Uradi sam projekti
Uz ove DIY savjete vaša će kupaonica uvijek lijepo mirisati
Uradi sam rješenja koja će ostaviti vašu kupaonicu svježom kao nikad prije

Ako se kupaonica pravilno ne čisti i održava, brzo može postati prilično gadno. Srećom, postoji nekoliko jednostavnih koraka koje možete poduzeti kako bi ta prostorija bila iznimno čista i mirišljava. Najvažnije je, naravno, nastaviti s redovitim čišćenjem. Svakodnevno pospremanje i redovita dubinska dezinfekcija ključni su za svjež prostor.
1. Koristite eterična ulja
Jedan od najboljih načina kako bi vaša kupaonica bila vječno mirišljava je korištenje eteričnih ulja. Eterična ulja su estrakti biljaka koje imaju i ljekovita svojstva, uz njihov divan miris.
Umjesto korištenja difuzora, kapnite par kapi na rolu wc-papira. Miris će s vremenom ispariti, a vaša kupaonica ispuniti će se mirisom čistoće. Primijenite to svaki put kad osjetite da je potrebno. Možete koristiti jake citrusne mirise ili umirujuća ulja lavande ili smilja.

2. Napravite sami svoje bombice za čišćenje wc školjke
WC školjka je izvor mnogih ružnih kupaonskih mirisa. Stoga, pronalaženje načina kako osvježiti vodu u školjki može biti brz način da cijela prostorija miriše bolje. Iako postoji mnogo proizvoda na tržištu za jednostavno čišćenje, možete napraviti svoju pjenušavu bombu za WC školjku s četiri glavna sastojka
Da biste napravili svoje bombe za WC, uzmite veliku zdjelu. Da biste napravili bazu koja će stvoriti pjenušavi učinak čišćenja, kombinirajte jednu šalicu sode bikarbone i pola šalice limunske kiseline. Zatim pomiješajte jednu žličicu octa i tri žlice vode te dodajte u prah da biste dobili gustu pastu. Na kraju, dodajte oko 20 kapi eteričnih ulja ili ekstrakata po vašem izboru kako biste stvorili svoj jedinstveni miris. Smjesu čvrsto utisnite u silikonske kalupe za muffine ili kalupe za led i stavite u zamrzivač. Kad se stvrdnu, možete ih čuvati u dobro zatvoreno vrećici s ostalim sredstvima za čišćenje.
Ubacite jednu bombicu u WC školjku kad god je potrebno osvježenje i pustite da se otopi.
3. Sakrijte gel pečate za WC u kantu za smeće
Nakon WC-a, kanta za smeće obično je sljedeći izvor neugodnih mirisa u kupaonici. Kupaonski otpad često sadrži higijenske proizvode, maramice i drugi smrdljivi otpad. Također, često sadrži papirnati otpad poput maramica, koji mogu postati vlažni zbog vlage u prostoriji i početi neugodno mirisati. Srećom, možete koristiti sredstvo za čišćenje WC školjke kako biste održali miris svježim i u kanti!
10 važnih navika za održavanje doma! Evo što biste trebali raditi jednom mjesečno
Kako biste neutralizirali neugodne mirise u kanti za smeće, samo postavite gel pečat za WC školjku, na stranu kante. Ako ne prianja, možete ga postaviti na dno kante, a zatim staviti vrećicu za smeće preko njega. Ili, ako ne želite koristiti gotov proizvod, možete jednostavno staviti pamučnu kuglicu natopljenu eteričnim uljem ispod vrećice.

4. Natopite pamučne kuglice eteričnim uljem
Ako ne želite dodavati eterična ulja na rolu toaletnog papira, druga opcija je korištenje posude s pamučnim kuglicama kao difuzora. Za razliku od toaletnog papira, ovu zdjelu možete postaviti bilo gdje u kupaonici kako biste usmjerili svježe mirise tamo gdje su najpotrebniji. Ova metoda je izuzetno jednostavna i može trajati nekoliko dana bez vašeg truda. Eterična ulja djeluju posebno dobro jer određeni mirisi mogu stvoriti određeno raspoloženje. Limun ima čist i veseo miris, idealan za male kupaonice. Međutim, lavanda može izazvati osjećaj opuštanja, savršena za glavnu kupaonicu namijenjenu odmoru.
Koje su najpopularnije boje za uređenje kupaonice? Neki odgovori dizajnera će vas iznenaditi

5. Ubacite češnjak u WC školjku kako biste neutralizirali mirise
Jedan od najneobičnijih sastojaka koji može očistiti vašu WC školjku je svježi češnjak. Iako ovaj savjet može zvučati neobično, djeluje! Studija Chestera J. Cavallita pokazuje antibakterijska i antifungalna svojstva češnjaka, pa je logično da je odličan za dezinfekciju WC školjke.

Kućni popravci i održavanje
Rupa u zidu? Naučite kako je popraviti bez muke i nereda
Saznajte kako popraviti rupu u zidu uz naše praktične savjete za male i veće popravke

Rupe u zidu nisu samo estetski problem, već mogu otežati i daljnje uređenje prostora. Bilo da je riječ o maloj rupi od čavla ili većem oštećenju nastalom pomicanjem namještaja ili strujarskim radovima, popravak rupe u zidu često se odgađa jer se čini kao složen posao. No uz malo strpljenja, odgovarajući materijal i nekoliko praktičnih savjeta, svatko može samostalno zakrpati rupu i obnoviti glatku površinu zida.
Napravite sami svoj gallery wall uz savjete akademske slikarice
U nastavku donosimo korake kako popraviti rupu u zidu brzo i učinkovito, bez potrebe za pozivanjem majstora za manje zahvate.
Priprema alata i materijala
Prije nego što krenete s radovima, pripremite:
- kit za zidove ili glet masu,
- špatulu,
- brusni papir (fina granulacija),
- temeljni premaz (ako je potreban),
- boju za zid
Za veće rupe trebat će vam i komad mrežice ili traka za armiranje koja osigurava trajnost popravka.

Popravak rupe u zidu: Osnovni koraci
Popravak rupe u zidu započinje čišćenjem područja oko oštećenja. Nožićem ili špatulom uklonite rubove rupe i ostatke labave žbuke. Usisajte ili očetkajte prašinu iz rupe i oko nje kako bi kit bolje prionuo. Kod dubljih rupa, navlažite unutrašnjost rupu vlažnom krpom prije nanošenja mase.
1. Popunjavanje male rupe
Za male rupe i oštećenja, primjerice od čavala ili tiplova, dovoljno je kitiranje u jednom sloju. Nanesite kit ili glet masu špatulom, lagano pritisnite kako bi ispunila rupu te zagladite višak. Ostavite da se osuši prema uputama proizvođača.
2. Popravak veće rupe
Kod većih rupa u zidu, primjerice od udarca ili instalacija, prvo postavite mrežicu za armiranje preko rupe. Zatim:
- nanesite prvi sloj mase preko mrežice i ostavite da se osuši,
- nakon sušenja nanesite drugi sloj kako biste izravnali površinu sa zidom
Brušenje i završna obrada
Nakon što se masa potpuno osuši, izbrusite površinu finim brusnim papirom dok ne postane glatka i u ravnini s ostatkom zida. Ako je potrebno, nanesite temeljni premaz kako bi se boja ravnomjerno upila.

Bojanje zida nakon popravka
Na kraju, prebojajte popravljeni dio istom bojom kakva je na ostatku zida. Ako nemate identičnu nijansu, možda će biti potrebno obojati cijeli zid ili barem veću površinu kako razlika ne bi bila vidljiva.
Uradi sam – kako obojiti zidove
Kada pozvati majstora za popravak rupe u zidu?
Ako je rupa u zidu izrazito velika, ako se vidi armatura ili oštećenje ulazi dublje u konstrukciju zida, tada je najbolje konzultirati se sa stručnjakom. U svim ostalim slučajevima, popravak rupe u zidu možete izvesti sami i tako uštedjeti vrijeme i novac, uz osjećaj zadovoljstva zbog vlastitog truda.
Uradi sam projekti
Kako rashladiti prostor bez klima uređaja?
Ovim jednostavnim savjetima rashladite svoj dom bez paljenja klima uređaja

Kako rashladiti prostor bez klime postaje jedno od najčešćih pitanja tijekom sve toplijih ljeta. Globalno zatopljenje više nije apstraktan pojam – temperature redovito prelaze 35 stupnjeva, a sve češći toplinski valovi traju danima. Mnogi domovi nemaju klima uređaj, a oni koji ga imaju često ga izbjegavaju koristiti zbog visokih računa za struju. Srećom, postoje provjereni i jednostavni načini kako rashladiti prostor prirodno, bez dodatnih troškova i uz manji utjecaj na okoliš.
Klima uređaji: Kako ih pravilno ugraditi, održavati i koristiti, a pritom uštediti
Korištenje ventilatora, prozora, zavjesa i odvlaživača zraka na pravi način može učiniti vaš prostor ugodnim kada temperature porastu.
1. Zatvorite prozore i spustite rolete tijekom najtoplijeg doba dana
Zatvorite prozore tijekom najtoplijeg dijela dana kako biste spriječili ulazak toplog zraka. Koristite guste zavjese ili rolete koje blokiraju sunčevu svjetlost.
Nabavite folije za prozore. Smanjenjem količine topline koja ulazi kroz prozore, folija pomaže poboljšati energetsku učinkovitost i može vam uštedjeti novac na hlađenju doma.

2. Dodajte vanjska sjenila
Vanjska sjenila mogu biti jednako učinkovita kao rolete ili zavjese – iako čekanje da drvo naraste nije odmah rješenje za vrući dan. Ipak, ako možete postaviti tendu na izvlačenje koja će zasjeniti najsunčanije dijelove vašeg doma usred ljeta, a time možete smanjiti temperature unutar kuće, omogućujući vašim ventilatorima i sustavu hlađenja da rade učinkovitije.

3. Strateški otvarajte prozore
Kad sunce zađe, otvorite sve prozore i omogućite protok svježeg zraka. Idealno je stvoriti propuh – otvorite prozore s dvije suprotne strane stana kako bi se prostor brzo rashladio.
4. Kako rashladiti prostor bez klime uz pomoć ventilatora i ledene vode
Ventilator sam po sebi ne snižava temperaturu, ali u kombinaciji s posudom punom leda ili zamrznutim bocama vode ispred njega može simulirati efekt klime. Hladan zrak koji kruži prostorijom brzo će donijeti olakšanje.
5. Isključite električne uređaje
Električni uređaji generiraju toplinu, stoga isključite one koje ne koristite. Koristite energetski učinkovite žarulje, poput LED žarulja, koje manje zagrijavaju.
6. Izbjegavajte korištenje pećnice
Tijekom najtoplijih dana izbjegavajte korištenje pećnice kako biste održali temperaturu u kuhinji podnošljivom. Iskoristite vanjski roštilj za kuhanje ili odaberite recepte koji zahtijevaju minimalno kuhanje. Ako ne možete izbjeći zagrijavanje kuhinje, koristite ventilacijsku napu kako biste izbacili što više topline i pomogli u odvlaživanju zraka.

7. Koristite ventilacijsku napu
Ako ne možete izbjeći korištenje pećnice, možete koristiti ventilator iznad nje kako biste izvukli topao zrak van. Isto vrijedi i za ventilator u kupaonici – možete uključiti ventilator u kupaonici kako biste izvukli topao, ljepljiv i vlažan zrak iz vašeg doma.
8. Održavajte krevet hladnim
Spremite svoje satenske, flanelne i svilene posteljine za ovu sezonu i odaberite lagane, svijetle plahte od mješavine pamuka i lana. Primijenite isti pristup za sezonsku posteljinu (zamijenite teže plahte onima koje hlade i upijaju vlagu) – i ne zaboravite zamijeniti svoje jastuke s perjem za jastuke od heljdinih ljuski ili verzije s rashladnim gelom.

9. Naoružajte se biljkama
Biljke poboljšavaju kvalitetu zraka uklanjanjem toksina i proizvodnjom kisika, što može pomoći da se prostor čini svježijim i ugodnijim.
Biljke prirodno isparavaju vodu kroz svoje listove procesom poznatim kao transpiracija. Kada biljke isparavaju vodu, taj proces pomaže u hlađenju zraka oko njih, slično kao što isparavanje znoja hladi ljudsko tijelo.

10. Prilagodite svoje aktivnosti
Nemojte peglati veliku količinu robe po najtoplijem vremenu. Preporučamo ostaviti taj zadatak za neki hladniji dan. Izbjegavajte kuhanje – ljetno doba nudi pregršt voća i povrća, a ako baš morate kuhati, skuhajte jelo večer prije.
Kako prepoznati savršenu lubenicu i dinju? Ovi će vam trikovi pomoći!
Dok čekate da se temperatura u vašem domu spusti, rashladite se tako što ćete ostati hidratizirani, nositi lagane tkanine poput pamuka ili lana, i – ako je stvarno nepodnošljivo – iskoristite klima uređaje u knjižnici, kinu ili društvenom centru.
Znati kako rashladiti prostor bez klime postaje ne samo korisna vještina, već i način kako odgovoriti na izazove koje sa sobom nosi globalno zatopljenje. Male promjene u svakodnevnim navikama mogu rezultirati ugodnijim domom i nižim troškovima. Isprobajte ove metode, prilagodite ih svom prostoru i podijelite ih s onima kojima bi također mogle pomoći!