Povežimo se

Vrt / Eksterijer

10 čestih pogrešaka pri uzgoju rajčice – evo kako ih izbjeći

Osigurajte ukusan i obilan urod

Rajčice su ukusno i svestrano voće koji mogu biti odličan dodatak vašem ljetnom vrtu. Postoji li ista slađe od domaće rajčice?

No i rajčice pate od nekoliko uobičajenih problema, uključujući trulež na kraju cvijeta, pucanje plodova i opekline od sunca. Naučite izbjegavati ove pogreške kako bi mogli uživati u plodovima svakog ljeta.

Biodinamičkim vrtlarenjem do kvalitetne hrane – uzgajajte prateći mjesečeve mijene

1. Prekasna sadnja

Treba izbjegavati i sadnju rajčica prekasno u sezoni. Njima treba toplo vrijeme za rast i sazrijevanje. Ako ih posadite prekasno, možda neće imati doboljno vremena da sazriju i daju plodove prije dolaska hladnijeg vremena.

2. Prerana sadnja

Izbjegavajte sadnju rajčica prerano u sezoni. Budite sigurni da je sezona mraza iza nas, jer hladnije temperature može usporit njihov rast ili ubiti sadnice. Važno je pričekati sa sadnjom rajčica dok se tlo dovoljno ne zagrije i ne prođe opasnost od mraza.

3. Neprilagođavanje sadnica rajčice

Ako ste započeli sjemenke rajčica u zatvorenom prostoru, važno je prilagoditi ih prije sadnje na otvorenom. Biljke je potrebno polako privikavati na vanjske uvijete – na taj način dat će te im priliku da se prilagode stresu od vjetra, kiše ili promjenjivih temperatura.

Vrijeme je za preseljenje sobnih biljaka na otvoreno – postupno privikavanje je ključno

Proces prilagodbe traje jedan do dva tjedna. Započnite tako da ostavite biljku vani jedan sat prvog dana, dva sata drugog dana, i tako dalje, dok se biljka ne prilagodi bez opeklina od sunca, kaže Gardner.

4. Preplitka sadnja

Ove biljke najbolje rastu kad su posađene duboko u tlu. Plitka sadnja može biti pogreška jer rajčice trebaju imati korijenski sustav zakopan duboko u tlo radi stabilnosti i pravilnog unosa hranjivih tvari. Sadnice rajčice posadite tako da je prvi set listova tik iznad razine tla.

5. Sadnja sadnica preblizu

Izbjegavajte sadnju sadnica preblizu, što može dovesti do prenapučenosti, konkurencije za hranjive tvari i povećanog rizika od bolesti. Posadite sadnice rajčice u razmaku od 50ak cm, u redovima razmaknutim oko metar kako bi se omogućila odgovarajuća cirkulacija zraka i rast.

6. Nepridržavanje biljaka

Nepridržavanje biljaka rajčice može rezultirati širenjem rasta i povećanom osjetljivošću na bolesti. Upiknite u zemlju ravan komad drveta i gledajte kako se vaša rajčica penje. Pridržavanje osigurava potpuru biljkama, a kada su uspravne – poboljšava i cirkulaciju zraka i smanjuje rizik od gljivičnih infekcija.

7. Nepravilna berba

Nepravilno branje zrelih rajčica može dovesti do prezrelosti, pucanja i truljenja, što može privući štetočine i bolesti. Bitno je ubrati plod rajčice kad dosegne optimalnu zrelost, ne prerano niti prekasno.

8. Neuzgajanje popratnih biljka

Uzgoj popratnih biljaka potiče zdrave rajčice privlačenjem korisnih insekata, odbijanjem štetočina i poboljšanjem plodnosti tla. Ako zaboravite posaditi dodatnu biljku pored rajčice, propustit ćete prirodno poboljšati zdravlje i produktivnost rajčice. Isto tako na taj način omogućujute štetočinama neometan pristup vašem voću.

9. Odabir pogrešnih pesticida

Nisu svi organski pesticidi jednaki. Gardner preporuča korištenje organskih proizvoda koji na etiketi imaju “OMRI”—što znači Organic Materials Review Institute. Osim toga, trebali biste dodati koncentrirano, organsko neem ulje u svoju rutinu pesticida. “Rajčice su vrlo osjetljive na plamenjaču i gusjenicu rajčice,” kaže Gardner. “Ovaj organski sprej pomaže odvratiti—ali ne i ubiti—te štetočine.”

10. Zaboravljanje orezivanje biljaka

Većina neodređenih rajčica ima velike koristi od orezivanja i može čak proizvesti više i veće plodove, kaže Gardner. Kako rajčice rastu, proizvode mnogo novih izdanaka—zvanih izdanci—koji, ako se ne orezuju, mogu dovesti do nerazmjernog broja stabljika bez plodova. Obrezivanje može osigurati dobar omjer vegetativnog i reproduktivnog rasta—omjer lista i ploda—te da biljka najbolje fotosintetizira.

Bilje

5 sobnih biljaka koje su dobre za vaše zdravlje – provjerite imate li ih

Ove sobne biljke pročišćavaju zrak i donose svježinu prirode ravno u vaš dom

Udisanje svježeg i čistog zraka u pluća ima izravnu povezanost sa smanjenjem stresa i anksioznosti, a to je zbog toga što kisik povećava razinu serotonina (neurotransmitera za sreću), što dovodi do većih osjećaja mira i sreće.

Određene sobne biljke poznate su po tome što čiste i filtriraju zrak od toksičnih kemikalija poput benzena, formaldehida i amonijaka, prema NASA-inom izvješću o čistom zraku.

1. Mirni ljiljan

Osim što jedroliki bijeli cvjetovi pomažu u stvaranju opuštajućeg, mirnog prostora, Mirni ljiljan ili Spatifilum ima najizraženija svojstva za pročišćavanje zraka. On je zapravo po NASA-i najučinkovitiji pročišćivač zraka.

Spatifilum je još jedna sjajna biljka za uklanjanje štetnog benzena i formaldehida, koji mogu biti ispušteni iz jakih sredstava za čišćenje i raznih drugih izvora.

Ova biljka je jedna od rijetkih koja može cvjetati u zatvorenom prostoru, pa je ne samo funkcionalna već i prekrasna.

2. Krizanteme

Ove biljke su izvrsne jer nisu samo pune živih boja, već su i vrlo jeftine.

Krizanteme uklanjaju benzen, formaldehid, a također filtriraju amonijak i ksilene, čineći ih odličnim borcima za čist zrak u zatvorenom prostoru!

3. Engleski bršljan

Prema NASA-inim znanstvenicima, engleski bršljan proglašen je najboljom biljkom za filtriranje zraka jer je najefikasniji u apsorpciji formaldehida.

Također, vrlo je jednostavan za uzgoj i prilagodljiv uvjetima, što ga čini izdržljivom biljkom.

Ovo je odlična biljka koju možete objesiti iznad police s knjigama ili na rub prozora zbog zanimljivog načina na koji raste i visi, dodajući moderan izgled vašem domu.

4. Sanseverija

Zmijska biljka je zapravo jedna od naših omiljenih sobnih biljaka.

Zmijska biljka je posebno savršena za spavaću sobu jer ne samo da uklanja benzen i formaldehid, već apsorbira ugljikov dioksid i tijekom noći oslobađa svježi kisik.

Sanseveria: zmijska biljka koja trpi zanemarivanje

5. Aloe vera

Zadnja biljka na ovom popisu za čišćenje zraka u domu je Aloe vera. Ova biljka postala je poznata po ulju i ljekovitim svojstvima za kožu, no kao sobna biljka također ima sjajne karakteristike.

Uklanja visoke razine formaldehida iz zraka, a kada količina štetnih kemikalija u zraku postane prevelika, listovi biljke prikazat će smeđe mrlje, upozoravajući vas na visoke razine kemikalija u vašem domu.

Nastavite čitati

Bilje

Oprez: Ovi su sukulenti mogu biti opasni za pse i mačke

Evo nekoliko sukulenta koje bi ste trebali postaviti izvan dosega šapa

Ako tražite biljke sigurne za kućne ljubimce koje će ispuniti vaš dom, sukulenti su odlična opcija. Postoji mnogo prekrasnih vrsta koje možete odabrati, ali pazite da izbjegnete nekoliko toksičnih vrsta.
Neki sukulenti su toksični za mačke i pse jer sadrže prirodno prisutne spojeve koji djeluju kao obrambeni mehanizmi protiv biljojeda i štetnika. Nažalost, kućni ljubimci ponekad grizu ove biljke iz znatiželje ili dosade, što može dovesti do slučajnog trovanja.

Aloe vera

Aloe vera često se drži kao sobna biljka, poznata po svojim ljekovitim svojstvima i upotrebi u kozmetičkim proizvodima. Nažalost, bodlje nisu jedini problem ako ovu biljku imate u blizini svojih kućnih ljubimaca. Aloe vera se smatra toksičnom za kućne ljubimce jer sadrži antrakinonske glikozide koji mogu uzrokovati povraćanje i proljev ili ozbiljnije simptome. Toksicitet se smatra blagim do umjerenim, ali najbolje je biti oprezan i držati ove biljke podalje od ljubimaca.

Kalanhoa

Kalanhoe su cijenjene zbog svoje sposobnosti da obilno cvjetaju u zatvorenim prostorima. Svijetli cvjetovi crvene, narančaste, ružičaste i žute boje pojavljuju se tijekom cijele godine u pravim uvjetima, dodajući boju vašem domu.

Kalanchoe blossfeldiana i druge uobičajene vrste nisu sigurne za kućne ljubimce, jer mogu izazvati iritaciju probavnog sustava ako se unesu. Veće količine mogu izazvati ozbiljnije posljedice, no teški simptomi su rijetki.

Krunica

Biljke iz roda Senecio često su poznate kao viseći sukulenti, uključujući simpatična imena poput “niz banana” i “niz dupina”. Iako su ove viseće biljke vrlo privlačne, važno je držati ih izvan dohvata znatiželjnih šapica.

Ovaj viseći sukulent predivan je ukras svakom prostoru

Unos biljaka iz vrste Senecio može kod mačaka i pasa izazvati želučane tegobe i letargiju. Jedan od najlakših načina da ih zaštitite je da svoje viseće sukulente postavite u košare i orežete vitice kad postanu preduge.

Drvo žada

Postoji na stotine vrsta iz roda Crassula, ali nijedna nije popularnija među ljubiteljima sobnih biljaka od Crassula ovata. Poznata kao drvo žada, ovaj sukulent je otporan i podnosi razne uvjete, što ga čini idealnim za početnike.

Iako je ova sobna biljka vrlo popularna, najbolje ju je držati podalje od kućnih ljubimaca, posebno pasa. Unos može uzrokovati probavne smetnje i letargiju.

Agave

Biljke agave su obično veći sukulenti koji se sade u gredice, a ne drže u posudama. Međutim, ako imate manju vrstu koju uzgajate u zatvorenom prostoru, trebala bi biti izvan dosega vaših ljubimaca.

Ove biljke sadrže kristale kalcij oksalata koji uzrokuju iritaciju kada se unesu. Ako primijetite da vaši ljubimci trljaju lice šapama ili imaju poteškoća s gutanjem, provjerite svoje agave za tragove griženja. Držite ih izvan dohvata tako da ih postavite na višu policu ili odaberite sigurniju alternativu za kućne ljubimce.

Sanseveria

Sansevieria je omiljena sobna biljka za početnike, toliko otporna da se često smatra gotovo nemogućom za ubojstvo. Obično je poznata kao zmijska biljka ili svekrvin jezik zbog svojih šiljastih i duguljastih listova.

Ove biljke sadrže saponine koji uzrokuju blage do umjerene simptome kada se unesu, uključujući mučninu, povraćanje i proljev. Iskoristite ove savjete kako biste zadržali svoje ljubimce podalje, ili odaberite sigurniju alternativu.


Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice