Povežimo se

Gradnja

Jesu li solari isplativi u svim dijelovima Hrvatske?

Do kraja godine otvoren je natječaj za poticanje obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama. U okviru poziva sufinanciraju se projekti korištenja obnovljivih izvora energije za vlastitu potrošnju u postojećim obiteljskim kućama. Za vas smo istražili koliko su solarne elektrane isplative u pojedinim dijelovima Hrvatske.

Zahtjevi za ekološkom energijom i uštedama sve su veći

Iako je na spomen solarne energije prva pomisao da Dalmacija ima najbolju iskoristivost, solarne elektrane postavljaju se u svim dijelovima Hrvatske. Prvi kriterij za određivanje snage solarne elektrane je vrsta priključka – jednofazni ili trofazni, objašnjava Zdravko Vugrinec, Struja iz prirode.

Nakon toga je potrebna izrada glavnog projekta od strane ovlaštenog projektanta i te se potom predaje zahtjev za sagledavanje mogućnosti za priključenje solarne elektrane. Zatim trebate pričekati HEP-ovo rješenje o mogućnosti priključenja, a uz to dobivate i ponudu za opremanje mjernog mjesta i ugovor o korištenju mreže. Nakon toga ste spremni za izgradnju elektrane.

Isplativost solarnih elektrana

Snaga elektrane određuje se prema potrebama investitora, ovisno o prosječnoj godišnjoj ili mjesečnoj potrošnji.

Kada govorimo o isplativosti solarnih elektrana, pogotovo ako gledamo one koje su smještene na građevinama, okvirni period povrata je od 7 do 12 godina.

Voditelj odjela za obnovljive izvore energije, klimu i zaštitu okoliša, Andro Bačan, kaže kako sve to ovisi i o dosta faktora, a ne samo o geografskoj lokaciji. Ovisi o tome kolika je potrošnja samog objekta, ali i o tome kako je orijentiran pojedini krov, budući da proizvodnja električne energije ovisi i o orijentaciji i nagibu krova.

Uz poticaje, za koje je natječaj otvoren do kraja godine, vrijeme povrata se smanjuje proporcionalno visini dobivenih potpora. Dakle, ako netko dobije poticaje od 40 posto, onda će mu se taj period povrata smanjiti na otprilike 60 posto onoga inicijalnog.

Gdje postaviti solare?

Za najbolju iskoristivost, idealno bi bilo solare postaviti na krov orjientiran na jug i koji ima nagib od tridesetak stupnjeva.

Fotonaponski sustavi imaju dosta veliku fleksibilnost te čak i u nekim lošim konfiguracijama dosežu negdje do 90 posto proizvodnje električne energije u odnosu na onaj idealan slučaj.

Važno je znati da se postavljanjem solarne elektrane ne postiže potpuna neovisnost o HEP-u. Bez velikog sustava, odnosno fotonaponskog, ne možete funkcionirati, a da nemate mrežu. Postoje mrežni sustavi koji rade paralelno sa mrežom. Međutim, za sada, po ovim našim cijenama, to je još uvijek neisplativo.

Najveći broj postavljenih solarnih elektrana imaju Zagorje i Slavonija

Generalno gledajući, cijeli kontinentalni dio Hrvatske ima otprilike jednaki broj sunčanih sati, odnosno, to je oko 1100 radnih sati godišnje. Jedan instalirani kilovat na području Zagreba, Slavonije, Varaždina i sličnih lokacija, može proizvesti otprilike 1100 kilovat sati godišnje.

Proizvodnja električne energije u solarnim elektranama ovisi o konfiguraciji sustava, o korištenim komponentama, orijentaciji i nagibu krova, no njihova isplativost, sa i bez poticaja, nije upitna.

Oglas

Gradnja

Stolarija i staklene stijene – Best off sezona 18

Vrijedne savjete donose stručnjaci

Korisnih savjeta nikad dosta, a ove sezone dobili smo vrlo zanimljive savjete i o odabiru stolarije. Naučili smo da vrsta materijala i stakla ovisi o mikrolokaciji postavljanja stolarije, ali i potencijalna blizina bazena…

Kako do elegantnog izgleda PVC stolarije

Nekad se kroz vanjsku stolariju događao najveći gubitak toplinske energije, zbog čega su postavljeni novi standardi koji osiguravaju veću energetsku učinkovitost. Istovremeno se traži i visoka razina estetike jer stolarija izravno utječe na arhitektonsko oblikovanje građevine. Laminirani PVC profili ističu se kao dugoročno rješenje koje zadovoljava oba kriterija. Više

Kako bazen utječe na stolariju?

Gubitak topline kroz stolariju može iznositi čak do 50 posto, a odabirom kvalitetne stolarije postižu se velike energetske uštede. Odabir stakla ovisi i o mikrolokaciji na kojoj se nalazi građevina, te je li u blizini mora ili bazena. Više

Sjenila za staklene površine kao najbolja zaštita od sunca i neželjenih pogleda

Sjenila za staklene površine osim što štite od sunca, imaju veliki učinak na promjenu boje i svjetla u prostoriji i zato ih treba pažljivo odabrati. A dodate li im komarnike, cijelo ćete ljeto moći uživati u otvorenim prozorima bez straha od komaraca. Više...

Prednosti ugradnje aluminijskih vrata

Prilaskom objektu, prvo se primjećuju ulazna vrata, zato je pravi odabir dizajna i vrste vrata vrlo važan za savršen prvi dojam i osjećaj dobrodošlice. Dizajn vrata svakako treba prilagoditi vanjskom izgledu kuće. To znači da treba odabrati između djelomično ostakljenih, oslikanih, obloženih i slično. A osim toga treba izabrati i materijal od kojih će biti napravljena, odnosno od aluminija ili PVC-a. Više

Nastavite čitati

Gradnja

Montažna gradnja – Best off sezona 18

Montažne kuće više nisu jednostavna i privremena opcija za rješavanje stambenog pitanja

Iako su prije nekoliko godina montažne kuće bile tipske, danas se tim načinom može izgraditi apsolutno sve, uključujući i luksuzne kuće.

Luksuzne montažne kuće

Montažna gradnja dokazala se kao pouzdan izbor za kompleksne objekte s velikim, otvorenim prostorima, na što je uvelike utjecao tehnološki pomak u proizvodnji, znanju i materijalima. Osim što nude energetsku učinkovitost, brzina izvedbe jedna je od velikih prednosti. Više

Koje su razlike između montažne i modularne gradnje?

Više od 70 izlagača iz cijele regije na Modular Homes Expo sajmu pokazali su zainteresiranim posjetiteljima napredak materijala i modernih sistema gradnje. Kod montažne i modularne gradnje razlika je samo u stupnju pripremljenosti objekta prije, dakle, izvan gradilišta prije nego sam objekt dođe na gradilište. Više

Vrhunske niskoenergetske montažne kuće tvrtke Domprojekt

Nekad se vjerovalo da su kuće od opeke i betona stabilnije i sigurnije, a nedavni potresi dokazali su da još jednom vrhunsku kvalitetu montažnih kuća. Više

Vrtić u Molvicama savršen je primjer prednosti drvene montažne gradnje

U mjestu Molvice, na površini od 5000 četvornih metara izgrađen je moderan vrtić ukupne površine 650 kvadrata. Prizemlje se sastoji od polivalentne dvorane, tri jedinice za vrtićke i jasličke skupine te gospodarskog dijela dok su na katu prostorije tehničkog osoblja. Ovaj je vrtić rađen sistemom drvene, montažne gradnje. Više

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice