Čišćenje i organizacija
Vrijeme je za proljetno čišćenje, a ovih 10 stvari čak i tad zaboravimo očistiti
Neke od njih koristite svakodnevno i potrebno im je temeljito čišćenje.

Proljetno čišćenje obično podrazumijeva čišćenje i onih kutaka doma koje nema potrebe čistiti svakog tjedna, a i malo tko za zo ima vremena. Brisanje prašine i usisavanje su skoro pa svakodnevni zadaci. No, neke površine u domu, poput prozora, ormara ili poda ispod kauča čistimo rijetko. Razloga ima više, ne prljaju se toliko ili nemamo vremena za tako temeljito čišćenje.
No, i kod proljetnog čišćenja mogu nam se dogoditi propusti. Malo tko na ovo obraća pažnju, ali i te je elemente potrebno očistiti. Evo popisa 10 takvih na koje jednostavno zaboravimo.
1. Rasvjetna tijela

Sa stropa obično skinemo samo eventualnu paučinu, no promakne nam da očistimo rasvjetna tijela. Lusteri, lampe tijekom vremena mogu nakupiti mnogo prašine koja potom blokira svjetlo. Stoga je potrebno uposliti ruke i očisiti ih.
2. Kvake na vratima i ručke na ormarima

Čišćenje kvaka na važnosti je dobilo pandemijom koronavirusa. No, u realnosti malo tko ih je prije zaista čistio. Bez obzira na pandemiju i ono prije, s vremena na vrijeme kvake je dovoljno prebrisati vlažnom krpom ili vlažnim maramicama s dezinfekcijskim svojstvima.
3. Pod ispod tepiha

Pomaknite namještaj, zarolajte tepih i usišite pod te ga prebrišite sredstvom za pranje podova. Iako je prekriven tepihom, i na tome se dijelu nakuplja prašina i prljavštine.
4. Okviri za slike i ogledala

Okvire za slike, ogledala kao i njihove okvire također treba očisiti. Sredstvo za pranje stakla i papirnati ručnici bit će idealna kombinacija. Ako primjerice neka slika ima okvir, ali ne i staklo koje je štiti, budite oprezni kako je ne biste oštetili.
5. Tapacirani namještaj

Tapecirani namještaj je veliki sakupljač prašine. Potrebno ga je usisavati, a ako imate mogućnosti, najbolje će se očistiti parnim čistačem. Tada ćete zaista vidjeti koliko je prljav te ćete imati dojam da ste nabavili novi.
Upute za pravilno čišćenje i dezinficiranje apartmana
6. Pločice i fuge

Bilo da se radi o podnim ili zidnim, o onima u kuhinji ili kupaonici, pločice se također moraju s vremena na vrijeme temeljito očisiti, ali i fuge između njih.
7. Pod ispod kreveta i drugog namještaja

Umjesto da se zadržavate samo na mjestima do kojih možete usisavačem, dajte si truda i dođite do sakrivenih kutaka. Pomaknite ormare, ako ih je moguće micati i počistite ispod njih. Također i iznad njih. Svi alergičari u domu bit će zahvalni na dodatnom trudu.
8. Radijatori, ventilacijski otvori, cijevi

Svima njima također je potrbno proljetno čišćenje. Radijatori su veliki sakupljači prašine i njima treba posvetiti posebnu pažnju. Za čišćenje nakupina prašine idelani su usisavači koji imaju mogućnost ispuhivanja zraka. Za one koji nemaju, poslužit će malo jače sušilo za kosu.
9. Dječje igračke

Igračke su jedne od najprljavih stvari u domu. Djeca se posvuda s njima igraju, bacaju ih, a često i stavljaju u usta. Neke su perive u perilici rublja, a druge, posebno one plastične potrebno je oprati u toploj vodi i deterdžentu.
10. Tehnologija

Računala, laptopi, tableti, televizori i svi ostali tehnološki gadgeti također su vrlo podložni nakupljanju praljvština. Njih je potrebno češće čistiti jer ih često i koristimo.
Čišćenje i organizacija
Razvrstavanje otpada: Kako pravilno odvajati smeće i izbjeći neugodne mirise ljeti
Ljeti, zbog visokih temperatura, otpad brže počinje zaudarati, zato je važno redovito razvrstavati i iznositi smeće kako bi vaš dom ostao bez neugodnih mirisa

Razvrstavanje otpada postalo je dio svakodnevice, no mnogi se i dalje pitaju koja vrećica ili kanta služi za koju vrstu otpada i kako organizirati kućni prostor da otpad ne stvara neugodne mirise – pogotovo tijekom ljetnih vrućina. U Hrvatskoj je razvrstavanje otpada obavezno, a osim što štiti okoliš, doprinosi i čišćem, zdravijem domu.
Moć recikliranja: Kako funkcionira, koje su prednosti i kako pravilno reciklirati
U ovom članku donosimo pregled koje su boje vrećica i spremnika za razvrstavanje otpada, praktične savjete kako spriječiti neugodan miris smeća ljeti te odgovore na najčešća pitanja građana. Naučit ćete kako razvrstavanje otpada može biti jednostavno uz dobar sustav kanti, redovno pražnjenje biootpada i korištenje besplatnih aplikacija koje olakšavaju svakodnevno snalaženje.
Koja je vrećica ili kanta za što?
U većini hrvatskih gradova koristi se standardizirani sustav boja i spremnika za razvrstavanje otpada.
1. Plava kanta – papir i karton
U plavu kantu odlaže se papir i karton: novine, časopisi, kutije od kartona, papirnate vrećice, uredski papir i omoti od jaja. Ne smije se odlagati zaprljani ili masni papir, papirnati ubrusi, maramice i pelene.
2. Žuta kanta ili vrećica – plastika i metal
U žutu kantu odlažu se plastične boce, tetrapak ambalaža, limenke, plastične posudice, folije i konzerve. Ne odlaže se ambalaža s ostacima hrane, staklo ni velike količine stiropora.
3. Zelena kanta ili vrećica – staklo
U zelenu kantu odlaže se prozirno i obojeno staklo poput boca i staklenki. Ne smije se odlagati keramika, porculan, ogledala ni staklena ambalaža koja je sadržavala kemikalije.
4. Smeđa kanta ili vrećica – biootpad
U smeđu kantu odlaže se biootpad: ostaci voća i povrća, ljuske jaja, talog kave, vrećice čaja, uvelo cvijeće i manja količina vrtnog otpada. Ne smiju se odlagati ulje, meso, kosti, pepeo, mačji i pseći izmet.
5. Crna kanta ili plava vrećica – miješani komunalni otpad
U crnu kantu odlaže se sve što se ne može reciklirati ni kompostirati, poput pelena, brisača, prašine iz usisavača i ambalaže zaprljane hranom.

Kako spriječiti neugodne mirise ljeti?
Visoke temperature ubrzavaju raspadanje otpada i širenje neugodnih mirisa. Evo praktičnih savjeta za lakše razvrstavanje otpada ljeti:
- Biootpad iznosite svaki dan ili svaki drugi dan, posebno riblje i mesne ostatke.
- Ako ga ne možete odmah baciti, spremite ga u zatvorenu posudu i držite u hladnjaku dok se ne nakupi dovoljna količina.
- Biorazgradive vrećice za biootpad stavite u manju kantu ili kutiju jer sprječavaju curenje i raspadanje sadržaja.
- Na dno kante za biootpad stavite sloj starog papira ili kartona za upijanje tekućine.
- Isperite ambalažu poput boca, tetrapaka i limenki prije odlaganja kako biste spriječili neugodne mirise i privlačenje insekata.
- Papir i karton držite na suhom kako se ne bi raspali.
- Perite kante jednom tjedno i povremeno ih pospite sodom bikarbonom koja neutralizira mirise.
Koje kante uzeti za razvrstavanje otpada u kući?
Za uredno i praktično razvrstavanje otpada preporučuje se sljedeće:
- Set od tri do pet kanti različitih boja ili s naljepnicama (plava, žuta, zelena, smeđa, crna).
- Kante s pedalom i poklopcem za biootpad i miješani otpad kako bi se spriječilo širenje mirisa i pristup muha.
- Veće kante od za papir, plastiku i staklo jer ti materijali ne stvaraju neugodan miris.
- Manja kanta s biorazgradivim vrećicama za biootpad, osobito ako svakodnevno kuhate.
- Kuhinjski komposteri s filtrom za stanove ili klasični komposteri ako imate balkon ili vrt.

Najčešća pitanja građana o razvrstavanju otpada
Gdje se mogu nabaviti vrećice za miješani komunalni otpad?
Vrećice za miješani komunalni otpad dostupne su u većini trgovačkih centara i kioska Tiska u vašem gradu. Kupnjom tih vrećica plaćate uslugu odvoza otpada sukladno važećim odlukama komunalnih poduzeća.
Smijem li koristiti druge vrećice za miješani komunalni otpad?
Ne, za miješani komunalni otpad potrebno je koristiti službene vrećice označene logom Čistoće i grada Zagreba kako bi sustav naplate funkcionirao ispravno.
Što učiniti s uljem nakon prženja?
Ulje nemojte bacati u odvod. Ohladite ga, stavite u plastičnu bocu i odložite u spremnik za otpadno jestivo ulje koji se nalazi na reciklažnim dvorištima i kod nekih trgovačkih centara.
Mogu li kompostirati biootpad u stanu?
Da, sve više ljudi koristi kuhinjske kompostere s aktivnim filterima za uklanjanje mirisa. Tako smanjujete količinu biootpada, a dobivate kvalitetno gnojivo za balkonske biljke.

Vodič za kućno kompostiranje: Metode, savjeti i rješenja za svako kućanstvo
Koristite aplikaciju Razvrstaj mojZG
Ako ste ikada bili u nedoumici kamo odložiti određeni predmet ili vrstu otpada, Grad Zagreb razvio je aplikaciju Razvrstaj mojZG. Ova aplikacija omogućuje brzo pretraživanje i jasne upute kamo i kako pravilno odložiti sve vrste otpada. Aplikaciju možete preuzeti na službenoj stranici Razvrstaj mojZG.
Razvrstavanje otpada nije samo zakonska obveza, već i odgovornost prema okolišu i budućim generacijama. Uz dobar sustav kanti, svakodnevno pražnjenje biootpada i korištenje aplikacija za lakše snalaženje, razvrstavanje otpada postaje jednostavna navika koja čini veliku razliku za vaš dom i okoliš.
Čišćenje i organizacija
Drveni, metalni, plastični… Sve što trebati znati za održavanje vrtnog namještaja
Kako očistiti, zaštititi i spasiti svoj vrtni namještaj od propadanja

Vrtni namještaj nezaobilazan je dio svakog vanjskog prostora, terase ili balkona, a njegova trajnost uvelike ovisi o redovitom održavanju vrtnog namještaja.
Bez obzira radi li se o drvu, metalu, plastici ili ratanu, svaki materijal zahtijeva poseban pristup čišćenju i zaštiti kako bi izdržao sve vremenske uvjete.
S dolaskom toplijih dana, sve češće boravimo na terasama, balkonima i u vrtovima – upravo tamo gdje vanjski namještaj postaje glavni akter opuštanja, druženja i uživanja na otvorenom.
Iskoristite lijepo vrijeme za uređenje balkona i terasa!
No kako bi on zadržao svoju funkcionalnost i estetsku vrijednost, ključno je pravilno ga održavati. Ovaj vodič donosi konkretne savjete za njegu različitih materijala – od drva i metala do ratana i tekstila – kako bi vaš vrtni kutak ostao dugotrajno privlačan i ugodan.
Održavanje vrtnog namještaja od drva: njega s dugoročnim učinkom
Drveni vrtni namještaj omiljen je zbog svoje prirodne estetike i taktilnosti, ali zahtijeva redovitu pažnju. Održavanje vrtnog namještaja podrazumjeva i nanošenje specijaliziranih ulja ili lakova koji produžuju životni vijek i boju materijala.
Drveni vrtni namještaj unosi prirodnu toplinu i eleganciju u svaki eksterijer, no da bi zadržao svoju ljepotu i funkcionalnost, potrebno ga je redovito i pravilno održavati. Bez odgovarajuće njege, izloženost suncu, kiši i vlagi može uzrokovati sivenje, pucanje i deformacije.

1. Redovito čišćenje
Prvi korak u održavanju je uklanjanje prljavštine i prašine:
- Koristite blagu otopinu sapuna i vode te mekanu četku ili spužvu.
- Nikada ne koristite visokotlačne čistače jer mogu oštetiti vlakna drva.
- Nakon čišćenja, površinu dobro isperite čistom vodom i ostavite da se potpuno osuši na zraku – ali ne na direktnom suncu.
2. Brušenje i obnavljanje površine
Ako je drvo posivjelo ili površinski oštećeno:
- Nježno ga izbrusite finim brusnim papirom u smjeru vlakana.
- Tako uklanjate sivu patinu, površinske mrlje i pripremate ga za nanošenje zaštite.
3. Zaštita uljima ili premazima
- Za vanjski drveni namještaj preporučuje se korištenje ulja za drvo (npr. tikovog ulja) koje štiti od vlage i UV zraka.
- Pigmentirana ulja pružaju bolju UV zaštitu i produljuju boju.
- Ulje se nanosi na potpuno suho drvo pomoću krpe, kista ili spužve, u tankom sloju.
- Nakon 15–30 minuta, obrišite višak i pustite da se osuši barem 24 sata prije ponovne upotrebe.

4. Zaštita tijekom zime i kišnih razdoblja
- Drveni namještaj ne smije ostajati cijelu zimu na otvorenom, osobito ne bez zaštite.
- Idealno je spremiti ga u zatvoreni, suhi prostor.
- Ako to nije moguće, koristite vodootporne, ali prozračne navlake koje sprečavaju nakupljanje vlage ispod prekrivača.
5. Dodatni savjeti
- Namještaj redovito pregledavajte – osobito spojeve i noge, gdje se najčešće skuplja voda.
- Gumeni podlošci ispod nogu sprječavaju kontakt s mokrim tlom i produžuju vijek trajanja.
Kako pravilno održavati vrtni namještaj od metala
Metalni vrtni namještaj odlikuje se čvrstoćom, modernim izgledom i dugovječnošću. No bez pravilnog održavanja, čak i najotporniji materijali poput aluminija, čelika ili kovanog željeza mogu s vremenom izgubiti sjaj ili biti pogođeni korozijom. Da biste spriječili hrđu i produžili vijek trajanja svog namještaja, redovita njega je ključna.
Vodič za kupnju: Kako izabrati idealan vrtni namještaj za svoj dom
1. Redovito čišćenje bez agresivnih sredstava
- Najmanje jednom mjesečno obrišite metalne površine mekom krpom ili spužvom uz otopinu mlake vode i blagog deterdženta.
- Za jaču nečistoću ili masne naslage, možete koristiti ocat razrijeđen u vodi (omjer 1:1) – prirodno sredstvo koje ne oštećuje površinu.
- Nakon pranja, površine temeljito osušite kako biste spriječili nakupljanje vlage.
2. Prevencija i uklanjanje hrđe
Bez obzira na zaštitni premaz, voda i vlaga s vremenom mogu uzrokovati pojavu hrđe, osobito na spojevima i zavarima:
- Male tragove hrđe uklonite finim brusnim papirom ili čeličnom vunom, nježno trljajući dok ne dođete do čiste površine.
- Nakon toga površinu prebrišite, osušite i premažite antikorozivnim premazom ili lakom za metal.
- Za jaču zaštitu, povremeno nanesite auto vosak ili zaštitni sprej za metal – osobito ako je namještaj izložen morskoj soli ili čestim oborinama.
3. Zaštita tijekom zime i kišnih sezona
- Tijekom jeseni i zime, metalni namještaj je najbolje pospremiti u zatvoreni i suhi prostor.
- Ako to nije moguće, koristite navlake koje propuštaju zrak, ali štite od vlage – tako ćete spriječiti kondenzaciju i pojavu korozije ispod prekrivača.
- Pobrinite se da navlake ne dodiruju izravno tlo, kako bi se izbjeglo uvlačenje vlage odozdo.
4. Održavanje boje i estetskog izgleda
- Ako primijetite ljuštenje boje ili ogrebotine, pravodobno ih sanirajte brusnim papirom i odgovarajućim bojama u spreju za metal.
- Osim što vraća vizualnu privlačnost, nova boja štiti i od korozije.

Plastika i ratan: lagani materijali, laka njega
Sintetički ratan i plastika popularan su odabir zbog otpornosti i male mase. No, za očuvanje njihove strukture i boje, važno je redovito čišćenje te izbjegavanje izlaganja direktnom suncu.
Sapunica i meka četka najčešće su sve što vam treba, dok je kod tvrdokornih mrlja korisno primijeniti prirodna sredstva poput sode bikarbone i octa.
Redovito održavanje vrtnog namještaja značajno će utjecati na njegovu dugotrajnost i vizualnu privlačnost, čak i nakon više sezona korištenja.

Tekstilne presvlake i jastuci: udobnost koju treba zaštititi
Tkanine koje krase vanjski namještaj mogu brzo izgubiti na kvaliteti ako nisu pravilno održavane.
Navlake operite prema deklaraciji, a fiksne elemente tretirajte sredstvima za tekstil.
Nakon svakog pranja, važno je osigurati da su presvlake potpuno suhe prije pohrane.
Sezonska njega: ključ za očuvanje izgleda
- Proljeće i ljeto: redovito uklanjajte pelud, prašinu i ostatke lišća ili smolu.
- Jesen i zima: koristite zaštitne navlake i, ako je moguće, sklonite namještaj u zatvoren prostor.
- Savjet više: ispod nogu stolica i stolova stavite gumene podloge kako biste smanjili kontakt s vlažnim tlom.
Uloženi trud u održavanje vrtnog namještaja ne donosi samo estetske benefite, već i produžuje njegovu upotrebljivost – što znači i manju potrebu za zamjenom, a time i dugoročnu uštedu.
You must be logged in to post a comment Login