Povežimo se

Dizajn i trendovi

Feng shui savjeti za harmoničan dom

Radi se o drevnoj istočnjačkoj filozofiji koja je popularna u cijelom svijetu.

feng-shui-moderan-interijer-domnakvadrat

Istočnjačka filozofija uređenja interijera Feng shui protekla dva desetljeća postala je vrlo popularna i na Zapadu. Sklad, jednostavnost i težnja zdravom i ispunjenom životu neke su od glavnih ciljeva ove drevne vještine. Donosimo nekoliko savjeta kako Feng shui uklopiti u svaki dom!

Feng shui na ulazu u dom

Ideja harmoničnog doma počinje već na ulazu u dom. Feng shui savjetuje kako put koji vodi do ulaznih vrata uvijek treba biti zakrivljen tj. nepravilan, a ne samo ravna crta. Na taj način dobar chi (odnosno životna sila) može priticati u interijer, ali negativna energija ostaje izvan doma.

Druga dobra ideja je vrata akcentirati nekom od boja koje Feng shui preporučuje. Zelena označava rast, crvena boja potiče blagostanje, smeđa je za stabilnost, dok plava ima relaksirajući učinak.

Kolorističke sheme reflektiraju raspoloženje i osobni ukus

Boje imaju vrlo važnu funkciju u kreiranju doma. Boje će odrediti koliko ćemo se ugodno osjećati u nekom prostoru; nježne nijanse zelene primjerice imaju smirujući učinak dok crvenu smatramo vatrenom bojom, a korištena u većim količinama može stvoriti agresivni ambijent. Feng shui predlaže korištenje smirujućih i svijetlih nijansi, posebice za prostor spavaće sobe.

Dnevna soba i kuhinja može biti akcentirana življim tonovima, no s mjerom. Pri dekoriranju je najbolje koristiti maksimalno tri boje. Vatrena Feng shui boja poput narančaste u kuhinji potiče na kreativnost, a dobro ju je kombinirati sa zemljanim tonovima i bijelom. Izaberite boje koje najbolje odgovaraju vašem karakteru i atmosferi koju želite stvoriti, no temeljna ideja jest stvoriti prirodni ambijent što je više moguće. Poželjno je unijeti i pokoju biljku u sobu, kako bi prostor što više povezali s prirodom.

Rasteretite prostor

Ovo je zlatno pravilo ne samo Feng shuija već dizajnera interijera općenito. Interijeri prekrcani brojnim komadima namještaja i raznim sitnicama djeluju neuredno i smanjuju funkcionalnost prostora. Feng shui filozofija smatra kako rasterećeni prostori omogućuju bolji protok pozitivne energije. Također, slomljene ili oštećene stvari bi trebalo zamijeniti, pošto znače loš chi. Riješite se i satova koji ne kucaju.

Priroda u interijeru

Unošenje teglica s cvijećem, začinskog bilja i malih kućnih vrtova u dom jedno je od univerzalno poznatih pravila Feng shuija. Teglice sa začinima na prozorskoj dasci uljepšat će prostor kuhinje, ali poslužiti i pri spravljanju jela dok će zeleni zid ili tegla s cvijećem na stolu u dnevnoj sobi zasigurno podići raspoloženje.

Biljni terariji – mini džungle koje možete smjestiti bilo gdje

Osim biljaka, dašak prirode unesite materijalima poput bambusa koji će vašem stanu podariti i dozu egzotike.

Važnost zvuka

Feng shui ističe važnost zvuka. Ako niste zainteresirani za učestalo reproduciranje glazbe na svom nosaču zvuka, stavite u stan vjetrena zvona. Bila keramička, drvena ili metalna, zvona služe kao zaštita od negativne energije. Stavite ih na mjesto na kojemu postoji strujanje zraka, kako biste mogli uživati u njihovom zvuku. Ne postavljajte ih direktno iznad mjesta za sjedenje, niti direkno iznad vrata ili u dovratku. Voda također ima moć kreirati opuštenu atmosferu pa ukoliko vam to prostor dopušta, smjestite jezerce u vrt ili malenu fontanu u interijer.

Rasvjeta

Dobra rasvjeta efikasno rješava problem mračnih kutaka doma. Osim što donosi loš chi, dijelovi stana koji su u sjeni vizualno nestaju. Time interijer djeluje manje no što u stvarnosti jest. Najbolji izvor svjetla je prirodna svjetlost tijekom dana. Kad padne mrak, idealna rasvjetna shema je kombinacija usmjerenog svjetla i ugradbene zidne rasvjete.

Opuštena atmosfera u spavaćoj sobi

Prostor spavaće sobe organizirajte tako da imate dobar pogled na ulazna vrata. To će pospješiti miran san i osjećaj sigurnosti. Ipak, izbjegavajte postavljanje kreveta točno nasuprot vratima spavaće sobe. Od boja opuštajućoj atmosferi pridonose nježne nijanse plave, zelene ili žute.

Dobar balans i protok energije

Oštri rubovi nisu poželjni u interijerima uređenim u Feng shui stilu. Zamijenite ih oblim rubovima koji dopuštaju bolji protok energije. Zaobljene forme posebno su poželjne ako imate malu djecu. Bitan je i izbor materijala. Majstori Feng shuija vjeruju kako je sljedećih pet elemenata od iznimne životne važnosti: drvo, zemlja, metal, voda i vatra. Svakog od tih elemenata treba biti zastupljen, no s mjerom kako bi se stvorio dobro izbalansiran životni prostor.

Fontane, akvariji, jezerca, plava boja i staklo predstavljaju vodu koja naznačuje unutarnje biće, umjetnost i ljepotu.

Zemlja simbolizira hranjivu supstancu iz koje potječu sve žive tvari i u nju se vraćaju. Zastupljena je kroz elemente od gline, terakote, opeke, kamena te kroz žutu i smeđu boju.

Drvo povezujemo s novim počecima i rastom. U interijer ga možemo unijeti živim biljkama i stabalcima, papirom i zelenom bojom.

Metal predstavlja energiju novca i prikazan je bijelom i metalik bojama, kovanicama, ovalnim oblicima i općenito metalnim predmetima.

Vatra ima posebno snažnu ulogu. Povezujemo ju s crvenom i narančastom te trokutastim oblicima, no treba ju unositi s mjerom.

Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Dizajn i trendovi

Eichholtz by Mashroom i Intera hub uspješno održali ekskluzivni masterclass za profesionalce u dizajnu interijera

Ekskluzivni masterclass spojio je stručnjake iz dizajna interijera na inspirativnom i edukativnom događaju.

U showroomu Eichholtz by Mashroom, u suorganizaciji s portalom Intera hub, 11. lipnja održan je iznimno uspješan stručni događaj — masterclass radionica namijenjena arhitektima, dizajnerima interijera, građevinskim investitorima i hotelijerima. Događaj je okupio velik broj relevantnih sudionika iz industrije i poslužio kao platforma za umrežavanje, razmjenu ideja i praćenje najnovijih trendova u svijetu interijera.

Program je započeo inspirativnim predavanjem predstavnika brenda Eichholtz, koji su sudionicima predstavili filozofiju brenda, razvojne smjernice te pretpremijerno otkrili novu liniju proizvoda koja se službeno lansira u rujnu 2025. Ova nova kolekcija namijenjena je profesionalnom projektiranju interijera u ugostiteljskom sektoru, s naglaskom na izdržljivost, funkcionalnost i estetsku vrijednost, ali i mogućnost personalizacije prema zahtjevima krajnjih korisnika.

Kroz niz primjera i demonstracija, prisutni su imali priliku upoznati se s inovativnim rješenjima koja podižu standard dizajna i dodaju stvarnu vrijednost prostoru — bilo da je riječ o luksuznim hotelima, restoranima ili suvremenim kafićima.

Uz edukativni sadržaj, masterclass je bio popraćen vrhunskim gastronomskim doživljajem u izvedbi chefova iz restorana Forty Two, dok je za opuštenu atmosferu tijekom večeri bio zadužen DJ Sven Pravica.

Odaziv i reakcije sudionika potvrđuju da je ovakva vrsta događanja iznimno važna za daljnje jačanje profesionalne zajednice. Ostvareni su brojni novi kontakti, pokrenute buduće suradnje i potvrđena zajednička želja za nastavkom edukacije i inspiracije u industriji.

“Eichholtz nije samo brend namještaja – to je platforma za povezivanje, profesionalni razvoj i poticanje kreativnosti u interijerima.”

Zahvaljujemo svim sudionicima na prisutnosti, entuzijazmu i podršci. S nestrpljenjem iščekujemo sljedeće prilike za susret i nastavak stvaranja jedinstvenih iskustava u svijetu dizajna.

Nastavite čitati

Dizajn i trendovi

Najvažniji dizajnerski i arhitektonski sajmovi u svijetu i regiji

Jeste li posjetili svih 11?

Najvažniji dizajnerski i arhitektonski događaji

Svake godine možete posjetiti dizajnerske i arhitektonske događaje, koji oblikuju smjerove u industriji interijera, namještaja, urbanizma i održivog dizajna.

Od europskih prijestolnica stila poput Milana i Londona, do sve značajnijih scena u Zagrebu, Šangaju i Miamiju – ovo je godina kada kreativnost i inovacija dolaze do izražaja na globalnoj razini.

Ovo su najvažniji dizajnerski i arhitektonski sajmovi – njih 11!

1. Salone del Mobile.Milano

Održava se od 8. do 13. travnja 2025. u Milanu, Italiji, svjetskoj prijestolnici dizajna. Salone del Mobile, osnovan 1961., jedan je od najvažnijih dizajnerskih i arhitektonskih događaja 2025. te okuplja vodeće brendove, inovatore i kreativce iz cijelog svijeta.

2. Clerkenwell Design Week

Odvija se u svibnju u Londonu, srcu britanske dizajnerske industrije. Četvrt Clerkenwell, s najvećom koncentracijom showrooma u Europi, idealna je za slavljenje suvremenog dizajna i obrta.

3. Design District Rotterdam

Održava se također u svibnju, ali u Rotterdamu, nizozemskom središtu avangardne arhitekture i urbanističkog planiranja. Smješten u UNESCO zaštićenoj Van Nelle fabrici, sajam okuplja profesionalce iz industrije interijera.

4. Design Shanghai

Od 4. do 7. lipnja 2025., Šangaj je ugostio vodeći azijski sajam dizajna, koji spaja istočne i zapadne dizajnerske filozofije. Kineski mega-grad sve je češće domaćin ključnih globalnih manifestacija u kulturi, dizajnu i luksuzu.

5. NeoCon Chicago

Jedan od vodećih američkih evenata, NeoCon se održava od 9. do 11. lipnja 2025. u Chicagu, kolijevci moderne arhitekture. Poseban fokus stavlja na komercijalni dizajn interijera, poslovne prostore i inovativna rješenja.

6. 3daysofdesign Kopenhagen

Od 18. do 20. lipnja 2025. Kopenhagen okuplja najbolje iz svijeta nordijskog dizajna. Festival je poznat po minimalističkoj estetici i održivom pristupu, koji su zaštitni znak danskog dizajnerskog identiteta.

7. Zagreb Design Week

U rujnu 2025., Zagreb će biti domaćin najvećeg hrvatskog festivala dizajna. Zagreb Design Week okuplja lokalne i međunarodne autore u industrijskim prostorima bivših filmskih studija te promovira dizajn kao alat društvenog razvoja.

Ambienta, ArhiBau, Zagreb Design Week i Art Zagreb na jednom mjestu

8. Ambienta Zagreb

Od 25. do 28. rujna 2025. održava se Ambienta na Zagrebačkom velesajmu, najdugovječniji hrvatski sajam namještaja i uređenja. Ovaj događaj važan je za domaću proizvodnju, izvoz i razvoj interijerskih trendova.

Ako niste posjetili međunarodni sajam namještaja u Zagrebu 2024, pogledajte kratak pregled onoga što je Ambienta ove godine predstavila. 

9. Decorex International London

Od 12. do 15. listopada 2025., London će ugostiti Decorex – luksuznu izložbu koja okuplja premium brendove interijera. Olympia Exhibition Centre već je desetljećima ključna adresa za sofisticirani dizajnerski dijalog.

10. Dutch Design Week Eindhoven

Od 18. do 26. listopada 2025. Eindhoven postaje centar inovacija i eksperimenta. Dutch Design Week fokusira se na održivost, tehnologiju i koncepte koji mijenjaju budućnost dizajna.

11. World Architecture Festival Miami

Najvažniji arhitektonski događaj godine održava se od 12. do 14. studenog 2025. u Miamiju, koji posljednjih godina postaje globalno relevantno arhitektonsko središte. WAF uključuje predavanja, prezentacije i prestižna međunarodna priznanja.

Najvažniji dizajnerski i arhitektonski događaji koje ne smijete propustiti!

Ako vas zanima gdje se oblikuje budućnost prostora u kojem živimo, radimo i stvaramo – dizajnerski i arhitektonski sajmovi 2025. idealna su prilika za inspiraciju, umrežavanje i istraživanje novih ideja. Bilo da pratite najnovije trendove, predstavljate vlastite projekte ili tek ulazite u svijet dizajna, ovi festivali i sajmovi nude bogat i raznolik sadržaj za svakoga tko želi razumjeti kamo ide suvremeni dizajn.

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice