Povežimo se

Čišćenje i organizacija

Poliranje srebra i namještaja ili brisanje prašine… 5 neočekivanih načina kako iskoristiti koru od banane

Kore od banane obično asociraju na klizanje, ali zanimljivo je da upravo ono što ih čini skliskima – prirodni vosak – čini kore savršenima za poliranje metalnih predmeta i uklanjanje ogrebotina s kože

Osim prirodnog voska, kore od banane sadrže kalij, koji se u industriji štavljenja kože koristi za obradu kože i drugih životinjskih koža. Kalij pomaže da koža ostane podatna i izdržljiva stabilizirajući kolagen, što je čini jačom i otpornijom.

Pročitajte kako možete koristiti kore od banane za poliranje srebra i kože, kao i za nekoliko drugih neobičnih kućanskih trikova.

1. Poliranje srebra s korama od banane

Za čišćenje nekoliko srebrnih predmeta, utrljajte unutrašnjost kore od banane izravno na srebro. Ako čistite kolekciju srebrnine, napravite pastu od kore tako da nekoliko kora sameljete u blenderu ili procesoru hrane. Mekanom krpom nanesite pastu na srebro, a čistom krpom obrišite pastu i uklonite tamne mrlje. Nakon poliranja, operite srebro toplom sapunicom kako biste uklonili ostatke banane.

2. Brisanje prašine sa sobnih biljaka

Brisanje sobnih biljaka važan je (i često zanemaren!) dio brige o unutarnjem vrtu. Korištenje kore od banane za brisanje lišća ne samo da uklanja prašinu, već ulja iz kore daju lišću dodatni sjaj. Nakon čišćenja biljke korom od banane, upotrijebite mikrovlaknastu krpu kako biste uklonili ostatke s lišća, koji mogu izgledati mutno i privući voćne mušice i druge štetočine.

5 sobnih biljaka koje su dobre za vaše zdravlje – provjerite imate li ih

3. Uklanjanje ogrebotina s kože

Kožni proizvodi, od remena i torbi do cipela, pa čak i namještaja, skloni su ogrebotinama koje se javljaju tijekom uobičajene upotrebe. Nemate pri ruci sredstvo za njegu kože? Upotrijebite koru od banane za uklanjanje ogrebotina s kože tako da unutrašnjost kore utrljate na oštećene dijelove. Nakon što ste uklonili ogrebotine korom, obrišite ostatke mekom krpom, a zatim čistim dijelom krpe ispolirajte i ulaštite kožu trljajući energično kružnim pokretima.

4. Poliranje drvenog namještaja s korama od banane

Osvježite drveni namještaj koji je prošao i bolja vremena tako da ga ispolirate korom od banane i uklonite ogrebotine, vodene mrlje i druga površinska oštećenja. Utrljajte koru u drvo kružnim pokretima, a zatim obrišite ostatke banane i ispolirajte drvo mekom krpom.

Ovo je najlakši način za popravak drevnog poda u vašem domu

5. Uklanjanje ogrebotina s CD-ova i DVD-ova

Kompaktni diskovi (CD-ovi) i digitalni video diskovi (DVD-ovi) uglavnom su izašli iz upotrebe, ali nisu u potpunosti zastarjeli. Ako imate kolekciju CD-ova ili DVD-ova, velika je vjerojatnost da su neki od njih tijekom godina zadobili ogrebotine koje uzrokuju preskakanje ili lošiju kvalitetu zvuka. Trljanjem kore od banane preko ogrebotina na površini CD-a ili DVD-a možete popraviti oštećenja.



Čišćenje i organizacija

Ultimativni vodič kroz čišćenje – sve što trebate znati za blistav dom

Čist i organiziran dom temelj je zdravlja i dobrobiti, a uz naše jednostavne savjete za čišćenje, vaš će prostor zablistati!

čišćenje doma

Čist i uredan dom nije samo estetski ugodan – on ima moć značajno poboljšati vaše raspoloženje i zdravlje. Istraživanja pokazuju da organiziran i higijenski prostor smanjuje stres, povećava produktivnost i doprinosi osjećaju zadovoljstva. Uz to, redovito čišćenje sprječava nakupljanje prašine, bakterija i alergena, čime se čuva zdravlje svih ukućana.

Ako se pitate kako optimalno organizirati čišćenje svog doma, ovaj vodič je upravo za vas. Otkrijte najbolje trikove, prirodne pripravke i korisne savjete kako bi vaš dom zablistao kao nikad prije.

1. Površine i stakla – započnite od vrha

Prvi korak svakog čišćenja trebao bi biti uklanjanje prašine i čišćenje staklenih površina. Počnite od najviših dijelova prostorije kako biste spriječili da se prašina ponovno taloži na očišćene površine.

  • Brisanje prašine: Koristite mikrofiberske krpe ili prirodna sredstva poput otopine vode i octa. Lagano navlažena krpa učinkovitije će ukloniti prašinu nego suha.
  • Staklene površine: Za čišćenje prozora i ogledala koristite smjesu od vode i alkohola ili posebne sprejeve za staklo. Brisanje papirnatim ručnicima ili novinskim papirom ostavit će površine sjajnima i bez tragova.
  • Namještaj: Unutrašnju stranu kore od banane možete koristiti za poliranje drvenih površina, a zatim ih obrisati suhom krpom.
Poliranje srebra ili brisanje prašine… 5 neočekivanih načina kako iskoristiti koru od banane

2. Usisavanje – ključ za čiste podove i tepihe

Nakon što ste obrisali prašinu i očistili površine, vrijeme je za usisavanje. Stručnjaci preporučuju da uvijek krenete od rubova prostorije prema sredini kako biste osigurali temeljito čišćenje.

7 načina kako se riješiti ‘mirisa psa’ iz svog doma

Namještaj: Usisajte i ispod namještaja te u pukotinama gdje se prašina često skriva.

Tepisi i prostirke: Povremeno pospite sodu bikarbonu po tepihu, ostavite je da djeluje 15 minuta, a zatim usisajte. Ovaj trik uklanja neugodne mirise i osvježava tepihe.

Courtney Cox otkrila svoje navike pri čišćenju – iznenadit će vas što radi svaki dan!

3. Podovi – kako pravilno očistiti drvo, keramiku ili kamen

Podovi su jedna od najizloženijih površina u domu, a pravilno čišćenje osigurava dugotrajnost i sjaj. Pravilno pranje podova zahtijeva prilagođavanje metode vrsti podne obloge kako bi se postigla temeljita čistoća bez oštećenja površine. Evo koraka za optimalno čišćenje različitih vrsta podova:

Priprema prije pranja

  • Uklonite prašinu i prljavštinu: Prije pranja, usisajte ili pometite podove kako biste uklonili čestice prašine i smeća. Ovo sprječava stvaranje prljavih mrlja tijekom pranja.
  • Koristite odgovarajući pribor: Za čišćenje podova najbolje je koristiti mop s mikrofiberskom krpom ili klasični mop s odgovarajućom spužvom.

Čišćenje prema vrsti podova

Drveni podovi (parket i laminat)

  • Izbjegavajte previše vode. Drveni podovi su osjetljivi na vlagu, pa koristite blago navlažen mop.
  • Pripravak za čišćenje: Napravite mješavinu pola šalice bijelog octa, pola šalice maslinovog ulja i nekoliko kapi eteričnog ulja (za miris). Ova smjesa čisti i njeguje drvo.
  • Dodatni savjet: Nakon pranja, obrišite pod suhom krpom kako biste spriječili oštećenje od vlage.
Tri prirodna pripravka koja će vratiti sjaj vašim drvenim podovima

Keramičke pločice

  • Topla voda i blago sredstvo za čišćenje: Koristite toplu vodu s nekoliko kapi deterdženta ili bijelog octa za temeljito pranje.
  • Osvježavanje fuga: Povremeno koristite pastu od sode bikarbone i vode za čišćenje fuga. Nanestite pastu, istrljajte četkicom za zube i isperite vodom.

Vinil i linoleum

  • Blaga sredstva: Koristite blagi sapun ili deterdžent u toploj vodi. Jaki kemijski proizvodi mogu oštetiti površinu.
  • Njega: Izbjegavajte grube četke i abrazivne materijale kako biste spriječili ogrebotine.

Kamen (mramor, granit)

  • Neutralni pH proizvodi: Izbjegavajte kiseline poput octa jer mogu oštetiti kamen. Koristite posebno formulirane proizvode za kamen ili samo toplu vodu.
  • Redovito brisanje: Nakon pranja obrišite kamen suhom krpom kako biste spriječili mrlje od vode.

Pravilno održavanje mramornih površina – ovi će savjeti pomoći da očuvate njihovu prirodnu ljepotu

Savjeti za temeljito i brzo čišćenje

Dezinfekcija: Povremeno dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja čajevca ili lavande u vodu za dezinfekciju i osvježavanje prostora.

Promijenite vodu redovito: Prljava voda može ostaviti tragove na podovima, pa je mijenjajte tijekom čišćenja.

Prilagodite mop: Koristite mop s rotirajućom glavom za lakši pristup uglovima i ispod namještaja.

Briljantni trikovi za čišćenje

4. Kupaonica – završni korak do blistavog doma

Kupaonica zahtijeva posebnu pažnju zbog nakupljanja vlage i kamenca. Uz malo organizacije i prirodna sredstva, ovaj zadatak postaje mnogo lakši.

  • Tuš i slavine: Kamenac uklonite tako da površine natopite octom i ostavite da djeluje 15-20 minuta prije nego što ih obrišete.
  • WC školjka: Koristite smjesu sode bikarbone i octa za temeljito čišćenje. Ostavite pripravak da djeluje nekoliko minuta prije ispiranja.
  • Pločice i fuge: Za vraćanje sjaja koristite pastu od sode bikarbone i vode. Nanesite je na fuge četkicom za zube, istrljajte i isperite toplom vodom.

Savjeti stručnjaka za čišćenje bez stresa

Da biste čišćenje učinili manje stresnim, primijenite nekoliko jednostavnih trikova:

  • Planirajte unaprijed: Napravite listu zadataka i krenite od najzahtjevnijih dijelova doma.
  • Koristite prirodna sredstva: Ocat, soda bikarbona i limun ne samo da su učinkoviti, već i ekološki prihvatljivi.
  • Podijelite zadatke: Uključite sve ukućane u čišćenje kako bi posao bio brže završen.

Vodič za blagdansko čišćenje bez stresa: Ovako to rade stručnjaci!

Nastavite čitati

Čišćenje i organizacija

Čišćenje doma nakon Božića – trikovi koji će vam olakštati život

U ovom tekstu pronaći ćete vodič za čišćenje doma nakon Božića

Blagdansko razdoblje je prošlo, ostavljajući iza sebe ostatke radosnih proslava i dragocjenih uspomena. Dok se opraštamo od blagdanskog ukrasa i čekamo Novu godinu, vrijeme je da započnemo čišćenje doma nakon Božića.

Evo kako u interijeru stvoriti savršen zimski ugođaj

1. Uklonite blagdanski ukras

Počnite čišćenje sustavnim skidanjem ukrasa. Krenite s kuglicama i lampicama, pažljivo omotajte svaki predmet kako biste spriječili lomljenje. Spremite osjetljive ukrase u označene kutije, što će olakšati njihovo pronalaženje sljedeće godine. Dok uklanjate ukrase, iskoristite priliku da obrišete i obrišete površine koje su možda skupile prašinu tijekom blagdana.

2. Riješite se nepotrebnih stvari

Prije nego što se suočite s neredima od papira i ambalaže za poklone, odvojite trenutak za uklanjanje viška. Razvrstajte poklone i odvojite one koje ne trebate ili ne želite. Razmislite o doniranju očuvanih stvari lokalnim dobrotvornim organizacijama ili recikliranju materijala gdje je to moguće. To ne samo da čisti vaš prostor, već doprinosi i čišćem i održivijem okolišu.

3. Uklonite ostatke omota za poklone

Omoti za poklone mogu ostaviti trag papirića, trake i vrpce. Naoružajte se čvrstom vrećom za smeće i obiđite svaku prostoriju, skupljajući i odlažući ostatke omota. Reciklirajte papir i kartonske materijale te provjerite je li možda koji poklon ostao skriven u kaosu omota.

4. Osvježite posteljinu

Blagdani često uključuju goste i veću upotrebu posteljine. Skinite i operite posteljinu, uključujući plahte i ručnike za goste. To ne samo da osvježava vaš prostor, već osigurava i svjež početak za novu godinu. Obratite posebnu pozornost na blagdansku posteljinu, operite je i pravilno spremite za iduću godinu.

5. Temeljito očistite kuhinju

Kuhinja, srce blagdanskih okupljanja, možda će trebati dodatnu pažnju. Počnite tako da ispraznite hladnjak od ostataka i istečenih namirnica. Očistite i organizirajte smočnicu, bacajući sve što je pokvareno. Obrišite radne plohe, uređaje i unutrašnjost ormarića. Ne zaboravite očistiti pećnicu i mikrovalnu pećnicu ako su bile intenzivno korištene.

Postoji izreka da je čistoća na korak do božanskog. No, ako vam krpa i metla nisu najbolje prijateljice i odgađate čišćenje doma nakon Božića, možda će vas na čišćenje potaknuti činjenica da tijekom obavljanja kućanskih poslova možete istopiti kilograme koje ste skupili tijekom blagdana.

6. Usisajte i operite podove

Odvojite trenutak za osvježavanje tapeciranog namještaja i zavjesa. Usisajte namještaj i koristite osvježivač tkanine za uklanjanje mirisa. Kod zavjesa provjerite upute za održavanje te ih operite ili očistite parom prema potrebi. Ovaj korak osigurava da vaš prostor ne samo izgleda čisto, već se osjeća ugodno.

7. Osvježite tkanine i namještaj

S uklonjenim ukrasima i pospremljenim neredima, vrijeme je da se fokusirate na podove. Usisajte tepihe i prostirke kako biste uklonili iglice bora, šljokice ili mrvice. Kod tvrdih podova, prebrišite ih odgovarajućim sredstvom za čišćenje kako biste vratili svjež i čist izgled. Premjestite namještaj po potrebi kako biste došli do zanemarenih područja.

Čišćenje nakon blagdana nije samo pospremanje; to je prilika za novi početak u novoj godini. Slijedeći ovaj vodič korak po korak, oprostit ćete se od blagdanske sezone i dočekati nadolazeću godinu s organiziranim i svježim domom.

izvor: The cleaning colective

Nastavite čitati

Kolumne

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice