Bez kategorije
LED rasvjeta
U rujnu 2009. godine Europska unija zabranila je prodaju neefikasnih žarulja sa žarnom niti, a njih su u najvećoj mjeri zamijenile LED žarulje, uz štedne fluokompaktne žarulje. LED žarulje su dugotrajnije i troše znatno manje energije.

Problem s klasičnim žaruljama sa žarnom niti jest u tome što one zapravo nisu rasvjetna tijela već grijači. Gotovo 95% energije koju žarulja dobije, pretvori u toplinu, a samo 5% u svjetlost. S druge strane, tehnologija LED žarulja znatno je napredovala, tako da su one danas izrazito sjajne, dugotrajne i troše malo energije.
Princip rada LED rasvjetnih tijela zasniva se na svjetlosnoj diodi – poluvodiču koji pretvara električnu energiju u svjetlost. Boja te svjetlosti ovisi o vrsti materijala koji se koristi za poluvodič, a LED svjetlost može biti crvena, zelena, plava i bijela.
Prednosti LED rasvjete
LED žarulje ne sadrži živu, štetne plinove ni otrovne materijale te se mogu reciklirati. Zbog odličnih mehaničkih karakteristika neosjetljive su na vibracije, udarce i ostala naprezanja. LED rasvjetna tijela u prosjeku traju 20 do 30 godina, ako ih koristimo 3 sata tijekom dana, što je 20 do 25 puta više od običnih žarulja. Također, LED-ice su energetski 10 puta učinkovitije od standardnih žarulja i 2 puta štedljivije od fluorescentnih žarulja.
S obzirom da su LED žarulje po nekim elementima sličnije čipovima nego standardnim žaruljama, cijela industrija mogla bi se promijeniti. Tržištem vrijednim 100 milijardi dolara trenutno vladaju tri tvrtke: američki General Electric, njemački OSRAM i nizozemski Philips. U proizvodnju LED žarulja mogle bi se uključiti i tvrtke koje se bave čipovima, poput Samsunga, Panasonica i LG-a.
Mnoge svjetske kompanije i vladine agencije već imaju programe za prelazak na LED rasvjetu, pa je tako Toronto na gradskoj razini pokrenuo program edukacije stanovništva o prednostima LED žarulja. Priča se i o subvencioniranju cijene LED žarulja koje, barem kao početna investicija, nisu jeftine: cijena im se kreće od 30 do 40 dolara, odnosno između 150 i 250 kuna.
Zbog toga su LED žarulje kod nas prilično rijetka pojava, no s obzirom da se bliži ulazak Hrvatske u Europsku uniju, odbacivanje neučinkovitih žarulja i prelazak na LED čeka i nas, samo je pitanje hoćemo li to napraviti prije ili kasnije. Grad Osijek je nedavno pokušao uštedjeti ulaganjem u štedljive žarulje, no u tome je ostao usamljen. Većina hrvatskih gradova na prekomjerne troškove za struju, odgovorila je jednostavnim gašenjem dijela rasvjete.
Bez kategorije
Karirani uzorak u domu je apsolutni hit!
Uz boje, materijale i teksture, veliku ulogu u kreiranju ugođaja u nekom prostoru imaju dezeni. Jedan od najzastupljenijih nesumnjivo je karirani uzorak, a evo kako ga uklopiti u životni prostor.

Karirani uzorak sastoji se od okomitih i vodoravnih linija različitih boja koje se međusobno sijeku pod pravim kutom. Izvorno se primjenjivao na vuni, no danas karirani uzorak nalazimo na brojnim materijalima.
Mnogi će ga asocirati sa Škotskom – škotska narodna nošnja, popularni kilt, gotovo uvijek sadrži karirani uzorak. No, ovaj je uzorak karakterističan i za Irsku, sjevernu Španjolsku i zapadnu Francusku.
Danas se karirani uzorak primarno koristi u modnoj industriji i u tapetarstvu, ali i u izradi drugih dekorativnih elemenata poput tapeta, zavjesa i jastuka. Uporaba ovog dezena u dom će unijeti osjećaj topline i udobnosti, a prostoru spavaće ili dnevne sobe podariti tradicionalni štih.
Kako ga unijeti u interijer?
Jedna od prednosti ovog dezena kod uređenja interijera jest što je moguće kombinirati različite mustre kariranog uzorka, no uputno je izbjegavati korištenje drugih vrsta dezena poput točkica ili mornarskih prugica. Ipak, ukoliko ih koristite neka budu u istom tonu.
Za veći efekt primijenite ga tek na pojedinom elementu poput tepiha ili zastora, jer će previše kariranog zagušiti prostor. Kariranim tapetama obložite tek jednu zidnu plohu koja će tako doći do izražaja.
Ako ovakav uzorak niste spremni unijeti na velika vrata, možete to učiniti simpatičnim detaljima u kuhinji; bez obzira je li moderna ili rustikalna, prostor kuhinje osvježit će karirani podlošci, stolnjaci, krpe za suđe…
Bilo da je sastavni dio zimske sheme dekoriranja doma u koju se najbolje uklapa crveno-zeleni uzorak ili pak svijetlo zelena i ružičasta kombinacija za proljetne interijere, karirani elementi unijet će dobrodošlu promjenu u dom.
Bez kategorije
Starine iz davnina u domu za onaj dobar osjećaj
Njima možete obogatiti svoj dom i učiniti ga toplijim.

Na svom tavanu ili u bakinoj drvenoj kući mnogi od nas naišli su na neki stari, zaboravljeni predmet, koji nas je podsjetio na naše pretke i njihov životni stil.
Starine iz davnina suvremeni dom ili tek jedan njegov kutak mogu pretvoriti u mali etnografski muzej. A onoga tko ih je izložio, predstaviti kao toplu osobu, koja poštuje povijest i tradiciju svojih predaka.
Interijer tako možete obogatiti starim lampašima, slikama s patinom vremena, kožnim opancima, vunenim torbama i tepisima. Sve to pridonijet će stvaranju posebnog ugođaja. Stari mlinac za kavu, mužar i posudice za začine, estetski će obogatiti vašu suvremenu kuhinju.
Cvijeće u hodniku ili u dnevnom boravku zasadite u stare glinene posude, a na staru rustikalnu policu posložite pribor za kavu, pribor za jelo ili tanjure iz kredenca vaše bake. Komoda u dnevnom boravku pravo je mjesto za staru peglu na ugljen, petrolejski fenjer ili barokni svijećnjak.
Starinski luster vašem će dnevnom boravku ili blagovaonici dati poseban šarm. Kao i drvena klupa ili stolić u hodniku, koji će poslužiti prilikom obuvanja cipela. U kutu sobe smjestite stari tkalački stan, kolovrat i preslicu ili možda klavir, što će vašem domu dati dozu glamura.

Uz ovakve starine iz davnina, vaš će dom evocirati neka stara, ali ne i zaboravljena vremena i pozvati na opuštanje u ugodnom ambijentu koji zrači toplinom.
You must be logged in to post a comment Login