Vrt / Eksterijer
U trendu su egzotični citrusi
Nekonvencionalne biljke koje nisu uobičajene za pojedine dijelove zemlje sve su više u trendu.
A još kad te biljke rađaju jestivim i zdravim plodovima, imate razlog više za njihovo uzgajanje.
Da biste napravili sok od naranče ili pak dodali limetu u omiljeni koktel, ne trebate ići na tržnicu ili u trgovinu kako biste kupili ovo voće. Dovoljno je samo izaći u vrt ili na balkon i ubrati plodove, jer citruse možete posaditi kod kuće.


Citrusi ili agrumi su vrsta tropskih biljaka. Najčešće se u našim krajevima uzgajaju na Meditaranu, a u posljednje vrijeme sve su popularniji i u kontinentalnim krajevima.

Upravo u takvim, kontinentalnim uvjetima, treba im pridati više pažnje kako bi dali svoj maksimum.
Briga oko citrusa
Citruse je najbolje uvijek saditi u što veće posude kako bi korijen biljke imao što više prostora. Tada će se biljka puno brže razvijati. Brže će rasti, dozrijevati, imati zdravije listove, ali i bogatije plodove.

Osim sadnje, važna je i prihrana. Gnojidba se najčešće obavlja početkom vegetacijske sezone, u rano proljeće. Prihranjivati se može sve dok ne počnu ljetne vrućine. Tada se radi pauza do kraja ljeta kada se biljka počinje pripremati za jesen.
Specifičnost ovih biljaka je što se gnojidba može provoditi i češće, posebice ako se nalaze u staklenicima ili teglama na terasama.
Ako citrus ne dobije dovoljno hranjiva i ako korijen nema dovoljno prostora za rast, doći će do žućenja listova i u konačnici propadanja biljke.
S obzirom na to da citrusi vole sunce i toplinu, da bi trajali više sezona, preko zime ih je na kontinentu potrebno skloniti.
“Bitno je da tijekom zimskih mjeseci citrusi budu u prirodnim uvjetima. Odnosno da temperatura ne pada ispod 5 do 10 stupnjeva. To je vrlo bitno kako bi biljka svake godine bila u najzdravijem obliku”, pojašnjava Ivor Savković, savjetnik u prodaji u Iris MBM Vrtnom centru.
Važnost citrusa
Citrusi su vrlo važni u svakodnevnoj prehrani jer obiluju vitaminom C koji je vrlo važan u jačanju imuniteta i prirodnom liječenju prehlade i gripe. No, imaju i drugih primjena.


Primjerice, vrlo specifičnog izgleda Budina ruka. Ovaj citrus ima velike plodove s debelom korom u kojima se nalazi sok. Od njega se može napraviti sok, koristi se kao začin za razna jela, a najviše se koristi za eterična ulja.


Sličnu namjenu ima i australska prstenasta limeta. Okusom je jača od klasične, a izvrsna će biti u spravljanju eteričnih ulja. Dok namjenu dobro poznatih citrusa poput naranče, kumkvata i najpopularnijeg limuna već znamo.



Od svih se mogu raditi eterična ulja, sokovi, mogu se koristiti kao začini poput limuna, a naranča i kumkvat najčešće budu zdravi voćni desert.

Vrt / Eksterijer
Sva lica raskošnih magnolija
Uljepšavaju vrtove i parkove, kulise su mnogih događanja, opjevane su i u pjesmama i središnji su motiv filmova. Ove stare dame su neumorne i tisućama godina oblače novo ruho u proljeće.

Može živjeti više od 100 godina, a poznajemo preko 200 njezinih vrsta. Vrijeme je njezine cvatnje, a ova ljepotica koja može narasti i do nevjerojatnih 25 metara, je naravno – magnolija.

Magnolija se razvila još u mezozoiku. Jedne su od najprimitivnijih cvjetnica. Cvjetovi su veliki, obojani, veliki su, sastoje se od jedne vrste latica, no to nisu prave latice. Imaju mnogo prašnika u sebi.
Budući da su se javile u vrijeme kada nije bilo oprašivača kao što su pčele i bumbari, oprašuju ih tvrdokrilci. Jedna od najpoznatijih vrsta je magnolija soulangaena, no malo tko zna da se zapravo radi o križancu.
Kultivari cvjetaju prije listanja i cvjetaju jedanput godišnje, no magnolija liliflora sa skromnijim cvjetovima, cvjeta više puta lijekom ljeta. Da bi bile raskošne, magnolijama treba dosta vode. No, posljednjih godina klimatske promjene uzimaju svoj danak. “Jednostavno im je postalo prevruće, premalo im je vode i one obolijevaju ili kraće traju”, kaže stručni suradnik u Botaničkom vrtu PMF-a Vanja Stamenković.

Dugotrajnije su zimzelene magnolije koje se mogu vidjeti u mediteranskim zemljama i duž naše obale. Radi se o prekrasnim stablima magnolije grandiflora, takozvane velecvijetne magnolije. Ona potječe iz južnih i toplijih dijelova SAD. Ima velike bijele i mirisne cvjetove i kožaste listove. Vrlo je otporna pa dobro podnosi posolicu, sušu, jako sunce pa čak i zagađeni zrak.
Šest sobnih biljaka za pročišćavanje zraka
Njihova kora se koristi i kao lijek u kineskoj tradicionalnoj medicini. No, pogled na ovu lijepu biljku može i sam po sebi biti ljekovit, a u njemu možete, osim u svom vrtu, uživati na brojnim zelenim površinama.
Vrt / Eksterijer
Vrtni namještaj za raskošne vrtove i male balkone
S lijepim danima, selimo se na otvorene prostore. Za savršeno uživanje na njima, potrebni su vam dobro društvo, ali i lijepi ambijent.

U razdoblju kada se fokus izmješta s unutarnjih na vanjske prostore, treba se pobrinuti da oni budu lijepi i udobni. Kada se vrtni namještaj bira, postoje neke odrednice od kojih ne treba odstupati, a tiču se prvenstveno funkcionalnosti.
U odabiru tako treba voditi računa o materijalu. Vrlo je popularan drveni namještaj od bagrema, tikovine i eukaliptusa. Takav namještaj treba jednom do dvaput godišnje premazati. Manje zahtjevan je namještaj od aluminija te sve popularnije PVC pletivo, odnosno umjetni ratan.
Vrtovi ili veće terase

Ljubitelji modernih i praktičnih rješenja, svoj kutak za druženje na otvorenom mogu urediti u neutralnoj sivoj koja se lako razigra detaljima.
Lounge garnituri koja s obje strane ima dvije manje površine za odlaganje, može se pridružiti i vrlo moderan vrtni antracit set s foteljom i tabureom. Udobnost je prava riječ na koju ovakav prizor asocira.

Raskošan ležaj s pomoćnim stolićem koji se transformira u komotnu lounge garnituru s dvije police i klub stolićem uklopit će se i na manju i veću terasu.
Prostor za obiteljsko druženje se može proširiti te se na terasi tada oblikuje kvalitetan prostor za blagovanje.
Reciklirano tikovo drvo i stolci izrađeni od olefinskog užeta donijet će moderan, ali i duh Mediterana u vašu okućnicu. Kao dodatak, uvijek možete postaviti i ljuljačku koja u zimskom periodu svoje mjesto može pronaći unutar doma, ali i na natkrivenom balkonu.
Mali balkoni

Kada je o malim balkonima riječ, na njima ovoga proljeća veselje mogu unijeti pastelni setovi. Pastelne nijanse su apsolutni hit ove sezone, stoga mjesta za pogrešku nema.
Ideje za proljetno uređenje mini balkona

Svi ljubitelji vintage stila doći će na svoje sa željeznom garniturom u bijeloj boji. Sama ili uz stalke za cvijeće donijet će romantični duh na vaš balkon.