Povežimo se

Vrt

Ovi instagram profili će osvojiti sve biljkoljupce (i one koji će to tek postati)

Instagram je stalni izvor inspiracije. Prepuna prekrasnih interijera, vrtova i biljka ova platforma je savršen način da ostanete u toku s novostima ili da se jednostavno prepustite uživanju u lijepim slikama. Ovo je naš izbor najboljih instagram profila koje ćete odmah zapratiti ako (imalo) volite biljke.

1. Dnevna doza biljaka

Dnevna doza biljaka je kolektiv osnovan koji prenosi ljubav prema biljkama na društvene mreže. Njihov profil savršen je za sve etablirane biljkoljupce i one koji će to tek postati. Ovo su najbolje biljke za male stanove

2. Đardin

Đardin je cvjetni centar na adresi Deželićeva 89, Zagreb. U njemu možete pohađati radionice i kupiti poklon za svaku priliku ( pa i onda kada samo želite obradovati sebe). Koje biljke pročišćavaju zrak

3. Tvoje

Tvoje zagrebački je concept store koji je otvorila arhitektica i floristica Boška Bahtijarević . Ideja je bila, kaže, da na jednom mjestu klijenti mogu vidjeti što je odabrala za uređenje interijera. I nije samo cvijeće već i razni dekorativni predmeti. Uskršnji aranžman a la Boška Bahtijarević

4. Botanike

Studio BOTANIKE sinergija je hortikulture, dizajna i arhitekture. U njihovom studiu možete pronaći sobne i vanjske biljke, kao i velik izbor tegla i dodataka.

5. Saša Šekoranja

Saša Šekoranja akademski je slikar, scenograf i fotograf čiji cvijetni studio pršti kreativnom energijom. Uradi sam – ideja za umatanje poklona s dizajnerskim potpisom

6. Walden Plants

Walden Plants specijalizirani je biljni studio u centru Zagreba koji se bavi izradom terarija. U njihovom plant shopu možete pronaći biljke za vaš dom, ali i okušati se u jednoj od radionica za izradu biljnog terarija. Biljke koje opraštaju zaborav 

Sobno bilje

Vibrantne i neobične sobne bilje: One će poboljšati raspoloženje u kratkim, hladnim danima

Posebne biljke u kojima ćete uživati

Zima može biti siva i hladna, a često slobodno vrijeme volimo provoditi u toplini doma. Uz hladne i tmurne dane veže se i sezonska depresija pa je dobrodošla svaka pomoć kada govorimo o boljem raspoloženju.

Na sreću postoje jednostavna, prirodna rješenja za borbu protiv lošeg raspoloženja – nabavite nekoliko novih sobnih biljaka. Istraživanja pokazuju da dodavanje zelenila u vaš dom donosi razne koristi – sobne biljke ne samo da podižu raspoloženje i poboljšavaju san, već unose sreću i mir u duge, mračne zimske dane.

Za one koji žele uskladiti svoje zdravlje s dizajnom interijera, određene sobne biljke ističu se svojim očaravajućim prisustvom i estetskim šarmom. Da biste postigli vizualno upečatljiv prikaz koji nadopunjuje vaš unutrašnji ambijent, razmislite o estetskim biljkama s vibrantnim bojama, neobičnim cvjetovima ili prostranim vinovim lozama, koje – uz odgovarajuću njegu – mogu postati živuće umjetničko djelo.

Ove sobne biljke najbolji su prirodni borci protiv plijesni u domu

U nastavku, navodimo 12 posebnih biljaka, savršenih za unošenje prirode u vaš dom ove sezone.

1. Lirasti fikus ili Ficus lyrata

• Zašto je odličan: Poznat po svojim velikim, sjajnim listovima i dramatičnoj prisutnosti, ona ostavlja dojam u bilo kojoj prostoriji. Savršena je za one koji žele upečatljivu biljku.
• Savjeti za njegu: Treba svjetlo, ali ne izravnu sunčevu svjetlost, i redovito zalijevanje, ali nemojte pretjerivati jer je sklona truljenju korijena.

2. Flamingov cvijet

• Zašto je odličan: Svojim upečatljivim crvenim, ružičastim ili bijelim cvjetovima te sjajnim zelenim listovima unosi eleganciju i ljepotu u svaki prostor.
• Savjeti za njegu: Preferira umjerenu do jaku indirektnu svjetlost i redovito zalijevanje. Provjerite da tlo dobro drenira kako biste spriječili truljenje korijena.

3. Svekrvin jezik (Sansevieria trifasciata)

• Zašto je odlična: Njezini uspravni listovi s uzorkom koji varira od zelene do žute čine je idelanom za svaki interijer. Također je vrlo otporna.
• Savjeti za njegu: Uživati će u slaboj svjetlosti i zahtjeva rijetko zalijevanje, što je čini odličnim izborom za početnike.

4. Zlatni puzavac (Epipremnum aureum)

• Zašto je odlična: Poznati po svojim dugim, visećim lozama i srcolikim listovima, dolaze u različitim bojama, od tamnozelene do zlatnih nijansi.
• Savjeti za njegu: Vrlo su svestrane i mogu tolerirati slabo svjetlo. Zalijevati kada je tlo suho, ali paziti da ne prelijete.

Koja je biljka najbolji ukras za vaš dom prema horoskopskom znaku?

5. Zamija (Zamioculcas zamiifolia)

• Zašto je odlična: ZZ biljka ima sjajne, tamnozelene listove koji kao da su premazani voskom, što je čini atraktivnim izborom za bilo koju prostoriju.
• Savjeti za njegu: Preporučuje se slabo do umjereno svjetlo i rijetko zalijevanje. Izvrsna je za osobe koje nemaju puno vremena za brigu o biljkama.

6. Spatifilum (Spathiphyllum)

• Zašto je odlična: Poznata po svojim elegantnim bijelim cvjetovima i tamnozelenim listovima, unosi mirnu, smirujuću atmosferu u vaš prostor.
• Savjeti za njegu: Preferira slabo do umjereno svjetlo i redovito zalijevanje. Također je izvrstan pročišćivač zraka.

7. Zeleni ljiljan (Chlorophytum comosum)

• Zašto je odlična: Svojim zakrivljenim, zeleno-bijelim lišćem, unosi šarm u svaki prostor.
• Savjeti za njegu: Lako raste i najbolje se snalazi na indirektnoj svjetlosti. Zalijevati kada je tlo suho na dodir.

8. Aloe Vera

• Zašto je odlična: Poznata po svojim ljekovitim svojstvima, aloe vera daje jedinstven izgled svojim debelim, šiljastim listovima.
• Savjeti za njegu: Preferira svijetlo sunčano mjesto i zahtjeva minimalno zalijevanje, što je čini savršenom za ukrašavanje polica na prozoru.

9. Kalateja (Calathea spp.)

• Zašto je odlična: Calathea biljke su poznate po svojim zadivljujućim listovima, koji dolaze u vibrantnim nijansama.
• Savjeti za njegu: Preferira indirektnu svjetlost i treba stalno vlažno tlo. Osjetljive su na niske temperature.

10. Rajska ptica (Strelitzia reginae)

• Zašto je odlična: Ova biljka poznata je po svojim velikim, dramatičnim listovima i predivnim narančastim i plavim cvjetovima. Dodaje tropski ugođaj svakom prostoru.
• Savjeti za njegu: Treba jaku indirektnu svjetlost i umjereno zalijevanje. Može narasti prilično velika, stoga joj dajte dovoljno prostora za rast.

Ove sobne biljke gotovo je nemoguće uništiti – uz minimalnu njegu mogu živjeti desetljećima!

11. Paprat (Nephrolepis exaltata, itd.)

• Zašto je odlična: Paprati donose bujno zelenilo i nježne listove u svaki prostor, idealne za stvaranje ugodne, prirodne atmosfere.
• Savjeti za njegu: Paprati vole vlagu i najbolje se snalaze na indirektnoj svjetlosti. Održavajte tlo stalno vlažnim i povremeno prskajte biljku kako biste povećali vlagu.

12. Monstera Deliciosa

• Zašto je odlična: Također poznata kao biljka švicarskog sira, monstera je poznata po svojim jedinstvenim perforiranim listovima koji donose hrabar, tropski ugođaj svakom prostoru.
• Savjeti za njegu: Preferira svijetlu, indirektnu svjetlost i zahtjeva redovito zalijevanje. Relativno je jednostavna za njegu, ali može narasti prilično velika.

Svaka od ovih biljaka nudi posebne estetske kvalitete, a uz to pruža koristi za vaše raspoloženje. Od stvaranja osjećaja smirenosti do unošenja tropskog šarma, dodavanje zelenila u vaš dom sigurno će podići raspoloženje tijekom zimskih mjeseci.

Nastavite čitati

Bilje

Hortenzije: Pomozite im da prežive zimu i nagradit će vas u proljeće

Evo nekoliko trikova kako osigurati da hortenzije prežive zimu i cvatu sljedeće godine

Hortenzije su poznate po svojim bujnim grozdovima prekrasnih cvjetova koji krase vrtne gredice i cvjetne posude. Iako ove cvjetne ljepotice oduzimaju dah tijekom ljeta, dolaskom hladnijih mjeseci možda ćete se pitati kada ih treba pripremiti za zimu.

I to je moguće! Promijenite boju latica hortenzijama uz pomoć ovog trika

Kako bismo vam pomogli da hortenzije ostanu sretne i zdrave, prikupili smo najbolje savjete vodećih stručnjaka za vrtlarstvo. Evo njihovih trikova kako osigurati da hortenzije prežive zimu i cvatu sljedeće godine.

Vole li hortenzije hladnoću?

Hortenzije trebaju hladnoću za svoj period mirovanja. “Na sjeveru hortenzije imaju dulji san, što rezultira punijim, bujnijim biljkama i živopisnijim cvjetovima,” kaže Mary Rock, generalna menadžerica Esposito Garden Centra.

Kada ih početi pripremati za zimu?

Vrijeme pripreme ovisi o regiji u kojoj živite. Prema Luku Jacksonu, vlasniku i upravitelju Jacksons Nurseries, u hladnijim klimama najbolje je započeti pripreme krajem jeseni, idealno nekoliko tjedana prije prvog mraza. U toplijim krajevima bit će potrebna samo lagana zaštita tijekom najhladnijih noći u godini. “Uvijek pratite vremenske prognoze,” savjetuje Jackson. “Države s nepredvidivim vremenskim uvjetima ponekad mogu doživjeti mraz puno ranije nego što se očekivalo.”

Hortenzije u vrtu

Hortenzije posađene u vrtne gredice mogu tamo ostati tijekom zime. U mnogim slučajevima, dovoljno je malčirati bazu biljke i dobro je zaliti prije jačeg mraza.

Primijenite malč

Ako su vaše hortenzije na otvorenom, svakako dodajte sloj kvalitetnog malča oko baze biljke. Jackson preporučuje da to učinite početkom zime: “Malč pomaže izolirati korijenje i pruža dodatnu zaštitu tijekom oštrih mrazeva. Također pomaže zadržati vlagu i osigurava važne hranjive tvari.”

Ne zaboravite zalijevati

Hortenzije su biljke koje zahtijevaju više vode. “Važno je dati im zadnje temeljito zalijevanje prije nego što se tlo smrzne,” kaže Jackson. “Održavajte kompost blago vlažnim tijekom zimskog razdoblja.” To će održati biljke snažnima do proljeća.

Zaštitite ih od jakih vjetrova

“Ako vaša hortenzija nije već zaštićena od vjetra zgradom, ogradom, povišenom gredicom ili drugim drvećem i grmljem, razmislite o postavljanju jute ili klinova oko nje,” kaže Jackson. Međutim, bilo kakvo premještanje trebalo bi se obaviti u jesen, kada je najsigurnije iskopati biljku i premjestiti je na zaštićenije mjesto.

Hortenzije u teglama

Uvijek unesite hortenzije u teglama unutra prije mraza. Čak i garaža ili šupa pružaju više zaštite nego što to može neprekrivena terasa ili balkon. Ova metoda posebno je važna za hortenzije uzgajane u poroznim posudama, poput neglazirane terakote i glinenih lonaca, koje nude nižu razinu zaštite korijena od mraza.

Ovo su biljke koje uvijek trebate unijeti u kuću prije mraza i zime

Osigurajte svjetlost

Pružite unutarnjim hortenzijama svijetlo i to neizravno svjetlo visoke kvalitete. Najbolje ih je smjestiti uz prozor okrenut prema istoku, kako bi primale jutarnju svjetlost, ili u blizinu južnog prozora, gdje mogu dobiti svjetlost tijekom cijelog dana.

Izbjegavajte propuh i pregrijavanje

Hortenzije u zatvorenom prostoru ne vole hladan propuh niti blizinu izvora topline. Na primjer, ako hortenziju obično držite na stolu blizu ulaznih vrata, premjestite je na drugo mjesto gdje neće biti izložena hladnom zraku prilikom otvaranja vrata. Također, držite ih podalje od radijatora i otvorenih kamina kako se ne bi previše osušile.

Provjerite drenažne rupe

Odabrana posuda treba imati drenažne rupe kako bi se osiguralo zalijevanje bez rizika od truljenja korijena. Jackson savjetuje provjeru vlažnosti komposta na dubini od oko tri centimetra. “Ako je na toj dubini i dalje suh na dodir, temeljito zalijte biljku dok voda ne počne istjecati iz dna posude,” kaže on.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice