Povežimo se

Bilje

10 najvažnijih savjeta za pravilno zalijevanje biljaka

Dobre prakse zalijevanja rezultirat će zdravim biljkama, bilo u zatvorenom ili na otvorenom. Redovito zalijevanje također je ključno za proizvodnju zdravog voća i povrća u vrtu

Bez obzira na vaše vrtlarsko iskustvo, vjerojatno već znate da svim biljkama treba voda kako bi dosegle svoj puni potencijal—uostalom, to osnovno znanje potječe iz uvodnih satova prirode u osnovnoj školi. No, ono što možda ne znate jest da pogrešne tehnike zalijevanja biljaka mogu dovesti biljke u opasnost od bolesti, pa čak ih i ubiti. Bilo da želite uzgajati lijepe vanjske trajnice ili ste upravo kupili novu sobnu biljku, pridržavajte se ovih savjeta za zalijevanje biljaka unutra i vani i uživat ćete u zdravim, sretnim primjercima.

Vanjske biljke

1. Zalijevajte biljke ujutro

Najbolje doba dana za zalijevanje biljaka je ujutro, kaže Peter Pappas, dizajner sustava za navodnjavanje u okrugu Middlesex, Massachusetts. “Zalijevajte vanjske biljke rano ujutro kako biste smanjili isparavanje,” kaže.

Hladna tla omogućuju vodi najbolju šansu da dopre do korijena biljaka prije nego što ispari. Zalijevanje biljaka rano osigurat će im dovoljne zalihe vlage ispod tla kako bi izdržale vrućinu vrućeg ljetnog dana.

Najgore vrijeme za zalijevanje vrtnih biljaka? Noću. Ako zalijevate cvijeće i povrće nakon što sunce zađe, gljivice mogu preuzeti kontrolu.

2. Nemojte zalijevati prečesto ni premalo

Prije zalijevanja provjerite je li tlo vlažno, ali ne previše mokro. Osobito tijekom vrućeg vremena može biti primamljivo zalijevati tek toliko – i dovoljno često – da tlo ostane vlažno. Međutim, plitko površinsko zalijevanje vrta obeshrabruje razvoj dubokog korijenja. Umjesto toga, odaberite rjeđi raspored zalijevanja koji temeljito zasićuje tlo. “Duboko zalijevajte kako biste potaknuli snažan rast korijena,” kaže Pappas, i kako biste potaknuli “dublje, otpornije korijenske sustave.” Većina biljaka preferira ravnomjerno vlažno tlo, ali idealna razina vlage ovisi o vrsti biljke i fazi rasta. Standardno pravilo je da cvijeću i povrću osigurate ekvivalent od 2.5 cm vode tjedno (i do dvostruko više tijekom vrhunca ljeta). “Prestani (zalijevati) kada je tlo vlažno, ali ne preplavljeno,” dodaje Pappas.

3. Zalijevajte biljke u razini tla

Usmjeravanje vode na bazu vaših biljaka omogućuje hidrataciju točno tamo gdje je potrebna: korijenima. Razmislite o postavljanju cijevi za natapanje između biljaka u cvjetnom ili povrtnom vrtu kako biste polako i duboko natopili tlo i osigurali zdrav rast. Zalijevajte polako kako bi voda mogla prodrijeti u tlo oko biljaka i biti dostupna korijenima, umjesto da samo otječe.

4. Nemojte zaboraviti i na drveće

Novo zasađeno drveće i grmlje treba temeljito natapati vodom 2 ili 3 puta tjedno tijekom prvog mjeseca. Nakon tog razdoblja, zalijevajte ih tjedno tijekom prve vegetacijske sezone. Ustaljeno drveće i grmlje (koje je staro najmanje 2 godine) treba zalijevati samo jednom svaka 2 tjedna tijekom vegetacijske sezone kada je kiša rijetka.

5. Kontrolirajte razinu vlage

Vrtne biljke mogu patiti kada se tlo osuši. Biljke ne vole “mokre noge”, što znači da također trpe ako im korijeni sjede u vodi i ne dobivaju dovoljno kisika.

Na vruć dan s vjetrom, površina tla može izgledati suha, dok je tlo ispod možda još uvijek vlažno, stoga je bitno provesti brzi pregled kako biste osigurali da ne zalijevate previše. Držite pri ruci drveni štap i umetnite ga nekoliko centimetara u tlo vrta, zatim ga izvucite i provjerite. Vlažno tlo će se zalijepiti za štap, ali ako izađe čist, tlo je suho i vrijeme je za zalijevanje.

Zalijevanje sobnih biljaka

6. Koristite kanticu za zalijevanje sobnih biljaka

Pokušavati zalijevati listnatu sobnu biljku iz čaše ili vrča za piće često rezultira proljevanjem vode preko ruba i po stolu ili prozorskoj dasci. Za zalijevanje koristite kanticu s uskim izlivom koji može direktno zaliti biljku u razini tla, a da ne navlaži lišće. Dugačak izliv iz kante također sprječava proljevanje vode.

7. Nemojte stavljati sobne biljke u posude bez drenažnih rupa

Većina sobnih biljaka treba dobro drenirano tlo kako bi rasle i napredovale. Ako voda ne može otjecati kroz dno posude, korijeni mogu ostati u vodi i potencijalno trunuti. Provjerite dno svake posađene sobne biljke i presadite one u posude bez drenažnih rupa u odgovarajuće posude koje imaju rupe za drenažu.

8. Manje zalijevajte zimi, a više ljeti

Zimi su dani kraći, a sobne biljke manje dobivaju svjetlost kroz prozore. Kao rezultat toga, fotosinteza (proces u kojem biljka pretvara svjetlost u hranu) usporava, a biljka ulazi u fazu mirovanja tijekom koje joj je potrebno manje vode. S pristupom proljeća, duži dani signaliziraju biljci da počne rasti, a u tom trenutku njezine potrebe za vodom rastu. Prilagodite svoje navike zalijevanja biljaka sukladno tome kako ne biste uzrokovali stres ili žeđ.

9. Nemojte prekomjerno zalijevati biljke

Prekomjerno zalijevanje jedan je od glavnih uzroka neuspjeha sobnih biljaka. Početnici u uzgoju sobnih biljaka često imaju tendenciju prečesto zalijevati svoje biljke, misleći da je to upravo ono što im treba. Prekomjerno zalijevanje povećava rizik od truljenja korijena i gljivičnih oboljenja. Ako primijetite povijene stabljike, uvenule listove, bijeli premaz (gljivice) ili mušice iz porodice Diptera (što je kukac koji dobro uspijeva u stalno vlažnom tlu) u kući, velika je vjerojatnost da previše zalijevate biljke.

S druge strane, ako donji listovi na vašoj sobnoj biljci osuše i otpadnu, a rubovi listova na drugim dijelovima biljke postanu hrskavi i smeđi, vjerojatno joj nedostaje vode.

10. Koristite kapilarno zalijevanje dok ste na putu

Čak i najzdravije sobne biljke će patiti ako ih ne zalijevate tjedan ili dva dok obitelj ide na odmor. Izbjegavajte stavljanje biljaka u kadu ili sudoper napunjen s par centimetara vode jer bi mogli stradati od “mokrih nogu”.

Kapilarno zalijevanje je jednostavan način osiguravanja dovoljne količine vode biljci bez poplave:

  • Stavite veliku staklenu posudu s vodom pored biljke.
  • Izrežite komad pamučne vrpce ili traku apsorbirajuće tkanine dovoljno dugu da doseže od biljke do dna posude s vodom.
  • Jedan kraj umetnite u vrh tla, a drugi u vodu u posudi. Vrpca djeluje kao kapilarna fitilj, polako prenoseći vodu biljci dok ste vi odsutni.

Moglo bi vas zanimati i : Kada je idealno vrijeme za zalijevanje cvijeća i koliko mu vode treba?

Bilje

5 sobnih biljaka koje su dobre za vaše zdravlje – provjerite imate li ih

Ove sobne biljke pročišćavaju zrak i donose svježinu prirode ravno u vaš dom

Udisanje svježeg i čistog zraka u pluća ima izravnu povezanost sa smanjenjem stresa i anksioznosti, a to je zbog toga što kisik povećava razinu serotonina (neurotransmitera za sreću), što dovodi do većih osjećaja mira i sreće.

Određene sobne biljke poznate su po tome što čiste i filtriraju zrak od toksičnih kemikalija poput benzena, formaldehida i amonijaka, prema NASA-inom izvješću o čistom zraku.

1. Mirni ljiljan

Osim što jedroliki bijeli cvjetovi pomažu u stvaranju opuštajućeg, mirnog prostora, Mirni ljiljan ili Spatifilum ima najizraženija svojstva za pročišćavanje zraka. On je zapravo po NASA-i najučinkovitiji pročišćivač zraka.

Spatifilum je još jedna sjajna biljka za uklanjanje štetnog benzena i formaldehida, koji mogu biti ispušteni iz jakih sredstava za čišćenje i raznih drugih izvora.

Ova biljka je jedna od rijetkih koja može cvjetati u zatvorenom prostoru, pa je ne samo funkcionalna već i prekrasna.

2. Krizanteme

Ove biljke su izvrsne jer nisu samo pune živih boja, već su i vrlo jeftine.

Krizanteme uklanjaju benzen, formaldehid, a također filtriraju amonijak i ksilene, čineći ih odličnim borcima za čist zrak u zatvorenom prostoru!

3. Engleski bršljan

Prema NASA-inim znanstvenicima, engleski bršljan proglašen je najboljom biljkom za filtriranje zraka jer je najefikasniji u apsorpciji formaldehida.

Također, vrlo je jednostavan za uzgoj i prilagodljiv uvjetima, što ga čini izdržljivom biljkom.

Ovo je odlična biljka koju možete objesiti iznad police s knjigama ili na rub prozora zbog zanimljivog načina na koji raste i visi, dodajući moderan izgled vašem domu.

4. Sanseverija

Zmijska biljka je zapravo jedna od naših omiljenih sobnih biljaka.

Zmijska biljka je posebno savršena za spavaću sobu jer ne samo da uklanja benzen i formaldehid, već apsorbira ugljikov dioksid i tijekom noći oslobađa svježi kisik.

Sanseveria: zmijska biljka koja trpi zanemarivanje

5. Aloe vera

Zadnja biljka na ovom popisu za čišćenje zraka u domu je Aloe vera. Ova biljka postala je poznata po ulju i ljekovitim svojstvima za kožu, no kao sobna biljka također ima sjajne karakteristike.

Uklanja visoke razine formaldehida iz zraka, a kada količina štetnih kemikalija u zraku postane prevelika, listovi biljke prikazat će smeđe mrlje, upozoravajući vas na visoke razine kemikalija u vašem domu.

Nastavite čitati

Bilje

Oprez: Ovi su sukulenti mogu biti opasni za pse i mačke

Evo nekoliko sukulenta koje bi ste trebali postaviti izvan dosega šapa

Ako tražite biljke sigurne za kućne ljubimce koje će ispuniti vaš dom, sukulenti su odlična opcija. Postoji mnogo prekrasnih vrsta koje možete odabrati, ali pazite da izbjegnete nekoliko toksičnih vrsta.
Neki sukulenti su toksični za mačke i pse jer sadrže prirodno prisutne spojeve koji djeluju kao obrambeni mehanizmi protiv biljojeda i štetnika. Nažalost, kućni ljubimci ponekad grizu ove biljke iz znatiželje ili dosade, što može dovesti do slučajnog trovanja.

Aloe vera

Aloe vera često se drži kao sobna biljka, poznata po svojim ljekovitim svojstvima i upotrebi u kozmetičkim proizvodima. Nažalost, bodlje nisu jedini problem ako ovu biljku imate u blizini svojih kućnih ljubimaca. Aloe vera se smatra toksičnom za kućne ljubimce jer sadrži antrakinonske glikozide koji mogu uzrokovati povraćanje i proljev ili ozbiljnije simptome. Toksicitet se smatra blagim do umjerenim, ali najbolje je biti oprezan i držati ove biljke podalje od ljubimaca.

Kalanhoa

Kalanhoe su cijenjene zbog svoje sposobnosti da obilno cvjetaju u zatvorenim prostorima. Svijetli cvjetovi crvene, narančaste, ružičaste i žute boje pojavljuju se tijekom cijele godine u pravim uvjetima, dodajući boju vašem domu.

Kalanchoe blossfeldiana i druge uobičajene vrste nisu sigurne za kućne ljubimce, jer mogu izazvati iritaciju probavnog sustava ako se unesu. Veće količine mogu izazvati ozbiljnije posljedice, no teški simptomi su rijetki.

Krunica

Biljke iz roda Senecio često su poznate kao viseći sukulenti, uključujući simpatična imena poput “niz banana” i “niz dupina”. Iako su ove viseće biljke vrlo privlačne, važno je držati ih izvan dohvata znatiželjnih šapica.

Ovaj viseći sukulent predivan je ukras svakom prostoru

Unos biljaka iz vrste Senecio može kod mačaka i pasa izazvati želučane tegobe i letargiju. Jedan od najlakših načina da ih zaštitite je da svoje viseće sukulente postavite u košare i orežete vitice kad postanu preduge.

Drvo žada

Postoji na stotine vrsta iz roda Crassula, ali nijedna nije popularnija među ljubiteljima sobnih biljaka od Crassula ovata. Poznata kao drvo žada, ovaj sukulent je otporan i podnosi razne uvjete, što ga čini idealnim za početnike.

Iako je ova sobna biljka vrlo popularna, najbolje ju je držati podalje od kućnih ljubimaca, posebno pasa. Unos može uzrokovati probavne smetnje i letargiju.

Agave

Biljke agave su obično veći sukulenti koji se sade u gredice, a ne drže u posudama. Međutim, ako imate manju vrstu koju uzgajate u zatvorenom prostoru, trebala bi biti izvan dosega vaših ljubimaca.

Ove biljke sadrže kristale kalcij oksalata koji uzrokuju iritaciju kada se unesu. Ako primijetite da vaši ljubimci trljaju lice šapama ili imaju poteškoća s gutanjem, provjerite svoje agave za tragove griženja. Držite ih izvan dohvata tako da ih postavite na višu policu ili odaberite sigurniju alternativu za kućne ljubimce.

Sanseveria

Sansevieria je omiljena sobna biljka za početnike, toliko otporna da se često smatra gotovo nemogućom za ubojstvo. Obično je poznata kao zmijska biljka ili svekrvin jezik zbog svojih šiljastih i duguljastih listova.

Ove biljke sadrže saponine koji uzrokuju blage do umjerene simptome kada se unesu, uključujući mučninu, povraćanje i proljev. Iskoristite ove savjete kako biste zadržali svoje ljubimce podalje, ili odaberite sigurniju alternativu.


Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice