Povežimo se

Interijeri

Feng Shui kuhinja

Feng Shui je drevna vještina koja upućuje na to kako životni prostor osmisliti na najbolji način. Pri tomu, kuhinja je vrlo bitna prostorija jer u njoj pripremamo hranu koja je izvor naše energije te nas održava na životu.

Kuhinja predstavlja izvor blagostanja cijeloga doma, pa je važno kako je koncipirana, dizajnirana i opremljena. Za uspješno kuhanje, kuhinja treba biti dobro osvjetljena i prozračna te uvijek uredna i čista što olakšava snalaženje u njoj. Prema Feng Shuiju, kuhar bi trebao imati dobar pregled cijele prostorije jer to omogućuje slobodno strujanje energije, a i svjestan je tko ulazi u prostoriju pa će izbjeći iznenadjenja. Iznenađeni je kuhar nervozan, a to se negativno odražava na njegovo umijeće – može proliti ili zapaliti nešto, razbiti tanjur ili pogriješiti u kuhanju. Ako su vaši štednjak i pećnica okrenuti prema zidu sprječavajući pogled na kuhinju, problem je riješen postavljanjem ogledala iznad pećnice ili štednjaka.

Održavanje čistoće

Prljavo posuđe trebalo bi što prije oprati ili staviti u perilicu, jer nered i prljavština zaustavljaju slobodan protok energije. Iz istog razloga kuhinju treba redovito čistiti, osobito radne površine, a predmete koje ne koristite pospremiti. Teške predmete, poput velikih tava ili kuhinjskih pomagala ne bi trebalo držati u visokim ormarićima jer potiču osjećaj bespomoćnosti. Ako vam ispadnu, možete se i ozlijediti.

Raspored namještaja i uređaja

Veliki naglasak stavlja se na položaj i mjesto pećnice u kuhinji. Dizajnirajući položaj kuhinjske pećnice po Feng Shui načelima, dizajner mora razumijeti da je hrana zdravlje i stroga hrani prosperitetni ciklus odnosno krug. Riječ hrana (Ts’ai) na kineskom jeziku zvuči isto kao kineska riječ za zdravlje i to nije slučajnost. Odnos je perfektno jasan: dobra, nutrionistička hrana koristi dobrom zdravlju i dobrom humoru. Dobro nahranjena i njegovana osoba efektnija je u svojoj karijeri, međuljudskim odnosima i interakciji s okolinom.

Feng shui kuhinja Dom2

Nudimo vam par savjeta kako unijeti pozitivan chi, sreću i napredak u dom kroz uređenje i opremanje kuhinje u skladu s Feng Shui principima. Maknite pećnicu ili štednjak iz kuta prostorije. Dobar raspored namještaja u Feng Shui kuhinji zahtjeva da protok chi energije ne bude blokiran kroz prostor, stoga izvucite pećnicu iz kuta kako bi chi protjecao, čime omogućujete i više mjesta za kretanje. Zrcalo stvara dojam većeg prostora, a simbolično će povećavati i broj plamenika – kvalitetu hrane što simbolizira zdravlje.

Vatra i voda ne smiju se miješati. Feng Shui načela zahtijevaju da pećnica, sudoper i hladnjak budu dijagonalno postavljeni jedni od drugih, predstavljajući trokut sa kutovima najmanje 2 do 2,5 metara, kako bi se spriječio konflikt između elemenata vatre i vode. Takvi konflikti su brzi u naseljavanju doma, šireći neslogu kroz članove obitelji. Za popravak položaja vatrenih i vodenih aparata probajte s postavljanjem zelenog tepiha ili biljke između njih.

Prema Feng Shuiju, noževe i škare ne treba vješati na zid jer vidljive oštrice donose tjeskobu i sukobe. Umjesto toga, nabavite drveni blok za držanje noževa i škara ili ih pospremite u ladice. Okrhnuti tanjuri i drugo posuđe privlače ustajalu energiju, stoga ih bacite ili upotrijebite za izradu mozaika.

Naranče simboliziraju sreću, baš kao i broj devet. Stoga je na stolu preporučljivo držati zdjelu s devet naranči, no treba paziti da se ne pokvare jer to donosi nesreću. U kuhinji bi trebalo držati i nešto živo. Zdjela voća simbolizira brigu za zdravlje obitelji, a može poslužiti i lončić s cvijećem. Još bolje je začinsko bilje, koje možete upotrijebiti u pripremi jela.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Interijeri

Kako ukopiti pametnu tehnologiju u vašu modularnu kuhinju?

Je li vaša pametna kuhinja uistinu pametna? Olakšajte si posao tehnologijom

Modularne kuhinje su danas iznimno popularan odabir, a taj tren neće biti prolazan kao mnogi drugi. Pametna kuhinja je potreba u kućanstva jer je sigurno puno efikasnija ali i trajnija. Kombinacijom funkcionalnosti i sigurnog kuhanja, modularne kuhinje su napravljene da olakšaju život.

Danas napredak tehnologije omogućava da kuhinju opremite tako da vam najlakša obaveza u danu postane kuhanje. Evo nekoliko prijedloga:

Pametni kuhinjski ormari

Ladice i elementi bez ručke su odličan odabir za vašu modularnu kuhinju. Danas se sve više ljudi odlučuje upravo za tu opciju jer će kuhinja izgledati profinjenije i bez viška detalja, a sigurno ćete i sav posao obavljati brže. Mehanizam za otvaranje vrata na dodir je odlična opcija i veliki trend, osigurava i manje čišćenja.

“Zelena” tehnologija u kuhinji

Bilo bi savršeno da svi možemo jesti povrće netom ubrano iz vlastitog vrta, ali nažalost nemamo svi tu mogućnost. Ako vam nedostaje prostor u kući za zeleni kutak, možete sami pretvoriti kuhinju u mali kućni vrt. Postoje pametne kutije za sadnju koje će same zalijevati biljke i stimulirati rast pomoću LED lampi.

Minimalistički stil uređenje interijera

Ambijentalna rasvjeta na policama

Danas tehnologija nudi puno više od samih aparata za kuhinju i sve se više oslanja na estetiku. Kako biste prostor učinili elegantnim i ugodnijim mjestom za boravak, instalirajte LED lampice u kutove elemenata ili ispod njih.

Tako ćete riješiti i problem sa žicama, jer se traka s LED lampicama jednostavno lijepi ispod kabineta.

Pametan hladnjak

Ovo je možda i najvažniji aparat za kuhinju, a danas oni čine puno više od hlađenja hrane. Tržište je preplavljeno novim tehnologijama za kuhinju koji će optimizirati vaš posao. Danas možete samo jednim pritiskom prsta na hladnjak pročitati recept s interneta,slušati glazbu ili pogledati popis namirnica u hladnjaku.

Ako vas zanima što još može pametan hladnjak, zanimljivo je znati da se može iz hladnjaka pretvoriti u zamrzivač u trenu – ako vi to želite.

Pametna ploča za kuhanje

Danas ploče za kuhanje mogu biti i nevidljive i u sebi imati skrivenu napu. To su samo neke od mogućnosti koje vam mogu olakšati prirpemanje hrane za obitelj. Osim što su funkcionalne, vašoj će kuhinji dodati dozu elegancije.

Nastavite čitati

Interijeri

Kako urediti dom u boho stilu? Kombinacija boja, tekstura i materijala je dobrodošla

Boho dizajn odražava definiciju s eklektičnom estetikom

Boemski stil izveden je iz riječi “boem”, definiran kao osoba koja živi nekonvencionalnim stilom života. Ključ prostora dizajniranog u boho stilu je miješanje i usklađivanje različitih dekorativnih materijala u zasićenim bojama u cijelom prostoru, bilo da se radi o dnevnoj sobi, spavaćoj sobi, kupaonici ili kuhinji.

Boemski stil ili boho dekor je za one koji žele da im domovi budu puni života, kulture i zanimljivih stvari koje će vidjeti cijeli svijet. Ova estetika se suprotstavlja modernim senzibilitetima i prihvaća kreativan, bezbrižan i nekonvencionalan dekor. Sobe u boemskom stilu obično imaju određene sličnosti jer su uvijek eklektične i dijele slične značajke, iako ne postoje dvije potpuno iste sobe.

Minimalistički stil uređenje interijera

Ovaj stil inspiriran je ljudima koji su odlučili voditi nekonvencionalan život kao što su stalni putnici, glumci i pisci. Izgled odražava tu vrstu života kombinirajući predmete, boje i uzorke iz mnogih dijelova svijeta. Ako ste u potrazi za stilom koji doista možete napraviti vlastiti, boho dekor bi mogao biti za vas.

Povijest boho stila

Dizajn interijera u boemskom stilu započeo je u 19. stoljeću u Parizu, Francuska. Inspirirali su ga umjetnici, pisci, izvođači i nomadi koji su vjerovali da je kreativnost vrjednija od novca – izvorni boemi. Konvergencijom svojih kultura, ideala i odbijanjem da se prilagode onome što je prihvaćeno, nenamjerno su započeli trend dizajna interijera. Boemski stil, nazvan po tim nomadskim umjetnicima, namjeravao je preokrenuti standarde ljepote odbacivanjem pravila i prihvaćanjem nekonvencionalnog.

Boemski način razmišljanja pojavio se u vrijeme građanskih nemira i društvenih promjena. Potpomognut “autsajderskim” konceptom života koji spaja kulture, ideale i nepokolebljivo odbijanje prilagodbe prihvaćenim konvencijama i standardima ljepote, boho mentalitet učinkovito je odbacio sva pravila i prigrlio nekonvencionalno.

Rustiklana kupaonica u fracuskom stilu – unesite eleganciju i luksuz u prostor

Kao popularan i dugotrajan stil interijera, boho dekor je evoluirao u nekonformistički, vrlo individualan, slobodoumni pristup dizajnu koji sve dopušta i koji je jednako razmatran i labavo definiran.

Obilježja boho stila

  • Slojevitost: Boho stil često uključuje slojevite odjevne komade poput haljina, suknji, košulja i jakni. Slojevi su često od laganih i prozračnih materijala.
  • Eklektičnost: Boho stil kombinira različite uzorke, teksture i boje. To može uključivati cvjetne uzorke, etničke detalje, čipku, resice i mnoge druge dekorativne elemente.
  • Prirodni materijali: Boho odjeća i dodaci često su izrađeni od prirodnih materijala poput pamuka, lanenog platna, kože, drva i perja.
  • Vintage komadi: Boho stil često uključuje vintage ili rabljene komade odjeće i dodataka. Ovi komadi često dodaju dozu autentičnosti i osobnosti.
  • Nakit i dodaci: Boho stil je poznat po obilju nakita i dodataka, uključujući narukvice, ogrlice, prstenje, šešire, šalove i torbe s etničkim ili ručno izrađenim detaljima.
  • Opustjena silueta: Odjeća u boho stilu često ima opuštenu, lepršavu siluetu koja omogućuje slobodu kretanja.
  • Etnički utjecaji: Boho stil često uključuje elemente inspirirane različitim kulturama i etničkim grupama, poput indijskih, afričkih, ili marokanskih utjecaja.
  • Bohemski duh: Osim odjeće, boho stil često odražava i opušten način života, s naglaskom na slobodi, kreativnosti i izražavanju osobnosti.
  • Prirodni make-up i kosa: Make-up i frizura u boho stilu obično su prirodni i opušteni. Kosa se može nositi valovita ili raspuštena, a šminka je često minimalna.
  • Ljubav prema putovanjima: Boho stil često odražava ljubav prema putovanjima i eksploraciji, pa se u njemu često mogu vidjeti suveniri s različitih destinacija.

Boje boho stila

Iako nema pravila kada je riječ o uređenju u boho stilu, uobičajene su tople zemljane boje, kao i metalik i tonovi dragulja. Razmislite o tamno smeđim, zelenim i sivim kao osnovnim bojama, a zatim dodajte zasićenu ljubičastu, vatreno narančastu i električno plavu. Kombiniranje i slojevitost boja je ono što ovaj stil čini jedinstvenim.

Slobodno miješajte uzorke i teksture i nemojte se bojati koristiti tipove koji ne bi nužno išli zajedno na uobičajen način. Upotrijebite obojeni tekstil i uzorke iz cijelog svijeta – poput ikata iz Kambodže ili suzanija iz središnje Azije – kako biste prostoru dali osjećaj zabave i egzotike. Nanesite slojeve na namještaj i objesite tapiserije i tepihe na zidove uz svoje fotografije i umjetnine. Ako vam se sve ovo čini previše, imajte na umu da iako je zasićena boja ključna za stil, bijela može imati mjesto kao pozadina za bogatije tonove. Koristite bijelu kako biste strateški unijeli malo vizualnog prostora u jednadžbu.

Dekorativni materijali

Prirodni, osnovni materijali poput juhe i sisala mogu se kombinirati sa svilom i šenilom u sobi u boho stilu. Materijali bi trebali izgledati pomalo istrošeno – ne oštećeni, ali ne i sjajni i novi. Rese, heklanje i makrame obiluju – jastuci, zavjese i prostirke kombiniraju se kako bi stvorili ugodno mjesto za druženje nadahnuto svjetskim razmjerima. Baldahini iznad kreveta i dnevnih prostora prepoznatljivi su ukrasi boho dizajna.

Namještaj u boho stilu

Sobe u boho stilu obično su pune namještaja skupljanog tijekom vremena, tako da su rabljeni i vintage predmeti ovdje kao kod kuće. Svaki komad namještaja trebao bi biti poseban i pričati priču. Zabavite se istražujući svoje lokalne vintage trgovine i odaberite svaki komad pojedinačno. Ako ga volite, dobro će se uklopiti.

Art Deco – kompleksan stil kao vječna inspiracija

I vi i vaši gosti uživat ćete u osjećaju boho dekora s plišanim stolicama i kaučima u zasićenim bojama. Prostirke ili prepuni podni jastuci stvorit će ugodnu atmosferu na podu. A budući da soba treba imati osjećaj “sjedi i ostani neko vrijeme”, aerodinamični namještaj ili namještaj s ravnim naslonom neće stati ovdje. Odaberite udobne, opuštene komade poput ležaljki, dnevnih kreveta ili leptir stolaca.

Karakteristike namještaja u boho stilu su sljedeće:

  • Raznolikost i mješavina stilova: Namještaj u boho stilu često uključuje komade različitih stilova, vremenskih razdoblja i kultura. To može uključivati vintage, etničke, antikne i modernističke komade.
  • Svijetle i žive boje: Boho namještaj često dolazi u živim bojama poput crvene, narančaste, ljubičaste, ružičaste i zelene. Namještaj također može imati različite boje i uzorke.
  • Umjetnički elementi: Namještaj u boho stilu često je ukrašen umjetničkim detaljima. To može uključivati ručno oslikane komade, teksture, boje i skulpture.
  • Vintage i antikni komadi: Antikni i vintage komadi namještaja često se koriste kako bi dodali karakter i povijest prostoru u boho stilu.
  • Drveni namještaj: Drvo je često prisutno u boho stilu, s grubo obrađenim drvenim komadima koji dodaju toplinu i autentičnost prostoru.
  • Namještaj s pletenicama i resama: Stolice, fotelje i kreveti često dolaze s pletenicama, resama ili drugim dekorativnim elementima koji dodaju teksturu i boho šarm.
  • Viseći komadi: Viseći stolice, police, zavjese i drugi komadi često se pojavljuju u boho dekoru kako bi stvorili opuštenu i udobnu atmosferu.

Prostorije doma u boho stilu

Dnevni boravak

Boho dnevni boravak je zatvoreni prostor za okupljanje koji kombinira ukrase iz cijelog svijeta s prirodnim elementima i eklektičnim naglascima. Uz mješavinu tekstura, printova, materijala i boja, bezbrižna, udobna estetika pomalo je nekonvencionalna, ali gostoljubiva i puna karaktera.

Dnevne sobe u boho stilu često imaju bijele zidove, završnu obradu od svijetlog drva, namještaj i dekor od ratana, tekstil s uzorkom, globalne akcente i obilje biljaka. Moderni interijeri u boho stilu često se miješaju s popularnim stilovima poput skandinavskog i tumače se neutralnom paletom i minimalističkim dodirom.

Kuhinja

Boho kuhinjski dekor stvara izgled koji obiluje bojama i teksturama i zasigurno će unijeti dašak osobnosti u vaš dom. Folija za elegantni minimalistički izgled koji se može vidjeti u mnogim modernim domovima, Boho kuhinjski dekor unosi karakter i osobnost u vaš prostor.

Ljepota boho kuhinje (ili boemske kuhinje) je u tome što dopušta slobodu kombiniranja ideja i stvaranja prostora koji nije previše vezan uz neki određeni koncept dizajna interijera. Ovaj hibridni pristup može potaknuti preobrazbu kuhinjskog prostora u kojoj se kombiniraju elegantno i moderno s opuštenim i rustikalnim kako bi se stvorio dojam koji otvara oči.

Spavaća soba

U boho spavaćoj sobi sukobi su dobrodošli. Boemske spavaće sobe često karakteriziraju eklektične kombinacije uzoraka s različitih mjesta diljem svijeta. S pravim neutralnim osnovnim bojama, uzorci će izgledati kao kod kuće na vašim tepisima, dekama, jastucima, posteljini, zidnim slikama i još mnogo toga.

Iznad svega, razmislite o ugrađivanju hrabrog, šarenog uzorka na svoj tepih. Razmislite o istraživanju podrijetla uzoraka i upoznavanju s tehnikama tkanja tekstila različitih kultura prije kupnje, tako da se sa svakom kupnjom možete osjećati malo globalnije povezanima.

Kupaonica

Kupaonica u boemskom stilu je ona koja krši sva pravila. To je pomalo eklektična mješavina koja spaja različite boje, teksture i uzorke. Boemske kupaonice često su pune biljaka i živih umjetnina.

Kako urediti sobu za tinejdžere? Ovi savjeti mogu pomoći pri stvaranju savršenog prostora

Boja vaše kupaonice može dati ton vašem cijelom boho dekoru. Dok pojedinačne boje mogu mnogo govoriti, palete djeluju u harmoniji kako bi rezonirale s boho duhom.

Moderni boho stil

Moderni boho stil ili tzv. “boho chic” proizašao je iz nekada tako popularnog, duboko ukorijenjenog boemskog stila, a danas preuzima svijet dizajna interijera. Moderni boho, poznat i kao urbani boho, varijacija je boemskog stila. Urbani boho usvaja najistaknutije elemente boemskog stila, poput ratana, makramea i etničkih uzoraka na jastucima i sagovima. Osim toga, za razliku od klasičnog boemskim interijerima, urbani boho dodaje i moderne i neočekivane elemente.

Boho chic uređenje doma preuzima neobične i odvažne predmete od svog prethodnika i kombinira ih s aerodinamičnim, opuštenim značajkama modernog. Moderni boho kućni stil ističe prirodne elemente, etničke uzorke, boje i teksture.

Zaključno, postizanje modernog boho izgleda u vašem domu znači stvoriti prostor koji je opušten, udoban i odražava vaš osobni stil.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice