Povežimo se

Događanja

Novi trendovi sa milanskog sajma Salone del Mobile

Gotovo dvije i pol godine arhitekti, dizajneri, proizvođači namještaja i ljubitelji lijepih interijera čekali su da se Salone del Mobile napokon održi. Pod strogim epidemiološkim mjerama, ali i svih šest dana otvoren za javnost, početkom rujna dočekali su Supersalone koji svake godine donosi nove trendove u uređenju interijera.

Briga o okolišu i reciklabilni materijali

„Ako govorimo o kvadraturi, on je bio nešto manji. Ali samo zbog toga što su sami izložbeni prostori, ali i prostori u kojima su održani različiti eventi, bili dizajnirani tako da budu nešto skromnije kvadrature“, otkriva nam Danica Maričić, savjetnica za dizajn i komunikacije koja je i ove godine bila na sajmu.

Skromnost je u ovom slučaju vrlina jer su organizatori tako željeli pokazati da brinu o okolišu. Svi su izložbeni prostori bili napravljeni od materijala koji se mogu reciklirati. Proizvođači namještaja, rasvjetnih tijela, tkanina, dekora isto su pokazali svijest o važnosti održivosti.  

„Što se tiče samih brendova, njihovog namještaja, rasvjetnih tijela, tkanina, dekora i slično. Tu isto ima različitih opcija, primjerice, tkanine koje su izrađene od plastičnih boca, namještaj od recikliranog materijala, bilo da se radi o plastici ili o možda već recikliranom drvu. Nakon toga i namještaj koji je izrađen od plastike, izvađene iz oceana. Dakle, sve teme koje su vrlo aktualne i vrlo bitne za svijet u kojem živimo“, dodaje Maričić.

U sklopu sajma održani su i popratni događaji – već tradicionalna izložba radova mladih dizajnera, izložba nagrađivanih stolica, a na sajmenom prostoru i u centru Milana posađeno je više od 200 stabala u sklopu događaja Forestami, odnosno Pošumi me.

Trendovi u uređenju doma

„Sjedeća garnitura je centralni dio dnevne sobe. Bilo je izloženo puno kreativnih rješenja, vrlo udobnih, udobnost je na cijeni. Kada govorimo o materijalima, ono što sam najviše vidjela su upotreba baršuna, jednog vrlo elegantnog i otmjenog materijala. Isto tako i ekoloških razno raznih varijanti ekoloških materijala, što je jedan od glavnih trendova sajma“, kaže naša sugovornica.

Radni prostori u domu sve su potrebniji i uobičajeniji, a za njih trebaju police.

„Najviše se radi o visokim otvorenim policama za knjige ili možda upravo za taj radni dio i kućni urede. Znamo od prošle godine da je porasla njihova upotreba, tako da su i dizajneri nastojali što bolje smisliti i uspjeli su u tome da što bolje osmisle što funkcionalniji i udobniji radni prostor kod kuće“, kaže nam Maričić.

Zdrava klima u interijeru

Sve je važnija i zdrava klima u interijeru, pa se različiti detalji u domu stavljaju upravo u tu funkciju.

„Što se tiče rasvjetnih tijela izbor je bio zapravo jako velik, od onih najluksuznijih, primjerice lustera, do recimo onih koji su osmišljeni u zadnje vrijeme kao odgovor na našu trenutnu situaciju, primjerice rasvjetna tijela koja dezinficiraju prostor“, dodaje naša sugovornica.

Zdravi, udobni i održivi interijeri su, čini se, glavni trendovi koje diktira jedan od najvećih svjetskih sajmova namještaja na svijetu.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Događanja

Artmarkova Jesenska aukcija u Hotelu Sheraton

Artmarkova Jesenska aukcija jedinstvena je prilika da oplemenite svoj dom umjetničkim djelom, ali i sudjelujete u humanitarnoj akciji

Artmark započinje novu sezonu sa Jesenskom aukcijom koja ujedno obilježava godinu dana izložbi i aukcija Artmarka u Zagrebu. Ovoga puta aukcija ima i dobrotvorni segmet posvećen udruzi Osmijeh, organiziran uz Rotary klub Zagreb – Donji grad.
Aukcija će se održati u Hotelu Sheraton, u srijedu 09. listopada sa početkom u 19 h, a do tad umjetnička djela možete razgledati u Kući Amruš, Trg J.J. Strossmayera 5, Zagreb. Ovdje možete pronaći jedinstvena remek-djela moderne i klasične umjetnosti, rijetke antikvitete, ali i suvremene kreacije koje intrigiraju i oduševljavaju.

Klasici hrvatske moderne

Umjetnost obogaćuje naš život estetski i emocionalno. Umjetničko djelo može izazvati različite osjećaje, inspirirati, povezati nas s kulturnim nasljeđem i produbiti naše razumijevanje svijeta, a kvalitetna umjetnička djela često s vremenom dobivaju na vrijednosti. Kupovina umjetnosti može biti dugoročno ulaganje koje donosi financijsku dobit, dok istovremeno uživate u ljepoti djela.

Prvi dio selekcije Jesenske aukcijske izložbe čini hrvatska moderna umjetnost. Hrvatska moderna u slikarstvu, koja se razvijala krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Obilježena je prelaskom s tradicionalnog akademskog realizma na individualne, subjektivne pristupe umjetnika, inspiriranih europskim modernističkim pravcima poput impresionizma, simbolizma i secesije, a među ključnim predstavnicima ističu se Vlaho Bukovac, Bela Čikoš Sesija i Oton Iveković čije radove možete pokušati ugrabiti na aukciji.

Suvremena umjetnost

Ovoga puta, aukcija poprima i humanitarni dio u organizaciji Rotary kluba Zagreb – Donji grad. 18 suvremenih umjetnika poklonila su svoja djela za ovaj dobrotvorni segment s ciljem pomaganja djece koja boluju od rascjepa usne i nepca.

Dobrotvorni lotovi aukcije numerirani su 67 – 84 i označeni su posebnom oznakom ( ❤️ )

Kupnjom umjetničkog djela u dobrotvorne svrhe izravno pomažete onima kojima je pomoć potrebna i time aktivno sudjelujete u stvaranju pozitivnih promjena u društvu.

Kako odabrati savršeno umjetničko djelo za svoj dom, otkriva stručnjak

Nastavite čitati

Događanja

Rekordan broj posjetitelja i izlagača na sajmu graditeljstva, opremanja i uređenja Promoarh

Sajmovi su jedinstvena platforma za istraživanje inovacija i stvaranje strateških partnerstva, zbog čega bilježe sve veći broj posjetitelja i izlagača, a jedan je održan upravo prošloga tjedna u Poreču. 

Četvrto izdanje međunarodnog sajma graditeljstva, opremanja i uređenja Promoarh održano je prošloga tjedna u Poreču, a okupio je brojne stručnjake iz graditeljskog sektora. 

“Imamo rekordan broj izlagača, ove godine čak preko 100. izlagači nam dolaze iz sedam europskih zemalja, dakle, iz Hrvatske, Austrije, Italije, Slovenije, Njemačke i Češke. Sajam se proteže na 2,500 metara kvadratnih unutrašnjeg izložbenog prostora i preko 1000 metara kvadratnih vanjskoj izložbenog prostora.”, izjavila je Ivana Štiković, direktorica sajma.

Ivana Štiković, direktorica sajma

Proizvođači ovakve sajmove vide kao idealnu priliku za demonstraciju najnovijih dostignuća i tehnologija u graditeljstvu te razmjenu znanja i iskustva. Organizatori su izrazito ponosni na izlagače koji im daju povjerenje i koji se rado vraćaju svake godine.

Izložbeni program pratile su i stručne edukcije. Održano je više od 30 predavanja na temu sigurnosti, energetske učinkovitosti te digitalizacije.

“Povjerena nam je jedan dan da organiziramo stručna predavanja iz područja energetske učinkovitosti i održivosti, evo to smo i ove godine napravili gdje su članovi klastera pripremili predavanja, razna predavanja upravo s temom energetske učinkovitosti, poboljšanja energetske učinkovitosti i održivosti u zgradarstvu. 

U sklopu samog predavanja smo prezentirali na početku i smjernice za energetsku obnovu zgrada koje su proglašene kulturnim dobrom, smjernice koje Arhitektonski fakultet sveučilišta u Zagrebu, sa svojim stručnjacima napravio za potrebe Ministarstva kulture i medija i u suradnji sa Ministarstvom graditeljrada koje su zaštićeno kulturno dobro.”, pojašnjava dr.sc. Zoran Veršić, Klaster NZEB.

Nedavno provedeno istraživanje potvrdilo je važnost sajmova za uspješno ostvarivanje kontakta s potencijalnim klijentima te širenje poslovnih kontakata, zato ne čudi što sajam svake godine bilježi sve veći broj posjetitelja i izlagača.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice