Povežimo se

Uradi sam

Ukrasi za bor od glinamola – veselje za najmlađe!

Ukrase za bor možete raditi od gline, ali u svojim domovima puno ćete ih lakše napraviti od glinamola. U izradi ovih ukrasa mogu sudjelovati i najmlađi, a kako napraviti ukrase za bor od glinamola otkrila nam je keramičarka Anamarija Rede.

Od glinamola ne možete raditi uporabne predmete za hranu i piće, ali zato možete predivne ukrase za bor. Izrada ukrasa za bor od glinamola brza je i jednostavna, a vaša djeca će zasigurno uživati u oblikovanju svojih najdražih ukrasa koje će kad budu gotovi stavljati na bor.

ukrasi-za-bor-od-glinamola-Anamarija-Rede-dom-na-kvadrat.j

Jednostavnost izrade

Izrada božićnih ukrasa od glinamola, puno je jednostavnija od izrade ukrasa od gline koju treba peći nekoliko puta i to u pećima koje dosežu visoke temperature.

„Kako bi glina postala keramika treba između ostalog proći proces koji zahtjeva paljenje u pećima na 1000 i više stupnjeva, a glinamol je nešto što možemo zapeći samo malo u pećnici i svejedno dobiti prekrasne ukrase“, kaže nam keramičarka Anamarija Rede iz Zaprešića.

Anamarija-Rede-kreamicarka-dom-na-kvadrat
Anamarija Rede, keramičarka

Ukrasi za bor od glinamola ne smiju biti preteški

Prvi korak je izvaljati glinamol. Anamarija je za to koristila drvenu podlogu, a kaže kako će u kućnoj radinosti kao podloga dobro poslužiti i papir za pečenje. „Da bi naš komad glinamola, bio jednak na svim dijelovima, dobro će nam poslužiti graničnici. Nešto što će onemogućiti valjku da neke dijelove rastanji više nego što je potrebno“, kaže nam keramičarka Anamarija i dodaje da kao graničnici mogu poslužiti i obične olovke.

Glinamol trebate razvaljati na pola centimetra debljine. To će biti dovoljno debelo za utiskivanje reljfa i dovoljno tanko da ukrasi ne budu preteški za bor. 

Utiskivanje reljefa najzabavniji je dio za klince i klinceze

pribor-za-izradu-ukrasa-za-bor-dom-na-kvadrat

Nakon što smo izvaljali glinamol na željenu debljinu uzmemo ono što nam je pri ruci. To mogu biti tabletići, razno razne čipke ili tkanine. Mi ćemo za neke ukrase koristiti čipku. Poslužit će i mrežica od raznih pakiranja. Isto tako odlične tragove, mogu ostaviti kotačići autića, tako da vaši mališani mogu provozati svoje omiljene autiće po glinamolu. Ako postoje neke šljokice koje djevojčice vole, također ih možemo staviti. I znači sve tkanine i materijale koje smo stavili, ponovno uvaljamo u glinamol“, objašnjava Anamarija.

utiskivanje-reljefa-na-glinamol-dom-na-kvadrat-ana-marija-rede

Za oblike će poslužiti kalupi za kolače

Zatim treba odabrati oblike ukrasa. Na boru će sigurno lijepo izgledati zvjezdice, kuglice, srca, anđeli, snježne pahuljice. A ukrase možete i personalizirati sa slovima iz juhe pa tako možete napisati imena ili što god želite poručiti na ukrasima.

„Ukrase možemo ukrasiti i različitim priručnim alatima koje ćemo pronaći kod kuće. Pa tako sa štapićima možemo napraviti točkice, ispisati riječi, iscrtati linije. Granica je samo vaša mašta i mašta vaših mališana“, kaže nam Anamarija koja svoj posao radi s ogromnim veseljem i ljubavi.

Rubove ukrasa treba još zagladiti vlažnom spužvicom i potom slamkicom napraviti rupice za vezice.  „Rupe nemojte bušiti preblizu rubu kako ne bi glinamol pukao“, savjetuje keramičarka.

ukrasi-za-bor-od-glinamola-dom-na-kvadrat

I ukrasi su spremni za pečenje. A Ispeći ih treba u pećnici prema uputama na glinamolu.

Tajna oslikavanja reljefa

„Nakon toga slobodno ih oslikajte, bilo akrilnim bojama, lakovima za nokte, različitim sprejevima, znači što god imate pri ruci poslužit će da vašim ukrasima da taj završni ‘touch’ koji vam se sviđa“, objašnjava Anamarija.

Za isticanje reljefa na pečenim ukrasima, najbolje će poslužiti boja topiva u vodi koju treba razrjediti s malo više vode te jedna mokra spužvica. Razvodnjenom bojom lagano prođite preko ukrasa i ona će ući u reljef. Površinu obrišite vlažnom spužvicom, kako bi upravo utori koji ste napravili bili istaknuti.

oslikavanje-reljefa-anamarija-rede-dom-na-kvadrat

Izrada ukrasa od glinamola, brza je i jednostavna, a radost koju će vam donositi kad ih iz godine u godinu budete stavljali na vaša božićna drvca, podsjećat će vas na veselje s kojim ste ih izrađivali s vašom obitelji.

Ovi ukrasi mogu biti i predivan božićni poklon!

ukrasi-za-bor-Lucija-dom-na-kvadrat
Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

10 korisnih savjeta za lakše održavanje vrta

Koristeći pomagala poput mreža za zaštitu biljaka ili ovratnika za kontrolu invazivnih korijena, možete bolje zaštititi svoje biljke od štetnika i bolesti, čime osiguravate njihov zdrav rast i razvoj

Korištenje određenih alata i predmeta tijekom vrtlarenja donosi mnoge prednosti koje mogu olakšati rad i poboljšati rezultate u vašem vrtu. Uz malu pomoć, vaša produktivnost u vrtu može se znatno povećati. To vam omogućuje da posadite više biljaka, bolje se brinete o njima i ostvarite bogatiji urod.

1. Lopata

Ako se suočavate s blatnim tlom, malo spreja za podmazivanje na vašoj lopati ili vrtnoj štihači učinit će da se ljepljive stvari jednostavno skliznu. Koristite mazivo koje sadrži silikon ili teflon i povremeno ponovno premažite lopatu.

2. Zaštitite lukovice od štetočina

Spriječite gladne životinje da grickaju vaše svježe zasađene cvjetne lukovice postavljanjem mreže za perad preko gredice. Mrežu možete ukloniti u rano proljeće ili pustiti biljke da rastu kroz rupe i ostaviti je tijekom cijele vegetacijske sezone.

3. Ograničite rast invazivnih biljka

Ugurajte neku vrstu “ovratnika” u tlo (ili ga zabijte maljem) kako biste okružili biljku i njezin invazivni korijenski sustav. Ako je tlo zbijeno, prvo ga izrežite oko biljke štihačom. Napomena: Ova tehnika neće zadržati biljke koje se šire iznad zemlje poput jagoda i metvice.

4. DIY prijenosna polica za presađivanje

Izrežite komad šperploče otprilike prema obliku stražnjeg dijela vaše tačke i pričvrstite nekoliko drvenih klinova duž stranica kako bi spriječili klizanje dok vozite. Sada ćete imati i zemlju i površinu za presađivanje pri ruci kad odvezete tačku u vrt.

5. Portfolio za biljke

Spremite oznake i štapiće biljaka u jeftini foto album. Možete dodati detalj kada i gdje su biljke kupljene, posebna njega ili čak lokacija biljaka na skici vašeg dvorišta.

6. Sustav za zalijevanje kapanjem

Napravite sustav za zalijevanje kapanjem koristeći stare plastične boce. Napravite male rupice u poklopcu boce, napunite bocu vodom i zakopajte je u blizini biljaka s poklopcem prema dolje.

7. Transporter za biljke u posudama

Prostori između prečki na ljestvama odlična su mjesta za transport osjetljivih biljaka. Više nema neurednih prolijevanja tijekom skretanja!

8. Kompostni okvir od drvenih letvica

Napravite jednostavan okvir za kompost od drvenih letvica. Okvir će držati kompost na mjestu i omogućiti vam da ga lako okrećete kako bi se brže razgrađivao.

Sedam iznenađujućih stvari za koje niste znali da se mogu kompostirati

9. Oznake za biljke od kamenčića

Pronađite ravne kamenčiće i oslikajte ih imenom biljke koju označavaju. Ove oznake su dugotrajne i dodaju rustikalni šarm vašem vrtu.

10. Organizator za alat od paleta

Stare drvene palete mogu se pretvoriti u praktične organizatore za alat. Jednostavno pričvrstite paletu na zid u šupi ili garaži i koristite otvore za pohranu vrtnog alata.

Nastavite čitati

Uradi sam

Kako pravilno postaviti stol za formalne i neformalne prilike

Savladajte umjetnost osnovnog, neformalnog i formalnog postavljanja stola uz ove smjernice

Dok postoje određeni protokoli za osnovno, ležerno i formalno postavljanje stola, postoji i fleksibilnost koja vam omogućava da se kreativno izrazite koristeći predmete koje već posjedujete i prilagodite ih jelima koja ćete servirati. Evo nekoliko smjernica i ideja kako postići estetski ugodno i funkcionalno postavljanje stola za različite prilike.

Opće smjernice za postavljanje stola

Općenito, pribor za jelo treba biti raspoređen prema redoslijedu korištenja, uvijek od vanjskog prema unutarnjem dijelu. Pazite da rasporedite predmete pažljivo kako biste održali jednaku udaljenost između njih te vodite računa da sva mjesta za stolom budu u istom ravnini (na primjer, čaše za piće na svakom mjestu trebale bi biti poravnate).

Osnovno postavljanje stola

Osnovno postavljanje stola je ono što ćete vjerojatno koristiti za večere s obitelji tijekom tjedna i vrlo neformalne susrete. Pribor za jelo, posuđe i tekstili ( salveta, podmetač ili stolnjak) rasporedite po sljedećem rasporedu:

  • Postavite tanjur za večeru u sredinu podmetača, ako ga koristite.
  • Salveta ide lijevo od tanjura, a vilica se postavlja na salvetu.
  • Nož i žlica idu desno od tanjura, s oštricom noža okrenutom prema tanjuru, a žlica (ako je koristite) desno od noža.
  • Čaša za vodu ili piće ide u gornji desni dio postavljanja, iznad tanjura, između njega i noža.

Postavljanje stola za neformalne prilike

Rođendanske zabave, ručkovi i neformalne večere sve su prilike za ovo pojednostavljeno, ali ipak posebno, postavljanje stola za večeru.

Počnite s osnovnim elementima postavljanja stola, navedenim iznad, a zatim dodajte sljedeće:

  • Pribor za jelo:Vilica za salatu, žlica za juhu
  • Posuđe: Čaša za vino, zdjela za juhu, tanjur za salatu
  • Stolnjak (opcionalno)

Kako postaviti stol za neformalne prilike

Svi elementi osnovnog postavljanja stola već su na mjestu, potrebno je samo nekoliko dodataka kako biste ga prilagodili neformalnoj prilici.

  • Postavite vilicu za salatu lijevo od vilice za večeru.
  • Postavite žlicu za juhu desno od žlice za večeru.
  • Čaša za vino ide iznad čaše za vodu i desno.
  • Zdjela za juhu stavlja se na tanjur za salatu, a zatim se ta složena struktura postavlja na tanjur za večeru.

Postavljanje stola za formalne prilike

Kada priređujete večeru kod kuće i planirate poslužiti više od tri slijeda, potrebno je postaviti formalni stol. Ovu vrstu postavljanja možete susresti i u restoranima gdje se poslužuje više slijedova.

Počnite s elementima neformalnog postavljanja stola, navedenima gore, a zatim dodajte sljedeće:

  • Pribor za jelo: Žlica za desert, vilica za desert, nož za maslac, vilica za ribu (opcionalno), nož za ribu (opcionalno), vilica za ostrige (opcionalno)
  • Posuđe: Tanjur za kruh, osnovni tanjur
  • Čaše: Čaša za sherry (opcionalno), čaša za šampanjac (opcionalno)
  • Posude za sol i papar, dekoracije

Kako postaviti stol za formalne prilike

Iako može izgledati zastrašujuće započeti od nule (jer formalno postavljanje stola uključuje mnogo elemenata), imajte na umu da se svaki raspored gradi na prethodnom što može pojednostaviti proces.

Tanjur za kruh i nož

  • S postavljenim neformalnim stolom, počnite graditi formalni stol postavljanjem osnovnog tanjura ispod tanjura za večeru, tanjura za salatu i zdjele za juhu.
  • Tanjur za kruh ide iznad vilica.
  • Nož za kruh postavlja se dijagonalno na tanjur za kruh s drškom desno, a oštricom prema dolje.

Dodatni pribor za jelo

  • Kada je riječ o opcionalnom priboru za jelo poput vilice za ribu, noža za ribu i vilice za ostrige, imajte na umu da se ovi predmeti koriste samo ako su dio planiranog obroka. Ako jesu, slijedite ove upute:
  • Postavite vilicu za ribu lijevo od vilice za večeru.
  • Postavite nož za ribu između žlice za juhu i noža za glavno jelo.
  • Dovršite postavljanje pribora za jelo s vilicom za ostrige na krajnjoj desnoj strani, odmah pokraj žlice za juhu.

Dodatne čaše

  • Ako poslužujete sherry ili šampanjac, ove dvije čaše treba postaviti na prethodno određeno područje za piće u gornjem desnom dijelu postavljanja.
  • Postavite čašu za šampanjac ispod čaše za vodu i lijevo od čaše za vino.
  • Postavite čašu za sherry iznad čaše za vino i desno od čaše za vodu.

Predmeti za desert

  • U restoranima se ovi pribori obično donose neposredno prije nego što se posluži desert, tako da obično nisu već na stolu kada sjednete.
  • Postavite žlicu za desert vodoravno iznad tanjura s drškom usmjerenom desno.
  • Ako koristite vilicu za desert, postavite je paralelno, iznad žlice, s drškom usmjerenom lijevo.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice