Povežimo se

Planiranje i uređenje

7 savjeta za jednostavnije preseljenje

Selidba je savršena prilika da se riješite stvari koje vam ne trebaju

Kada govorimo o preseljenju u novu nekretninu, većini nas količina posla zadaje glavobolje. Počinjemo gledati svoju okolinu i vrlo brzo zaključujemo kako broj osobnih stvari koje smo skupili tijekom godina možda neće stati u naš novi dom, a to vrlo lako dovodi do tjeskobe i odlaganja posla. Ali gledajte na to ovako: rješavanje i bacanje nekih stvari može uvelike olakšati preseljenje na novo mjesto.

Doduše, razvrstavanje stvari za bacanje ili doniranje samo po sebi može izazvati glavobolju. Ali vjerujte nam: isplati se. Naposljetku, u svakome od nas postoji želja za gomilanjem osobnih stvari, a selidba je savršena prilika da se riješite stvari koje vam zapravo ne trebaju. Osim toga, ako plaćate profesionalnu pomoć, manje kutija znači manji račun.

Ponudu stanova za najam možete pogledati na stranici agencije za nekretnine eurovilla.hr

Razmislite o svom novom prostoru

Bilo da smanjujete ili povećavate svoju kvadraturu, morate imati na umu što će, a što neće, stati u vaš novi prostor dok raspravljate o tome kako organizirati svoj novi prostor. Nemojte držati sav svoj namještaj ako želite imati samo formalnu dnevnu sobu i razmislite o odbacivanju ukrasnih ormarića ako gubite prostor za blagovanje.

Također, nemojte planirati pohraniti prevelike komade namještaja u skladište do dana kada budete imali veći dom. Osim ako nisu naslijeđe ili antikviteti ili imaju sentimentalnu vrijednost, vjerojatno ih se više nikada nećete sjetiti.

Zapitajte se jeste li spremni iznajmiti skladišni prostor ili iskoristiti garažu za pohranu namještaja koji vam više ne odgovara. Ako niste, vjerojatno je najbolje riješiti ga se.


Prekrasan građanski stan na vrhunskoj lokaciji

Zavirili smo u jedan građanski obiteljski stan. Izniman je po svojoj jednostavnosti, uređenju, lokaciji, apsolutno po svemu, a poseban je upravo u svojoj jednostavnosti. Više…


Rješavanje smeća

Nitko se neće iznenaditi ako budući znanstvenici otkriju da svaki ormar krije tajnu crvotočinu u drugu dimenziju. Nekako upija sve naše tajno smeće – i još uvijek ima dovoljno mjesta da se u njega ubaci sve više i više stvari. Korak br. 2 za olakšavanje selidbe je: riješite nered.

Dugo i pažljivo proučite svoju odjeću i ormare da vidite što možete izbaciti ili donirati.

Stručnjaci preporučuju da slijedite “pravilo dvije sezone” i odbacite svaki odjevni predmet koji niste nosili dvije sezone (šest mjeseci) ili više (naravno, uz neke sentimentalne iznimke).

Bacite staru dječju odjeću

Prođite kroz ormare svoje djece istim pronicljivim okom. Zapravo – budući da djeca rastu tako brzo – budite još kritičniji nego kod svoje odjeće.

Pobrinite se da preselite samo odjeću koja im pristaje. Donirajte sve što se više ne koristi ili dajte odjevne predmete prijateljima ili rodbini kojima bi mogli zatrebati, jer bebe su skupe i nekima od nas bi pomoć dobrodošla.

Ako se dogodi da vaše dijete ubrzano raste neposredno prije nego što se preselite, smatrajte to blagoslovom i svedite im ormar na najnužnije stvari. Ionako ćete im uskoro kupovati novu odjeću.

Elektronika

Svi imamo nekoliko “kostura” u ormaru. Za većinu nas ti su kosturi pokvarena elektronika. Bilo da se radi o starim prijenosnim računalima, napuknutim mobitelima ili brojnim USB-ima, te stvari vam zaista više ne trebaju. Ipak, nemojte ih samo baciti u kontejner; ovakav otpad se reciklira.

Doduše, postoji jedna iznimka: Univerzalni punjači ili kabeli čiju svrhu ne možete točno odrediti. Možda su za igraću konzolu vašeg djeteta ili onaj stari digitalni fotoaparat. Te stvari stavite u kutiju dok traje proces pakiranja. Bolje biti siguran nego žaliti kada nakon preseljenja shvatite da vam nedostaje punjač za elektroniku koja vam treba.

Sortiranje

Prođite kroz svaku prostoriju u svojoj kući, od one koja se najmanje koristi do one koja je najprometnija i sortirajte svaki predmet koji vidite. Podijelite predmete na tri hrpe: čuvanjedoniranje smeće.

Imate problema s odabirom točne hrpe? Ugledajte se na Marie Kondo i zapitajte se: “Donosi li mi ovaj predmet radost?” Ako je odgovor iskreno – da, dodajte ga na hrpu za čuvanje. Inače, vrijeme je za rastanak.

Nikada ne bismo preporučili da izbacite većinu stvari ako nemate sredstava da u potpunosti opremite svoj novi dom. No, ako se riješite nepotrebnih starih stvari, vaša će nova nekretnina biti sretniji prostor.

Nakon što posložite gomile “donacija” i “smeće“, odmah se pozabavite njima. Što duže stoje, veća je vjerojatnost da ćete u svoje kutije za preseljenje stavljati smeće. Već ste jednom rekli zbogom – nemojte se prisiljavati da ponovo proživljavate rastanak.

Odbacite duplikate

Osim ako se nečega držite iz sentimentalnih razloga, sada je vrijeme da se riješite duplikata. Dva držača vina? Više pisača? Šest stolnih lampi, a trebate samo tri? Odaberite svoje favorite, a ostatka se riješite.

Napravite “kutiju koja se prva otvara”

Posljednje pravilo o pripremi za preseljenje čini proces raspakiravanja lakšim kada dođe vrijeme za to: Napravite “kutiju koja se prva otvara“, a uključuje

–       toaletni papir

–       žarulje

–       toaletne potrepštine

–       osnovna sredstva za čišćenje

–       posteljinu.

Ova genijalna ideja sprječava vas da morate kopati po svakoj kutiji da ispunite svoje osnovne potrebe prve noći na novom mjestu – samo otvorite, raspremite i opustite se. Bitno je jasno označiti kutiju i uputite sve pomagače da upravo ovu kutiju ostave na vidljivom mjestu.

Ovi savjeti pomoći će vam da preživite prvu noć s malo manje stresa.

Oglas

Planiranje i uređenje

Vježbanje na otvorenom: Trenerica otkriva kako vrt pretvoriti u prostor za aktivnosti

Dobro uređen vrt može vam olakšati izvođenje vježbi, poboljšati sigurnost i učiniti treninge ugodnijima

Uređenje vrta za vježbanje može transformirati vašu vanjsku oazu u funkcionalan i inspirativan prostor za tjelesnu aktivnost. Priprema prostora nije samo stvar estetike, već i praktičnosti.

Pristojno uređen vrt može vam olakšati izvođenje vježbi, poboljšati sigurnost i učiniti treninge ugodnijima. Može biti i motivacija – kad taj svoj vrt lijepo sredite i pripremite za vježbanje, šteta bi bila ne iskoristiti luksuz koji ste si omogućili za dobar trening.

Odabir pravog mjesta

Procjena prostora: Prvi korak u pripremi vrta za trening je procjena dostupnog prostora. Pogledajte svoj vrt i odredite koje područje je najpogodnije za vježbanje. Idealno bi bilo da to bude ravna i prostrana površina, no čak i manji vrtovi mogu biti prilagođeni za vježbanje.

Ako imate ograničen prostor, razmislite o tome kako ga maksimalno iskoristiti. Na primjer, vježbe poput sklekova, čučnjeva ili planka ne zahtijevaju puno prostora, dok bi za trčanje ili sprintove trebali osigurati duži prostor, primjerice stazu uz rub vrta.

Površina tla: Površina na kojoj ćete vježbati vrlo je važna. Trava je prirodan i ugodan izbor jer pruža mekšu podlogu koja smanjuje pritisak na zglobove, posebno kod skakanja ili trčanja. No, trava može biti skliska kada je mokra, stoga je važno redovito održavati travnjak. Ako nemate travnatu površinu, ili ako želite dodatno osiguranje, možete razmisliti o postavljanju gumene podloge ili vanjskih prostirki koje će omogućiti sigurno i udobno vježbanje.

Osiguranje privatnosti

Ograde i živice: Privatnost je jedan od ključnih elemenata ugodnog vježbanja na otvorenom. Ako je vaš vrt izložen pogledima susjeda ili prolaznika, razmislite o postavljanju ograde ili živice. Drvene ograde ili paneli mogu biti estetski ugodni, a ujedno pružaju dobru zaštitu od pogleda. Ako preferirate prirodniji izgled, živica je odličan izbor. Biljke poput tuje ili bambusa brzo rastu i stvaraju gusti zeleni zid koji će vas odvojiti od okoline.

Visoke biljke i pergole: Osim živice, možete koristiti i visoke biljke ili pergole kao prirodne barijere. Pergole možete prekriti penjačicama poput loze ili ruža, što će stvoriti dodatnu hladovinu i ugodan ambijent za vježbanje. Postavljanjem biljaka u velikim teglama također možete stvoriti fleksibilne barijere koje možete premještati prema potrebi.

engleski-vrt-pergola-staza-domnakvadrat

Osvjetljenje i sjena

Prirodna svjetlost: Trening na otvorenom pruža prednosti poput sunčeve svjetlosti koja je važna za sintezu vitamina D. Međutim, pretjerano izlaganje suncu, posebno tijekom ljetnih mjeseci, može biti štetno. Stoga je važno osigurati ravnotežu između izlaganja suncu i zaštite od prejakih zraka. Prostor u kojem planirate vježbati trebao bi imati prirodnu sjenu, bilo od drveća ili pergola. Ako u vrtu nemate dovoljno prirodne sjene, možete postaviti suncobrane, tende ili platna koja će vam pružiti zaštitu tijekom vrućih dana.

Umjetno osvjetljenje: Ako planirate vježbati rano ujutro ili navečer, trebat će vam adekvatno umjetno osvjetljenje. Postavljanje vanjskih svjetiljki na strateškim mjestima, poput rubova staze ili blizu vježbovnih zona, omogućit će vam sigurno kretanje i spriječiti nesreće. LED svjetiljke su energetski učinkovite i mogu se postaviti na solarni pogon, što je ekološki prihvatljivo rješenje.

Dodavanje opreme

Osnovna oprema za trening: Kada ste uredili osnovni prostor, možete razmisliti o dodavanju osnovne opreme za vježbanje. Vrt može biti opremljen jednostavnim rekvizitima koji ne zauzimaju puno prostora, ali značajno obogaćuju vaš trening. Primjerice, klupa za vježbanje može se koristiti za izvođenje različitih vježbi poput dipsa, sklekova ili za sjedenje i odmor. Šipka za zgibove može se postaviti između dva stabla ili na posebno izrađenom postolju.

Elastične trake i utezi: Elastične trake su izuzetno svestran rekvizit koji možete pričvrstiti na stabla, ograde ili pergole i koristiti za razne vježbe otpora. Slobodni utezi poput bučica ili girja također su izvrsni za vanjski trening. Ako nemate mjesta za skladištenje opreme u vrtu, razmislite o tome da napravite mali vanjski ormarić ili sanduk u koji ćete spremiti opremu kada je ne koristite.

Vanjska teretana: Ako imate više prostora i želite ozbiljnije pristupiti vježbanju, možete razmisliti o postavljanju mini vanjske teretane. To može uključivati jednostavne strukture poput monkey bars-a, konopa za penjanje ili male zidove za penjanje. Vanjske teretane postaju sve popularnije jer omogućuju kompleksne treninge s elementima crossfita ili funkcionalnog treninga.

Zelenilo i prirodni elementi

Biljke i cvijeće: Uključivanje prirodnih elemenata u prostor za vježbanje može stvoriti ugodan ambijent koji će vas motivirati na redovito vježbanje. Biljke poput lavande, ružmarina ili mente ne samo da su estetski privlačne, već i šire ugodan miris koji može pozitivno utjecati na vaše raspoloženje tijekom treninga. Cvjetne gredice ili ukrasni grmovi mogu poslužiti kao prirodna granica između različitih vježbovnih zona u vrtu.

Prirodne staze: Ako imate veći vrt, možete kreirati prirodne staze za trčanje ili hodanje. Staze mogu biti izrađene od šljunka, drvenih dasaka ili kamenja. Takve staze ne samo da olakšavaju kretanje, već mogu poslužiti i kao dio treninga. Na primjer, možete postaviti označene točke duž staze na kojima ćete izvoditi određene vježbe poput skokova, čučnjeva ili sprintova.

Ovi vrtlarski radovi u kolovozu važna su priprema vrta za jesen

Kamenje i drveni elementi: Prirodni elementi poput velikih kamenja ili drvenih trupaca mogu poslužiti kao dodatni rekviziti za vježbanje. Na primjer, možete koristiti kamenje za izvođenje vježbi poput sklekova na povišenju ili ih postaviti kao prepreke za preskakanje. Drveni trupci mogu poslužiti kao balansne grede ili za izvođenje vježbi snage poput dizanja trupaca.

Organizacija prostora

Podjela na zone: Kako biste osigurali funkcionalnost vrta za trening, možete razmisliti o podjeli prostora na različite zone. Na primjer, možete imati zonu za kardio aktivnosti (trčanje, preskakanje užeta), zonu za vježbe snage (sklekovi, čučnjevi, utezi) i zonu za istezanje ili jogu. Ovakva organizacija omogućava vam da lakše pratite svoj trening plan i održavate red u prostoru.

Estetska uređenja: Estetika prostora također igra važnu ulogu u motivaciji za vježbanje. Uređen vrt s pažljivo odabranim biljkama, stazama i osvjetljenjem ne samo da će vam pružiti funkcionalan prostor za vježbanje, već će vas i inspirirati da više vremena provodite na otvorenom. Razmislite o dodavanju dekorativnih elemenata poput fontana, kamenjara ili skulptura koje će dodatno uljepšati vaš prostor.

Održavanje prostora

Redovito održavanje: Da bi vaš vrt za vježbanje bio siguran i ugodan, važno je redovito održavanje. To uključuje košnju trave, obrezivanje biljaka, čišćenje staza i redovito provjeravanje opreme. Prostirke i gumene podloge treba redovito prati i provjeravati njihovu ispravnost kako biste izbjegli ozljede.

Prilagođavanje sezoni: Vrt je dinamičan prostor koji se mijenja s godišnjim dobima. Ljeti ćete možda trebati više sjene, dok zimi treba osigurati da površine nisu skliske od vlage ili snijega. Razmislite o sezonskim prilagodbama, poput postavljanja privremenih skloništa ili grijanja za hladnije mjesece, kako biste prostor mogli koristiti tijekom cijele godine.

Vježbe koje možete raditi u vrtu

Jednom kada ste uredili svoj vrt za vježbanje, vrijeme je da osmislite trening koji će vam omogućiti postizanje željenih ciljeva. Evo nekoliko vježbi koje su idealne za izvođenje u vlastitom vrtu.

Uredite mali kutak za opuštanje i odmor u svom domu

Trčanje i sprintovi

Ako imate dovoljno prostora, trčanje u vrtu je izvrstan način za poboljšanje kardio kondicije. Možete kombinirati lagano trčanje s intervalima sprinta kako biste pojačali intenzitet treninga. Također, trčanje po travi dodatno aktivira mišiće nogu jer zahtijeva veću stabilnost.

Čučnjevi
Čučnjevi su jedna od najvažnijih vježbi za jačanje donjeg dijela tijela. Možete ih izvoditi bilo gdje u vrtu. Za dodatni izazov, probajte izvođenje iskoraka ili skok-čučnjeva, koji će dodatno aktivirati mišiće i podići puls.

Sklekovi
Sklekovi su klasična vježba za jačanje mišića prsa, ramena i tricepsa. Možete ih raditi na ravnoj površini ili s rukama podignutim na klupi, što će smanjiti intenzitet vježbe i olakšati početnicima.

Iskoraci
Iskoraci su sjajna vježba za jačanje kvadricepsa, stražnje lože i gluteusa. Prostor u vrtu omogućuje izvođenje dinamičnih iskoraka, pri čemu ćete svakim korakom napredovati prema naprijed. Možete dodati i skok između iskoraka za veći intenzitet.

Plank
Plank je izdržajna vježba koja aktivira cijeli trup, poboljšava stabilnost i jača core mišiće. Izvodite plank na travi ili prostirci, a možete isprobati različite varijacije poput bočnog planka ili plank s podizanjem nogu.

Burpees
Burpees su kombinirana vježba koja uključuje sklek, čučanj i skok, što ih čini izuzetno zahtjevnim, ali i učinkovitim. Ova vježba poboljšava izdržljivost i sagorijeva mnogo kalorija, a može se lako prilagoditi različitim razinama kondicije.

Penjanje na klupu
Ako u vrtu imate klupu ili neki drugi povišeni objekt, možete izvoditi vježbu penjanja na klupu. Ova vježba jača noge i stražnjicu, a može se izvoditi i kao eksplozivna vježba skakanjem na klupu.

Skakanje preko užeta
Preskakanje užeta je jednostavna, ali vrlo učinkovita kardio vježba koja poboljšava koordinaciju i izdržljivost. U vrtu možete bez problema pronaći dovoljno prostora za ovu aktivnost.

Vježbe s otporom
Ako imate elastične trake, možete ih koristiti za različite vježbe otpora koje jačaju mišiće cijelog tijela. Na primjer, trake možete pričvrstiti za stablo ili ogradu i izvoditi vježbe za ruke, leđa ili noge.

Yoga i istezanje
Vrt je idealno mjesto za opuštajuće vježbe poput yoge ili istezanja. Ranojutarnja yoga u vrtu, dok se priroda budi, može biti nevjerojatno iskustvo koje će vam pomoći u smanjenju stresa i poboljšanju fleksibilnosti.

Učinkovito vježbanje u vrtu

Da biste maksimalno iskoristili vježbanje u vrtu, obratite pažnju na nekoliko ključnih savjeta:

Planiranje treninga: Prije nego što počnete vježbati, osmislite plan treninga. Odredite koje ćete vježbe raditi i koliko će trajati svaki set. To će vam pomoći da ostanete fokusirani i učinkovitiji.

Hidratacija: Vježbanje na otvorenom, posebno tijekom toplijih mjeseci, može dovesti do dehidracije. Uvijek imajte sa sobom bocu vode i pijte dovoljno tekućine prije, tijekom i nakon treninga.

Kontinuitet: Vježbajte redovito, ali slušajte svoje tijelo. Ako osjetite bol ili nelagodu, prilagodite intenzitet ili zamijenite vježbu nekom manje zahtjevnom.

Change it up: Kako biste izbjegli monotoniju, redovito mijenjajte vježbe i intenzitet. Na taj način ćete zadržati motivaciju i stalno izazivati svoje tijelo da se prilagođava, postane jače.

Sigurnost: Prije svakog treninga, provjerite podlogu kako biste bili sigurni da nema nečega što bi moglo uzrokovati ozljede. Nemojte zaboraviti obratiti pažnju na vrijeme – izbjegavajte vježbanje po jakom suncu, visokim temperaturama ili mokroj površini po kojoj bi se mogli poskliznuti.

Zaključak

Vježbanje u vrtu može biti nevjerojatno korisno i motivirajuće iskustvo. Bez obzira na to jeste li početnik ili iskusni vježbač, vlastiti vrt može postati vaša osobna teretana na otvorenom. Kroz jednostavne prilagodbe prostora i raznovrsne vježbe koje uključuju kardio, snagu i fleksibilnost, možete postići izvrsne rezultate. Uživajte u prirodi, održavajte svoje tijelo zdravim i koristite vrt kao inspiraciju

Autor: dipl.oec. Valentina Sumpor – vlasnica i voditeljica centra SanaGravida za savjetovanje i vježbanje žena

Nastavite čitati

Planiranje i uređenje

Vrtni alat – Best of sezona 18

Uređaji i alat uz koje vrtlarski radovi postaju uživanje

Vrijedni stručnjaci svake nas godine podsjete koji se vrtlarski poslovi trebaju obaviti i kako ih olakšati korištenjem inovativnih uređaja.

Jurilica za laku košnju

Ove sezone oduševile su nas i crvene jurilice za košnju trave.

Redovito održavanje velikih travnjaka zahtjevan je posao za standardne kosilice. Za taj su posao idealne traktorske kosilice koje će pružiti posebno iskustvo vožnje na svim terenima uz
jednostavno korištenje. Više…

Prednosti robotskih kosilica

Napredna tehnologija mijenja našu svakodnevicu u svim segmentima pa tako i vrtlarenju. Robotske kosilice sve su češći izbor vlasnika vrtova koji svoje travnate površine žele održavati maksimalno efikasno uz minimalno napora. Više…

Odaberite pravu kosilicu za vaš travnjak

Bez redovite košnje trava će izgledati zapušteno i neuredno, a zbog krivo odabrane kosilice taj se posao može učiniti teškim. 

Motorne kosilice najčešći su izbor, a u tom segmentu AL-KO uređaji prednjače zbog svojih brojnih mogućnosti. Više…

Olakšajte poslove u vrtu uz alate za iskusne vrtlare

Ako imate veliki vrt i travnjak, poslovi mogu biti vrlo izazovni. Olakšati ih mogu alati namijenjeni profesionalcima i ozbiljnim vrtlarima. Više…

Vrtni alat

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice