Povežimo se

Vrt

Urbana farma – kako biljke uzgajati pod zemljom?

U minulom razdoblju mnogi su se okrenuli uzgoju hrane na vlastitim balkonima i terasama. No, urbano vrtlarstvo može biti puno više od uzgoja jestivih balkona.

Svi poznajemo njezino zrno i brašno, no jeste li znali da mali izdanci heljde mogu biti jako ukusni kao salata? Ne samo da su ukusni, nego se mogu proizvesti bez utjecaja prirodne svjetlosti, čak i ispod zemlje. Sve je to moguće kada je riječ o urbanom vrtlarstvu. Istražili smo kako funkcionira urbana farma.

Ključna misao vodilja urbane poljoprivrede i urbanog vrtlarenja temelji se na konceptu od stola do polja. Za razliku od konvencionalne poljoprivrede koja se temelji na konceptu od polja do stola.

urbana-farma-razne-biljke-domnakvadrat

Lokacije uzgoja i lokacije konzumenata su vrlo blizu. Hrana je svježija, može se provjeriti njeno podrijetlo, smanjuju se troškovi distribucije zbog kraćeg roka od branja do konzumacije lakše je i planirati proizvodnju i samim time sve manje se hrane baca, pojasnio je urbani farmer Sergej Lugović.

Uvjeti za uzgoj

No, za to su potrebni kontrolirani uvjeti koje ovaj urbani farmer vidi u unutarnjem uzgoju. Mlade salate, mikrozelenje i začinsko bilje kao kulture koje imaju kratak uzgojni ciklus mogu se uzgajati tijekom cijele godine, a za proces fotosinteze bit će zaslužne uzgojne lampe.

Krovni vrtovi za povratak prirode u urbanim sredinama

Ova urbana farma nalazi se pod zemljom. Tako je temperatura ljeti niska, a zimi visoka, što je energetski učinkoviti i omogućava bolje uvjete za uzgoj.

začinske-biljke-urbano-vrtlarenje-domnakvadrat

No, bez tehnologije urbano vrtlarenje nije moguće, stoga se ona na ovoj urbanoj farmi razvija i unapređuje. Tako je i nastao vrlo inovativan sustav za kućni uzgoj koji se sastoji od kućišta od pleksiglasa i led lampe. Karakterizira ga parametrizacija, odnosno odgovara standardima teglica tako da se u njemu istovremeno može naći 18 malih teglica začinskog ili drugog bilja.

Ako ste uvjereni da ste antitalent za vrtlarstvo i nemate zelenu ruku, razlozi za to najvjerojatnije ne leže isključivo u vama. Lugović kaže kako su važni mikrouvjeti. Ako biljci pronađete odlične mikrouvjete unutar prostora gdje živite, biljka će rasti. Ako je stavite na neko mjesto gdje njoj ne odgovara, onda ona neće rasti. Znači, biljka je dio prostora i moramo tražiti idealno mjesto za nju u prostoru.

Uz idealno pozicioniranje i uvjete koje osigurate svojim biljkama, uspjeh je zagarantiran. A budući da je dokazano da vrtlarenje ljude čini sretnijima, zašto se u njemu ne okušati?

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Vrt

Floraart kroz godine: Od uličnog sajma do cvjetne institucije

Kako je Floraart postao zaštitni znak zagrebačkog proljeća

floraart

Teško je zamisliti proljeće u Zagrebu bez mirisa cvijeća i šarenila koje donosi Floraart. Ova manifestacija, koja je započela kao skromni Sajam cvijeća 1966. godine na Gornjem gradu, prerasla je u najveći hortikulturni događaj u ovom dijelu Europe. Prvi sajam organizirao je Večernji list, a već tada je izazvao neviđeno zanimanje građana, s redovima koji su se protezali do uspinjače u Tomićevoj ulici.

Tijekom godina, sajam je mijenjao lokacije i organizatore, ali je uvijek zadržao svoju srž – ljubav prema cvijeću i prirodi.

Godine 1992. sajam dobiva ime Floraart, a organizaciju preuzima podružnica Zrinjevac. Tada se izložba seli na Prisavlje uz Boćarski dom, a od 2006. godine održava se na Bundeku, gdje se prostire na više od 300.000 m² otvorenog prostora.

Ova manifestacija nije samo izložba cvijeća; to je mjesto susreta profesionalaca i entuzijasta, prostor za edukaciju, inspiraciju i uživanje u ljepoti prirode. Svake godine okuplja brojne domaće i strane izlagače, a posjetitelji mogu sudjelovati u radionicama, predavanjima i natjecanjima poput Hrvatskog kupa florista.

U nastavku se prisjećamo izdanja Floraarta koje smo posjetili od 2014. do 2025. godine.

Floraart 2025. – Nova dimenzija sajma cvijeća

Ovogodišnja međunarodna vrtna izložba nadmašila je očekivanja posjetitelja.

Instalacija “Transmutacija”, koju su osmislili Vrtni centar Šestine i akademski kipar Branimir Boban, spojila je pejzažnu arhitekturu, suvremenu skulpturu i urbani vrtni dizajn. Skulptura-fontana prikazala je ne samo vizualnu estetiku, već i osobnu priču.

Trend report – prekrasne instalacije Floraarta 2021.

Nakon odgode zbog epidemiološke situacije, 2021. sajam je održan uz poštivanje svih mjera. Izložba je ponudila bogat program s cvjetnim aranžmanima, radionicama, izložbom studenata ALU i prodajom sadnica.
Nakon dvije godine i svibanjske odgode, Zagrepčani su jedva dočekali da posjete rascvjetanu izložbu Floraart na Bundeku.

Floraart 2018. – Prekrasne cvjetne instalacije

Floraart 2018. oduševio je posjetitelje prekrasnim cvjetnim instalacijama koje su Bundek pretvorile u cvjetnu bajku. Izložbu je posjetilo 280.000 posjetitelja, a na prostoru od 300.000 četvornih metara izlagalo je 220 izlagača s raznolikim sadržajem.

floraart 2018

Floraart 2016. – Najljepši cvjetni aranžmani

U Zagrebu je od 30. svibnja do 5. lipnja 2016. održana Međunarodna vrtna izložba Floraart. U sklopu izložbe održane su razne radionice, predstava, predavanja, a cijeli je zagrebački Bundek bio ukrašen cvjetnim instalacijama i aranžmanima.

Floraart 2014. – Cvjetne instalacije na Bundeku

Floraart 2014. donio je raznovrsne cvjetne instalacije koje su Bundek pretvorile u cvjetnu oazu.

Foto: Grad Zagreb



Nastavite čitati

Sobno bilje

Zeleni ljiljan – pauk biljka koju želimo u interijerima

Ova sobna biljka idealna je za početnike i ljubitelje zelenila

Zeleni ljiljan (Chlorophytum comosum), poznat i pod nadimkom “pauk biljka” ili “spiderplant”, jedna je od najpoželjnijih sobnih biljaka u suvremenom uređenju interijera. Ova atraktivna trajnica ne osvaja samo svojim izgledom već i svojim pozitivnim učincima na zrak u zatvorenom prostoru.

Biljka pauk je višegodišnja sobna biljka poznata po svojim uskim, lukovičasto savijenim listovima koji stvaraju efektan viseći slap. Zahvalna, dugovječna i izuzetno prilagodljiva.

Riječ je o biljci koja je istovremeno dekorativna, funkcionalna i jednostavna za održavanje, što je čini idealnim izborom za razne životne i radne prostore.

Sobne biljke koje čiste zrak i upijaju vlagu – prirodna rješenja za zdraviji dom

Njega i uvjeti rasta

Biljka pauk se u prostoru najbolje osjeća na mjestu gdje prima dovoljno neizravnog dnevnog svjetla. Premda je biljka izuzetno prilagodljiva, dugotrajno izlaganje izravnoj sunčevoj svjetlosti može izazvati opekline na listovima. Preniska pak razina svjetlosti može rezultirati gubitkom karakteristične boje.

Optimalna temperatura za uzgoj kreće se između 18 i 24 °C, ali biljka će bez problema podnijeti i manje oscilacije, osobito ako se nalazi u stabilnoj unutarnjoj klimi.

U pogledu zalijevanja, zeleni ljiljan preferira umjereno vlažno tlo, no mnogo bolje podnosi kraće sušne periode nego prekomjernu vlagu. Redovita gnojidba u razdoblju intenzivnog rasta – od proljeća do rane jeseni – potiče zdrav rast i oblikovanje gustih rozeta listova.

Posebno je zanimljivo da zeleni ljiljan uspijeva i bez zemlje.

biljke koje rastu u vodi
Ove sobne biljke godinama mogu rasti u vodi – zemlja im nije potrebna

Presađivanje i razmnožavanje

Presađivanje se preporučuje svake 1 do 2 godine, po mogućnosti u proljeće. Biljka voli rahlu, propusnu zemlju s dobrom drenažom, a idealna je mješavina univerzalnog supstrata s dodatkom perlita ili pijeska. Posuda ne treba biti prevelika – dovoljno je da ima prostora za razvoj korijena i dobru odvodnju

Zeleni ljiljan je poznat po svojoj sposobnosti jednostavnog razmnožavanja.

Biljka tijekom godine razvija duge stabljike s malim izbojcima, popularno zvanim “paukovi”, koji ujedno nose i sitne bijele cvjetove. Ti mladi izdanci mogu se bez posebne pripreme odvojiti i posaditi u novu posudu sa supstratom, ili se najprije mogu staviti u čašu s vodom kako bi razvili korijenje.

Zanimljivo je da jedna matična biljka može generirati desetke novih biljaka tijekom godine, što ovu vrstu čini izuzetno zahvalnom i za poklanjanje.

Osim toga, zeleni ljiljan je iznimno dugovječan, a uz minimalnu njegu može trajati desetljećima. Zbog svega navedenog spada u skupinu tzv. “neuništivih” sobnih biljaka – što je osobito korisno za one koji tek ulaze u svijet kućnog bilja.

Zeleni ljiljan i njegova sposobnost pročišćavanja zraka

Jedna od najznačajnijih karakteristika koju zeleni ljiljan nudi svojim vlasnicima jest sposobnost pročišćavanja zraka.

Biljka je još krajem 20. stoljeća prepoznata u NASA-inim istraživanjima kao jedna od vrsta koje učinkovito uklanjaju štetne tvari iz zatvorenih prostora. Koje biljke pročišćavaju zrak

Osim što poboljšava kvalitetu zraka, zeleni ljiljan djeluje i kao prirodni regulator vlage, zbog čega se često preporučuje za prostore sklone kondenzaciji, poput kupaonica.
Zeleni ljiljan sve češće postaje sastavni dio zelenih interijera koji kombiniraju estetiku i zdravlje.

10 savršenih biljaka za kupaonicu: Pretvorite svoju u wellness oazu

Osim funkcionalne uloge, pauk biljka ima i značajnu dekorativnu vrijednost. Viseća forma čini ovu biljku idealnu za smještaj u viseće tegle, na rubove polica ili ormara, a često se koristi i u zidnim aranžmanima. Uklapa se u razne stilove uređenja interijera, od skandinavskog minimalizma do klasičnih i boho interijera.

Najčešći problemi i štetnici

Kod nepravilne njege, najčešći problemi su požutjeli listovi (često zbog pretjeranog zalijevanja), sušenje vrhova (zbog niske vlažnosti ili viška gnojiva), te trulež korijena. Od štetnika se povremeno mogu pojaviti lisne uši, paukove grinje ili tripsi.

Preventivno, biljku je dobro povremeno istuširati ili prskati vodom, te redovito pregledavati donje strane listova.

Zeleni ljiljan je mnogo više od obične sobne biljke. Njegova otpornost, dugovječnost, jednostavno održavanje i sposobnost poboljšanja kvalitete zraka čine ga idealnim saveznikom u stvaranju zdravijeg, estetski ugodnijeg i održivijeg životnog prostora.

Bilo da ga smjestite na prozorsku klupčicu, objesite iznad radnog stola ili postavite u staklenu vazu u kupaonici, zeleni ljiljan unijet će dašak prirode u vaš dom – diskretno, ali učinkovito.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice