Povežimo se

Lifestyle

Kupaonica bez plastike

Sve je popularnije živjeti u simbiozi s prirodom. To podrazumijeva i manju količinu plastike u domu. Kako stvoriti kupaonicu bez plastike savjetovala nam je Marina Matijević.

Tvrdi šamponi umjesto onih u bočicama

Svud gdje god se okrenemo u kupaonici načelno imamo plastiku što je pomalo i zastrašujuće. Vrlo važno je stoga napomenuti da u tu promjenu krenemo postepeno.

kupaonica-bez-plastike

„Jedan od prvih koraka koji bi ja savjetovala je prelazak na tvrdi sapun. Dakle, ja stvarno više ne koristim bočice već tvrdi šampon i regenerator za kosu, tvrdi sapun za tuširanje, tvrdi sapun za ruke. Dakle, kompletno sam to zamijenila“, svjedoči nam pokretačica zelene inicijative Marina Matijević.

Marina-Matijević-kupaonica-bez-plastike
Marina Matijević, pokretačica zelene inicijative

Istče i kako je dezodorans u spreju problematična ambalaža. Ona koristi deo stick u papirnatoj ambalaži koji je povoljniji za okoliš, a obzirom da je bez aluminija, i za njezino zdravlje.

deo-stick-u-papirnatoj-ambalaži

Umjesto losiona za tijelo, također koristi tvrdu pločicu koja se maže po tijelu i vrlo efikasno vlaži kožu te tako zamjenjuje čitav losion za tijelo.

Višekratne blazinice

višekratne-blazinice

Sugerira i upotrebu drvene četkice za zube te višekratne blazinice. „One su kompletno pamučne, operete ih lako i koristite iznova. Tako možemo sačuvati brojna stabla“, naglašava Marina.

drvene-četkice-za-zube

Tekući deteržent i omekšivač za rublje iz rinfuze

Pronašla je i trgovine u kojima se može nabaviti tekući deterdžent i omekšivač za rublje u rinfuzi. „Tako jednu bocu od omekšivača možete iznova i iznova koristiti.  Novi omekšivač nisam si kupila par godina otkad su se pojavili ti rinfuzo proizvodi“, objašnjava ova iznimno ekološki osvještena mlada žena.

Malim koracima do velikog uspjeha

Kupaonicu bez plastike na koncu i nije tako teško ostvariti, samo treba želje, volje i malo truda.

Sve su to male promjene kaže nam Marina. Uz njih je odlučila i kupovati lokalne proizvode kako bi se smanjio transport i posljedično zagađenje zraka. Savjetuje i kupovinu ostalih namjernica sa što manje plastike.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Lifestyle

Razvoj motorike uz posebne krevetiće Oasis Cube

Kad je Janko trebao početi spavati u većem krevetu, mama i tata su dobili inspiraciju za izradu potpuno jedinstvenog krevetića. 

Kako starije dijete stvarno ima energije, onda smo gledali što bismo mogli ponuditi jer ionako ćemo kupit krevet, pa ajmo napravit nešto na principu svih ovih stvari koje se mogu naći na tržištu, od penjalica, tobogana i onda smo došli na ideju napraviti ovakve krevetiće, rekla je Ana Stanković Šantek.

Montessori pedagogija

Jankova energija, mamina ljubav prema pedagogiji i tatin hobi izrade predmeta od drveta doveli su ih do Oasis Cube kreveta napravljenog po Montessori pedagogiji . 

Montessori tip kreveta to je zapravo krevet koji odgovara toj pedagoškoj metodi i glavnom sloganu „pomozi mi da učinim sam“, odnosno mi smo tu da pružimo djetetu slobodu i damo taj nekakav materijal, a onda oni sa svojom nekakvom kreativnošću  i svojim sposobnostima odlučuju šta će zapravo napraviti s time. Zapravo dijete ima potpunu slobodu i povjerenje od strane roditelja da koristi za što je to namijenjeno, objasnila je Stanković Šantek. 

Montessori pedagogija u hrvatskoj

Mama Ana znala je što djeci treba za razvoj motorike, a tata je znao kako to izvesti. 

Bilo je u svakom slučaju cilj napraviti krevet od drveta koji ima te neke elemente koji su djetetu potrebni i dobro im dođu za razvoj motoričkih sposobnosti i jednostavno je jedno išlo sa drugim pa se dizajn  nadopunjavao i bilo je dosta varijanti dok se nije došlo do te konačne varijante koja objedinjuje sve te elemente i daje krutost cijeloj konstrukciji, rekao je Filip Šantek. 

Različite veličine i penjalice

Osim što se razvija djetetova kreativnost i motoričke sposobnosti, ovakvi su kreveti praktični za uštedu prostora u manjim stanovima, a mogu biti i u različitim veličinama. 

Krevet je zapravo standardnih dimenzija, 200 x 90, može biti i 160×80, 200×80, ovisi o madracu, prilagodljiv je više-manje svim madracima na tržištu i podnicama, tako da to se može prilagodit, dodao je Šantek.  

Janko posebno uživa u krevetu na kat. I tu su ponuđene razne penjalice, švedske ljestve i mreža koja je dobro učvršćena. 

Za postavljanje mreže su se izbušile rupe u drvetu i mreža se provlačila kroz svaku rupu i vezala sama za sebe s dosta čvorova što daje dobru čvrstoću da kad dijete skače i ide lijevo desno i to da bude na mjestu, objasnio je Šantek. 

Svaka ponuđena penjalica pomaže u razvoju motorike kod djece

Tu imamo od švedskih ljestvi do mreže, polukruga, krugova. Primijetili smo da je za Janka, koji tek sad navršava tri godine, jedna penjalica ipak još malo prekomplicirana za njega, odnosno još nema taj hvat dovoljno fin i mekan da se može primiti tako da samo čekamo. A ovi polukrugovi to je baš ta jedna fina motorika da se on može primiti i držat i neka snaga, to još treba razviti. Tako da sve je to nešto onako, od nekakve treće godine pa do pete, šeste, sigurno će još neke elemente morat savladat da bi se mogao popesti na sve to što ima u tom krevetiću, rekla je Ana Stanković Šantek. 

Sloboda kretanja

Iako su penjalice u početku bile lagana distrakcija pri odlasku na spavanje i to je brzo prevladao. 

Malo smo oklijevali sa uvođenjem tog Montessori tipa kreveta jer nas je bilo upravo strah da kad dođe vrijeme za spavanje da on neće moć prepoznat da sad više nije vrijeme za igru jer on, a super je kod Montessori tipa kreveta to što on ima stvarno slobodu, oni se mogu kretati, mogu ići kad god žele van, ući unutra. Kad ga uveli, trebalo je dobrih dva tjedna da on prestane navečer, kad mi kažemo da je vrijeme za spavanje, kad odradimo tu nekakvu svoju večernju rutinu, da on prestane izlazit van. Nakon tog perioda prilagodbe, kad je on shvatio da je krevet tu, da on ima vječno tu svoju slobodu i da mu nećemo oduzet tu slobodu, onda je već prestao. On sad, otiđe sam, uđe u krevetić, uzme tu svoju igračkicu i ode spavati, ispričala je Stanković Šantek. 

Kreveti su namijenjeni djeci od dvije godine pa sve do 35 kilograma, odnosno do polaska u osnovnu školu, tako će trogodišnji Janko dugo uživati u svojim penjalicama s kojih još nikada nije pao. 

Nastavite čitati

Lifestyle

Imate problema s koncentracijom? Krivac za to može biti i loša rasvjeta

U pitanju može biti rad ili učenje, ali utjecaj svjetlosti na koncentraciju je uvijek velik

Utjecaj svjetlosti na raspoloženje je već dobro poznata tema, ali možda niste znali da vam ona može pomoći i pri učenju ili pisanju. Osim što će ponuditi bilju koncentraciju, pravilan odabir svjetlosti za rad dobra je zaštita za zdravlje vida.

Iako su danas dani dulji, kada se spremaju ispiti ili prezentacija, često se rad završava kasno i potrebno je koristiti umjetnu svjetlost. Kakvu rasvjetu odabrati za bolju koncentraciju, otkrivamo u nastavku teksta.

Savjeti za jaču koncentraciju

Uz sve savjete koji postoje za jaču koncentraciju, rasvjeta se ne bi trebala shvatiti olako i treba se pomno birati. Ako govorimo o učenju, važno se informirati o utjecaju svjetlosti na koncentraciju.

Kakvu rasvjetu odabrati?

Jačina i boje svjetlosti žarulja dijele se u tri grupe, tu su topla bijela svjetlost, hladna i neutralna bijela. Iako je istina da je najbolja za učenje prirodna svjetlost, ponekad se sav posao ne stigne napraviti tijekom dana. To je možda i najvažniji razlog zašto dobro promisliti o rasvjeti prije nego odaberete što će krasiti vaš dom.

Sjenila za lampe na 5 kreativnih načina

Brojne su studije do danas pokazale kako hladna svjetlost (od oko 4000 do 5000 K) pruža savršenu svjetlost za koncentraciju i razvoj aktivnosti kojom se bavite. No, hladna svjetlost može biti i kontraproduktivna jer će vaš mozak držati budnim i može uzrokovati probleme sa snom. Stoga bi učenje i rad tijekom noći ipak više odgovaralo toplije ili prirodno svjetlo.

Korisni savjeti:

1. Svjetlost rasporedite ravnomjerno po prostoriji
2. Svjetlo bi trebalo dolaziti s visine, ako ste dešnjak – s desne strane, ako ste ljevak, s lijeve strane.
3. Pazite da se ne reflektira.
4. Idealno bi bilo kontrolirati jačinu svjetla.

Ako učite s digitalnih pomagala, možete zatamniti ekran kada padne noć kako bi se smanjio utjecaj na oči.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice