Povežimo se

Bez kategorije

Police za knjige

Iako je ponekad riječ o dosadnom i neupadljivom komadu namještaja, polica za knjige može biti detalj koji će prostoru udahnuti dušu i svojom ga originalnom izradom učiniti posebnim.

Bio malen ili velik, svaki stambeni prostor treba biti opremljen dovoljnom količinom namještaja za smještaj stvari svih ukućana, kako bi se izbjegao nered. Osim pribora i sitnica bez kojih se ne može, tu su i brojni detalji koji dom čine simpatičnim i toplim životnim prostorom i time oslikavaju karakter i osobnost njegovih stanara. Takve su i knjige, koje služe za educiranje, odmor i opuštanje ili za bijeg u svijet mašte.

Moderne police za knjige izrađuju se od svih poznatih materijala: od drveta, metala i stakla, do plastičnih modela atraktivnog dizajna, ravnih ili savijenih linija. Police za knjige mogu biti zidne ili samostojeće, a u prostor se postavljaju kao samostalni elementi ili kao dio suvremene sobne garniture.

Police za knjige Dom2

Svojim dizajnom, moderne police često zaslužuju epitet pravog umjetničkog djela ili instalacije na zidu. Nerijetko se koriste i kao pregradne stijene, odnosno elementi kojima se jedna prostorija može podijeliti na dva dijela različitih namjena. Na taj se način prostor dnevnog boravka može odijeliti od predsoblja, radnog prostora ili od blagovaonice.

Na važnosti dobiva i mala, jednostruka polica koja se na zid može montirati kao samostalno tijelo te na taj način u prostoru djelovati skulpturalno. Izrađena od tankog čeličnog lima ili transparentnog polimernog materijala stvorit će privid da knjige zapravo lebde u zraku.

Police za knjige Dom2

Jednostavne police strogih ravnih linija i oštrih kutova uklopit će se u suvremen, minimalistički namješten prostor, kao zaseban element ili u kombinaciji s namještajem sličnog dizajna i iste boje. Neutralna, bijela polica prilagodljiva je svakom prostoru, kao i police oblih linija koje svojim dizajnom pretendiraju na dominantnu poziciju u prostoru.

Kreativnost u izboru

Police za knjige su važan dio svakog stambenog prostora, a police za knjige smatraju se zahtjevnim komadom namještaja, s obzirom da je njihov oblik određen oblikom knjige. Upravo taj razlog dizajnerima ne omogućava preveliku kreativnost, pa je i ponuda nešto skromnija.

Police za knjige Dom2

Ipak, neki dizajneri odlučili su se na hrabar iskorak ka drugačijim, a opet dovoljno funkcionalnim policama. One tako postaju asimetrične, ukošene, okrugle poput kotača, ili kombinirane sa sjedalom i ležaljkom za čitatelja. Razvoj dizajna doveo je do zanimljive metamorfoze, pretvarajući klasični namještaj strogih, ravnih linija u police originalnih oblika.

Pri pomisli na kućnu biblioteku više se ne može govoriti o ormarima s ravnim policama simetrično položenim uz jedan zid. Dizajn je i u ovom slučaju doveo do revolucije u doživljaju knjige u prostoru.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Bez kategorije

Danas je Badnjak, dan kojeg krase brojni običaji

Dio običaja je pao u zaborava, a dio ih se još uvijek njeguje.

božićna-trpeza-domnakvadrat

Badnjak je dan uoči Božića kada se najčešće obavljaju posljednje pripreme za Božić. Čisti se kuća, kiti božićno drvce, peku kolači, radi francuska salata, jede bakalar. U ponoć se tradicionalno ide na polnoćku, a nakon na druženje. Ove godine morat ćemo bez toga kao i velikih obiteljskih okupljanja. No, pitanje je znamo li uopće što je Badnjak? I kakvi se običaji uz njega vežu?

Badnjak je posljednji dan Došašća. Sama riječ dolazi od riječi bdijeti, bdijeti čekajući rođenje Isusa Krista. Nekada se bdjelo uz svijeće u miru i tišini. Vjernici na ovaj dan poste, a na jelovniku je najčešće bakalar. Trpeza na stolu bi trebala biti bogata kako bi i naredna godina bila takva. Žene su na taj dan tradicionalno pekle kruh koji bi krasio stol sve do Sveta tri kralja.

Pred večer domaćin bi unio badnjak i slamu u kuću. Slama se tumači kao sjećanje, da se Isus rodio na slami, čime je simbol jasli u betlehemskoj spilji. U prošlosti se večeralo na slami na kućnom podu, pa se zato i danas, ispod stola za kojim se večera na Badnjak, stavi malo slame. Dok se ispod okićenog božićnog drvca stavljalo, a neki to još uvijek rade, žito. Na blagdanski stol stavlja se pšenica posijana na blagdan Svete Lucije.

Odlazak na polnoćku nije se propuštao. Nakon nje, običaj je bio da si ljudi međusobno čestitaju Božić. U nekim krajevima Hrvatske Božić su pjesmom po domovima čestitali koledari. Običaj koledovanja očuvan je u Dubrovniku.

Nastavite čitati

Bez kategorije

Najšarmantnije kolibe u kojima bismo rado proveli zimu

Male su, simpatične i vrlo ugodne za boravak.

koliba-u-šumi-domnakvadrat

Iako nema zime, kolibe u planinama vrlo su atraktivno i poželjno mjesto za provesti zimske dane. Malo mira i tišine bez stresa i gradske vreve mnogima je lijek, a mi smo na Pinterestu pronašli baš takva mjesta. Možda dobijete inspiraciju i odlučite se na pothvat gradnje baš takve kolibe.

Naravno da moraju biti drvene i okružene drvećem.

Kako izvana, tako drvo dominira i iznutra. Rustikalni stil savršen je za ovakve kolibe jer im daje potrebnu toplinu i ugođaj.

A za još bolji ugođaj pobrinut će se i kamin koji je nezaobilazan u ovakvim kućicama. Ili pak peć na drva.

Tepisi i krzno utoplit će i najhladnije zimske dane i noći.

A u ovo vrijeme ne smiju se zaboraviti ni božićni ukrasi.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice