Dekoracije i detalji
Dizajnerski komadi namještaja – zašto ih kupiti i kako ih kombinirati?
Izdvojili smo pet takvih komada.
Neki su komadi namještaja poput dobrog vina – što su stariji, to su bolji. Možda je u početku u njih trebalo malo više uložiti, ali zato kasnije predstavljaju trajnu vrijednost. Mi smo izdvojili pet takvih komada.
1. Fotelja skandinavskog dizajna

Jedan od takvih komada je i ovaj naslonjač novog skandinavskog dizajna koji vuče korijene iz tradicije skandinavskog dizajna.
Naslonjač je presvučen vrlo kvalitetnom vunenom tkaninom i ima jednu karakterističnu organsku formu, a to je jajolik oblik. Taj oblik je poseban jer stvara osjećaj zaštićenosti, a i vrlo je udoban. Kada u takav naslonjač sjednete, imat ćete osjećaj kao da je izrađen po vašem tijelu.
2. Stolci

Osim ergonomije, kod komada namještaja na kojima sjedimo, bitna je i njihova konstrukcija, te oblik.
Ovi različiti modeli stolaca nastali su polovinom prošloga stoljeća. Stilski si odgovaraju, a zbog svoje jednostavnosti, lako se uklapaju i u druge stilove.
3. Vrlo funkcionalna komoda

A dugi niz godina funkcionira i ova modularna komoda koju je dizajnirao švicarski arhitekt Fritz Haller. Ona se zahvaljujući svojoj funkcionalnosti može naći i u poslovnom prostoru i u domu.
Radi se o jednom sustavu koji je vrlo modularan, vrlo je široke primjene, od njega se mogu slagati razno razne kompozicije. Poput polica za knjige, komode sa vratima, bez vrata, zidna pregrada i slično.
Osim što je funkcionalna, ovakva komoda je i neutralna što znači da će se bez problema uklopiti u razne stilove uređenja.
4. Praktična svjetiljka

Nijedan interijer ne može biti bez odgovarajuće rasvjete. Ovo specifično rasvjetno tijelo dizajnirano je također 50-ih godina prošloga stoljeća. Američki arhitekt Geroge Nelson inspiraciju je pronašao u švedskim visećim svjetiljkama koje su se u to doba izrađivale od svile. On ih je izradio od prozirne plastike koja se do tada upotrebljavala jedino u vojnoj industriji.
Ovakva svjetiljka iako stropna, nije nužno fiksirana za jednu poziciju. Razvlačenjem kabela koji nam također može poslužiti kao svojevrsna dekoracija u interijeru, možemo je s lakoćom premjestiti na željeno mjesto. Dolazi u raznim veličinama, od S do L.
5. Radni stol kao odraz prestiža

Uredima se od davnina pridavala velika pažnja jer su bili odraz prestiža tvrtke, a zašto sada ne bi bili odraz vas samih? U najznačajnijem dijelu to se odnosi na radne stolove.
Uvijek je bolje izabrati stol koji je funkcionalan. Primjerice, onaj koji ima dodatne mogućnosti poput ugrađene rasvjete ili utičnica.
Kako ih kombinirati u domu?
Osnovno je pravilo naći pravu mjeru. Zatim naći neki jednostavniji element koji ne podliježe sezonskim trendovima kako ne bi brzo dosadio. Jer, takvi se komadi namještaja kupuju na duži vremenski period.
Ako si ne možete priuštiti ili ne želite mnogo takvih komada, izaberite onaj koji ćete najviše koristiti. Poput gore navedenih. Onda se sve ostalo što nije ključno vezano za funkcioniranje, može nadograđivati s vremenom, vrlo lako mijenjati i s obzirom na određene potrebe uvijek, nadopunjavati.
Dekoracije i detalji
Bojanje jaja ovim tehnikama podići će vaše pisanice na novi nivo
Donosimo 5 tehnika za bojanje jaja koje će vaše pisanice pretvoriti u mala remek-djela

Uskrs je vrijeme kada se tradicija, kreativnost i priroda susreću u najljepšim bojama – doslovno. Ako želite da ove godine vaše pisanice zablistaju na uskrsnom stolu, isprobajte ove tri različite tehnike za bojanje jaja. Svaka od njih ima svoj poseban šarm, a rezultat su unikatne pisanice koje plijene pažnju.
Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević
1. Prirodne boje: rustikalna elegancija iz kuhinje
Umjesto kupovnih boja, iskoristite ono što već imate u kuhinji – crveni kupus, kurkumu, ciklu ili kavu.
Prirodno bojanje jaja daje nježne tonove i ekološki je prihvatljivo, a poseban efekt možete postići ako jaja prethodno izbijelite.
Kako izbijeliti jaja i obojati ih prirodnim bojama
2. Dekupaž i batik tehnika: umjetnost na ljusci
Ako želite da se vaša jaja ističu, okušajte se u dekupažu s papirnatim salvetama ili batik tehnici s voskom. Obje metode traže malo više vremena i pažnje, ali rezultat su prava mala umjetnička djela.


Radost izrade: dekupaž i batik za savršeno uskrsno jaje
3. Soda bikarbona i boja: eksperiment s efektom mramora
Za neobičan mramorni efekt, kombinirajte prehrambene boje sa sodom bikarbonom. Ova tehnika bojanja jaja posebno je zanimljiva ako radite s djecom – brza je, zabavna i svaki put drugačija.
4. Pisanice u vinu i ubrusima
Tajne pisanica u vinu i ubrusima otkrio nam je hobi slastičar Marko Strižak koji nas već godinama oduševljava slasticama.
Većina nas voli kada su pisanice pripremljene na prirodan način. Osim na neke klasične načine kao što su one u luku, možete ih pripremiti i u vinu te ubrusima.

5. Bojanje jaja predivnim nijansama plave boje
Zašto ne bismo obojili jaja u predivne nijanse plave koje će sigurno uljepšati uskrsni stol?
Royal Copenhagen plava donosi nekoliko nijansi ove boje, a vi ih možete kombinirati kako vama odgovara, pa ih i ukrasiti bojama za privremene tetovaže ali i sjajnim ukrasima.

Ukrasite uskršnja jaja predivnim nijansama plave boje
Bez obzira jeste li ljubitelj tradicije ili eksperimentiranja, ove tehnike za bojanje jaja pružaju savršenu priliku da dodate osobni pečat blagdanskom stolu. Od prirodnih tonova do kreativnih uzoraka – neka ove pisanice pričaju vašu uskrsnu priču.
Dekoracije i detalji
Cvijeće, tradicija i boje: Uskrsni stol Boške Bahtijarević
Proljetnice kao glavne zvijezde uskrsnog stola unose boje, mirise i osjećaj buđenja – posebno kada ih s ljubavlju aranžira Boška Bahtijarević

Cvijeće, mirisi proljeća i obiteljska tradicija neraskidivo su povezani s Uskrsom – barem ako pitate Bošku Bahtijarević, vlasnicu Tvoje.hr, koja već godinama s puno pažnje i stila uređuje uskrsni stol pod Plešivičkim brdima.
„Svakako biram proljetnice – bilo rezano cvijeće, bilo ono iz lukovica“, otkriva Boška. Među favoritima su zumbuli, narcise, muscari i tulipani, a posebno ističe cvjetne grane koje unose dodatnu dinamiku u aranžman.
„Za mene svaki cvijet koji izlazi iz zemlje u proljeće simbolizira novo rođenje – donosi život, boje, mirise“, dodaje.
Na njezinom uskrsnom stolu nezaobilazan je klasični uskršnji doručak: šunka u kruhu, punjena jaja, rotkvice, mladi luk, sir i vrhnje. Za ručak slijedi tradicionalna janjetina, artičoke s bobom i graškom, a sve se zaokružuje slatkim – pavlovom s bobičastim voćem.
Estetika stola također je važna. „Uvijek koristimo Zwiebeltopf posuđe i starinske vezene stolnjake. Cvijeće dolazi iz maminog vrta, a posebno volimo bojana jaja po starinski“, priča Boška. Na zid paralelan sa stolom postavila je veliku granu na koju obitelj vješa uskrsna jaja – čime prostor dobiva dodatnu simboliku i toplinu.
Stolnjaci inspirirani hrvatskom baštinom hit su u uređenju interijera
U središtu stola uvijek je poseban cvjetni aranžman koji radi prema kolekciji te godine. „Cvijeće automatski privlači pogled, daje stolu točku fokusa, unosi svježinu i povezuje sve elemente“, zaključuje Boška.
You must be logged in to post a comment Login