.
Bosiljak će svojim mirisom otjerati komarce, i druge insekte. Bit će djelotvoran i ako vas komarac ugrize. Protrljajte mjesto ugriza listovima bosiljka i smanjit ćete svrbež.
Lavanda
Opće je poznato da je lavanda itekako učinkovita u borbi protiv moljaca, te ju stoga mnogi sušenu stavljaju u platnene vrećice u ormare. No, ova biljka nije samo djelotvorna na tom polju.
Riješite se mrava, pauka i moljaca uz pomoć namirnica koje imate u kuhinji
Lavanda svojim mirisom tjera i komarce, a ujedno osvježava prostor te utječe na raspoloženje.
Neven
Još jedna biljka koja se našla na našem popisu je neven. Osim što cijelo ljeto svojim cvijetom uljepšava prostor, neven itekako ima još jednu bitnu ulogu.
Svojom mirisom neven će otjerati komarce i druge insekte, a djeluje i na valjkaste crve, nematode,i druge nametnike u zemlji.
Menta
Osim što nikako s komarcima nije na ‘ti’ i tjera ih, menta će svojim mirisomotjerati i mrave, buhe i razne druge insekte. Buketići suhe mente pak imaju neugodan miris za miševe.
Bilje
Ove sobne biljke gotovo je nemoguće uništiti – uz minimalnu njegu mogu živjeti desetljećima!
One će uljepšavati vaš dom godinama
Ako ste ljubitelj biljnog svijeta sigurno uživate promatrajući svoje biljke kako se iz sjemena pretvaraju u predivne, bujne ljepotice. Kod nekih biljaka taj proces rasta može trajati i desetljećima, a posebno su po tome poznate filodendron i monstera.
Ako im se pruži pravilna njega, neke od sobnih biljaka će vam pokazati što su trajnice – mogu živjeti i do 50 godina! Dobar je to razlog da prilikom kupovine sobnog bilja malo razmislite i odaberete one koje će vaš dom krasiti desetljećima.
Donosimo popis biljaka koje su vam sigurno poznate, ali možda niste znali da neke mogu nadživjeti i vas!
Zašto je neparan broj biljaka u domu najbolji izbor? Evo što kaže stručnjakinja
Svekrvin jezik
Ova je biljka trajnica i na glasu je kao neuništiva. “Tvrdi i uski listovi u obliku mača čine ovu biljku omiljenom kod ljubitelja cvijeća ali i dizajnera interijera.”, ističe Justin Hancock, stručnjak za hortikulturu.
Ovisno o vrsti, tamni zeleni listovi mogu biti prošarani srebrnim ili bijelim linijama, a ako joj se pruži pravilna njega, može živjeti i krasiti dom desetljećima.
Zeleni ljiljan
Zeleni ljiljan ili biljka pauk jedna je od sobnih biljaka koje je najlakše uzgajati, a također je i jedna od najpopularnijih.
Biljka je dobila ime po svojim dugim listovima poput pauka koji mogu doseći i do dva metra duljine. Listovi su često prošarani, s nijansama zelene, bijele i žute. Biljka pauk izvrstan je pročišćivači zraka i mogu pomoći u uklanjanju štetnih toksina iz zraka. Zapravo, nalaze se na NASA-inom popisu najboljih biljaka za pročišćavanje zraka. Također je poznato da pomažu u smanjenju stresa i potiču opuštanje.
Možda niste znali, ali osim što će se lako prilagoditi svakom prostoru, ona može živjeti i do 20 godina!
Filodendron
Ovisno o sorti, ova dekorativna tropska biljka može rasti uspravno, penjati se ili padati, što pruža beskrajne mogućnosti za smještaj. Ove biljke mogu narasti do 5 metara visine u idealnim uvjetima, ali je vjerojatnije da će narasti do oko metra u zatvorenom okruženju.
Potrebno joj je malo brige i svjetlosti, a može trajati i do 25 godina!
Begonija
Dolazi u bijeloj, ružičastoj i crvenoj boji. Postoji vise vrsta begonija ali sve imaju osjetljivije mesnate listove.
Ove sobne biljke godinama mogu rasti u vodi – zemlja im nije potrebna
Njoj je potrebno obilato i redovno zalijevanje, a pažnju treba obratiti da se ne zalijevaju listovi. Također kao i sve cvjetnice i nju je potrebno redoviti gnojiti. Najbolje uspijeva na svijetlim i polusjenovitim mjestima, a zimi se lako može održati i u unutarnjem prostoru s mnogo svjetla. Koju god vrstu odabrali, nećete pogriješiti. Sa svojim prekrasnim bojama i oblicima begonija će uljepšati svaki kutak interijera ili eksterijera.
Vaša begonija uz pravilnu njegu može živjeti i više od 10 godina.
Drvo žada
Poznata kao biljka novca, drvo žada (Crassula spp.) ima mnogo zaobljenih listova. To biljci daje mekan, bujan izgled, što pomaže u unošenju mirne i spokojne energije po kojoj je žad poznat.
Za razliku od drugih sukulenata, ona voli vlažno tlo, a ako primijetite gubitak listova, to je posljedica manjka vlage u zemlji.
Vjerovali ili ne, drvo žada može živjeti i do 70 godina!
You must be logged in to post a comment Login