Dekoracije i detalji
Kako održavati i njegovati bonsai u zatvorenom prostoru? Ovi će savjeti pomoći
Njihova kompaktna priroda je šarmantna i nudi potpuno drugačiju privlačnost od većih sobnih biljaka
Uzgoj bonsaija ostaje specijalizirana niša, ali učenje umjetnosti bonsaija danas je dostupnije nego ikada. Prikupili smo savjete za uzgoj bonsaija u zatvorenom prostoru, uključujući savjete Tonija Adžića, zagrebačkog stručnjaka za bonsai. Evo najboljih savjeta za njegu bonsaija u zatvorenom prostoru – i kako ga zapravo održati na životu!
Bonsai – drvo u posudi
Bonsai u prijevodu znači drvo u posudi. Iako izvorno potiče iz Kine, tehnika izrade usavršena je u Japanu. Umjetnost bonsaija tradicionalno se prakticirala na otpornim biljkama na otvorenom, što je dijelom razlog zašto imaju reputaciju da umiru u zatvorenom prostoru. Obožavate li stabla, a ograničeni ste prostorom da biste posadili vlastito, pokušajte s drvenom japanskom tehnikom koja drvo pretvara u pravo umjetničko djelo.
Stabala koja možete uzgojiti u posudama: Dodajte boju i visinu vašim terasama i dvorištima
Bonsai možete napraviti sami od bilo koje vrste drveta, poput javora ili glicinije, a jednako dobro izgledaju i zimzelena i listopadna stabla. Adžić objašnjava da je zabluda da se za bonsai mora koristiti posebna vrsta drveta, ne mora biti patuljasta vrsta.
Njega bonsaija
Postavite biljku na indirektno svjetlo. Pronađite mjesto za vaš bonsai u dijelu kuće s puno jakog, ali neizravnog svjetla. Pripazite jer mnogi prostori odmah uz prozore mogu biti problematični. Izravno sunce je preoštro, a bonsai treba držati podalje od hladnih propuha i izravne topline radijatora, koji su često postavljeni ispod prozora.
Održavajte vlažnost, ali ne prelijte vodom. Procijenite potrebe za vodom vašeg bonsaija kao što biste to učinili s bilo kojom drugom biljkom: Ubodite prst u tlo. Ako je suho, temeljito zalijte. Idealno je zalijevati kad tlo počne gubiti vlagu, što može biti svaki dan tijekom sezone rasta ili svaki drugi dan, odnosno i rjeđe kad je drvo u fazi mirovanja zimi.
Ako primijetite žućenje listova ili crne vrhove, moguće je da korijenje truli zbog previše vode. Dopustite biljci da se potpuno osuši, zatim je ponovno zalijte i pustite da se djelomično osuši prije sljedećeg zalijevanja. Ako problem potraje, tlo možda ne odvodi vodu dovoljno dobro, pa će biti potrebno presađivanje.
“Zemlja za bonsai treba dobro zadržavati vlagu, a propuštati višak vode van kroz posudu jer korijen ne smije biti potopljen u vodi. Zato što se uzgaja u plitkim, glinenim posudama, u toplijim danima, bonsai treba svakodnevno zalijevati, a treba li presađivanje to svakako treba napraviti u vrijeme mirovanja stabla, od jeseni do proljeća“, savjetuje Toni.
Bonsai, iako malen, i dalje je drvo pa većinu svojih hranjivih tvari dobiva iz sunca i zraka. Međutim, budući da su bonsai stabla ograničena na male posude s malo hranjivih tvari u tlu, na kraju će trebati gnojivo kako bi se nadomjestile hranjive tvari u tlu.
Kako presaditi bonsai u zatvorenom prostoru
Bonsai treba presađivati svake jedne do tri godine, ovisno o biljci, pa to ne morate odmah učiniti. Međutim, ako je vaš bonsai prodan u posudi bez drenažnih rupa, trebali biste ga što prije presaditi u posudu s njima.
Za održavanje bonsaija za početnike su potrebne samo škare za orezivanje i pinceta za uklanjanje osušenih listova i sitnog korova.
Dekoracije i detalji
Pravilno održavanje i čišćenje perzijskog tepiha: Ove stvari nikada nemojte raditi
Oni mogu postati antikni predmet koji vrijedi čak i milijun dolara!
Perzijski tepisi mogu postati antikni tepisi čije vrijednosti dosežu čak i do milijun dolara. No, antikni tepih nije svaki stari tepih, a da bi i doživio visoke godine, važno ga je pravilno održavati.
Posjedujete li perzijski tepih, iznimno je važno pravilno ga održavati. Strogo je zabranjeno isprašivanje tepiha udaranjem kao i kemijsko čišćenje. Želite li ga sačuvati, preporuča se svakih mjesec i pol dana ga okretati i hodati po drugoj strani.
Ukoliko je prljav, najbolje ga je odnijeti stručnjacima u Behruz tepisi gdje će svaki perzijski tepih biti tretiran sredstvima koja neće oštetiti mustru niti tkaninu. A ako je došlo do oštećenja, moguće ga je popraviti.
Popravak perzijskog tepiha
Kako navodi vlasnik trgovine Behruz Tepisi i stručnjak za orijentalne tepihe, Hamid Hajeb, za popravak tepiha koji su stariji, pa i oko 150 godina, može se popraviti.
“Bez ikakvih problema možemo i sa strane koja je vrlo neuredna, šivati i praktično novo vunu tu raditi. A i rese su kao što vidite vrlo neuredne i uništene, tu možemo do jednog dijela otvoriti čvorove i nakon toga zaštitimo da dalje jednostavno ne ide.
Da dođemo do određenog dijela kojeg treba popraviti prvo moramo stvoriti uvijete za popravak. Uvjet je da ovaj dio rasparimo i da dobijemo od potka rese, imamo i takozvane proteze ali na takav skupi tepih, antikni tepih, montirati odnosno šivati protezu, nije zahvalan potez. Trebali bismo jednostavno raspariti ovaj dio, kao što ja radim, jednostavno čvor po čvor maknuti i kada dobijemo određeni centimetar ovdje od potka, onda jednostavno možemo napraviti zaštitu i to će biti krasno.
Želja vam je imati u domu perzijski tepih? Donosimo savjete kako ih uklopiti u interijer
Sve ovisi o tepiha do tepiha, ali najmanje bi tepih trebao imati nekih dva centimetara resa, da bi sebe pokazao i nipošto ne bi preporučio, pogotovo perzijski tepih, da se mašinom sašije i uništi ovaj dio jer on svoj vrijednost gubi i nipošto ne smijete to raditi.
Popravak perzijskog tepiha ponekad traje i tri mjeseca
Za popravak takavog tepih bi trebalo otprilike neka 3 mjeseca. Nakon pranja, dezinfekcije i klofanja, što mi nikada ne radimo da ne oštetimo tepih, otprilike 3 mjeseci za popravak treba. Međutim za restauracije koje ja osobno ne radim, to su posebni majstori koji to isključivo u Iranu rade, za takav tepih otprilike između godine do 3 godine treba za restauriranje. No, onda to i dosta košta.
Za izravnavanje nakon popravaka jednostavno možemo češljati i nepravilnu vunu jednostavno vrlo pažljive možemo šišati i izravnati, da bude potpuno ravno. “
Popraviti perzijski tepih znači popraviti funkcionalna oštećenja dok će se restauracijom sačuvati umjetnički i vrijednosni integritet tepiha.
“Popravak ovog dijela gdje je poptuno izlizan više ne smatramo popravkom, nego restauriranjem. Ovaj dio niti ne smije se popravljati zato što jednostavno ne možemo mi pomlađivati tepihe i bolje da ne radimo to, jer svaki antik tepih jednostavno mora imati svoju znakove da i pokazati da to antik.
Točno se vidi da vi ne možete iscufati tako da uništite tepih. Tako da, rese sa strane se popravljaju, ali ovaj dio gdje je iscufan odnosno trošen je, ostane ovakav kakav je.”
Nije svaki stari tepih antikni tepih vrtoglave vrijednosti
Za to je potrebno zadovoljiti neke uvjete. “Kada nepoznata osoba kao ja koja i zna izraditi tepih njega izradi i prodaje, taj tepih ne može biti antikni tepih jer ja nisam kao umjetnik proglašen. A nije tepih potpisan. U Iranu postoje obitelji koje već 50, 100, 200 godina imaju tradicije, a neki će tepisi nakon 50, 60 godina, biti i četiri puta skuplji. Sad možete za 25.000 eura kupiti, a za 70 godina ide do 100 000 ili 200 000.”, zaključio je sugovornik.
Perzijski tepisi odlična su investicija i umjetnički dodatak svakom domu.
Dekoracije i detalji
Boje koje voli ovogodišnji Božić: Nadopunite svoju kolekciju novim ukrasima i figurama
Svake godine tražimo najbolji način kako okititi božićno drvce i nove ukrase kojima ćemo nadopuniti svoje kolekcije. Ove godine savjete vam donosi Pevex.
Odbrojavanje do Božića i službeno je počelo, a želite li postojeću kolekciju ukrasa za bor nadopuniti novima, izaberite boje koje su ove godine u trendu.
“Ovogodišnji Božić rado nosi klasične srebrne, zlatne, zelene i crvene nijanse, a vrlo su popularni i dalje pastelni tonovi, roza, svjetlo plave, zelene, koje se izvrsno nadopunjuju na bazne osnovne boje u bijeloj, sivoj i bež nijansi.
Pastelne boje su popularne zato što se jako kombiniraju sa ostalim ukrasima u domu i prilagođavaju nekim susjednim bojama, tako da uistinu su popularne i dobro se drže. “, navodi Mirta Banić, voditeljica odjela nabave Dom i Dizajn, Pevex.
Jednostavno do savršenog izgleda božićne jelke
Ukrašavanje božićnog drva vrlo je subjektivno, dok jedni preferiraju jednostavniju shemu, drugi se odlučuju za mnoštvo boja i razigrane ukrase u različitim materijalima.
“Prisutne su obje varijante, i staklo i plastika, ovisno o preferencijama naših kupaca, a što se tiče ostalih materijala koji se koriste, rado su tu prisutni i ekološki prihvatljivi materijali kao što su drvo, papir, staklo i slično, a što se tiče tekstila, radi se o bogatim pahuljastim teksturama koje su vrlo često oplemenjene metalik sjajem u zlatnoj ili srebrnoj boji.”, pojašnjava.
Želite li postići raskošan izgled božićne jelke velike kuglice stavite pri dnu, a prema vrhu one manjih veličina. Za bajkovit efekt koristite svjetleće ukrase.
“Istaknula bih ove godine nešto što smo novo ponudili tržištu i jako je dobro prihvaćeno, radi se o svjetlećim ukrasima, siluetama, gdje se pozadinskom rasvjetom naglašava sam oblik ukrasa i isti smo princip primijenili i na neke tradicionalne motive, kao što su jaslice, tako da svi ti ukrasi zapravo svjetleći nalaze odlično mjesto od podnožja bora sve do prozora. “, ističe sugovornica.
Blagdanski ugođaj prožmite kroz sve prostorije postavljajući tradicionalne, ali i nove božićne figurice
“Gnomovi i dalje zauzimaju svoje mjesto u božićnom dekoriranju, no, njima se pridružuju lutke sa, u obliku djevojčica ili dječaka, zatim anđeli u raskošnim odjećama, neki od njih čak imaju integriranu rasvjetu i sve to zapravo čini jednu harmoničnu cjelinu.
Orašari su još uvijek prisutni ali više periferno, ipak primat preuzimaju ovi novi likovi jer su isto tako i naši kupci su željni noviteta.”, otkriva.
Uz figurice, girlande i lampice neizostavan su dio svakog božićnog uređenja interijera i eksterijera.
“Girlande i lampice se mogu koristiti na puno načina, od ulaznih vrata preko adventskih vijenaca pa sve do malo neobičnijih mjesta kao što su to kamini, prozori, određene komode i slično. Kod lampica bih istaknula i 3D papirnate božićne zvijezde koje ove godine dolaze ili u varijanti stolnih svjetiljki ili visećih ukrasa, kao i sve druge svjetleće lampice bilo da se radi o indoor ili outdoor varijanti koje uistinu pronalaze široku primjenu unutar doma.”.
Borovi od umjetnog materijala
Borovi od umjetnih materijala posljednjih godina vrlo su čest izbor zbog sve realističnijeg izgleda te jednostavnije mogućnosti prilagodbe svakom prostoru.
“Pevex asortiman borova ove godine izuzetno širok. Radi se o umjetnim drvcima koji u većem dijelu dolaze u snježnoj varijanti, s obzirom da je obljubljena od strane kupaca, posebno bih izdvojila uske borove koji dolaze u više visina i uistinu su jako dobro prihvaćeni od strane tržišta.
Snježni borovi su definitivno popularniji, vjerojatno je to i razlog što nedostaje snijeg već godinama, tako da na ovaj način ga unosimo i u interijer. “, zaključila je.
Čarobna božićna atmosfera postiže se ispreplitanjem svjetlosti i boja te nezaboravnim zajedničkim trenutcima.