Predstavljamo dom
Izvanredan spoj moderne i tradicijske arhitekture
Iako potpuno različite, rekonstruirana dvjestogodišnja ljepotica i moderna vila sjajno su se stopile u pitoresknom istarskom mjestu.
Na samo 15 kilometara od zapadne obale Istre smjestili su se pitoreskni Košutići – mjesto koje sada broji osmero stanovnika. Tamo smo pronašli tri zanimljive kuće koje su izvanredan spoj moderne i tradicijske arhitekture.

Tamo se nastanio Međimurec Zoran Štefulj. Sve je krenulo od kuće u kojoj su namjeravali provesti mirovinu da bi se proširilo na kuće namijenjene iznajmljivanju.
Projektiranje je započelo 2016. godine. Kako je istaknula arhitektica Ivana Rašpolić, slika naselja nije bila baš u najboljem stanju, ali je bio prisutan duh i tradicija istarskog sela koju su željeli zadržati i očuvati.
Stoljetno imanje u modernom ruhu s očuvanom autentičnošću
Radilo se na tri različita objekta, od kojih je jedan rekonstrukcija stare kuće, a drugi gradnja nove moderne kuće. Što se tiče rekonstrukcije, kuća je sa ulične strane zadržali izvorni kamen, a sa dvorišne je samo ožbukana i to sa tradicionalnom vapnenom žbukom.

Kod projektiranja nove kuće arhitekti su željeli nastaviti duh istarskog sela, tako da je kuća jednostavnog volumena s dvostrešnim krovom na koji su dodali suvremenu reinterpretaciju takozvanog baladura, tradicionalnog istarskog elementa koji je u modernoj verziji cijeli u staklu, objašnjava arhitekt Marko Deković. Tako se kuća otvara prema bazenu i dvorištu pa je moderna i suvremeno oblikovana kuća ukorijenjena u tradiciju istarskog prostora.

Tradicionalni elementi istarske arhitekture zadržani su i u unutrašnjosti ovih vila. Poput niša ili kamena koji je nekada držao kotao za kuhanje.

Osim istarskih elemenata ovaj je Međimurec u kuću ugradio i neke elemente iz svojeg rodnog kraja. Poput starog drvenog ormara s početka prošlog stoljeća na kojem je grafitnom olovkom ispisana povijest obitelji. Osim povijesti obitelji, ormar krije i sef u kojem se nekad čuvao novac i dragocjenosti.

A ovo imanje će još dugo čuvati taj spoj moderne i tradicijske arhitekture.
Predstavljamo dom
Muški stan u svijetlim tonovima – dokaz da “man cave” može biti elegantan

Predrasuda je da muškarci uvijek biraju tamne tonove za uređenje interijera. Međutim, jedan prekrasno uređen muški stan u novogradnji pokazuje da svijetli, neutralni dekori mogu biti jednako privlačan izbor.
Dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga osmislila je interijer koji spaja funkcionalnost, estetiku i osobne želje investitora. Klijent je jasno izrazio da želi isključivo svijetle i neutralne tonove u svom novom domu.
Obiteljski stan koji oduzima dah – tamni tonovi i pametni materijali
Pametna organizacija na 46 kvadrata
Ovaj muški stan prostire se na 46 kvadratnih metara i uključuje komotan ulazni prostor, kupaonicu, kuhinju, blagovaonicu, dnevni boravak otvorenog tipa, odvojenu spavaću sobu i natkrivenu terasu od 6 kvadrata.
Adaptacijom je stan od 70 kvadrata postao minimalistička oaza za mladog sportaša
Već pri ulasku u stan primjećuje se promišljena organizacija – prostrani ulazni ormar od poda do stropa i ogledalo s indirektnom rasvjetom stvaraju osjećaj prostranosti i svježine.

Svjetlo, toplina i prirodni tonovi za prozračan muški stan
Stan je uređen isključivo svijetlim materijalima: kašmir dekor u mat izvedbi, bijeli iverali i detalji od bijeljenog hrastovog parketa stvaraju ujednačen, prozračan izgled.
“Kombinirali smo kašmir dekor s bijelom i drvenim nijansama kako bismo postigli moderan, ali topao ugođaj,” objašnjava dizajnerica.
Klub stolići – najnepotrebnija potrebna stvar u vašem domu!
U dnevnom boravku, dva stolića izrađena su od ostataka materijala kuhinje i radne ploče, čime se prostor dodatno povezao. Kutna garnitura, nešto tamnijih tonova, odabrana je kao suptilan kontrast svijetlim površinama.


Kuhinja s pametnim rješenjima za muški stan
Iako kompaktna, kuhinja ostavlja dojam prostranosti zahvaljujući izvlačnim sistemima i upotrebi Laminam radne ploče, koja omogućava elegantnu integraciju sudopera i kuhala.
“Korpusi iste boje kao i fronte dodatno su podigli dizajn kuhinje, ali i cijenu,” ističe Darko Kadović iz stolarije koja je izradila kuhinju.



Minimalizam u spavaćoj sobi i kupaonici
U spavaćoj sobi dominira jednostavnost – veliki bijeli ugradbeni ormar uklopljen je u prostor tako da ostavlja minimalan vizualni dojam. Ostatak namještaja odabran je gotov i usklađen s ostatkom interijera.
Kupaonica također prati glavnu estetsku nit stana: kašmir dekor na ladicama, dodatni ormarići za skladištenje i keramika usklađena s kuhinjskom radnom pločom čine prostor funkcionalnim, ali nenametljivim.


Stan koji ruši stereotipe
Ovaj muški stan dokaz je da svijetli tonovi, prirodni materijali i pažljivo odabrani detalji mogu stvoriti moderan životni prostor.
Bez tamnih boja i klasičnog “muškog pećinskog” dojma, stan odiše prozračnošću, udobnošću i stilom – savršenim spojem funkcionalnosti i estetike.
Predstavljamo dom
Stan koji oduzima dah – tamni tonovi i pametni materijali
Uređenje interijera tamnim bojama – spoj estetike, tehnologije i svakodnevne funkcionalnosti

Tamni tonovi u interijerima sve češće postaju izbor onih koji žele sofisticiran izgled prostora. Ipak, često se postavlja pitanje – koliko su takvi dekori praktični za svakodnevni život? Primjer stana od 80 m² koji je uredila dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga pokazuje da uz pravi odabir materijala, tamni tonovi mogu biti i estetski dojmljivi i izuzetno funkcionalni.
Tlocrtne prilagodbe za maksimalnu iskoristivost prostora
Prvotna organizacija stana uključivala je tri spavaće sobe i dvije kupaonice. Na prijedlog dizajnerice, prostor je prenamijenjen u funkcionalniju cjelinu – roditeljska soba s garderobom, kupaonicom i malim kućnim uredom (master suite), dok je u hodniku dobiven dodatni prostor za ugradbeni ormar. Rezultat je protočan, skladan tlocrt u kojem svaki kvadrat ima svrhu.
Fenix materijal: mat površina otporna na tragove korištenja
Središnji dio stana – kuhinja – izrađena je u Fenix dekoru Grigio Bromo. Riječ je o nanotehnološkom materijalu otporom na otiske prstiju i mehanička oštećenja, idealnom za svakodnevnu upotrebu.

“Fenix se može čak i regenerirati glačalom preko vlažne krpe ako dođe do mikro ogrebotina,” objašnjava Mladen Lovreković iz Elgrada.
Uz kuhinju, u istom je materijalu izrađena i biblioteka u dnevnom boravku, čime se prostor dodatno estetski povezuje.

Estetika i funkcionalnost: Uređenje interijera tamnim bojama
Sve više vlasnika stanova odlučuje se za uređenje interijera tamnim bojama, no pritom je ključno birati materijale koji su praktični i otporni na tragove korištenja. Upravo to omogućuje spoj Fenix površina i dodataka poput keramičkog stola koji teži 300 kg, a izrađen je i ugrađen na licu mjesta – kranom, zbog svoje osjetljivosti.
Dnevni boravak nadopunjen je svijetlom heksagonalnom garniturom koja uravnotežuje tamne površine i daje prostoru prozračnost.

Savršen sklad drvenih i tamnih dekorativnih površina
Kroz stan su korišteni drveni dekori poput Jasen Abano površine u Perfect Sense Matt izvedbi, koji vjerno imitiraju prirodno drvo, ali su otporniji na habanje i vrlo jednostavni za održavanje. U kombinaciji s tamnim površinama poput Fenixa, postiže se sklad boja i tekstura – bez kompromisa u funkcionalnosti.

Praktična garderoba i moderno uređene kupaonice
Walk-in garderoba izrađena je u tamnosivoj boji i opremljena izvlačnim ladicama za nakit i sitne predmete. Ovaj sustav povećava preglednost i funkcionalnost, čime se koristi puni potencijal prostora.

U kupaonicama se ističe keramika velikog formata te vodootporna tapeta u roditeljskom tušu, a namještaj od stakla dodatno podiže eleganciju prostora.

Ovaj stan dokaz je da uređenje interijera tamnim bojama ne mora značiti komplicirano održavanje – naprotiv, uz pravilan izbor materijala poput Fenix površina i Perfect Sense dekora, tamni tonovi postaju saveznik u stvaranju modernog, ali i funkcionalnog doma. Spoj pametnih rješenja, tekstura i nijansi stvara interijer koji odiše toplinom, udobnošću i dugotrajnom elegancijom.