Povežimo se

Čišćenje i organizacija

Vodič za blagdansko čišćenje bez stresa: Ovako to rade stručnjaci!

Čist i organiziran prostor doprinosi toplom i ugodnom ambijentu te omogućuje da dekoracije, poput bora, lampica i ukrasa, zaista zasjaju

Pripremate dom za Božić? Osim dekoriranja i planiranja obroka, čišćenje igra ključnu ulogu u stvaranju ugodne atmosfere za vaše goste i obitelj. Evo praktičnog vodiča, koji će vam pomoći da se pripremite bez stresa.

Nemojte pokušati očistiti cijelu kuću u jednom danu, već si napravite raspored čišćenja. Veliko čišćenje može biti iscrpljujuće i fizički i mentalno. Kad čistite svaki dan, održavate prostor urednim, a zadaci postaju lakši jer ne morate odjednom obavljati ogroman posao. Kada gosti dolaze, samo još malo uredite!

1. Čišćenje kuhinje i smočnice

Marla Mock, stučnjakinja za čišćenje, preporučuje pridržavanje rasporeda čišćenja prije blagdana kako se ne biste osjećali preopterećeno s previše zadataka odjednom.

Prvo na tom rasporedu? Riješite se stare hrane iz svojih ormarića tri tjedna prije blagdana, savjetuje Mock. No, dobro je pravilo očistiti i reorganizirati više od samih prehrambenih artikala.

“Izvadite bilo koje posebne blagdanske tanjure i temeljito ih očistite, pogotovo ako su dugo bili pohranjeni.”

Izvadite staru ili neupotrebljivu hranu i napravite mjesta za blagdanske namirnice. Nekim stvarima koje je izašao rok bolje je bacit, ali dosta namirnica se može iskoristiti za neke DIY projekte ili skuhati za životinje.

U skladu s temom raščišćavanja hrane, ne zaboravite očistiti i hladnjak prije blagdana.

Započnite tako da izvadite sve iz hladnjaka i zbrinete hranu kojoj je istekao rok ili uskoro istječe. Dok je hladnjak prazan, prebrišite ga krpom i univerzalnim sredstvom za čišćenje.

Mrlje koje se teško skidaju poprskajte sredstvom za čišćenje, ostavite da odstoji pet minuta, a zatim ih obrišite. Kad je hladnjak čist i suh, vratite sve na mjesto.

Ovo je najprljavije mjesto u hladnjaku, a rijetko ga čistimo

2. Dnevni boravak

Dnevni boravak je mjesto mnogih blagdanskih proslava, stoga ga pripremite na vrijeme. Započnite čišćenje tako da pobrišete sve površine. Prije nego što postavite ukrase, osigurajte da su svi kutovi prostora čisti. Zatim očistite prozore i usisajte sofu, te je ponovo složite. Pripremite rješenja za pohranu ambalažnog papira, plasitke od igračaka…

Svakako razmislite o pranju tepiha. Pravilno održavanje i čišćenje perzijskog tepiha: Ove stvari nikada nemojte raditi

3. Kupaonica

Svaka kupaonica koju će gosti koristiti zahtijeva temeljito čišćenje prije početka blagdanske sezone. Iako možete odgoditi veće čišćenje glavne kupaonice, odvojite poslijepodne za temeljito čišćenje gostinjskog WC-a ili male kupaonice.

Očistite umivaonike, WC školjke i tuševe, te obavezno prebrišite fronte ormarića, obrišite prašinu iza WC školjke i operite podove.

Za završni dodir u kupaonici, dodajte mirisni sezonski mirisni vrećicu ili blagdansku svijeću. Sokolowski također preporučuje nadopunjavanje zaliha toaletnog papira i drugih potrepština kako vam ništa ne bi nedostajalo kad najmanje očekujete.

Uz ove DIY savjete vaša će kupaonica uvijek lijepo mirisati

4. Blagdansko čišćenje – zašto je dobro za vaše zdravlje?

Jeste li znali da pranje kupaonice, rublja i podova na vas može imati isti učinak kao i jedan termin u teretani? O tome koliko kalorija možemo potrošiti obavljajući kućanske poslove razgovarali smo s instruktoricom fitnesa Antonijom Zaninović koja nam je otkrila još neke trikove koji nam mogu pomoći u sagorijevanju kalorija.

Čišćenje i organizacija

Kako očistiti zidove od tragova prstiju, prašine ili drugih nezgoda

Savjeti za uklanjanja mrlja sa zidova, u tri jednostavna koraka

Od svih površina u vašem domu koje trebaju čišćenje, zidovi su vjerojatno nisko na vašem popisu, ako se uopće nalaze na njemu. Ali, poput podova, radnih ploha, namještaja i drugih horizontalnih površina, i vertikalne površine skupljaju prašinu, otiske prstiju, ogrebotine i oguljotine.

Znate li koja su najprljavija mjesta u vašem kućanstvu? Ovaj će vas popis iznenaditi

U ovom članku saznajte kako očistiti zidove od tragova prstiju i drugih nečistoća bez oštećenja boje ili površine.

Povremenim čišćenjem, zidovi u vašem domu uvelike mogu poboljšati sveukupni dojam čistoće. Svi se zidovi mogu čistiti suho, ali samo neki su sigurni za mokro čišćenje.

Kako očistiti zid (bez skidanja boje!)

Prije nego počnete, imajte na umu da su završni slojevi boje s efektom ljuske jaja, mat i satenski najosjetljiviji i zahtijevaju najblaži dodir. Sjajne i polusjajne završne boje su izdržljivije i mogu podnijeti malo više pritiska.

Napravite sami svoj gallery wall uz savjete akademske slikarice

Korak 1: Uklonite prašinu
Iako je možda teško vidjeti, fina prašina koja se nakuplja na zidovima može učiniti da čak i najsvjetlije boje izgledaju prljavo, ne spominjući i paučinu koja se pojavljuje niotkuda. Najlakši način za čišćenje obojenog zida je dugom metlom za suho čišćenje podova ili mikrofiber jastučić ili jednokratnu krpu.

Uklonite umjetnička djela, fotografije i male ogledala prije nego što počnete. Također možete koristiti mekani nastavak za prašinu na vašem usisavaču. Ova metoda brisanja prašine sigurna je i za zidove prekrivene tapetama.

Kako očistiti zidove od tragova prstiju

Korak 2: Operite prljavštinu i otiske prstiju
Područja oko prekidača svjetla i dovrataka, te zidovi izloženi masnoj prljavštini, poput onih u kuhinji i blagovaonici, trebaju više od suhog čišćenja. Nakon uklanjanja površinske prašine i paučine:

  • Pomiješajte otopinu blagoga sapuna za suđe i tople vode. Držite zasebnu posudu s čistom vodom za ispiranje.
  • Umočite čistu spužvu ili krpu u sapunastu smjesu, dobro je ocijedite i počnite čistiti donji dio zida.
  • Isperite spužvu ili krpu u čistoj vodi, dobro je ocijedite i prijeđite po istom području kako biste isprali. Ostavite da se osuši ili osušite krpom.
  • Pazite da zid ne previše namočite, te čistite odozdo prema gore. Iako se može činiti suprotnim intuiciji, čišćenje odozdo prema gore sprječava stvaranje pruga ili prljavih lokvica ako kapljice vode skliznu niz zid.

Korak 3: Uklonite ogrebotine i mrlje
Ako naiđete na mrlju koja se ne može očistiti, pokušajte je nježno izgladiti spužvom za brisanje ili gumicom za brisanje. Također možete pokušati ukloniti mrlje, poput onih od bojica, pastom od sode bikarbone ili vodikovim peroksidom. Alkoholni ocat također uklanja mrlje poput čađi od svijeća, ali budite oprezni. Oni također mogu ukloniti i dio boje. Obrišite čistom vlažnom krpom kako biste isprali i ponovite po potrebi.

Savjeti za održavanje zidova čistima tijekom cijele godine

  • Čistite mrlje često. Rješavanje otisaka prstiju i laganih mrlja čim ih primijetite olakšava njihovo uklanjanje i čuva zidove dulje u dobrom stanju.
  • Olakšajte dotjerivanje. Ponekad samo čišćenje nije dovoljno i obojeni zidovi trebaju malo dotjerivanja. Držite male uzorke boja koje koristite u najprometnijim prostorijama pri ruci.
  • Uradi sam – kako obojiti zidove
  • Koristite pročišćivače zraka i ventilatore. Oni pomažu smanjiti količinu prašine i masnoće u zraku, čime se smanjuje vjerojatnost da će se nakupljati na zidovima i drugim površinama.
  • Iskoristite organizatore. Police i kuke kod vrata ne samo da pomažu u održavanju reda i smanjenju nereda, nego sprječavaju i tragove na zidovima od odbačenih cipela i torbi.
  • Pažljivo usisavajte. Pokušajte izbjegavati udaranje o postolja ili zidove usisavačem kako biste smanjili oštećenja i ogrebotine.

Samsung pametni kućanski uređaji koji olakšavaju svakodnevicu

Nastavite čitati

Čišćenje i organizacija

Znate li koja su najprljavija mjesta u vašem kućanstvu? Ovaj će vas popis iznenaditi

Naši domovi mogu postati i dom za nekoliko vrsta kukaca, bakterija i gljivica, ako nismo dovoljno temeljiti u čišćenju

Vrijeme je da obratite više pažnje na često posjećene kutke, uglove i površine koje se zanemaruju jer su ili preteške za dosegnuti ili jednostavno zaboravimo na nakupljanje bakterija koje se tiho događa u pozadini. Ovo je popis najodvratnijih mjesta u kući, s savjetima o njihovoj dezinfekciji.

1. Iza radijatora

Možda zaboravljate na svoje radijatore jer su uglavnom skriveni iza namještaja ili drugih ukrasnih predmeta. No, čak i ako obrišete vanjštinu, utori iza radijatora zapravo skupljaju čvrsto zapakirani prašinu i prljavštinu koja se potom vraća u zrak. Jeste li znali da čišćenje iza radijatora zapravo može smanjiti troškove grijanja? To je zato što prašina stisnuta između otvora može spriječiti izlazak topline, što znači da vaši radijatori moraju raditi dvostruko više kako bi zagrijali unutrašnjost.

Kad ste već kod toga, očistite i zid iza radijatora, koji obično potamni od prljavštine. Umočite spužvu u sapunastu mješavinu, dobro je iscijedite i očistite površinu.

2. Fuge

ko pažljivo pogledate, primijetit ćete prljavštinu i prašinu nakupljene između pločica, što na kraju čini podove ili zidove užasno tamnima. Zbog svoje obično svijetle boje i porozne prirode, fuge su sklone mrljama. Čišćenje može izgledati kao dug i detaljan posao, ali ako redovito uključite čišćenje fuga u svoju uobičajenu rutinu, možete spriječiti nakupljanje plijesni.

Ocat je čudotvorac kada se pomiješa u jednakim dijelovima s vodom i poprska izravno na prljave površine. Može pomoći u oslobađanju zaključane prašine, prljavštine i neposlušne dlake. Još jedno sjajno kućno rješenje je mješavina vodikovog peroksida i sode bikarbone: Dodajte nekoliko žlica sode bikarbone u vodikov peroksid dok ne dobijete željenu konzistenciju. Smjesa će postati pastozna, koju potom možete nanijeti na fuge. Ostavite da odstoji 10 minuta, a zatim izribajte površinu.

3. Lajsne

Koliko često, kada razmišljate o zidovima, razmišljate i o lajsnama? Budući da obično nisu u razini očiju, skloni ste propustiti prljavštinu i nakupljanje na tim malim rubovima. Čišćenje lajsni može se činiti zamornim, jer nitko ne želi klečati i čistiti pogrbljen. Ali razmislite – zidovi su najveća vidljiva površina u vašem domu. Sjajno čist zid može uvelike doprinijeti da vaš dom izgleda besprijekorno.

Možete obrisati prašinu ili usisati lajsne. Razmislite o dugoj perjanoj metlici ili nastavku za usisavač kako se ne biste morali savijati. Ili, očistite površinu toplom vodom i sapunom.

4. Ventilacijski otvori

Jeste li znali da ventilacijski otvori u vašem domu mogu uzrokovati simptome astme ili alergije? Na kraju krajeva, ovdje se sva prljavština, kosa i fragmenti kukaca lako udomaće. Oni se lako cirkuliraju u unutarnji zrak koji udišete svaki dan. Odvratno!

Dobra vijest je da čišćenje ventilacijskih kanala ne mora biti jedan od onih teških poslova za koje vam je potreban profesionalac. Standardni kućni usisavač može usisati prašinu i prljavštinu iz vaših ventilacijskih otvora; samo trebate osigurati da imate dugo crijevo za dosezanje u kanale. Drugi način je korištenje četke za WC, ali ako je nemate, poslužit će i kruta četka za bojenje. Zapamtite da nosite rukavice i masku dok čistite.

5. Glava tuša

Iako se često tuširamo, rijetko tko od nas detaljnije pogleda u glave tuša. Kada biste češće pogledali gore, vjerojatno biste primijetili da mnoge rupice zapravo ne izbacuju vodu. To je zato što se s vremenom rupice začepe plijesni, mineralnim naslagama i ostacima sapuna. Dakle, pitanje je, zašto biste si uskratili dobar, čist tuš?

Pjena za čišćenje tuša, koja se posebno bori protiv naslaga sapuna, kamenca i plijesni, dobra je opcija. Ako možete odvrnuti tuš glavu, namočite je u otopini jednakih dijelova bijelog octa i tople vode. Ako je ne možete ukloniti, napunite plastičnu vrećicu octom i omotajte je oko tuš glave. Ostavite je nekoliko sati i pustite vodu.

Prirodna sredstva za besprijekorno čistu kupaonicu

6. Čepovi za odvod

Još jedno žarište za bakterije i plijesan je začepljeni odvod jer postaje leglo klica. Ako odvod počne sporo otjecati, ne trebate odmah kupovati novi čep. Međutim, morat ćete zasukati rukave i riješiti problem.

Izvucite prljavštinu rukom i očistite je toplom ili vrućom vodom sa sapunom. Namočite čep u otopini octa ili deterdženta nekoliko minuta prije nego što ga očistite krpom.

Neugodnog mirisa iz odvoda možete se riješiti ovim jednostavnim trikom

7. Područje oko WC školjke

Ako želite saznati koliko je područje oko WC školjke prljavo, uzmite crnu UV lampu. Fuj, zar ne? Nije iznenađenje da je ovo područje jedno od najprljavijih u domu.

Pomiješajte jednu šalicu kuhinjske soli, jednu šalicu sode bikarbone i jednu šalicu kisikovog izbjeljivača—ove će sastojci pomoći u dezinfekciji i otpuštanju nakupljene prljavštine. Ostavite otopinu da odstoji sat vremena, a zatim obrišite vlažnom krpom. Jedna šalica sode bikarbone i jedna šalica destiliranog bijelog octa također mogu obaviti posao.

Pametna WC školjka – sama se čisti, eliminira bakterije i ima funkciju bidea

8. Višekratne vrećice za kupovinu

Da, te torbe koje vam pomažu živjeti ekološki mogu biti i nositelji klica. To je zato što ih koristite za nošenje peradi, povrća, voća, kartona i paketa hrane. Zamislite sve bakterije koje vrebaju unutra, samo čekajući da izazovu unakrsnu kontaminaciju. Također, višekratne vrećice za kupovinu su često korišteni predmeti, koje često dodiruju ruke i drugi objekti. Zbog toga postaju najopasniji predmeti koji mogu lako prenijeti infekcije.

Perite svoje vrećice u vrućoj vodi s deterdžentom. Ako imate platnenu vrećicu, ubacite je u perilicu rublja i osušite na zraku. Imajte na umu da nošenje platnene ili pamučne vrećice u trgovinu dok je još vlažna može biti opasno, jer vlažna okolina potiče rast plijesni i gljivica.

9. Spužvica za suđe

Prije nego što započnete s pranjem posuđa nakon večere, zastanite i dobro pogledajte svoju pouzdanu spužvu. Prema NSF International Household Germ Study iz 2011. godine, kuhinja je najprljavije područje u cijelom domu. Obitelj bakterija koja uključuje salmonelu i E. coli pronađena je u više od 75% spužvi i krpa za suđe. Jednostavan trik za utvrđivanje treba li spužva čišćenje ili zamjenu je ako počne smrdjeti – to je dokaz da skriva bakterije. Iako se preporučuje često čišćenje, nekad je bolje jednostavno zamijeniti spužve svakog mjeseca.

Jednostavan način čišćenja je korištenje perilice posuđa – postavite je na najtopliji ciklus.

Koliko često treba čistiti filter perilice posuđa? Evo kako to napraviti, jednostavno i učinkovito

10. Guma od blendera

Blender je pravi spasitelj, koristeći se za sve, od pripreme smoothieja do mljevenja povrća. Naravno, većina nas se sjeća očistiti ga odmah nakon upotrebe, ali jeste li znali da čišćenje samo posude blendera nije dovoljno? Guma – gumeni pečat postavljen za sprečavanje curenjanalazi se na dnu posude blendera. Uz čestu upotrebu, ovaj dio blendera često postaje leglo bakterija, kvasaca i plijesni. Vlaga i čestice hrane zarobljene između baze i gume stvaraju idealno okruženje za razmnožavanje klica.

Ne brinite, čišćenje gume sapunom i vodom je jednostavno, dok će gumeni prsten možda zahtijevati četku s tankim vlaknima za temeljito čišćenje. Također možete ostaviti gumeni dio da se namoči u toploj, sapunatoj vodi oko 10 minuta—ovo će pomoći u otpuštanju prljavštine i tvrdokornih mrlja.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice