Povežimo se

Vrt / Eksterijer

Sva lica raskošnih magnolija

Uljepšavaju vrtove i parkove, kulise su mnogih događanja, opjevane su i u pjesmama i središnji su motiv filmova. Ove stare dame su neumorne i tisućama godina oblače novo ruho u proljeće.

Može živjeti više od 100 godina, a poznajemo preko 200 njezinih vrsta. Vrijeme je njezine cvatnje, a ova ljepotica koja može narasti i do nevjerojatnih 25 metara, je naravno – magnolija.

ružičasta-magnolija-domnakvadrat

Magnolija se razvila još u mezozoiku. Jedne su od najprimitivnijih cvjetnica. Cvjetovi su veliki, obojani, veliki su, sastoje se od jedne vrste latica, no to nisu prave latice. Imaju mnogo prašnika u sebi.

Budući da su se javile u vrijeme kada nije bilo oprašivača kao što su pčele i bumbari, oprašuju ih tvrdokrilci. Jedna od najpoznatijih vrsta je magnolija soulangaena, no malo tko zna da se zapravo radi o križancu.

Kultivari cvjetaju prije listanja i cvjetaju jedanput godišnje, no magnolija liliflora sa skromnijim cvjetovima, cvjeta više puta lijekom ljeta. Da bi bile raskošne, magnolijama treba dosta vode. No, posljednjih godina klimatske promjene uzimaju svoj danak. “Jednostavno im je postalo prevruće, premalo im je vode i one obolijevaju ili kraće traju”, kaže stručni suradnik u Botaničkom vrtu PMF-a Vanja Stamenković.

bijela-magnolija-domnakvadrat

Dugotrajnije su zimzelene magnolije koje se mogu vidjeti u mediteranskim zemljama i duž naše obale. Radi se o prekrasnim stablima magnolije grandiflora, takozvane velecvijetne magnolije. Ona potječe iz južnih i toplijih dijelova SAD. Ima velike bijele i mirisne cvjetove i kožaste listove. Vrlo je otporna pa dobro podnosi posolicu, sušu, jako sunce pa čak i zagađeni zrak.

Šest sobnih biljaka za pročišćavanje zraka

Njihova kora se koristi i kao lijek u kineskoj tradicionalnoj medicini. No, pogled na ovu lijepu biljku može i sam po sebi biti ljekovit, a u njemu možete, osim u svom vrtu, uživati na brojnim zelenim površinama.

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Vrt / Eksterijer

Tikvice se mogu uzgajati i u teglama na balkonu – pratite ove jednostavne korake

Ako rastu na balkonu, tikvice mogu biti i lijep ukras

Samo jedna biljka će pružiti puno plodova, što tikvicu čini idealnom za sadnju na balkonu. Potrebno joj je malo više mjesta, jer raste u visinu, pa ako nemate vrt, iskoriste za sadnju balkon.

Kako saditi tikvicu u tegli?

Za ovu svrhu možete kupiti sadnice tikvice ili saditi iz sjemena. Što god odlučili, evo nekoliko savjeta koje je pametno slijediti ako želite uspješnu berbu.

Odaberite veliku posudu

Biljka ima veliko korijenje pa je potrebno saditi ju u veliku teglu, ali postoje i vrste koje će izrasti u kompaktni grm pa im korijenje neće sezati tako duboko.

zemlja-terarij-iris-mbm-vrtni-centar-domnakvadrat

Tegla bi trebala biti najmanje 47 cm široka i 40 cm duboka. Hoćete li saditi u plastične, metalne ili posude od terakote, na vama jer, jer tikvici to ništa ne znači, ali obavezno napravite rupe na dnu jer je potrebna dobra drenaža tla.

Obojite i ukrasite posude od terakote u par koraka i bez puno muke

Organski kompost je obavezan i uvijek biste ga trebali koristiti za biljke koje uzgajamo u teglama.

Tikvici je potrebno puno sunca

Tikvica će rasti na suncu pa nemojte posudu stavljati na hladno i mračno mjesto. Dobro je da je zaštićena od vremenskih neprilika, ali i u blizini izvora vode jer je biljci potrebno puno vode tijekom ljeta.

Redovno zalijevanje

One su stalno gladne vode i to nemojte zanemariti, a valja napomenuti kako se zemlja u teglama suši puno brže od one u vrtu, pa sve što raste u posudama treba više vode.
Važno je zemlju provjeravati jer iako vole vodu, nikako je ne vole previše, a pretjerivanje može dovesti do propadanja korijena biljke.

zalijevanje-jestivi-balkonski-vrt-domnakvadrat

Hranite tikvice

Osim vode, one će bolje rasti ako im u zemlju dodate “hrane”. Gnojivo će im dobro doći jer vole zemlju punu nutrijenata pa ga ne zaboraviti ponekad dodati u zemlju.
Kada biljka pusti cvijet, redovno dodajte gnojivo koje je bogati fosforom, otprilike svaka 2 tjedna.

Sedam iznenađujućih stvari za koje niste znali da se mogu kompostirati

Najbolja hrana za njih bi bilo tekuće gnojivo za rajčice ili kompost kojeg ste sami napravili.

Nastavite čitati

Planiranje i uređenje

Najljepše ukrasne trave za vaš vrt – uvijek atraktivne i nimalo zahtjevne

One će stvoriti zanimljiv vizualni efekt u eksterijeru

Nisu invazivne i podnose mnogo sunca, lako se uzgajaju, a kad se razviju, mogu preživjeti i duža razdoblja bez vode što olakšava održavanje vrta s ukrasnim travama. Svojim gibajućim vlatima pružaju osobito zanimljivu dinamiku u vrtu i podižu strukturu prostora. Njihovoj ljepoti doprinosi i to što na blagom povjetarcu lelujaju poput morskih valova, pa djeluju vrlo smirujuće.

Pri planiranju i uređenju vrta preporučuje se sadnja ukrasne trave u grupama, jer tako najbolje dolaze do izražaja. Najčešća vrsta je pampas trava, koja ima široke vlati i bogate metlice, ali postoje i brojne druge vrste ukrasnih trava.

10 najljepših vrsta cvijeća na svijetu – uživajte u njima!

Bilo da su u sredini vrta, pored jezera ili u kombinaciji s drugim biljem, ukrasne trave privlače poglede svojim čarobnim siluetama i nježnim izgledom. Njihova visina, forma, tekstura i boja pružaju bezbroj mogućnosti za stvaranje zanimljivih vizualnih efekata u eksterijeru doma

Sivoplava vlasulja

Ovu kompaktnu travu krasi predivna sivo plava boja na listovima, a može narasti i do 20 cm u visinu te će cijele godine krasiti vaš vrt. Jako dobro podnosi sunce, a možete je saditi uz druge biljke ili trave, a odlično izgledaju u povišenim gredicama.

Prugasta japanska trava

Ona je vrlo popularan ukras u vrtu, a posebna je po tome što stvara guste i zbijene busene tamno zelenih i kratkih listova. U proljeće oduševljava žutim lišćem, u ljeto će biti zeleno – zlatna, prije nego utone u zimski san. Odlično izgleda na rubovima vrta ili travnjaka, a može se saditi i u teglama.

Valjkasta zupčica

Ovu ukrasnu travu karakteriziraju zeleni listovi koji su na vrhovima jake crvene boje, koja se širi prema dnu stabljike. Raste na suncu a voli bogat i vlažno tlo.

Ove je trave lako uzgajati i održavati – odabrate najbolju za vašu okućnicu

Šumska bekica

Ova trava voli sjenu pa je možete saditi ispod drveta ili u sjeni drugog cvijeća. Trava je otporna i listovi su joj uvijek zeleni. Voli vlagu i puno organskih tvari u zemlji.

Mondo trava

Ophiopogon japonicus, zmijobrad ili mondo trava je jako cijenjena kao pomoć zdravlju, ali se rado uzgaja u vrtu i okućnici. Jako se dobro snalazi u hladu i sjeni, a tlo mora biti dobro drenirano i plodno. Svojim predivnim bojama dodaje dozu dramatičnosti vrtu.

Pampas trava

Ona je svima dobro poznata, a u novije vrijeme je i sve popularniji ukras. Njeni listovi su dugi i uski, a cvjetovi izgledaju kao male metlice. Tijekom ljeta ju je potrebno obilno zalijevati, a odlično uspijeva na suncu.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice