Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Kokedama: Biljke bez teglice na japanski način

Biljka koja u svakom prostoru privuče pažnju

Elegantno i neobično izdanje malih sobnih biljaka privući će svačiju pažnju. Kokedama je japanska tehnika uzgoja biljaka bez teglice.  U prijevodu kokedama znači  mahovina u kuglici.

Kokedame su popularne i kao viseći vrtovi, možemo ih objesiti da vise u prostoru Možemo ih montirati i primjerice u vijencu pa dobijemo ovako jednu instalaciju‘, ispričala je mag. fitomedicine, Marijana Tomić.

Ovakve kokedame treba redovito orošavati, ali postoji i jednostavnija verzija za održavanje.

Kokedama-dom-na-kvadrat

Samoodrživu kokedamu je vrlo jednostavno napraviti, to može svatko. Za to nam je potrebna jedna staklenka prema vlastitom izboru. Možete odabrati bilo koju sobnu biljku, zatim nam je potrebna zemlja, mahovina, pamučne trakice i konac‘, dodaje Tomić.

Prvi korak nam je osloboditi biljku iz teglice. Moramo joj malo prorahliti korijenje  kako bi ga potaknuli na rast. Ali pažljivo da ga ne oštetimo. Kada smo to učinili formirat ćemo od zemlje kuglicu oko korijena , malo ćemo zemlju poškropiti s vodom kako bi nam bila lakša za fromiranje‘, naglašava.

staklenka-dom-na-kvadrat

Da bi bila samododrživa korijen biljke treba povezati pamučnom tkaninom, vrpcom koja će biti u dodiru s vodom.

Gotovu kokedamu oblikujemo škarama

Važno je da stisnemo trakicu oko korijena kako bi korijen mogao crpiti vodu preko trakice. Kad smo trakicu formirali uzmemo zemlju i formiramo kuglicu oko korijena i trakice i sada okolo stavljamo mahovinu. Tanki konac omotamo oko kokedame onoliko puta koliko je potrebno dok ne  dobijemo željeni oblik, uglavnom je to oblik kugle , a ako radimo samoodrživi sustav kojeg ćemo formirati u staklenku potrebno je da veličina kokedame odgovara samo promjeru teglice. Izmjerit ćemo duljinu konca kojeg je potrebno uroniti u vodu. Gotovu kokedamu oblikujemo škarama kako bi bila još ljepša‘, dodaje magistra fitomedicine.

kokedama-dom-na-kvadrat

U vazu se nalije voda,  otprilike oko jedne trećine, a po želji i ukrasni kamenčići ili kakva druga dekoracija.

Sama crpi vodu

Uzet ćemo našu kokedamu i uroniti trakice u vodu, a nju montirati na vrh staklenke Kokedama koja se može sama napajati. Pogodna je i oko nje nemate brige, možete je ostaviti da ona cca mjesec dana sama crpi vodu koju ste joj prethodn ulili u staklenku‘, dodaje.

kokedama-staklenka-dom-na-kvadrat

Za razliku od klasične kokedame koju treba orošavati ili povremeno uranjati u vodu, ova samoodržavajuća uistinu ne treba vašu brigu, a u svakom će prostoru privući pažnju. 

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Vrt / Eksterijer

Sedam iznenađujućih stvari za koje niste znali da se mogu kompostirati

Važno je znati što smijete a što ne kompostirati

Ako pripremate sami kompost za svoj vrt, onda radite najbolju stvar – smanjujete količine otpada i stvarate zdravo tlo. Ali ako želite početi, morate dobro znati što se kompostira a što ne. Dodate li krive sastojke, kompost može privlačiti insekte. Iako su neke stvari poznate kao dobra opcija za kompostiranje, postoje i neke neočekivane koje nikada ne smijete koristiti u tu svrhu.

Iznenađujuće stvari od kojih možete raditi kompost

1. Čep od vina

Čepovi koji se rade od prirodnih materijala doprinose strukturi i prozračnosti komposta, a kako je ipak potrebno malo više vremena da se razgrade, najbolje ih je usitniti prije upotrebe. Ne koristite sintetičke čepove.

2. Filter za kavu i kava

Vrtlari već sigurno znaju da se zrna kave mogu kompostirati, ali nekima će biti iznenađenje da mogu koristiti i filtere za kavu.

5 navika koje negativno utječu na zdravlje i izgled vaših biljaka

3. Kosa i životinjska dlaka

Drugi put kad očistiti četku za kosu, nemojte kosu bacati jer je možete dodati u kantu za kompost. Isto se odnosi i na životinjsku dlaku, pa ako imate ljubimca od danas ga četkajte s još većim entuzijazmom.

4. Iskorištene maramice

Maramice ili kuhinjski papir mogu poslužiti ako se na njima ne nalaze kemikalije ili masnoće. One će se lako i brzo razgraditi.

5. Stari začini i biljke

Ne bacajte stare začine i sobne biljke jer ih možete dodati kompostu. Lako su razgradivi a dodaju zemlji nutrijente.

6. Prirodni materijali

Pamuk ili vuna će dodati dušik kompostu što je odlično za njegovu strukturu, samo pazite da su u pitanju 100 posto prirodni materijali.

Kako izgraditi povišenu vrtnu gredicu i koje su njene prednosti?

7. Kvasac

Ako vam ostalo kvasca kada ste pekli kolač, možete ga posuti po kompostu, a on će ubrzati razgradnju i pružiti mikroorganizme koji će pomoći da se sve organske tvari brže razgrade.

Nastavite čitati

Planiranje i uređenje

Vrtlarski poslovi koje biste trebali obaviti sada

Nije još kasno za pripremu vrta za nove biljke

Proljeće je probudilo i prirodu i vrijeme je, ako ih već niste obavili, za radove u vrtu. Krajnje je vrijeme za pripremu tla i brigu o vašim biljkama, a ovo vrijeme nudi brojne mogućnosti da pretvorite svoj vrt u rascvjetani raj.

Donosimo vam par najvažnijih vrtlarskih zadataka koji će biti u središtu pozornosti u travnju.
Jedan od prvih zadataka je uklanjanje korova. Uklonite ga ako moguće zajedno sa korijenom, jer čete jedino tako uspjeti spriječiti njegov ponovni rast. Nakon toga je tlo potrebno prozračiti i prorahliti, kako bi se pojednostavila i omogućila apsorpcija hranjivih tvari.

Idealno je vrijeme za sadnju raznog cvijeća, povrća te začinskog i ljekovitog bilja. Mnoge godišnje i višegodišnje biljke se sada mogu saditi kako bi osigurali cvjetni užitak tijekom ostatka proljeća i tijekom ljeta.

Kako odabrati motornu kosilicu

Pobrinite se za rano cvjetajuće biljke

U travnju su biljke poput tulipana i narcisa već u punom cvatu i prezentiraju se u raznim veselim bojama. Čim uvenu, ocvale cvjetne glavice treba pažljivo odrezati kako biste stalno uživali u njihovoj ljepoti.

Travnjak se isto tako lagano budi iz sna nakon kiše i hladnijih dana. Vrijeme je za prvu košnju i prozračivanje. Prilikom košnje se travnjak ne smije pre kratko kositi. Prozračivanje pak uklanja mahovinu i pomaže tlu da „dođe do zraka“.

Početkom proljeća se vraćaju i štetočine. Važno je poduzeti sve mjere za sprečavanje nastanka lisnih uši, puževa i drugih neželjenih gostiju. Koristite prirodna sredstva koja pomažu u prirodnoj borbi protiv štetočina bez zagađivanja okoliša.

Ovo su osnovni alati za vrtlarenje – provjerite što vam je potrebno za sadnju i održavanje

Iako nije više očekivan, mraz nas uvijek može iznenaditi. Budite spremni na mogućnost mraza i zaštitite osjetljive biljke.

Isplanirajte izgled svog vrta. Razmotrite sve mogućnosti koje vam nudi i razmislite o izgledu i funkcionalnosti. Uživajte u procesu uređenja svog vrta i pretvorite ga u rascvjetani raj.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice