Povežimo se

Uradi sam

Zimske nevolje s autom – korisni savjeti

Brave koje su se zamrznule čest su problem na vozilu kad se temperatura zraka spusti ispod ništice. Prave muke zimi zadat će i startanje motora, a da ne govorimo o situaciji kad vozilo ‘zapne’ u snijegu. Što tada učiniti?

 

Najbolje rješenje za odmrzavanje brave jest nabaviti sprej za odmrzavanje. Nekoliko pritisaka na poklopac spreja i za desetak sekundi vrata će biti otvorena. Dakako, sprej ne ostavljajte u automobilu već ga sa sobom nosite u kuću.

• Bravu možete odmrznuti i zagrijavanjem ključa upaljačem ili šibicama. Pritom budite oprezni. Ne pokušavajte na silu okretati ključ jer se u zagrijanom stanju brže i lakše slomi.

• Staro je pravilo: bolje spriječiti nego liječiti. Stoga je brave zimi najbolje podmazati sredstvom za podmazivanje u spreju. Bit će dovoljno ponoviti to dva do tri puta mjesečno. Ukoliko nemate sprej, dobro će poslužiti i motorno ulje. Nekoliko puta uronite ključ u ulje i okrenite u bravi.

Kad parkirate vozilo zimi pri niskim temperaturama, izbjegavajte zatezanje ručne kočnice, jer lako može doći do zamrzavanja užeta kočnice. Da biste zakočili vozilo, ubacite mjenjač u prvu brzinu. Ukoliko je vaše vozilo parkirano na nizbrdici ubacite u “rikverc”.

Podvozje se može zamrznuti, a to za posljedicu ima otežano pritiskivanje papučica kočnice i spojke. Najčešća je reakcija vozača snažno pritiskivanje papučica pri čemu može doći do pucanja dijela prenosnog mehanizma. Umjesto snažnog pritiska, više puta uzastopce lagano pritiskujte papučicu dok ne popusti. Ako ni to ne pomogne, otvorene i dostupne dijelove prenosnog mehanizma poprskajte sprejom WD-40, ili nekim sličnim antikorozivnim sprejom.

Snijeg je napadao i na vaše vozilo i morate ga izvući iz snježnog okova. Kako to učiniti?

• Najbolje je rješenje mala lopatica u vozilu kojom ćete razgrnuti snijeg neposredno ispod guma u smjeru vožnje.

• Ukoliko pri ruci nemate lopaticu, izvadite prostirke s poda automobila (mogu pomoći i stare krpe ili komad platnene vreće) i podvucite ih što dublje možete pod gume pogonskih kotača u smjeru vožnje.

• U krajnjoj nuždi pomoći mogu i suputnici ili slučajni prolaznici. Potrebno je jako gurnuti vozilo ili sjesti na auto iznad pogonskih kotača da bi se povećalo trenje između podloge i površine guma.

• Pokušajte lagano pokretati vozilo naprijed-natrag, uvijek po istom pravcu, dok se ne stvori trag dovoljno dugačak za nesmetan izlaz vozila.

• Ne zaboravite – snažno pritiskivanje papučice akceleratora samo će vam otežati situaciju, jer će se kotači blokirati. Ispravite zato prednje kotače i pokušajte se izvući laganim dodavanjem “gasa”.

Paljenje motora je u zimskim uvjetima otežano. Postupak startanja možemo olakšati ako prije uključivanja elektropokretača pritisnemo pedalu spojke. Na taj se način odvaja motor od mjenjačkog dijela, pa elektropokretač okreće samo motor. Time smo pomogli elektropokretaču da lakše i brže pokreće, ali i akumulatoru.

• Ako se motor teže pokreće zbog navlaženih provodnika struje, pošpricajte provodnike sprejom WD-40 i ponovite startanje.

• Posudba struje od nekog drugog vozila, često je, nažalost, jedino rješenje. Za taj su vam postupak potrebni kablovi i malo vještine i znanja: “davatelj” struje neka pokrene motor i neka ga drži na 2000 do 3000 okretaja u minuti. Zatim crveni kabel spojite na pol akumulatora (klemu) davatelja označen s plus (+). Drugi kraj toga kabla spojite na plus klemu akumulatora primatelja. Crni kabel zatim spojite na pol akumulatora davaoca (klemu) označen s minus (-), a drugi kraj spojite na masu na motoru primatelja. Pričekajte dvije do tri minute i tada pokrenite motor vašeg vozila. Nakon uspješnog paljenja prvo skinite hvataljku s mase, a zatim i ostale.

 

Iz knjige: Mali savjeti 2, Dea Olup

Pripremio: Milan Pajnić, dipl.ing

 

Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Što je potrebno za izradu terarija i koje biljke u njega staviti?  

Terarij je trenutno je veliki hit u uređenju interijera, doznajemo kako ga napraviti

 Biljke će uvijek poslužiti kao ukras domu, a kao i svaki element u uređenju interijera, svake godine se javljaju novi trendovi – ove je godine to terarij.

Što je terarij za biljke?

Iako su nam već dugo poznati kao ukras doma, oni su se ove godine vratili su se na velika vrata, smatraju stručnjaci za hortikulturu Sveučilišta u Pennsylvaniji. Ovi minijaturni ekosistemi mogu sadržavati razne grupe biljaka, što znači da se možete igrati dok slažete svoj terarij.

Jednostavno i zabavno – napravite sami hranilicu za ptice

Kako napraviti terarij?

Kada odaberete u što ćete saditi svoje biljke, potrebno je dodavati sastojke uvijek istim redoslijedom:

Sloj pijeska
Sloj sitnog kamenja
Sloj hortikulturnog ugljena
Sloj zemlje
Biljke

Važno je odabrati biljke koje neće brzo prerasti posudu, a evo koje je najbolje odabrati:

Zračne biljke

Tilandsije, poznatije pod nazivom zračne biljke, apsolutna su senzacija koja je svojim atraktivnim izgledom i jednostavnim održavanjem brzo osvojila svijet. Radi se o biljkama koje apsorbiraju vlagu iz zraka i ne zahtijevaju stalnu brigu. Tilandsije su apsolutno dobar ukras i pogotovo u kombinaciji s nekim zanimljivim stalkom i zanimljivo izloženi na neki način mogu stvarno izgledati kao male skulpturice.

Ukrasna šparoga

Ukrasna šparoga karakteristična je po sitnim igličastim listovima zelene boje, danas je jako popularna biljka, a do nas je stigla iz Afrike. Odlična je podloga za druge biljke koje možete saditi oko nje.

5 navika koje negativno utječu na zdravlje i izgled vaših biljaka

Paprat (Nephrolepis cordifolia)

Svi se stručnjaci za bilje slažu kako je ovo odličan izbor jer se radi o kompaktnoj biljci koja ima ugodan miris citrusa. Važno je da je tlo vlažno i da nije direktno izložena suncu.

Drvo žada – biljka srećonoša

Malo je sobnih biljaka tako popularno kao biljka žad i to s dobrim razlogom. Ovaj brzorastući sukulenti nevjerojatno je jednostavan za njegu, a njegovi sjajni zeleni listovi dodaju dašak elegancije svakom prostoru. Osim toga, vjeruje se da biljka žad donosi sreću i blagostanje onima koji se o njoj brinu

Jastučasta mahovina (Lycopodiopsida)

Poznata je po svojoj ljepoti i nalazi se često u terariju, krase ju puni listovi u obliku jastuka i predivna zelena boja. Stručnjaci je smatraju kraljicom minijaturnog travnjaka. Ona će zaokružiti dojam ako je kombinirate s drugim biljkama.

Redovno  špricati vodom jer voli vlagu, a odlično će se snaći u zatvorenom terariju.

Fitonija

Na prirodnim staništima ona je pokrivačica tla, a jako će joj odgovarati uvjeti u terariju. Ne voli direktno sunce i odlično uspijeva kada je okružena drugim biljkama.

Nastavite čitati

Uradi sam

Ne bacajte stari tepih, keramiku, namještaj… Puno je predmeta koji se jako lako popravljaju

Neke stvari je bolje sačuvati i obnoviti

Možda o kućanstvu vodite brigu, ali na neke predmete će vrijeme ipak utjecati ali i činjenica da ih se stalno koristi. Prije nego ih bacite, razmislite možete li ih kako popraviti? Iznenadit ćete se koliko je lako nekim predmetima, koji su vam vjerojatno dragi, vratiti pravi sjaj.

Od omiljene vaze do tepiha, donosimo popis staviti koje je bolje popraviti nego baciti.

Keramika

Ako je napukla vama najdraža šalica ili vaza, lako ih možete popraviti. Ako se radi o poroznoj keramici, ona bi se trebala prvo navlažiti a onda lijepiti jer će tako ljepilo jače držati. Pažljivo spojite komade keramike i ostavite da se suši. Kako imate malo vremena da sve napraviti savršeno, pripremite sve potrebno i obavezno uklonite svu prljavštinu koja se na predmetu nalazi.

Igračke

Plišani medo vašeg djeteta ne mora misteriozno nestati jednom kada popuste šavovi ili ispadne malo punjenja. Napuniti ga možete gazom ili vatom, a zaštiti rubove iglom i koncem, a bilo bi ga dobro i ponekad oprati.

Tegle za cvijeće

Ako su od gline, naravno da će se kroz neko vrijeme na njima pojaviti pukotine. Možete uzeti komad bakrene žice i provući je kroz pukotine te sa nutarnje strane privezati.

Koju boju kuhinjske radne površine odabrati i kako kombinirati s ostalim namještajem?

Ako je potrebno posudu lijepiti potrebno je koristiti epoksi ljepilo tako što ćete ga staviti u pukotine i ostaviti da se suši. Naknadno je potrebno nježnim papirom za brušenje odstraniti višak ljepila.

Oštećen namještaj

Nekoliko ogrebotina na vašoj predivnoj komodi ne znači da je vrijeme da se ona bavi. Mrlje od vode i male ogrebotine se mogu riješiti uz malo strpljenja i alata. Kojom ćete se tehnikom koristiti, ovisi o tipu oštećenja.

Zelena obnova doma: Ako vam je prioritet održiva gradnja, slijedite ove savjete

Ako su se pojavile mrlje od vode, na njih stavite soli i potreban je izvor topline kako bi ona izvukla vlagu. Oblaganjem ladica možete prekriti ogrebotine, ali ako se radi o šteti nastaloj od termita, možda ćete ipak morati razmisliti o kupovini novog namještaja.

Namještaj za balkone i vrt

Pojava hrđe na vanjskom namještaju je sasvim normalna i česta pojava radi izloženosti vjetru, suncu i kiši. Za početak se riješite hrđe te nanesite sredstvo koje od nje štiti, a ako je potrebno, bojom dodatno osvježite izgled namještaja.

Tepisi

Ako pazite na kvalitetu tepiha i tapisona, onda vjerojatno računate de će vas dugo služiti prije nego kupite novi. Ako je šteta mala i na samo jednom dijelu, možete ga popraviti tako da zašijete ili nalijepite neki sličan materijal koji će odgovarati originalnom dezenu.

Tepih se može i restaurirati, ali o tome razgovarajte sa stručnjakom. Ako se radi o velikoj šteti, onda je pametnije kupiti novi tepih.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice