Povežimo se

Uređenje interijera

Mali stanovi: 20 ideja za uređenje interijera do 50 kvadrata

Bilo da se radi o garsonijeri, dvosobnom stanu ili apartmanu za najam, mali kvadrati mogu se pretvoriti u dizajnerske dragulje.

U vremenu kada kvadrat postaje luksuz, mali stanovi sve više dolaze u fokus – kako zbog rasta cijena nekretnina, tako i zbog potrebe za pametnim i funkcionalnim uređenjem prostora. Bez obzira radi li se o garsonijeri od 21 kvadrat, dvosobnom stanu od 38 kvadrata ili šarmantnom apartmanu za najam u središtu Zagreba, jedno je sigurno – mali prostori mogu postati pravi dizajnerski dragulji.

U nastavku donosimo inspirativne primjere uređenja malih stanova iz cijele Hrvatske i Europe – od industrijskog stila u Maksimiru do bajkovitog potkrovlja u Amsterdamu. Ako tražite ideje za uređenje svog malog stana ili apartmana za najam, ovaj pregled interijera do 50 kvadrata pružit će vam mnoštvo praktičnih savjeta i kreativnih rješenja.

1. Stan za najam od 21 m2 u centru Zagreba

Stan od 21 kvadrata, od čega je 17 dnevnog prostora, a 4 kupaonica, nalazi se u centru glavnog grada i namijenjen je za dnevni najam. Investitori su poželjeli stan bez boja, a dizajnerica interijera Iris Pinjuh spretno je tome doskočila. Osim sjajno iskorištenog prostora, nas su oduševile upravo boje.

2. Moderna klasika u predivnom stanu od samo 38 kvadrata

Josipa Dumančić specijalizirala se za klasično uređenje interijera, smatra ga bezvremenskim stilom. Stan od svega 38 četvornih metara sastoji se od ulaznog hodnika, kupaonice, kuhinje i jedne veće prostorije u kojoj se nalazi dnevna soba, blagovaonica i spavaća soba, a odvojene su na vrlo zanimljiv način.

3. Romantična atmosfera malog stana

Želja klijentice je bila da stvorimo jedan ugodan, ženstven prostor u kojem će se ona osjećati kao doma i da ga ispunimo nekim detaljima koji su njoj inspirirajući. Da prostor bude potpuno funkcionalan s obzirom da se radi o 29 kvadrata što je poprilično malo, a da stan ima apsolutno sve što njoj treba za život, ispričala je dizajnerica Kristina Duran Grob.

4. Mali stan od 36 kvadrata uređen emocijama

Alan Stanković je snimatelj istančanog ukusa za svjetlo, umjetnost i dizajn. Kad je svoje talente primijenio na uređenje interijera, dobio je šarmantan prostor, prepun boja i ugodne atmosfere. Uređenje malog stana od svega 36 četvorna metra počelo je od emocije utkanom u boje i ugodnost življenja. Bajkovito ispričana priča o interijeru s emocijama, začinjena je zanimljivim detaljima s potpisom obitelji. 

5. Predivnih 45 kvadrata stana za mladi bračni par

Dizajnerica interijera Margareta Matko Drezga za svoje je klijente uredila stan površine 45 metara kvadratnih, a namještaj je u potpunosti ispunio njihova očekivanja. Investitori su mladi bračni par s kućnim ljubimcem i nisu imali mnogo zahtjeva. Najbitnije im je bilo da se arhitektica pri uređenju vodi načelima minimalizma.

6. Muški brlog u industrijskom stilu

Kad je prvi put ušao u novi stan, njegovih 46 četvornih metara bili su poput slikarskog platna koje čeka da na njima nastane remek djelo. Upravo to Matej Sukara i Ante Jelinčić učinili su od ovog jedno i pol sobnog muškog stana smještenog u zagrebačkom Maksimiru.

7. Kreativno uređen mali stan u samom centru Zagreba

U vrijeme kada cijene nekretnina u gradovima nezaustavljivo rastu, malo tko si, a posebice mlađe generacije, mogu priuštiti komforne stanove s velikom kvadraturom. No, odaberete li dobre zavjese, uredite kreativno i pametno mali stan, možete postići efekt dubine i luksuza. Upravo to nam je pokazala dizajnerica interijera, Snješka Kožul.

8. Zanimljiv život u amsterdamskom stanu

Ovaj stan zapravo je bio spremište. U Amsterdamu nemaju podrume jer bi inače sve bilo potopljeno, stoga se njihova spremišta nalaze na tavanu. Stan ima otprilike 35 kvadrata, sa kosinama oko 40. u Tako malom stanu većina stvari napravljena je funkcionalno, odnosno bitno je iskoristiti svaki centimetar prostora.

9. Luksuzni stan u svijetlim tonovima

Pedeset kvadrata čistog luksuza, tako bismo mogli nazvati stan za najam čiju je kompletnu adaptaciju osmislila dizajnerica Iva Celio-Cega. Prvotna ideja je bila čisto malo ušminkati prostor kako bi i dalje bio u najmu, no međutim tokom projektiranja, klijenti su nekako shvatili da je dugoročno puno bolja opcija da se napravi potpuna adaptacija prostora i kao takav da ide u dugoročni najam.

10. Stan uređen u skandinavskom stilu

Dobar tlocrt, odnosno raspored prostorija, u stanu omogućio je dizajnerima i arhitektima ovog prostora njegovo lakše uređenje. Dobra kemija između dizajnerice Maje Mihovilović i klijenata rezultirala je modernim i prozračnim domom.

11. Stan slikarice pršti bojama i domišljatim rješenjima

Vodimo vas u stan slikarice Jasmine Krajačić koji pršti bojama i umjetničkim djelima kombiniranim u savršen sklad. Mnoštvo umjetnina i boja prvo je što je zaokupilo našu pažnju u ovom energičnom domu. Ali, kad je ušla u njega, zagrebačka slikarica imala je puno posla.

12. Uređenje stana ispirirano životnom pričom ribara

Samo 37 kvadrata u koja treba smjestiti dnevni boravak, kuhinju, kupaonicu i spavaću sobu. Početna namjena stana bila je najam, ali zadatak je bio malo zahtjevniji. Dom na kvadrat priču donosi u suradnji s arhitektonskim uredom 4uha.

13. Odlično preuređen stan za iznajmljivanje

Novogradnja blizu centra grada nije baš česta, a da ne pričamo koliko dođe kvadrat takvoga doma. Međutim, i starogradnja može biti kvalitetna, a dodatnim ulaganjima stan može izgledati upravo poput novoga. Danas je ovo jedan moderan stan s puno svjetla, ali prije dolaska arhitektice Nevenke Vidmar stanje je bilo puno drugačije.

14. Bijeli bombončić od samo 39 kvadrata

dnevni boravak dizajn

U samo 39 kvadrata stala je kuhinja, blagovaonica, dnevna i spavaća soba te mala kupaonica. Uz sve te funkcionalne cjeline dizajnerica Maja Mihovilović je uspjela urediti prozračan stan pun svjetla i pretvoriti ga u novi prostor. Evo kako.  

15. Neugledni poslovni prostor transformiran u dva prekrasna apartmana

studio-apartman-moderno-uređenje-domnakvadrat
blagovaonski-dio-moderan-dizajn-apartmani-domnakvadrat
stolić-i-ogledalo-šatirano-ogledalo-apartmani-domnakvadrat
krevet-velur-uzglavlje-apartmani-domnakvadrat

Dizajnerica interijera Katarina Hrupački Nikšić kaže kako je ovaj pothvat bio izazovan, čak i što se tiče stvaranja rendera. Svaki od ovih studio apartmana broje oko 30-ak kvadrata. Sadrže kuhinju, koja je spojena s blagovaonskim, dnevnim i spavaćim dijelom te kupaonicu. Uređeni su u istom stilu uz pokoju vidljivu razliku u tonovima boja.

16. Mali stan u centru grada je pravi dragulj od 23 kvadrata

mala-kuhinja-stan-domnakvadrat
spavaća-soba-krevet-stan-domnakvadrat

Kod uređenja stanova, oni mali zaista zahtijevaju posebnu vještinu. Kod njih se svaki centimetar gleda i samo stručna ruka može iskoristiti cijeli prostor i učiniti ga funkcionalnim. Ovaj mali stan od svega 23 kvadrata kojeg je uredila arhitektica Mira Matulović Burazin skriva vrlo zanimljiva rješenja.

17. Stan u kojem je plava kuhinja glavna zvijezda

plava-kuhinja-stan-domnakvadrat

U svakom domu postoji nešto što privlači pažnju. U ovom je to plava kuhinja, boja koju bi rijetki odabrali. Vlasnica stana Matea Gečević duže je vrijeme maštala o ovakvoj kuhinji, a osim bojom, wow efekt postigla je i njenim dizajnom.

18. Simpatičan stan u kojem brojni komadi namještaja nose vlasničin potpis

dnevni-boravak-stan-dubrava-domnakvadrat

Prazan prostor kojeg treba urediti je poput praznog platna kojeg treba oslikati. U tom smislu umjetnica je postala vlasnica ovog stana, Ana Dobrinčić. Oduvijek je zaljubljena u prirodne materijale poput ratana i drva, stoga njen dom obiluje tim materijalima. Ali ono što komade namještaja zapravo čini posebnima leži u činjenici da ih je većinu izradila, odnosno renovirala sama.

19. Luksuzno uređen muški stan od 45 kvadrata

dnevni-boravak-muški-stan-domnakvadrat

Iako će mnogi pomisliti da je za luksuzno uređenje nekog doma važna njegova kvadratura, primjer ovog stana dokaz je da ponekad i 45 kvadrata može biti sasvim dovoljno. Arhitektica Edita Geci inače radi veće projekte pa joj je stan ove veličine predstavljao svojevrstan izazov.

20. Mali neugledan stan od 30-ak kvadrata pretvoren u funkcionalni dom

cijeli-boravak-domnakvadrat

Jedini zadatak koji je vlasnica stavila pred arhitekticu bio je da njen mali stan učini funkcionalnijim. Dala joj je ključ u ruke i nije se previše miješala u posao. Rezultat je nadmašio sva njena očekivanja. Boje, pozitivna energija i prozračnost, upravo je to u ovom malom stanu uspjela postići arhitektica Gordana Đerić

Kućanski uređaji

Samsung pametna perilica rublja: Tehnologija koja štedi vrijeme i energiju

Olakšajte si život!

Samsung pametna perilica

Kad kupujete novu perilicu rublja, vjerojatno imate određena očekivanja. Želite da dobro pere, da ima dovoljan kapacitet za vašu obitelj, da vam neće uništiti odjeću…

Ako želite perilicu koja sama bira program pranja, automatski dozira deterdžent ili kojom možete upravljati putem mobitela tada je pametna perilica rublja pravi izbor za vas.

Samsung pametna perilice rublja nudi upravo to – praktičnost, uštedu vremena i lakše korištenje bez previše razmišljanja.

Posljednjih godina korisnici se sve više odmiču od tradicionalnih kriterija poput dimenzija i kapaciteta te se okreću rješenjima koja prate suvremeni način života. Jedan od njih je i Ivan Polojac, koji koristi Samsungovu pametnu perilicu rublja.

Samsung Bespoke AI pametni kućanski uređaji koji olakšavaju svakodnevicu

Samsung pametna perilica rublja

Samsung pametna perilica rublja: Kad se tehnologija prilagodi vašoj svakodnevici

„Za mene je bilo ključno to što mogu upravljati perilicom preko aplikacije. Znam kad ću završiti s poslom, kada dolazim kući i jednostavno ju isprogramiram da u tom trenutku već završi pranje.“, objašnjava Ivan. Ono što dodatno olakšava svakodnevicu je pametni dispenzer. Dispenzer sam prepoznaje količinu rublja, razinu zaprljanosti, vrstu materijala i automatski dozira deterdžent i omekšivač.

Uz pomoć umjetne inteligencije perilica prepoznaje i tkanine, te prilagođava broj okretaja i potrošnju energije kako bi zaštitila odjeću i osigurala optimalne rezultate.

Ne volite usisavati? Ovaj pametni uređaj bi vam mogao promijeniti mišljenje

Udobnost, učinkovitost i higijena na dohvat ruke

Osim klasičnih funkcija pranja, korisnici mogu odabrati i program osvježavanja parom – praktičan kad želite brzo osvježiti odjeću bez pokretanja cijelog ciklusa.

„Kad mi je kćer bila mala, bilo je svakakvih fleka, a ovo s ecco bubble osvježavanjem mi se pokazalo super korisno“, dodaje Ivan.

Dodatni plus je i Eco Bubble tehnologija. Deterdžent se prije pranja miješa s vodom i zrakom kako bi nastali mjehurići koji dublje prodiru u tkaninu i učinkovito uklanjaju nečistoće.

Za Ivana, kao i za mnoge druge korisnike, najvažnije je što više ne mora razmišljati o svakom detalju. Perilica to radi za njega. „Iskreno, bio sam tutlek za pranje rublja. Sad znam da će odjeća biti čista, očuvana i spremna bez da se posebno trudim.“

Samsung pametna perilica rublja donosi upravo to – kombinaciju tehnologije, praktičnosti i jednostavnog korisničkog iskustva, čineći pranje rublja lakšim nego ikad.

Nastavite čitati

Čišćenje i organizacija

Razvrstavanje otpada: Kako pravilno odvajati smeće i izbjeći neugodne mirise ljeti

Ljeti, zbog visokih temperatura, otpad brže počinje zaudarati, zato je važno redovito razvrstavati i iznositi smeće kako bi vaš dom ostao bez neugodnih mirisa

Razvrstavanje otpada postalo je dio svakodnevice, no mnogi se i dalje pitaju koja vrećica ili kanta služi za koju vrstu otpada i kako organizirati kućni prostor da otpad ne stvara neugodne mirise – pogotovo tijekom ljetnih vrućina. U Hrvatskoj je razvrstavanje otpada obavezno, a osim što štiti okoliš, doprinosi i čišćem, zdravijem domu.

Moć recikliranja: Kako funkcionira, koje su prednosti i kako pravilno reciklirati

U ovom članku donosimo pregled koje su boje vrećica i spremnika za razvrstavanje otpada, praktične savjete kako spriječiti neugodan miris smeća ljeti te odgovore na najčešća pitanja građana. Naučit ćete kako razvrstavanje otpada može biti jednostavno uz dobar sustav kanti, redovno pražnjenje biootpada i korištenje besplatnih aplikacija koje olakšavaju svakodnevno snalaženje.

Koja je vrećica ili kanta za što?

U većini hrvatskih gradova koristi se standardizirani sustav boja i spremnika za razvrstavanje otpada.

1. Plava kanta – papir i karton

U plavu kantu odlaže se papir i karton: novine, časopisi, kutije od kartona, papirnate vrećice, uredski papir i omoti od jaja. Ne smije se odlagati zaprljani ili masni papir, papirnati ubrusi, maramice i pelene.

2. Žuta kanta ili vrećica – plastika i metal

U žutu kantu odlažu se plastične boce, tetrapak ambalaža, limenke, plastične posudice, folije i konzerve. Ne odlaže se ambalaža s ostacima hrane, staklo ni velike količine stiropora.

3. Zelena kanta ili vrećica – staklo

U zelenu kantu odlaže se prozirno i obojeno staklo poput boca i staklenki. Ne smije se odlagati keramika, porculan, ogledala ni staklena ambalaža koja je sadržavala kemikalije.

4. Smeđa kanta ili vrećica – biootpad

U smeđu kantu odlaže se biootpad: ostaci voća i povrća, ljuske jaja, talog kave, vrećice čaja, uvelo cvijeće i manja količina vrtnog otpada. Ne smiju se odlagati ulje, meso, kosti, pepeo, mačji i pseći izmet.

5. Crna kanta ili plava vrećica – miješani komunalni otpad

U crnu kantu odlaže se sve što se ne može reciklirati ni kompostirati, poput pelena, brisača, prašine iz usisavača i ambalaže zaprljane hranom.

foto: Čistoća

Kako spriječiti neugodne mirise ljeti?

Visoke temperature ubrzavaju raspadanje otpada i širenje neugodnih mirisa. Evo praktičnih savjeta za lakše razvrstavanje otpada ljeti:

  • Biootpad iznosite svaki dan ili svaki drugi dan, posebno riblje i mesne ostatke.
  • Ako ga ne možete odmah baciti, spremite ga u zatvorenu posudu i držite u hladnjaku dok se ne nakupi dovoljna količina.
  • Biorazgradive vrećice za biootpad stavite u manju kantu ili kutiju jer sprječavaju curenje i raspadanje sadržaja.
  • Na dno kante za biootpad stavite sloj starog papira ili kartona za upijanje tekućine.
  • Isperite ambalažu poput boca, tetrapaka i limenki prije odlaganja kako biste spriječili neugodne mirise i privlačenje insekata.
  • Papir i karton držite na suhom kako se ne bi raspali.
  • Perite kante jednom tjedno i povremeno ih pospite sodom bikarbonom koja neutralizira mirise.

Koje kante uzeti za razvrstavanje otpada u kući?

Za uredno i praktično razvrstavanje otpada preporučuje se sljedeće:

  • Set od tri do pet kanti različitih boja ili s naljepnicama (plava, žuta, zelena, smeđa, crna).
  • Kante s pedalom i poklopcem za biootpad i miješani otpad kako bi se spriječilo širenje mirisa i pristup muha.
  • Veće kante od za papir, plastiku i staklo jer ti materijali ne stvaraju neugodan miris.
  • Manja kanta s biorazgradivim vrećicama za biootpad, osobito ako svakodnevno kuhate.
  • Kuhinjski komposteri s filtrom za stanove ili klasični komposteri ako imate balkon ili vrt.
razvrstavanje otpada

Najčešća pitanja građana o razvrstavanju otpada

Gdje se mogu nabaviti vrećice za miješani komunalni otpad?

Vrećice za miješani komunalni otpad dostupne su u većini trgovačkih centara i kioska Tiska u vašem gradu. Kupnjom tih vrećica plaćate uslugu odvoza otpada sukladno važećim odlukama komunalnih poduzeća.

Smijem li koristiti druge vrećice za miješani komunalni otpad?

Ne, za miješani komunalni otpad potrebno je koristiti službene vrećice označene logom Čistoće i grada Zagreba kako bi sustav naplate funkcionirao ispravno.

Što učiniti s uljem nakon prženja?

Ulje nemojte bacati u odvod. Ohladite ga, stavite u plastičnu bocu i odložite u spremnik za otpadno jestivo ulje koji se nalazi na reciklažnim dvorištima i kod nekih trgovačkih centara.

Mogu li kompostirati biootpad u stanu?

Da, sve više ljudi koristi kuhinjske kompostere s aktivnim filterima za uklanjanje mirisa. Tako smanjujete količinu biootpada, a dobivate kvalitetno gnojivo za balkonske biljke.

Vodič za kućno kompostiranje: Metode, savjeti i rješenja za svako kućanstvo

Koristite aplikaciju Razvrstaj mojZG

Ako ste ikada bili u nedoumici kamo odložiti određeni predmet ili vrstu otpada, Grad Zagreb razvio je aplikaciju Razvrstaj mojZG. Ova aplikacija omogućuje brzo pretraživanje i jasne upute kamo i kako pravilno odložiti sve vrste otpada. Aplikaciju možete preuzeti na službenoj stranici Razvrstaj mojZG.

Razvrstavanje otpada nije samo zakonska obveza, već i odgovornost prema okolišu i budućim generacijama. Uz dobar sustav kanti, svakodnevno pražnjenje biootpada i korištenje aplikacija za lakše snalaženje, razvrstavanje otpada postaje jednostavna navika koja čini veliku razliku za vaš dom i okoliš.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice