Uradi sam projekti
Jesen kao inspiracija za uređenje doma
Nakon ljetnih mjeseci, svi se polako povlačimo u kuće, a sezona jeseni puna je inspiracije kojom svoj prostor možete pretvoriti u ugodno i toplo utočište.
Kruške, grožđe, šipak, orasi… U jesensko doba godine priroda je ta koja nudi cijelu paletu potencijalnih dekoracija. Gotovo da ne postoji prostorija u domu koju ne možete obojiti u jesensko ruho.
Kraljica bundeva
Bundevu s razlogom zovu kraljicom jesenskih plodova. Osim za jelo, ona može poslužiti kao izvor inspiracije za razne vrste dekoracija. Prije samog korištenja, bundevu dobro operite u toploj vodi sapunom, kako biste s nje skinuli bakterije i kako bi što duže trajala. Možete ju ostaviti u prirodnoj boji, a možete ju i obojiti.

Koristite boje na vodenoj bazi i pratite teksturu bundeve. Kako bi dobili punoću boje, obojite bundevu u nekoliko slojeva.
Bezvremensko suho cvijeće
Jesen se posebno voli sa suhim cvijećem. Tada vaši aranžmani mogu izgledati posebno lijepo i njima možete ukrasiti bilo koji dio doma. Zapravo je glavna prednost suhog cvijeća upravo ta što nije vezano uz određeno godišnje doba i uvijek vam može poslužiti kao kreativna dekoracija.
Kao bazu za aranžman od suhog cvijeća možete iskoristiti bundevu, a ispuniti ju možete, kao i ukrasiti, suhim ili svježim cvijećem. Iskoristite razne trave koje ste mogli i ubrati i sušiti preko ljeta. Npr. žito, smilje… što god vam se nađe pod rukom. Aranžmani od suhog cvijeća posebno su popularni u dekoriranju prostora baš zato što ne moraju biti vezani uz godišnje doba i dugo traju.


Jesensko bogatstvo blagovaonskog stola
Dekoraciju stola ljudi najčešće vežu uz blagdane pa blagovaonski stol tako prigodno zovemo i blagdanski stol. U jesen ga možemo oplemeniti jesenskim plodovima, jesenskim voćem, različitim cvijećem, bundevama koje su vrlo zanimljive i koje nam mogu dat razno razne ideje. Isto tako, cvjetni aranžmani ne moraju biti rezervirani samo za vaš ulazni prostor ili dnevni boravak. Uz mnoštvo dekoracija, boja i plodova, za vašim blagovaonskim stolom poželjet ćete podijeliti obrok sa svojim najbližima u raskošnom i toplom ozračju.
Kao osoba koja se dugi niz godina bavi dekoracijama, Željka Dušak preporuča da iskoristite cijelo bogatstvo boja koje vam pruža jesen. Ipak, ako nemate mnogo iskustva, pri uređenju stola budite jednostavni i nemojte pretjerati s više šarenih boja. Možete koristiti i samo jednu boju, koja će onda biti dominantna i lijepo zaokružiti cijelu priču.


Ako vam je pak draže šarenilo, kombinirajte što je više moguće prirodnih materijala i tako ne možete pogriješiti.
Izrada, popravak i obnova namještaja
Kako obnoviti stari namještaj? Bili smo na radionici poznatog britanskog umjetnika
Zaboravite kupnju novog! Obnova starog namještaja novi je viralni trend i svi ga rade

U svijetu u kojem se često okrećemo brzoj kupnji i zamjeni, sve je veća potreba za vraćanjem vrijednosti starim predmetima.
Upravo tu potrebu adresirala je trodnevna radionica preuređenja i obnove starog namještaja, na kojoj su sudionici naučili kako jednostavne, ali moćne tehnike mogu udahnuti novi život starim komadima – i to na održiv i estetski dojmljiv način.
Namještaj kao slikarsko platno! Kako restauracijom do statement piece komada

Kreativnost, znanje i obnova starog namještaja
Radionicu je organizirala Nikolina Krstanac, a otvorila ju je suradnjom s poznatim britanskim umjetnikom i majstorom dekorativnih tehnika – Jonathanom Marcom Mendesom. Njegova filozofija temelji se na održivosti, pripovijedanju kroz dizajn i stvaranju tekstura koje odišu poviješću.
„Krenuli smo s tehnikom verdigrisa i korozije metala, a nastavili s paint inlayima, dekupaž papirima velikih formata i slojevitim otkrivanjem boja ispod površine. Sve to kako bi komad dobio priču – izgledao staro, ali postojano, s karakterom i emocijom“, ističe Nikolina.
Polaznici su naučili ne samo osnove bojanja krednim bojama, već i napredne tehnike poput efekta mramora, poznate i kao adenski plaster. Ova tehnika omogućuje stvaranje različitih vrsta kamena prelijevanjem boja na staklu, drvu ili tkanini – površinama koje su donedavno bile nezamislive za takvu vrstu obrade.

Tehnike s potpisom – Fade Faded Grandeur
Mendes je predstavio i svoju autorsku tehniku Fade Faded Grandeur. Njom stvara efekt izblijedjele ljepote, kao da je vrijeme ostavilo trag na površini namještaja.
„Volim stvarati komade koji izgledaju kao da su oslikani prije stotinu, dvjesto godina. Ponekad ni ne čistim površinu – doslovno bojim preko paučine i samo krenem, jer stvaram teksturu i priču“, priznaje kroz osmijeh.
Njegov pristup je neposredan, eksperimentalan i potiče slobodu. Sve što vam treba za početak je osnovno čišćenje, kredna boja i malo mašte.


Više od estetike – čuvanje uspomena kroz obnovu
Osim tehničkih vještina, radionica je nosila i snažnu poruku: vrijednost održivosti, recikliranja i emotivne povezanosti s predmetima iz prošlosti. Obnova starog namještaja tako postaje čin očuvanja uspomena i identiteta.

„Ne moramo bacati komade iz 60-ih, 70-ih ili 80-ih. Uz malo boje i kreativnosti, mogu postati funkcionalni i vizualno dojmljivi elementi našeg doma – bolji i osobniji od novih“, zaključuje Nikolina.
Sudionici su uz znanja ponijeli i inspiraciju. Kako kombinirati obnovljene komade s modernim interijerima, uskladiti ih s bojama zidova ili pak stvoriti unikatne točke fokusa u prostoru.
Makeover namještaja – starom namještaju udahnite novi život
Radionica je još jednom pokazala da dom ne čine samo novi predmeti, već i priče koje odlučimo sačuvati – bojom, teksturom i ljubavlju prema stvarima s karakterom. A obnova starog namještaja pritom postaje više od hobija – postaje način izražavanja, očuvanja i stvaranja buduće baštine.
Projekti za djecu
Uskršnje aktivnosti s djecom: 3 kreativne ideje koje potiču igru i obiteljsku povezanost
U moru gotovih ukrasa i brzih rješenja, lako zaboravimo koliko su jednostavne stvari one koje pokreću našu kreativnost

Uskršnje aktivnosti s djecom ne moraju biti komplicirane ni skupe. Uskrsno vrijeme idealno je za usporavanje i zajedničko stvaranje s djecom. Uskrs ne počinje samo na dan kada stol zablista pisanicama, a dom zamiriše kolačima. On počinje puno prije — pripremama i iščekivanju te zajedničkom stvaranju. To je vrijeme u kojem djeca osjećaju ritam promjene i stvaraju uspomene I tradicije koje će ih pratiti cijeli život!
Kako uz igru i kreativnost potaknuti razvoj djece: Savjeti mag.praesc.educ Dore Drmić
Aktivnosti ne moraju biti zahtjevne niti skupe — često su najljepše upravo one koje nastaju iz onoga što već imamo kod kuće. Upravo te sitnice — kutije za jaja, drvene grančice ili stare salvete — mogu postati alati za povezivanje s djecom.
1. USKRŠNJE KOŠARICE

Potrebni materijal:
• kartonske kutije za jaja
• škare
• tempere
• kistovi
• ukrasi po želji (naljepnice, gumbi, trakice, perlice, vata, cvjetići…)
• ljepilo (tekuće ili vruće, uz nadzor)
• spajalica, klamerica ili probijač za papir
• trakica ili špaga za ručkicu
Postupak:
- Priprema baze:
Odrežite dio kutije za jaja tako da ostane samo “čašica” – dio u kojem sjedi jaje. Možete izrezati jednu, dvije ili četiri spojene čašice, ovisno koliko veliku košaricu želite. - Bojenje:
Obojite vanjski i unutarnji dio kutije prema željama. Pustite da se boja osuši. - Ukrašavanje:
Kad se boja osuši, dodajte ukrase: zalijepite naljepnice, perlice, zalijepite papirnate uši ako želite da košarica izgleda kao zeko, dodajte malo vate kao repić… - Dodavanje ručkice:
Napravite dvije rupice sa strane i kroz njih provucite trakicu, špagu ili savitljivu žicu. Učvrstite čvorovima ili klamericom. - Punjenje:
Košaricu možete napuniti umjetnom travom, vatom ili papirom izrezanim na trakice, a zatim dodati čokoladna jaja, pisanice ili male porukice.
Ove košarice su savršene za dječje ruke i unose toplinu u uskrsnu atmosferu – bilo kao dekoracija, mali poklončić ili dio uskrsne igre s traženjem jaja.
2. VUNENI ZEKO

Potrebni materijal:
• komad kartona
• olovka, škare
• vunica u boji (šarena, pastelna, bijela…)
• mali pompon (ili kuglica od vate) za njuškicu
• komadić filca ili papira za uši i nos
• ljepilo (tekuće ili vruće, uz nadzor)
Postupak:
- Priprema baze:
Na karton nacrtaj krug I izreži ga. U sredini napravi manji otvor – da dobiješ oblik prstena (kao veliki prsten ili mini vijenac). - Motanje vunice:
Oko kartonskog prstena motaj vunicu sve dok ne prekriješ cijelu površinu i dobiješ mekan, pun krug. Krajeve pričvrsti čvorom i lagano utisni da sve bude kompaktno. - Dodavanje lica:
Zalijepi mali pompon u sredinu – to je njuškica. Od filca ili papira izreži male uši i trokutić za nos pa ih zalijepi na odgovarajuća mjesta. - Dekoracija i igra:
Po želji dodaj oči, mašnicu ili trakicu za vješanje. Ovi zeko-prijatelji mogu biti ukras za granu, uskrsni poklon, broš ili dio igre „pronađi zečića“.
3. ZEKO KOJI PRIČA PRIČE

Potrebni materijal:
• drvene žlice
• flomaster (crni)
• papir u boji ili ukrasni papir
• škare i ljepilo
• trakica za mašnicu
• naljepnice, perlice ili drugi ukrasi po želji
Postupak:
- Crtanje lica: Na zaobljeni dio žlice nacrtajte zečje lice: oči, njuškicu u obliku srca, brkove… Sve se može uz crni flomaster.
- Izrada ušiju: Od ukrasnog papira izrežite dva uha po žlici. Zalijepite ih s unutarnje strane „glave“, tako da vire iznad.
- Dodavanje mašnice: Zavežite trakicu u mašnicu i zalijepite je ispod „lica“, oko drške. Mašnica daje zečici poseban šarm!
- Ukrašavanje: Dodajte naljepnice, šljokice ili perlice kao gumbiće ili ukrasni dodatak.

Djeca mogu koristiti žlice kao lutke i osmisliti malu predstavu o uskrsnim zečićima. Svaka žlica može biti poseban lik – različitih boja, osobnosti i imena. Djeca mogu razgovarati u ime zečića, oponašati glasove i smišljati dijaloge – razvijaju maštu i govor.
Zečići su se upravo probudili iz zimskog sna i sve im je novo – sunce, mirisi, proljetne livade. Opisujemo doživljaje proljeća iz perspektive zečića. Možemo uključiti pokrete, zvukove prirode i emocije.
Za sve one koji žele usporiti i stvarati s djecom, Poligon.kids donosi prijedloge za uskršnje aktivnosti s djecom!
autor teksta: Dora Drmić, vlasnica Poligon.kids-a