Arhitektura
Stoljetno imanje u modernom ruhu s očuvanom autentičnošću
Iako je bilo zatečeno u vrlo lošem stanju, arhitekti su bili fascinirani.
Preko 150 godina staro imanje sa zapuštenom kamenom kućom doživjelo je svoj procvat. Smješteno je u Gostinjcu na otoku Krku, a arhitekti su se u njega zaljubili na prvi pogled. Iako je zatečeno u vrlo lošem stanju, bili su, prema riječima arhitektice Rajke Bunjevac, fascinirani dominacijom kuće nad prostorom u kojem se nalazi.
Zahtjevna obnova

Godine upotrebe ostavile su utjecaj na kuću, a jedan je njezin dio bio urušen. S druge strane, na njoj je bilo i nekoliko čudnovatih konstrukcija koje su nicale tijekom godina. Prekrasan križnorebrasti svod bio je zamijenjen ravnim pa je trebalo dosta truda da se otkrije izvorni izgled imanja. U obnovi su arhitekti koristili konstruktivne elemente koje su nalazili na objektu ili u okolici.
Ipak, u stare je elemente trebalo uklopiti i neke nove jer su se standardi gradnje promijenili. Novi prozori tako su aluminijski, a grilje u starinskom štihu kako bi se očuvao duh prošlosti.
Suvremeno grijanje

Trebalo je dodatno izolirati kuću, ali je to napravljeno s unutarnje strane zidova kako bi vanjština ostala autentična. Osim aluminijskih prozora na ovom je imanju još nešto suvremeno, a to je grijanje. Svi katovi se u kući griju isključivo na klima uređaje. Kako saznajemo u Daikinu, to nije nešto neuobičajeno jer klima uređaji omogućuju stabilno grijanje u gotovo svim klimatskim zonama, čak i kod temperatura od -20⁰C.
Jedino na što treba pripaziti je da u svaku prostoriju koju želite grijati stavite jednu jedinicu. Više takvih jedinica može biti spojeno na jednu vanjsku. A današnji klima uređaji imaju i čitav niz dodatnih inovacija. Najnovije su čistoća unutarnjeg zraka i glasovno upravljanje.
Malo drugačija namjena bunara

Mnoge se stvari inovacijama mogu poboljšati, pa tako su i na ovom krčkom imanju neki elementi dobili novu namjenu, poput bunara. Bunar je ostao u svom izvornom obliku, ali s drugačijom namjenom. Više ne služi kao cisterna za vodu već je njegovo podnožje prostor za razbibrigu.


Očuvanje autentičnosti
Ovo imanje sastojalo se od dvije obiteljske kuće. Ispred je bila kovačnica, a u stražnjem dijelu guvno za vršenje žita koje je do danas ostalo očuvano.

Pored vršionice bila je štalica koja je danas dobila novu namjenu. U njoj je prostor za rekreaciju i odmor gostiju.
Dodana vrijednost ovog imanja svakako je njegova autentičnost. A tome pridonosi i suhozid koji ga okružuje. Arhitekt Boris Petrović naglasio je kako je njegova obnova trajala čak dva mjeseca.

I na kraju moramo zaključiti da se sve to isplatilo jer modernizacija u tradicionalnom duhu doprinijela je tome da se ova ljepotica ponosno ističe na svojem brežuljku.
Arhitektura
Moderna ljepotica smještena daleko od gradske vreve
Drvo, staklo i beton dominiraju njenom vanjštinom.

Kada dosadi užurbana gradska vreva, bacamo se u potragu za mirnijim mjestom. Upravo takvo se nalazi nedaleko Zagreba, u Ivanić Kloštru. Tamo se smjestila ova moderna ljepotica.

Zadatak arhitekata bio je osmisliti ugodnu obiteljsku kuću koja sadrži tri spavaće sobe i mali ured na relativno maloj površini.

Ideja dizajnera, koja je značajno pridonijela kvaliteti ove kuće, je atrij zaštićen zemljom na sjevernoj strani kuće. Atrij je omogućio potpunu aktivaciju podrumskog poda, stvorio idealne mikroklimatske uvjete za sva godišnja doba, povezao kuću s malim uredskim prostorom i garažom, kao i omogućio bolju privatnost i život na otvorenom. Nosivi dio kuće izrađen je od armiranog betona, dok je ne nosivi dio od stakla.

Kuća je prekrivena karboniziranim drvetom, što joj pruža toplu, tamnu hladovinu i profinjenost za razliku od okoliša i okolnog prostora. Podzidovi su prekriveni laganim sedrenim pločama. Interijer kuće podijeljen je u nekoliko razina različitih visina, ovisno o njihovoj funkciji. U središtu se nalazi stubište koje je izravno povezano sa svakim prostorom od atrija do potkrovlja.

Ravni krov s jacuzzijem služi kao sunčalište i vidikovac s kojeg se pogled proteže i do 100 km. Bazen slobodnog oblika s prostorom za sunčanje kući daje dodatnu dimenziju udobnosti. Na zidovima kuće nalaze se reljefni elementi.
Arhitektura
Neobično zdanje u Grčkoj koje gledano iz zraka nimalo ne liči na kuću
Kuća je u potpunosti u simbiozi s prirodom.

Gledana odnaprijed, lijepa kamena prizemna kuća. No, ako je se gleda iz zraka, onda je nema. Tako bismo mogli opisati ovu vrlo zanimljivu kuću smještenu u pustoši otoka Milos u Grčkoj. No, nije jedina takva tamo izgrađena. Riječ je o posebnom projektu nazvanom Voronoi’s Corrals.

Na području veličine oko 90 000 četvornih metara smješteno je pet ovakvih “koralja”, odnosno objekata. “Ovakav dizajn odvaja ruralna područja krajolika od divljih s jasno definiranim granicama”, naveli su arhitekti.
Ideja je bila da kuće za odmor budu prošarane kulturnim utjecajima obala južne Europe. Također, umjesto da velike površine divljine i poljoprivrednog zemljišta prepuste pritiscima turističke industrije, ti koralji reinterpretiraju lokalno nasljeđe stvaranja teritorija za zajednički život i međusobno očuvanje divljih, ruralnih i domaćih vrsta.

Oko kuće i na samom krovu kuće uzgajaju se brojne biljne vrste. Krugovi koji se vide na krovu su zapravo krovni prozori.

U unutrašnjem dijelu ove kuće u Grčkoj, uobičajena slika modernih interijera. Minimalističko uređenje, naglasak na prirodnim materijalima i puno prirodnog svjetla.