Uradi sam
Zimske nevolje s autom – korisni savjeti
Brave koje su se zamrznule čest su problem na vozilu kad se temperatura zraka spusti ispod ništice. Prave muke zimi zadat će i startanje motora, a da ne govorimo o situaciji kad vozilo ‘zapne’ u snijegu. Što tada učiniti?
Najbolje rješenje za odmrzavanje brave jest nabaviti sprej za odmrzavanje. Nekoliko pritisaka na poklopac spreja i za desetak sekundi vrata će biti otvorena. Dakako, sprej ne ostavljajte u automobilu već ga sa sobom nosite u kuću.
• Bravu možete odmrznuti i zagrijavanjem ključa upaljačem ili šibicama. Pritom budite oprezni. Ne pokušavajte na silu okretati ključ jer se u zagrijanom stanju brže i lakše slomi.
• Staro je pravilo: bolje spriječiti nego liječiti. Stoga je brave zimi najbolje podmazati sredstvom za podmazivanje u spreju. Bit će dovoljno ponoviti to dva do tri puta mjesečno. Ukoliko nemate sprej, dobro će poslužiti i motorno ulje. Nekoliko puta uronite ključ u ulje i okrenite u bravi.
Kad parkirate vozilo zimi pri niskim temperaturama, izbjegavajte zatezanje ručne kočnice, jer lako može doći do zamrzavanja užeta kočnice. Da biste zakočili vozilo, ubacite mjenjač u prvu brzinu. Ukoliko je vaše vozilo parkirano na nizbrdici ubacite u “rikverc”.
Podvozje se može zamrznuti, a to za posljedicu ima otežano pritiskivanje papučica kočnice i spojke. Najčešća je reakcija vozača snažno pritiskivanje papučica pri čemu može doći do pucanja dijela prenosnog mehanizma. Umjesto snažnog pritiska, više puta uzastopce lagano pritiskujte papučicu dok ne popusti. Ako ni to ne pomogne, otvorene i dostupne dijelove prenosnog mehanizma poprskajte sprejom WD-40, ili nekim sličnim antikorozivnim sprejom.
Snijeg je napadao i na vaše vozilo i morate ga izvući iz snježnog okova. Kako to učiniti?
• Najbolje je rješenje mala lopatica u vozilu kojom ćete razgrnuti snijeg neposredno ispod guma u smjeru vožnje.
• Ukoliko pri ruci nemate lopaticu, izvadite prostirke s poda automobila (mogu pomoći i stare krpe ili komad platnene vreće) i podvucite ih što dublje možete pod gume pogonskih kotača u smjeru vožnje.
• U krajnjoj nuždi pomoći mogu i suputnici ili slučajni prolaznici. Potrebno je jako gurnuti vozilo ili sjesti na auto iznad pogonskih kotača da bi se povećalo trenje između podloge i površine guma.
• Pokušajte lagano pokretati vozilo naprijed-natrag, uvijek po istom pravcu, dok se ne stvori trag dovoljno dugačak za nesmetan izlaz vozila.
• Ne zaboravite – snažno pritiskivanje papučice akceleratora samo će vam otežati situaciju, jer će se kotači blokirati. Ispravite zato prednje kotače i pokušajte se izvući laganim dodavanjem “gasa”.
Paljenje motora je u zimskim uvjetima otežano. Postupak startanja možemo olakšati ako prije uključivanja elektropokretača pritisnemo pedalu spojke. Na taj se način odvaja motor od mjenjačkog dijela, pa elektropokretač okreće samo motor. Time smo pomogli elektropokretaču da lakše i brže pokreće, ali i akumulatoru.
• Ako se motor teže pokreće zbog navlaženih provodnika struje, pošpricajte provodnike sprejom WD-40 i ponovite startanje.
• Posudba struje od nekog drugog vozila, često je, nažalost, jedino rješenje. Za taj su vam postupak potrebni kablovi i malo vještine i znanja: “davatelj” struje neka pokrene motor i neka ga drži na 2000 do 3000 okretaja u minuti. Zatim crveni kabel spojite na pol akumulatora (klemu) davatelja označen s plus (+). Drugi kraj toga kabla spojite na plus klemu akumulatora primatelja. Crni kabel zatim spojite na pol akumulatora davaoca (klemu) označen s minus (-), a drugi kraj spojite na masu na motoru primatelja. Pričekajte dvije do tri minute i tada pokrenite motor vašeg vozila. Nakon uspješnog paljenja prvo skinite hvataljku s mase, a zatim i ostale.
Iz knjige: Mali savjeti 2, Dea Olup
Pripremio: Milan Pajnić, dipl.ing
Uradi sam
Kako očistiti i održavati odvlaživač zraka? Pratite ove korake
Čist uređaj troši manje energije, što može rezultirati nižim računima za struju
Redovno održavanje osigurava da odvlaživač radi optimalno, što pomaže u održavanju željene razine vlažnosti u prostoru. Prljavi ili zagušeni filtri mogu smanjiti kvalitetu zraka, a održavanje čistog filtra pomaže u smanjenju prašine, alergena i mirisa u zraku.
Zašto biste trebali očistiti svoj odvlaživač zraka?
Održavanjem i redovitim čišćenjem odvlaživača zraka osiguravate njegovu dugotrajnost i učinkovitost, a time i poboljšavate kvalitetu života u vašem domu.
Zadatak vašeg odvlaživača zraka je uklanjanje vlage iz zraka. To postiže usisavanjem zraka i hlađenjem. Kada se zrak ohladi, nastaje voda koja se prikuplja u spremniku. Nakon toga se zrak zagrijava i ispušta natrag u prostoriju.
Možda koristite odvlaživač kako biste spriječili rast plijesni, ali ponekad plijesan može rasti unutar njega! To je zato što unutrašnjost odvlaživača može biti topla i vlažna, što je idealno za plijesan. Možete primijetiti crne mrlje ili sluz unutar uređaja – to je plijesan i buđ. Ako se ta prljavština ne očisti, odvlaživač može rasprostrijeti plijesan po vašoj sobi, a to ne želimo!
Lakše se diše uz ovih nekoliko savjeta za poboljšanje kvalitete zraka u vašem domu
Kako očistiti odvlaživač zraka
Redovitim čišćenjem i održavanjem osiguravate da vaš odvlaživač zraka funkcionira ispravno i učinkovito, čime poboljšavate kvalitetu zraka u vašem domu.
- Isključite uređaj: Prvo, isključite odvlaživač iz struje kako biste osigurali sigurnost tijekom čišćenja.
- Ispraznite spremnik: Izvadite i ispraznite spremnik za vodu. Operite ga toplom sapunicom kako biste uklonili prljavštinu i plijesan.
- Očistite filter:
- Ako je filter za višekratnu upotrebu: Uklonite ga i operite pod mlazom tople vode. Ostavite da se osuši prije ponovne upotrebe.
- Ako je filter za jednokratnu upotrebu: Zamijenite ga novim prema uputama proizvođača.
- Obrišite vanjske dijelove: Koristite vlažnu krpu kako biste obrisali vanjske dijelove odvlaživača. Pazite da ne ulijete vodu u elektroničke dijelove.
- Očistite unutrašnjost: Ako je potrebno, obrišite unutrašnjost odvlaživača krpom ili spužvom. Možete koristiti blago sredstvo za čišćenje ili otopinu octa i vode za uklanjanje plijesni i buđi.
- Sastavite sve dijelove: Nakon što su svi dijelovi suhi, vratite filter i spremnik natrag u uređaj.
Kako održavati odvlaživač zraka
Održavanje odvlaživača zraka ključno je za njegovu učinkovitost i dugovječnost. Evo nekoliko savjeta kako pravilno održavati odvlaživač zraka.
- Redovito čistite svoj uređaj, kako je opisano gore
- Redovito provjeravajte kablove i utičnice na znakove habanja ili oštećenja. Osigurajte da su kablovi suhi i da ne dodiruju vodu.
- Postavite odvlaživač na suho, ravno mjesto, dalje od zidova i namještaja, kako bi zrak mogao slobodno cirkulirati.
- Prije početka sezone korištenja, preporučuje se temeljito čišćenje i provjera svih dijelova uređaja. Ako ne namjeravate koristiti uređaj dulje vrijeme, ispraznite spremnik i pohranite ga na suhom mjestu.
- Ako primijetite probleme s performansama ili neugodne mirise, odmah provjerite uređaj ili ga pošaljite na servis.
Redovitim održavanjem, vaš odvlaživač zraka može dugo i učinkovito služiti vašim potrebama, poboljšavajući kvalitetu zraka u vašem domu.
Kada i kako očistiti klima uređaj? Pratite ove jednostavne korake
Uradi sam
Jednostavno i zabavno: Pretvorite stare staklenke u romantične svijećnjake
Donosimo vam jednostavan vodič kako pretvoriti obične staklenke za džem u prekrasne svijećnjake
Ponovno korištenje i upcycling običnih posuda koje biste inače bacili sjajan je način, ne samo da pomognete očuvanju okoliša, već i da stvorite jedinstveni dekor.
Staklene posude, poput staklenki za džem, posebno su korisne jer se mogu koristiti za skladištenje, ali i dekorativne svrhe koje uljepšavaju vaš dom. To uključuje korištenje slatkih staklenki za džem i dodatnih materijala za izradu jednostavnih DIY svijećnjaka koji nadopunjuju razne estetske stilove, od rustikalnog dekoriranja do “cottagecore” prostora.
Izrada svijećnjaka od staklenki za džem
Da biste napravili slatke svijećnjake od običnih staklenki za džem, temeljito očistite posude i uklonite sve naljepnice sapunom i vodom. Zadržite originalne poklopce, jer su odlični za skladištenje između korištenja, posebno za vanjske svijeće kako bi se spriječilo ulazak insekata i otpada u vaš novi svijećnjak.
Napravite sami unikatnu lampu od terakota tegle
Postavite svijeću ili lučicu unutar staklenke. Ako koristite lučice, jednostavno ih stavite na dno staklenke i uživajte u atmosferi.
Dekorirajte svijećnjake prema vlastitom stilu
Postoji mnogo načina kako prilagoditi svoje staklenke prema vlastitim potrebama i dekoru. Možete stvoriti jednostavne svijećnjake bez dodatnih ukrasa, kao što je opisano iznad, ili dodati druge elemente poput omotanog konopca od jute, vrpce ili burlap tkanine oko dna ili vrha staklenke za rustikalan izgled. Također možete koristiti vanjsku stranu stakla kao površinu za dekupažiranje lišća, suhog cvijeća, lijepog pakirnog papira ili vintage uspomena na strane staklenke.
Ako želite stvoriti tematski dekor, možete koristiti različite boje ili ukrase ovisno o godišnjem dobu ili prigodi.
Za prepoznatljiv izgled u seoskom stilu, koristite krednu boju na unutarnjoj strani staklenke u bijeloj ili svijetloj boji koja će sjajiti na svjetlu. Također možete stvoriti vintage efekt stakla od žive koristeći srebrnu sprej boju koja će dodati i više svjetla.
Postavite svijećnjake na stolove, prozore ili bilo gdje gdje želite stvoriti ugodnu atmosferu.
Još jedna romantična ideja za vrtne proslave – objesite staklenke na drveće pomoću konopca od jute i prisjetite se krijesnica koje su donedavno osvjetljavale naša dvorišta.
You must be logged in to post a comment Login