Dekoracije i detalji
Što je ekološki dizajn interijera i kako ga primijeniti u prostoru? Odgovor ima Lana Anderson
Trendovi u dizajnu interijera se toliko brzo mijenjaju da se postavlja pitanje ima li uopće smisla pratiti ih, a u trendu će uvijek biti zdravlje
S porastom zabrinutosti zbog klimatskih promjena, raste i interes za pronalaženje održivijih i ekološki prihvatljivijih načina za uređenje domova. Kako planirati ekološki dizajn interijera zna Lana Anderson.
Trendovi u dizajnu interijera se toliko brzo mijenjaju da se postavlja pitanje ima li uopće smisla pratiti ih, a u trendu će uvijek biti zdravlje. Zato prilikom uređenja doma treba voditi računa o korištenju prirodnih materijala, količini svjetlosti i razini buke, odnosno, voditi se načelima ekološkog uređenja interijera.
Eko dizajn kao način života
“Eko dizajn ustvari je način života, ja bih rekla, u projektima sam primijetila, kada sam ulazila u tuđe stanove, da svi nekako, barem u urbanim sredinama, sad govorim, svi živimo u neprikladnim prostorima, nezdravim prostorima i korak dalje je bilo kad sam čak počela hodat malo po gradilištima, vidjela sam ustvari od čega se grade te naše zgrade u kojima mi živimo i to me zaprepastilo. “, pojasnila je dizajnerica interijera Lana Anderson.
Jedan od ciljeva ekološkog dizajna je smanjenje negativnog utjecaja na okoliš uz stvaranje zdravijeg okruženja za život. Obzirom da često ne možemo utjecati na način gradnje, možemo utjecati na interijer kako bismo zdravije živjeli.
“Prva stvar je da moramo prvo spoznati način života kojim želimo živjeti, opremanje je naravno, prva i osnovna stvar i moramo osvijestiti koliko te sve stvari mogu utjecat na naše zdravlje. “, dodaje sugovornica.
U urbanim sredinama često su zapostavljene primarne ljudske potrebe za čistim zrakom i vodom, prostorima bez buke te dovoljnom količinom sunčeve svjetlosti.
“U urbanim sredinama voda nam dolazi kroz nekakve cijevi, te cijevi znaju biti i oštećene i puknute i pritisak nije stabilan, a kad ona dođe do naših slavina već je u polu raspadnutom stanju, pa mi pijemo vodu koja energetski nije zdrava. Da ne govorim još i o kamencu. Što se tiče zraka u urbanoj sredini, on je naravno zagađen ispušnim plinovima, međutim, opet nekakvim svojim istraživanjem, došla sam do zaključka da je ponekad zrak štetniji čak u interijeru. Zašto? Zato što kupujemo namještaj ili tepihe ili neke dekoracije koje su impregnirane, tu su razni štetni spojevi koji se ispuštaju onda u zrak, a mi to udišemo i tu onda dolazi do alergija i bolesti koje onda moramo liječiti i plaćati za to liječenje. “, ističe Anderson.
Smanjenje buke i puštanje svjetlosti u prostor
Buku možemo smanjiti korištenjem akustičnih panela napravljenih od recikliranih materijala, a za pročišćavanje zraka u interijer se mogu unijeti biljke koje smanjuju prisustvo štetnih supstanci poput Anturijuma ili Spatifiluma.
“Što se tiče svjetlosti, isto tako je bitno da živimo u prostorima koji imaju dovoljno velike prozore, važan moment je i to da kroz zimske i jesenske mjesece ima više oblaka, magle i tako dalje, stanovi neki nisu adekvatno okrenuti, više su na sjeverne strane. Tražila sam rješenja da vidim kako mogu kompenzirat to svjetlo sunčevo ili danje, u tom smjeru onda rješavam tu problematiku.
Možemo raditi lažne prozore, svjetleće displeje ili napravimo na primjer nekakve motive prirode, nešto što je možda adekvatno prostoru ili možda čak u nekoj firmi, pa možemo na taj način kompenzirat to. Druga stvar je da možemo bojama utjecati na prostor.” dodaje sugovornica.
Jedan od ključnih elemenata u ekološkom dizajnu interijera je izbor materijala
“Uglavnom je to drvo, puno drvo, pamuk za dekoracije, vuna za tepihe, lan… Pluto isto može doći u obzir, pluto je odličan materijal i odličan izolator, na primjer za podove. Dakle sve prirodno, u prirodnom stanju, da je što manje intervenirano kemijskim procesima.
Kada kupujete i namještavate nekretninu, čitajte etikete, pogledajte od kud dolazi taj proizvod, da je prirodan, da se može reciklirat ili prenamijeniti, da stvaramo što manje otpada, naravno i da kupujte lokalno. Ako je ikako moguće, jer proizvod bi u konačnici trebao biti možda i jeftiniji, ne radimo taj transportni otisak i mislim da jačamo na taj način i našu ekonomiju. “, pojasnila je.
Ekološki dizajn interijera sve je popularniji način života koji prepoznaje važnost zaštite okoliša te potiče odgovornu upotrebu dostupnih nam resursa.
Dekoracije i detalji
Donosimo 5 super ideja kako ukrasiti dom ovih blagdana!
Ako još ne znate odakle početi, savjetujemo da pogledate ove inspiracije
Advent je vrijeme za refleksiju i pripremu, a ukrašavanje doma podsjeća nas da usporimo, posvetimo se detaljima i uživamo u svakom trenutku ovog posebnog razdoblja. Dekoracije poput svijeća, lampica, vijenca i božićnog drvca donose toplinu i posebnu atmosferu u dom. One stvaraju osjećaj ugode i sigurnosti, što je osobito važno u hladnim zimskim danima.
Blagdanski ukrasi imaju pozitivan psihološki učinak. Svjetlucave lampice, sjaj kuglica i božićne boje bude radost, optimizam i osjećaj uzbuđenja, čak i kod odraslih.
Ako ne znate odkuda krenuti, pogledajte naše inspiracije!
1. Odlučite se za jednu temu
Dekoracija na božićnom stolu nikada nije previše. To blagdansko vrijeme nudi nam glamur, sjaj i sreću.
Božić je vrijeme kad nam Villeroy and Boch posuđe najavljuje svečanost, veselje i gozbu oko stola tako da nikad ne možemo pretjerati. Smatram da možete pustiti mašti na volju, ali svake godine birajte neku novu temu oko koje ćete ispričati svoju božićnu priču, savjetuje Mirela Sušić. Najljepši božićni doručak uz Villeroy and Boch
2. Unesite prirodu u svoj dom
Osim božićnog drvca, zelenilo unesite vijencima i ukrasima za stol. Prostor će mirisati po šumi, a borove iglice nećete često morati mijenjati.
Arhitektica i floristica Boška Bahtijarević otkriva kako napraviti kreativan i vrlo poseban vijenac za vrata.
3. Više je više!
Ove godine dopustite si da pretjerate. Inspirirajte se količinom mašnica na primjeru ispod!
4. Ukrasite svakodnevne predmete
Volimo slike na zidu, ali nakon dugo vremena i one znaju dosaditi… Ove godine osvježite i njih mašnicama za Božić! Također možete ukrasiti i neke druge svakodnevne predmete, kao npr. mašnice na nogama od stola!
5. Upalite svijeće
Svijeće proizvode meko, treperavo svjetlo koje stvara osjećaj intime i opuštenosti. Za razliku od oštre električne rasvjete, njihova svjetlost podsjeća na ognjište, donosi osjećaj ugode i stvara mirnu atmosferu. Aromatične svijeće s mirisima poput cimeta, vanilije, bora ili klinčića dodatno doprinose osjećaju udobnosti i evociraju mirise povezane s Božićem. Ovi mirisi potiču pozitivne emocije i čine prostor toplijim i privlačnijim.
Dekoracije i detalji
Blagdanska atmosfera i za stolom – stručnjakinja otkriva kako ga dekorirati
Blagdanski stol uvijek je u središtu svakog Božića…
Advent je vrijeme koje volimo provoditi s obitelji i prijateljima. Vrijeme kada se volimo okupiti oko blagdanskog stola i stvarati prelijepe uspomene. A blagdanskoj atmosferi svakako pridonosi elegantno postavljen stol, zato smo pitali stručnjake kako ga dekorirati.
U središtu svakog Božića blagdanski je stol, mjesto oko kojeg se okuplja cijela obitelj i simbolizira zajedništvo. Zato mu treba posvetiti posebnu pažnju i kada je riječ o blagdanskoj dekoraciji. Za toplu obiteljsku atmosferu i efektan dekor potrebno je tek nekoliko detalja i jednostavnih trikova.
Uskladite boje s ostatkom interijera
“Ne postoji neka jedinstvena formula koje bismo se trebali držati prilikom ukrašavanja blagovaonskog stola, ali se najčešće koriste iste boje kao što su zlatna, crvena, srebrena, plava, bijela ili zelena. Mi smo danas odlučili za naš blagovaonski stol uzeti zlatnu kao bazičnu boju i malo ju osvježiti crvenom.
Iako smo mi u ovom slučaju se odlučili za zlatnu boju, to nije pravilo. Najbolje bi bilo da se boje usklade s ostatkom interijera ili recimo s božićnom jelkom. Tako da sve bude skladno.
Mi smo se vodili s bojama blagovaonskih stolica i bojama koje imamo na tepihu i stoga je odluka pala na zlatnu. Mi smo ubacili malo crvene kako bi tome svemu unijeli dašak svježine i podsjetili ipak na Božić jer crvena je glavno obilježje Božića.“, ističe dizajnerica interijera Danijela Perica.
Prilikom uređenja stola važno je izabrati jedan središnji element, a druge boje prilagoditi ostatku interijera.
“Za glavnu dekoraciju našeg stola koristili smo ovu veliku vazu u koju smo stavili različite biljke i osvježili s malo crvene boje, a u samo središte stola smo stavili visoke svijećnjake koje smo također ukrasili s crvenim detaljima. U ovom slučaju s mašnicama.
Zlatnu smo odabrali zato što nam se uklapala u ostatak interijera, ali smo se željeli držati minimalističkog stila i zato nismo koristili previše detalja. Pa smo recimo na četiri svijećnjaka koristili samo dvije crvene mašnice.”, dodaje Perica.
Pazite na detalje i raspored stola
Čar se, kao i inače, krije u detaljima — dodajte nekoliko suptilnih, ali upečatljivih ornamenata koji će upotpuniti glavnu dekoraciju.
“Kako bismo svemu dodali nekakav stilski izričaj koristili smo statement detalje, u ovom slučaju to su: velika mašna od baršuna, zlatni jelen i u pozadini se nalazi velika zlatna zvijezda. Kako bi sve skupa personalizirali dodajte svoje neke osobne stvari na stol dodajte predmet koji ima sentimentalnu vrijednost, npr. stari tanjur vaše bake.”, savjetuje.
Važno je misliti i na raspored — treba paziti da na ukrasi na stolu zauzimaju minimalno mjesta
“Kako se u ovom slučaju se ne radi o ogromnom blagovaonskom stolu i ograničeni smo s prostorom te kako bi ostalo mjesta za hranu, nismo koristili klasičan adventski vijenac već četiri svijećnjaka koji nam služe kao zamjena za adventski vijenac. Prilikom odabira boje za ubruse birajte uvijek bijelu jer sigurno nećete pogriješiti.”
Prilikom uređenja ne zaboravite misliti na stolnjak i podmetače — izaberite one koji će se najbolje slagati s podlogom.
“Pošto imamo zanimljiv blagovaonski stol nismo ga željeli u potpunosti sakriti pa smo koristili samo jedan centralni nadstolnjak na koji smo dodali podmetače u metalnim bojama.
Osobno ne preferiram kombinaciju srebrene i zlatne, ali u ovom slučaju je to dozvoljeno, čak i za mene. Ali mi je važno da se radi o nekoj blažoj nijansi zlatne, znači da nije žuto zlato nego malo svjetlije zlato.”, ističe sugovornica.
Elegancija se krije u jednostavnosti
Važno je stoga odabrati birajte detalje koji će se međusobno nadopunjivati i stvoriti božićnu atmosferu.
“Misao vodilja pri slaganju ovog stola nam je bila elegancija i jednostavnost, ali opet nismo htjeli izgubiti u glavnu formu Božića i zato je naš stol u isto vrijeme i minimalističan i raskošan. Uz malo mašte i inspiracije možete početi slagati svoj blagovaonski stol. Sretan Božić!”