Povežimo se

Lifestyle

Neurografsko crtanje – kreativna metoda će otpustiti stres, probuditi maštu i pozitivne emocije

Ideja vodilja je da slike osim estetske namjene, na promatrača djeluju iscjeljujuće

Suzanu Gajdek su odmalena privlačile čarolije boja, a i danas se najlakše izražava kroz likovno stvaranje. Intenzivnije kreće slikati 2005. godine uz podršku prof. Dubravka Lepeja. Danas slika i istražuje sama, igrajući se bojama. Prije šest godina njenu pažnju je privukla Neurografika – terapeutska metoda crtanja te je svoj umjetnički izričaj počela integrirati u neurografski crtež.

“Reakcije na te slike su bile vrlo pozitivne i nerijetko sam dobila povratnu informaciju da djeluju vrlo maštovito, a istovremeno smirujuće na promatrača. U jednom spontanom razgovoru s Petrom Mesarić, vlasnicom tvrtke SmarWay i stručnjakinjom za projektiranje, rodila se ideja o stvaranju brenda NeuroArt Design. Kako je tvrtka SmartWay jednim dijelom svog poslovanja usredotočena na uređenje interijera, u području sustava rasvjete te zidnih i stropnih tkanina, kroz zajedničku suradnju su nastale zidne slike na akustičnoj tkanini i rasvjeti.”, pojasnila je Gajdek.

Ideja vodilja je da slike osim estetske namjene, na promatrača djeluju iscjeljujuće. NeuroArt Design počiva na postulatima kromoterapije, što znači da se vodi računa o upotrebi boja jer svaka boja ima svoju frekvenciju i svojim djelovanjem može pridonijeti boljem psihofizičkom stanju pojedinca.

Zelena boja, primjerice, pridonosi postizanju opuštenosti i mira u prostoru, plavi tonovi su npr. blagotvorni kod upala grla, a inače je plava jedna od najučinkovitijih boja za iscjeljivanje djece te je dobrodošla pri uređivanju dječjih soba. Crvena je boja ljubavi, strasti, radosti i boja koja pokreće na akciju te se sugerira u prostoru ako želite podići energiju i ojačati volju. NeuroArt Design zidne slike su koloristički razigrane i pozivaju da se povežete s vlastitom maštom, nadahnjuju, osnažuju, umiruju… ovisno o odabiru boje i motiva.”, pojasnila je sugovornica.

Umjetnost može djelovati umirujuće na osobu koja je njome okružena

Svaki umjetnik ima svoj karakterističan izričaj, najčešće u skladu sa svojom vlastitom prirodom, smatra Gajdek.

“Moja želja je da svojim djelovanjem pridonosim većoj harmoniji u okruženju. U likovnosti to postižem crtanjem zaobljenih formi i kombiniranjem boja koje stvaraju sklad, a ne napetost. Vjerujem da je svaka kreativnost poticajna, pa tako i slikanje. No, mnogi neće krenuti u tom smjeru baš zato što vjeruju da u tome nisu dobri.”, dodaje.

Crtanje u kojem ne možete pogriješiti je rješenje za sve koji bi se željeli likovno izraziti

Ako želite biti kreativni i istovremeno imati dobrobiti za svoju psihu i raspoloženje, predlažem da isprobate neurografsko crtanje koje se bazira na crtanju krivudave linije, a za to vam ne treba neko veliko umijeće. Crtanje je vođeno tako da se u potpunosti možete opustiti i prepustiti stvaranju.

Kako će nam neurocrteži pomoći da se oslobodimo straha, ljutnje, anksioznosti?

“Neurografika je jedinstvena metoda crtanja koja gotovo trenutno djeluje opuštajuće na um crtača. Ova crtačka metoda je dizajnirana tako da tijekom procesa crtanja duboko uronite u svoju podsvijest, otpustite ograničavajuća vjerovanja i otvorite se za nova, kreativna rješenja stvaranjem novih neuronskih veza u mozgu. Izrada neurografskih crteža je meditativan proces, a pomaže vam u samospoznaji i osnaživanju. Također djeluje na balansiranje uma, pokretanje mašte i aktiviranje vaših skrivenih potencijala. Crtanje neurografskih crteža može vam stoga pomoći u smanjenju stresa, izražavanju emocija, povećanju fokusa, poboljšanju motoričkih sposobnosti, poticanju kreativnosti i samoistraživanju.”, pojasnila je umjetnica.

Boje emocija: Psihologija boja u vašem domu

Prema povratnim informacijama polaznika radionica već nakon prvog crtanja se javlja osjećaj veće opuštenosti i optimizma. Za dublje promjene nema pisanog pravila. Kada je osoba spremna za promjenu, ona se događa.

Kako izgleda izrada neurografskih crteža?

“Neurocrtež se crta na zadanu temu i započinje crtanjem slobodnih linija (neuro linija). Zatim se crtež razvija dodavanjem novih linija i zaobljavanjem njihovih sjecišta. Potom kreće bojanje i dovršavanje crteža prema zadanom protokolu. Važno je napomenuti da je cijeli proces izrade vođen. Po završetku radionice kreirat ćete pravo malo umjetničko djelo.”

Radionice za ljubav, zdravlje, odnose…

Izrada crteža je uvijek tematska tako da se odabiru teme koje bi mogle biti interesantne polaznicima radionica, kao što su zdravlje, ljubav, odnosi…

“Postoje algoritmi koji olakšavaju rad na tim temama poput crtanja neurodrveta, neurolotosa, neurokiše… Tijekom radionice se obraća pozornost na misli, emocije, procese u tijelu, a nerijetko se dogode a-ha momenti koji vam pomažu da nađete rješenje za neku vašu izazovnu situaciju. Nekada tema objedinjuje sva ova područja, kada npr. radimo na harmoniziranju svih segmenata života ili općenito na blagostanju. Mnogi polaznici su prepoznali dobrobiti ovog načina osobnog rasta i razvoja te aktivno sudjeluju na radionicama. Ono što se najviše spominje kao dobrobit je meditativno stanje tijekom crtanja, veći optimizam, uvidi vezani uz temu, smirenost te opuštenost nakon radionice.”, ističe Gajdek koja je od malena u slikanju pronalazila svoj mir i utočište, a do danas se to nije puno promijenilo…

Kako urediti interijer u boho stilu? Koristite plavu boju, prigušen sjaj, puno dekora…

“Otkrivanjem Neurografike sam svoju likovnost više usmjerila na crtanje neurografskih crteža gdje sam dodatno pronašla način kako otpustiti nakupljeni stres, potaknuti kreativnost i otvoriti um za rješavanje svakodnevnih izazova.”, zaključila je.

Lifestyle

Zašto su samoposlužne praonice sve popularnije?

samoposlužne praonice

Ako ste ikada nosili rublje na pranje u samoposlužne praonice, sigurno ste primijetili koliko brže peru i suše odjeću u usporedbi s kućanskim perilicama. No koja je tajna iza njihovih procesa i zašto sve više ljudi bira upravo ovu opciju?

Koliko često trebate prati posteljinu? Odgovor će vas iznenaditi

Praktičnost i brzina u svakodnevnom životu

U današnjem ubrzanom ritmu života, održavanje čistoće rublja postalo je više od kućanske obveze – ono je pitanje praktičnosti, uštede vremena i novca. Upravo zato samoposlužne praonice bilježe sve veći broj korisnika.
Njihove prednosti leže u velikim kapacitetima perilica, kraćim procesima pranja i sušenja te visokoj učinkovitosti.

“Osim vremena, na proces pranja utječu i kemija, temperatura i mehanika, a svi su ti parametri bolje optimizirani u profesionalnim perilicama nego u kućanskim,” pojašnjava dr. sc. Katia Grgić, inženjerka tekstilne kemije.

samoposlužne praonice

Učinkovitost i dezinfekcija

Za razliku od kućanskih perilica koje često koriste više vode i deterdženta, industrijske perilice u samoposlužnim praonicama optimizirane su za manju potrošnju, a istovremeno postižu vrhunsku čistoću i dezinfekciju rublja.
Ovo ih čini posebno korisnima za iznajmljivače apartmana, kojima ušteda vremena i energije igra veliku ulogu.

Zašto perilica ne povlači vodu? 6 najčešćih uzroka i rješenja

Profesionalne perilice omogućuju pranje pod višim temperaturama te korištenje učinkovitih deterdženata za termičku, kemijsku ili kemotermičku dezinfekciju. Uz to, u profesionalnim praonicama sve je češća primjena ozona – snažnog oksidacijskog sredstva koje uništava bakterije, viruse i gljivice, a pritom ostavlja rublje svježeg mirisa sličnog proljetnom zraku.

Razlike u deterdžentima i pravilnoj njezi

Prilikom odabira deterdženta, važno je pratiti preporuke proizvođača. Na tržištu su dostupni i praškasti i tekući deterdženti, a svaki je prilagođen određenim vrstama vlakana i temperaturama pranja.
Za pravilno održavanje rublja preporučuje se čitati deklaracije na odjeći i pažljivo dozirati deterdžent, čime se čuva trajnost tkanine i održava kvaliteta odjevnih predmeta.

Dodatno, omekšivači – često pogrešno optuženi da štete odjeći – zapravo služe za smanjenje statičkog elektriciteta i omekšavanje tkanina, ostavljajući odjeću mekšom i ugodno mirisnom.

Higijena perilice – ključ za dugotrajnu svježinu

Redovito čišćenje perilice ključno je kako bi se spriječilo nakupljanje plijesni i bakterija na ostacima deterdženta i vlage. Bez obzira perete li rublje kod kuće ili koristite samoposlužne praonice, održavanje higijene uređaja osigurava dugotrajnu svježinu, čistoću i zdravlje cijelog kućanstva.

Znate li koja su najprljavija mjesta u vašem kućanstvu? Ovaj će vas popis iznenaditi

Samoposlužne praonice nude niz prednosti – od uštede vremena i energije, bolje dezinfekcije rublja do očuvanja kvalitete odjeće. U svijetu gdje svaka minuta vrijedi, ovaj praktičan način održavanja rublja postaje sve važniji saveznik u svakodnevnom životu.

Nastavite čitati

Lifestyle

Mentalna higijena: Očisti prostor, glavu i digitalni nered

Subota je idealan dan za usporavanje, čišćenje prostora, detoks uma i tijela te vraćanje fokusa na ono što nas uistinu smiruje i ispunjava

U vremenu kada smo stalno dostupni, pod pritiskom i u pokretu, važnije je nego ikad uvesti male rituale koji čuvaju našu mentalnu higijenu.

Mentalna higijena ne počinje velikim promjenama – već sitnim, nježnim navikama. Subotnja detoks rutina pomaže ti da zastaneš, otpustiš višak i usmjeriš pažnju na sebe i svoj prostor. Uredi, otpusti, udahni. Zaslužuješ to.

Utjecaj prostora na mentalno zdravlje – opremite se pozitivom

Subota je idealan dan za usporavanje, čišćenje prostora, detoks uma i tijela te vraćanje fokusa na ono što nas uistinu smiruje i ispunjava.

1. Očisti prostor, pročisti misli

Počni dan laganim pospremanjem jednog dijela doma – možda onog kojeg najviše izbjegavaš. Samo 15 minuta svjesnog čišćenja može učiniti čuda za tvoj um. Uključi glazbu, otvori prozore i udahni novi početak. Red u prostoru često donosi red u mislima – temelj svake mentalne higijene.

Ako želiš uvesti više trajnog reda, posveti se organizaciji jedne zone – ormariću, radnom stolu ili kuhinjskoj ladici. Sistematično sortiranje i pametna pohrana mogu značajno smanjiti svakodnevni stres.

Kako urednost doma utječe na naše raspoloženje i produktivnost

2. Digitalni detoks – daruj si tišinu

Odmakni se od mobitela – isključi obavijesti, ugasi Wi-Fi ili ga jednostavno ostavi u drugoj sobi. Umjesto toga, priušti si tišinu, zvuk prirode, razgovor ili jednostavno – ništarenje.

Pet uređaja koji troše struju čak i kada ih ne koristite

Mini izazov: Očisti digitalni nered – izbriši nepotrebne aplikacije, stare poruke ili fotografije. To je mentalni prostor koji često zaboravimo održavati, a važan je dio mentalne higijene.

3. Biljke i priroda – saveznici unutarnjeg mira

Boravak u prirodi djeluje kao prirodni antistres. Ako možeš, prošetaj šumom, idi na plac pješice ili sjedi kraj prozora s pogledom na zelenilo. Biljke u domu oplemenjuju prostor – vizualno i energetski – pročišćuju zrak i umiruju misli.

Inspiraciju potraži u članku o maloj staklenoj kućici u šumi – prostoru gdje priroda nije bijeg, nego način života.

Dodatni poticaj: Uredi svoj mali kutak mira – biljke, knjiga, deka i šalica čaja. Tvoj osobni ritual za kraj tjedna.

mentalna higijena

Mentalna higijena je kao pranje zubi – odredite jedan dan u tjednu i provodite ga redovito!

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice