Gradnja doma
Studentska udruga promiče ugodno stanovanje
Budućnost ugodnog stanovanja 2023., jedinstveni je projekt organiziran kao besplatni webinar za studente na kojem vrhunski stručnjaci drže predavanja o aktualnim temama. Pod egidom „Što je bilo, što će još biti“, ove su godine podijelili svoje vizije budućih gradova, tehnologija i kreativnih inženjerskih rješenja.

Važnost energetske učinkovitosti
Rudarsko-geološko-naftni fakultet ugostio je dvanaestu po redu konferenciju „Budućnost ugodnog stanovanja 2023.“, koju je organizirala udruga studenata Supeus. Cilj udruge je podići svijest o važnosti energetske učinkovitosti, održivih rješenja i nužnosti korištenja obnovljivih izvora energije.
“BUS je konferencija ‘Budućnost ugodnog stanovanja’ koju mi kao studenti organiziramo za studente. Besplatna je kako bi bila pristupačna svima, a teme su održivost energetske učinkovitosti i inovacije koje su novost u ovom području”, govori Sara Brnbota, voditeljica projekta.

Obuhvaćene aktualne teme
U nizu predavanja obuhvaćene su teme vezane uz aktualne trendove na području energetike i održive gradnje. Obrađuju se tehnološki pristupi i rješenja te njihova primjena u industriji. Posebno zanimljivo predavanje temeljilo se na novom konceptu prometno-prostornog planiranja – modelu superblokova.
Sve je krenulo iz Barcelone
“Barcelona je začetnica, tamo su implementirani prvi superblokovi, zatim neki drugi španjolski gradovi kao što je Madrid ili Vitoria-Gasteiz, a tu su i Berlin i Beč koji su pokušali reformirati svoje blokove”, navodi Magdalena Makar, mag.geogr.

Superblokovi stvaraju više javnog prostora pretvarajući dvosmjerne prometne ulice u jednosmjerne i ograničavaju brzinu kretanja automobila. Kapacitet tih prostora potom se koristi za realizaciju javnih parkova, priredbi i privremenih tržnica.
Način na koji će se upotrebljavati prostor biraju građani čime se rješava pitanje nedostatka zelenih površina, smanjuje učinak toplinskih otoka te snižava razina emisije CO2. Jača se solidarnost između građana, čime se poboljšava kvaliteta njihova života.
Inicijative građana
U Berlinu je čak zabilježeno da su građani na vlastitu inicijativu stavili barikade, ograničili pristup u svoje stambeno naselje za automobile i tako redizajnirali svoj prostor, a grad je to prihvatio kao odličnu ideju.

Na konferenciji je predstavljena maketa za srednjoškolce na kojoj mogu osjetiti sve komponente električki gotovo neovisne kuće.
“To je kao da imate brod koji plovi, a kada on nikad ne bi trebao pristati na obalu, bio bi neovisan, ali on ipak povremeno mora pristati i spojiti se na tu mrežu, a onda je gotovo neovisan. Ideja je da je javna mreža ogroman spremnik i ima energije u obilju, ali je moramo znati pametno iskoristiti i ako se mi sa svojim malim spremnicima uspijevamo spojiti na taj veliki spremnik da ne remetimo sustav, onda smo napravili posao, jer Sunce sije i zapravo je besplatno”, objašnjava dipl.ing. el. Josip Zdenković.

Uspješni projekti
Bivši član udruge Supeus predstavio je primjer uspješnih projekata i alate za uspješno vođenje zahtjevnih projekata te suvremeni standard održivosti na projektima.
“Prezentirat ću najnovije tehnologije koje koristimo u inženjerstvu, na gradilištu, uključujući i VR i augmented reality te na kraju prilike za studente”, ističe Josip Biloš, mag. ing. strojarstva.

Konferencija studente drži u korak s inovacijama i trendovima na tržištu, nudeći im mogućnost povezivanja s potencijalnim poslodavcima.
Imaju dugogodišnje suradnje i sklopili su partnerstva zbog čega mogu računati na pojedine tvrtke, s čime su iz udruge jako zadovoljni.
S obzirom na prilike i moguće suradnje koje im se nude i vrata koja im otvara sudjelovanje na konferenciji, sasvim je sigurno da ovi studenti nemaju zašto strahovati od budućnosti.
Gradnja doma
Kuće od slame – istina koja će vas iznenaditi

U priči o tri praščića, kuću od slame prvu je otpuhao vuk. No u stvarnosti, kuće od slame daleko su čvršće, otpornije i održivije nego što mnogi misle. Upravo takvu gradnju danas sve više prepoznajemo kao pametan izbor za one koji žele zdrav, prirodan i energetski učinkovit dom.
Slama – materijal budućnosti u gradnji
Tradicija koja se razvija
Gradnja prirodnim materijalima prisutna je stoljećima, osobito u ruralnim krajevima. Razvojem tehnologije, osobito nakon izuma balirki koje su omogućile prešanje slame u kompaktne bale, kuće od slame doživljavaju pravi procvat. Bale slame danas se slažu poput cigli, stvarajući čvrste i stabilne zidove.
“Veliki skok dogodio se kada su se bale počele praviti u pravilnim oblicima. Tako su postale čvrst materijal koji je lako složiti i koji pruža odličnu izolaciju,” objašnjava graditelj prirodnim materijalima Kristijan Perlić.

Prednosti prirodne gradnje
Sve veći interes za kuće od slame dio je šireg trenda prirodne gradnje, koji nudi niz prednosti u odnosu na tradicionalne metode.
Održivi dom: Kako i zašto odabrati ekološki prihvatljiviji način života
Gradnjom prirodnim materijalima smanjuje se upotreba kemikalija i umjetnih izolacija, čime se stvara zdravije životno okruženje. Zidovi od slame i gline prirodno reguliraju vlagu, pružaju vrhunsku toplinsku i zvučnu izolaciju, te osiguravaju optimalnu temperaturu u domu kroz sva godišnja doba.
Uz to, prirodna gradnja smanjuje emisije CO₂, koristi lokalno dostupne resurse i često uključuje reciklirane materijale, čime postaje važan doprinos održivom razvoju.

Tehnologija prirodne gradnje
Danas se za gradnju kuća od slame koriste i moderna pomagala. Primjerice, glinena žbuka može se nanositi automatski, iako mnogi i dalje preferiraju ručne tehnike zbog pristupačnosti i autentičnosti. Alati poput miješalica za ljepilo pokazali su se savršenim za miješanje gline i prilagođavanje novim potrebama prirodne gradnje.
Uz korištenje prirodnih materijala, kuće od slame pružaju brojne prednosti za zdravlje. Za razliku od standardnih građevina koje često sadrže kemikalije i ljepila, prirodni materijali poput gline i slame stvaraju zdravu unutarnju klimu. Glinena žbuka regulira vlagu, upija višak kada ga ima i otpušta kada je zrak suh, čime stvara optimalnu mikroklimu u domu.

Mitovi o slamnatim kućama
Najčešća pitanja o kućama od slame tiču se požara i štetnika. Strah da će slama lako izgorjeti ili da će miševi uništiti zidove potpuno je neutemeljen. Zidovi od tvrdobalirane slame, prekriveni glinenom žbukom, imaju vrlo malo zraka, što onemogućuje lako izgaranje. U slučaju požara, žbuka se pretvara u ciglu, a konstrukcija ostaje stabilna.
Primjeri iz prakse pokazuju da čak i kada dođe do požara, zidovi od slame često ostaju netaknuti, dok gori eventualna drvena konstrukcija.
Ovo su najvažniji savjeti koje treba slijediti u slučaju požara u kući ili stanu
Održiva budućnost
U svijetu, a sve više i kod nas, kuće od slame postaju sve češći odabir. U Hrvatskoj ih je već oko dvjestotinjak, a broj stalno raste. Uz klasične kuće, danas postoje i prefabricirani paneli od slame za brzu montažu, što dodatno olakšava cijeli proces.
Štoviše, kuće od slame pružaju izvrsnu toplinsku i zvučnu izolaciju, veliku termalnu masu koja regulira temperaturu, te dugovječnost koja često nadmašuje tradicionalne građevine. Drvene konstrukcije, ako su pravilno zaštićene, s vremenom postaju sve tvrđe i otpornije, što potvrđuju i brojni primjeri starijih kuća.

Kuće koje prkose predrasudama
Kad bi tri praščića danas birala svoj dom, možda bi svi jednoglasno odabrali kuću od slame. Zahvaljujući modernim saznanjima o gradnji i prirodnim materijalima, kuće od slame više nisu simbol slabosti, već pametne, održive i zdrave budućnosti.
Gradnja doma
Ytong kuća budućnosti: Energetski učinkovita i otporna na potrese

Primjer kuće u kojoj se koristi Ytong porobeton, dovršene u svega devet dana, pokazuje sve prednosti ovog inovativnog sustava koji odgovara na potrebe suvremenog stanovanja.
1. Brzina gradnje uz potpunu funkcionalnost
Kuća investitorice Lidije Mažar površine je 50 četvornih metara i uključuje dnevni boravak s kuhinjom, spavaću sobu, kupaonicu i galeriju pod otvorenim krovom. Cijela nosiva i pregradna konstrukcija izvedena je Ytong elementima, što je omogućilo iznimno brzu realizaciju.

„Sve je počelo savjetom mog arhitekta Nenada Špoljarića, koji mi je predložio gradnju Ytongom. Nisam poznavala taj sustav, ali nakon istraživanja odlučila sam se za njega zbog brzine gradnje, odlične toplinske i zvučne izolacije te dugoročnih ušteda u režijama“, istaknula je investitorica.

2. Što je Ytong porobeton i kako funkcionira sustav gradnje?
Prema riječima Aleksandra Škurića, dipl. ing. aedif. i voditelja projekata u tvrtki Xella, Ytongov porobeton je porasti beton, građevinski materijal koji postoji već više od 100 godina, a u Hrvatskoj se koristi od 1996. godine.
U sustav gradnje ulaze:
- blokovi za vanjske, unutarnje i pregradne zidove,
- sustavi za izvedbu vertikalnih i horizontalnih serklaža,
- montažni nadvoji te
- bijeli strop kao međukatna ili krovna konstrukcija.
Ytong elementi lijepe se tankoslojnim ljepilom, a prvi red uvijek se postavlja na produžni mort radi nivelacije. Zahvaljujući preciznim dimenzijama blokova, postiže se brza i čista montaža, bez potrebe za velikim količinama dodatnog materijala.

3. Prednosti koje nudi Ytong kuća
Stručnjaci iz Xelle navode niz tehničkih i funkcionalnih prednosti zbog kojih je Ytong kuća sve češći izbor:
- Toplinska izolacija – zahvaljujući velikom udjelu zarobljenog zraka u materijalu, nije potrebna dodatna izolacija.
- Zvučna izolacija – odlična zaštita od vanjske buke.
- Protu potresnost – zbog male mase, Ytong kuće podnose potrese uz minimalna oštećenja.
- Brza gradnja – sustav omogućuje znatno kraće vrijeme izgradnje.
- Ekološki materijal – 100% reciklabilan, bez štetnih emisija.
- Otpornost na požar – A1 klasifikacija, ne gori i ne stvara dim.
- Jednostavna obrada – lagan za rezanje, bušenje i prilagodbu.
4. Energetska učinkovitost bez dodatne izolacije
Ytong blokovi dolaze u dvije debljine, ovisno o klimatskoj zoni:
- 30 cm – za primorske krajeve (SMART 30, U = 0,31 W/m²K)
- 40 cm – za kontinentalne krajeve (SMART 40, U = 0,24 W/m²K)
„Sustav 40 zamjenjuje klasičnu zidanu konstrukciju s 15 cm dodatne izolacije, dok sustav 30 pruža optimalnu zaštitu u blažim klimatskim uvjetima“, pojašnjava Škurić. Time se štedi na materijalu, radnim satima i dugoročno na režijama, bez kompromisa u energetskim standardima.

5. Otpornost na potres – ključna sigurnosna značajka
Zahvaljujući maloj masi konstrukcije i integriranim vertikalnim i horizontalnim serklažima, Ytong kuće spadaju u kategoriju zidanih konstrukcija s povećanom otpornošću na potres. Kako naglašava Škurić: „Potres je sila, a sila je masa puta akceleracija. Manja masa znači i manji učinak potresa na objekt.“
Ytong kuća nije samo simbol brze gradnje, već i primjer energetski učinkovite, protupotresne i ekološke arhitekture koja odgovara na sve zahtjeve suvremenog stanovanja. Zahvaljujući sustavnom pristupu gradnji i kvaliteti materijala, Ytong predstavlja rješenje za sve one koji žele funkcionalan, trajan i tehnološki napredan dom u najkraćem mogućem roku.