Uređenje interijera
Veliki stan, veliki potencijal: Stil i funkcija u stanovima iznad 100 kvadrata
Prostrani stanovi otvaraju prostor za vrhunski dizajn i život bez kompromisa. Od luksuznih građanskih interijera do suvremenih dvoetažnih domova

Imate stan veći od 100 kvadrata i želite ga urediti s dozom luksuza i stila? Veliki stambeni prostori pružaju savršenu priliku za isticanje osobnosti kroz interijer – bez ograničenja u dizajnu i funkcionalnosti. Bilo da je riječ o urbanoj rezidenciji, raskošnom obiteljskom stanu ili suvremenom penthouseu, ovi prostori omogućuju sofisticirane koncepte s naglaskom na udobnost i eleganciju.
U nastavku donosimo 17 nadahnjujućih primjera uređenja – od luksuznih minimalističkih prostora do klasičnih interijera s profinjenim detaljima. Otkrijte ideje koje će vaš dom pretvoriti u prostor u kojem se estetika i vrhunski životni standard susreću.
1. Od skladišta do doma: kreativno uređenje stana od 130 kvadrata




Na mjestu nekadašnjeg skladišta obiteljske autoradionice, danas se nalazi moderan i funkcionalan dom mladog bračnog para. Stan površine 130 četvornih metara oduševljava kreativnim rješenjima i toplim detaljima, od kojih su mnogi ručni rad samih vlasnika.
Adriana i Mislav, zajedno sa svojim psom Rufusom, u uređenje su krenuli neposredno prije vjenčanja. Svaki kutak prostora odiše osobnošću, a nekonvencionalna lokacija pretvorena je u dom koji spaja dizajn, funkcionalnost i obiteljsku priču.
2. Impresivan stan od 145 kvadrata




Stan površine 145 četvornih metara izvorno je bio osmišljen kao peterosoban, no vlasnici su ubrzo zaključili da im nije potrebno toliko prostora za spavanje. U pomoć su pozvali arhitekticu Anu Iskru Andabaku iz arhitektonskog studija Iqon, koja je prostor osmislila potpuno iznova.
Jedna spavaća soba je eliminirana, a dobiveni prostor iskorišten je za povećanje dnevnog boravka i kuhinje. Cijeli stan je temeljito preuređen – moderniziran je, otvoreniji i u potpunosti prilagođen suvremenom načinu života.
3. Prozračan, otvoren i minimalistički prostor s dozom hedonizma




Stan od 100 četvornih metara, koji je nekada bio prepun malih prostorija i uskih hodnika, doživio je kompletnu transformaciju. “Investitor je želio suprotnost prijašnjem stanju – prozračan, otvoren i minimalistički prostor s dozom hedonizma,” ističe arhitekt Hrvoje Hanže Hanzlin, mag.ing.arch.
Nekadašnji četverosobni raspored zamijenjen je funkcionalnim dvosobnim stanom, prilagođen suvremenom načinu života i potrebama vlasnika.
4. Idealan dom – obiteljski stan na tri etaže




Kod većih obitelji važno je da spavaći i dnevni dio budu jasno odvojeni, da svatko ima svoju sobu, kuhinja bude potpuno opremljena, a dnevni boravak dovoljno prostran za zajedničke trenutke. Neizostavne su i dvije kupaonice.
Upravo tako uređen je trosobni stan na tri etaže koji je dizajnirala Kristina Šitum – funkcionalan, promišljen i prilagođen svakodnevici velike obitelji.
5. Moderni dvoetažni stan prepun svjetla




Prepun svjetla i prozračan, ovaj dvoetažni stan u potpunosti je prilagođen načinu života svojih vlasnika. Dizajnerica Kristina Šitum imala je slobodu stvaranja modernog i funkcionalnog prostora.
Prilikom ulaska odmah zateknemo biblioteku – jednu od želja klijenata, koja osim prostora za knjige sadrži i malu vinoteku. Blagovaonski stol standardno prima šest osoba, a po potrebi se može proširiti i okrenuti za 90 stupnjeva, što omogućuje sjedenje i do deset ljudi.
6. Stan u središtu Zagreba iz 1912. obara s nogu




Vodimo vas u centar Zagreba, u stan iz 1912. godine gdje se snažno isprepliću staro i novo, povijesno i moderno. Beethovenova Mjesečeva sonata, biser svjetske glazbe, i „Love Story“, jedna od najromantičnijih skladbi svih vremena, savršen su uvod u priču o osebujnom starogradskom stanu Aleksandra Jakovca i njegove supruge Jolande. Ovaj prostor prepun je obiteljskih vrijednosti, uspomena, te pomno odabranog namještaja i dizajnerskih komada.
7. Ured i stan mladog arhitekta Andreja Došena




Upoznajte ured i stan mladog arhitekta, interijer sa snažnim karakterom i pažljivo osmišljenim konceptom. Njegov ured, osim što ostavlja upečatljiv dojam, može služiti i kao showroom. Uzrečica „u postolara najgore cipele“ ovdje definitivno ne vrijedi – Andrej Došen pokazuje kako prostor može biti i funkcionalan i inspirativan.
8. Elegantan građanski stan na vrhunskoj lokaciji




Zavirili smo u prekrasan građanski obiteljski stan od 156 kvadrata, čiju je jednostavnost i eleganciju oblikovala Lucija Tikvić. Ovaj moderan i luksuzan dom ističe se svijetlim tonovima i visokim stropovima od 3,15 metara, što je karakteristično za zgrade u centru grada. Visoki stropovi ne samo da otvaraju prostor, već unose više prirodnog svjetla i vizualno čine stan prostranijim, stvarajući posebnu čar svakom kutku.
9. Moderan stan s daškom prošlosti u centru Zagreba




U zgradi iz 1910. godine, na trećem katu do kojeg vodi lift „na vlastitu odgovornost“, smjestio se elegantno renoviran stan od 100 kvadrata koji spaja moderno uređenje s povijesnim šarmom.
Arhitektica Mira Matulović Burazin otkriva kako su svi radovi izvedeni s posebnom pažnjom – bez rušenja, uz očuvanje izvornog karaktera prostora. Rezultat je funkcionalan i estetski dom koji povezuje prošlost i sadašnjost.
10. Stan sa tisuću lica – Stan Koncept




Stan od 137 kvadrata u Zagrebu oduševljava svojom dinamičnošću i kreativnošću. Namijenjen je svima koji vole sanjati, stvarati i maštati. Hrvoje Vukov, vlasnik i kreator ovog prostora, udahnuo mu je jedinstvenu dušu.
Već pri prvom ulasku, Hrvoje je jasno znao da želi multifunkcionalni stan – mjesto za život, stvaranje i inspiraciju, ali i prostor koji može dijeliti s klijentima kako bi zajedno stvarali dodatnu vrijednost. Ovaj stan zaista živi kroz tisuću lica, svaki kutak odiše njegovom vizijom i energijom.
11. Savršen spoj modernog i klasičnog uređenja




Dizajnerica Lana Banely kreira autentične interijere koji istinski odražavaju osobnost i stil života obitelji koja u njima živi. Za jednu mladu obitelj osmislila je suvremen prostor u kojem su savršeno uklopljeni klasični detalji, stvarajući skladnu i toplu atmosferu doma.
12. Savršen primjer harmonije u interijeru 4-sobnog stana




Vodimo vas u luksuzno uređen stan u Zagrebu koji savršeno utjelovljuje pojam harmonije u interijeru.
Riječ je o četverosobnom stanu površine preko 100 kvadrata, koji je prije uređenja bio potpuno prazan. Najveći izazov bio je osmisliti funkcionalan open space koncept, a dizajnerica interijera Sandra Šegulja Leiderer u samo nekoliko mjeseci transformirala ga je u elegantan i skladan dom.
13. Svevremenski uređen stan umjetnice Josipe Maras




Prekrasan stan od 120 kvadrata sastoji se od hodnika, dnevnog dijela, spavaće sobe, dvije dječje sobe i dvije kupaonice.
Govoreći o ideji koju je imala pri samom zamišljanju izgleda svog stana, grafička dizajnerica i umjetnica Josipa Maras rekla je kako je bila sigurna samo u jednu stvar – da će ga uređivati arhitektica Belinda Pušić. Njena estetika, njene sposobnosti kao arhitektice, mene su svaki put iznova oduševljavale, a njezin pristup kada radi interijere meni je bio vanserijski, izjavila je.
14. Samoborski stan: spoj topline, drva i modernih detalja




Neodoljiva toplina drveta u kombinaciji s modernim detaljima, prirodnim kamenom i pažljivo odabranom keramikom definira interijer koji je osmislila dizajnerica Iva Pavičić.
U ovom domu ističe se spoj estetike i funkcionalnosti – korišteni su prirodni materijali poput punog drva, furnira i travertina, a pametnim rješenjima maksimalno je iskorišten prostor. Ormari su diskretno uklopljeni kako bi interijer ostao pročišćen i prozračan, a pritom zadržao osjećaj topline i privatnosti.
15. Lana Banely: Dizajn stana s dozom glamura




Kad Lana Banely uređuje interijer, možete biti sigurni da vas čeka spoj glamura i funkcionalnosti.
Ovoga puta, dizajnerica interijera osmislila je stan veličine 110 kvadrata za majku i kćer, svjetske putnice s iznimnim stilom i ukusom. Stan je projektiran kako bi odisao luksuzom, toplinom i osobnošću, s naglaskom na uspomene i dekore koji inspiriraju.
16. Stan s pogledom na istarski zaljev koji oduzima dah




U istarskom Rapcu, stan od 115 m² dizajniran je tako da maksimalno istakne očaravajući pogled na more. Arhitekt Robert Dragogna osmislio je interijer u toplim bež i smeđim tonovima, s crnim i metalnim detaljima koji prostoru daju suvremen karakter.
Naglasak nije na trendovima, već na stvaranju ugodne, opuštene atmosfere koja odgovara svakodnevnom životu. Rezultat je balansiran i sofisticiran dom s mediteranskim duhom.
17. Uređenje građanskog stana u srcu Zagreba




Smješten u srcu Zagreba, građanski stan od 200 kvadrata odiše elegancijom, funkcionalnošću i osobnim detaljima. Stan je projektirao beogradski arhitekt Boris Vuković, prilagođavajući prostor željama vlasnika, Mare Pitarevića.
Uređenje velikih stanova traži dobar plan, osjećaj za prostor i puno osobnog pristupa.
Primjeri koje ste ovdje vidjeli pokazuju kako kvadrati sami po sebi ne znače luksuz – prava vrijednost leži u detaljima, promišljenoj organizaciji i osjećaju doma koji prostor nosi.
Od stanova od 100 kvadrata s otvorenim tlocrtima, do onih s višestrukim etažama, svaki interijer priča priču o ljudima koji u njemu žive – njihovim potrebama, estetskim afinitetima i svakodnevici.
Nadamo se da su vam ovi primjeri poslužili kao korisna inspiracija za vlastiti projekt – jer svaki kvadratni metar može postati prostor za kvalitetan, ispunjen život.
Podne i zidne obloge
Podno grijanje – sve što trebate znati prije ugradnje
Podno grijanje više nije luksuz već dugoročna isplativa investicija

Podno grijanje sve je češći izbor u novogradnji i renovacijama – ne samo zbog uštede energije i ravnomjerne raspodjele topline, već i zato što prostor ostaje estetski čist, bez vidljivih grijaćih tijela. No da bi sustav ispravno funkcionirao, ključno je krenuti s kvalitetnim projektiranjem.
Zašto odabrati podno grijanje?
Razlozi za odabir podnog grijanja prilično su jednostavni:
- ravnomjerna raspodjela topline po prostoru
- smanjenje potrošnje energije
- čisti estetski izgled bez vidljivih grijaćih tijela
- veći osjećaj udobnosti i topline pod nogama
No kako bi podno grijanje pokazalo svoj puni potencijal, ključne su tri stvari: kvalitetan sustav, precizno projektiranje i stručno postavljanje.

Projektiranje kao temelj učinkovitosti
„Projektiranje je najvažnija i najbitnija stvar kod podnog grijanja,“ ističe Ivica Družijanić, projektni menadžer iz tvrtke TECE. Proces započinje prikupljanjem fizike zgrade i drugih ulaznih parametara koje projektanti unose u softver. TECE pritom nudi podršku kroz izračune i izvedbeno rješenje, prilagođeno svakom prostoru.
Čepasta podloga – stabilna i precizna
Na gradilištu se prvo ugrađuju ormarići za razdjelnike koji distribuiraju toplu vodu kroz sustav. Nakon toga slijedi polaganje čepaste podloge – termoizolacijske ploče s ispupčenim čepovima koji drže cijevi na mjestu. Podloga je ojačana plastičnom folijom kako bi zadržala formu bez pucanja prilikom gaženja.
Razmaci između čepova osiguravaju pravilno polaganje cijevi, što je ključno za ravnomjerno zagrijavanje prostora.

Fleksibilne cijevi i završna obrada
Cijevi se polažu prema unaprijed izrađenom proračunu. U ovom slučaju koristi se TECE Floor soft paired cijev, koja se ističe fleksibilnošću i dobrim tehničkim svojstvima. Nakon polaganja cijevi slijedi glazura, a potom i završna obloga koja mora biti prikladna za podno grijanje.
Pametan sustav iza zida: TECEflex za dugovječnost kupaonice
Upravljanje – ključno za udobnost
U završnoj fazi postavlja se regulacija – ovisno o željama korisnika, može biti manualna, digitalna, upravljana putem aplikacije ili bežična, pomoću radiosignala, što je praktično ako instalacija električne energije nije unaprijed predviđena.
Na taj se način osigurava kontinuirano i ispravno funkcioniranje sustava grijanja uz mogućnost individualne prilagodbe.
U čak 90 posto novogradnje danas je primijenjen sustav podnog grijanja koji više nije luksuz već dugoročno isplativa investicija koja donosi uštede i udobnost.
Pravilnim projektiranjem i ugradnjom, podno grijanje pruža najugodniji osjećaj topline i predstavlja dugoročno isplativo rješenje za svaki prostor.
Uređenje interijera
5 savjeta dizajnerice interijera kako urediti dom kao profesionalac
Uređujete stan ili kuću bez pomoći dizajnera? Ovi praktični savjeti pomoći će vam da svoj dom uredite kao da ste profesionalac – bez grešaka i bez stresa

Uređenje doma može biti izazovno, ali i vrlo osobno iskustvo. Ako se pitate kako urediti dom bez pomoći stručnjaka, dizajnerica interijera Martina Kordić donosi pet ključnih smjernica koje će vam pomoći da prostor osmislite profesionalno, ali po svojoj mjeri.

1. Spoj funkcionalnosti i estetike
Prvi i najvažniji korak je pronaći ravnotežu između funkcionalnosti i estetike. Prostor mora odgovarati vašem svakodnevnom životu, a istovremeno biti ugodan oku. To je temelj svakog dobro osmišljenog interijera.

2. Rasvjeta mijenja atmosferu
Rasvjeta ima moć transformirati prostor. Pravilno osvijetljen interijer izgleda veće, toplije i skladnije. Upravo zato Martina ističe rasvjetu kao jednu od najvažnijih stavki pri uređenju.

3. Poštujte svoj budžet
Važno je držati se financijskog okvira i birati namještaj koji je u skladu s vašim mogućnostima. Dobro osmišljen dom ne mora biti skup, već promišljen.

4. Dodajte osobni pečat
Vaš dom treba govoriti o vama. Bilo da se radi o fotografijama, knjigama ili umjetninama – ti detalji daju prostoru karakter. Martina savjetuje da se ne vodimo trendovima, već vlastitim stilom koji će trajati i s vremenom evoluirati.

5. Birajte održive materijale i napravite moodboard
Materijali moraju biti dugoročno održivi i laki za čišćenje, posebno ako prostor koristi više osoba. Kako biste si olakšali izbor, napravite moodboard – kolaž uzoraka boja, tkanina i materijala koji vam pomaže vizualizirati prostor i donijeti bolje odluke.


Ako se još uvijek pitate kako urediti dom na način koji će vam dugoročno odgovarati, ključ je u dobrom planiranju, razumijevanju vlastitih potreba i hrabrosti da prostor prilagodite sebi. Dom ne mora biti savršen – ali mora biti vaš.