Povežimo se

Uradi sam

Originalna ideja za božićni poklon

Unikatni dnevnici, rokovnici i kuharice mogu biti idealan božićni poklon. Kako biti originalan, unijeti u te poklone malo svoje osobnosti i sami ih napraviti, pokazala nam je Maja Mahovlić.

Idealan božićni poklon ne moramo nužno kupiti. Možemo ga napraviti i sami. Sve što vam treba je mašta i malo dobre volje. Ove godine okušajte se u izradi ručno rađenih dnevnika.

jounk-journal-maja-mahovlic-dom-na-kvadrat
jounk-journal-maja-mahovlic-dom-na-kvadrat-2
jounk-journal-maja-mahovlic-dom-na-kvadrat-3

Junk journal kao idealan božićni poklon

jounk-journals-maja-mahovlic-dom-na-kvadrat

Uspomene često pohranjujemo u foto albumima, dnevnicima, spomenarima. A kad ih spojimo u jedno i dodamo dašak nekih davnih i zaboravljenih vremena, dobijemo mala umjetnička djela.

Ideja ručno rađenih, craft dnevnika izvorno je nastala u SAD-u. Kod nas ih iz hobija izrađuje zagrepčanka Maja Mahovlić.  Do sad ih je napravila više od stotinjak.

„Ovo što radim se zove junk journals. Doslovan prijevod bi bio, dnevnici rađeni od smeća. Zapravo se misli na različite ostatke papira, omotnica.S vremenom je naravno ideja u rukama craftera prerasla u jedan hobi i sami dnevnici su dobili na svojoj estetici, odnosno postali su ljepši, šareniji, dobivali su različite teme“, kazala nam je Maja koja se ovim hobijem bavi od lockdown-a. Inače radi kao trenerica javnog nastupa, a u junk journals se zaljubila na prvi pogled. Njihova izrada, kaže, jako ju opušta.

craft-dnevnici-mja-mahovlic-dom-na-kvadrat

Izrada craft dnevnika

Iako su u pitanju raznolike knjige čija izrada traži dosta vremena, Maja je s nama podijelila jednu od brojnih tehnika kojima se služi u oslikavanju korica.

„Ovo je jedan hobi koji uzima dosta vremena i truda, ali netko tko je početnik može napraviti jednostavnu varijantu toga. Prijedlog je možda početi na običnoj bilježnici“, objašnjava nam Maja.

Za izradu craft dnevnika potrebno je minimalno tjedan dana, puno mašte te razni materijali i predmeti koje imate kod kuće i ne znate što s njima.

Romantične korice s 3D efektom

Prvi korak je izrada korica. A na isti se način mogu oslikati i korice knjiga.

izrada-craft-dnevnika-maja-mahovlic-dom-na-kvadrat

„Za ukrašavanje ove bilježnice, ja sam uzela jedan komad papira koji sam prije toga malo pobojala kavom, ali možete na internetu uzeti neku zgodnu sliku ili ovakav isječak. Ja sam uzela neko staro pismo. Prepolovit ću za početak ovaj papir i prerezati ga na dva dijela. I zalijepit ću ga na korice bilježnice. Ne mora biti sve precizno, ravno. Zapravo lijepa stvar kod ovog hobija je što ništa ne mora biti perfektno, da bi na kraju ispalo lijepo i kreativno“, govori nam Maja.

Zatim je potrebno odrezati komad obične spužvice i njome na rubove korica, tapkanjem, nanijeti crnu temperu. „Stvar sa spužvicom je da dobivamo ovako rubove koji su nejednaki i točkasti, a postižemo i starinski izgled korica“, objašnjava Maja.

tapkanje-boje-spužvicom-maja-mahovlic-dom-na-kvadrat

Sljedeći korak je razdvojiti slojeve salvete, i onaj posljednji bijeli dio natrgati na dijelove. Pomalo ih zgužvati te ljepilom za decoupage zalijepiti na rubove korica.

„Salvetu zapravo stavljamo da dobijemo jedan  3D efekt. Dakle da korice nisu samo pobojane, nego da imaju i malo teksture“, ističe Maja.

Salvete i rubove korica potrebno je zatim pobojati vodenim bojicama. Maja je odabrala dvije nijanse plave. Malo crne stavila je na kraju uz vanjski rub i ostavila da se dobro osuši prije stavljanja zlatne tempere koja će pojačati 3D efekt.

„Uzimam običan suhi kist , razmazujem boju kojom prelazim preko rubova salveta“, pokazuje nam Maja.

jounk-journal-maja-mahovlci-dom-na-kvadrat

Romantični izgled korica pojačat će starinski pečat.

Sve još treba pošpricati i prozirnim mat sprejom koji će spriječiti prenošenje boje na prste prilikom upotrebe dnevnika kojeg po želji još treba ukrasiti i iznutra.  Stavite li u njega fotografije i uspomene s vama dragom osobom bit to idealan božićni poklon.

craft-dnevnik-bozicni-poklon-dom-na-kvadrat
Oglas
Kliknite kako biste komentirali

You must be logged in to post a comment Login

Ostavi komentar

Uradi sam

Jednostavna pravila za održavanje perilice i sušilice rublja

Ako želite da vam dugo služe, potrebno je na neke stvari obratiti pažnju

Uz nekoliko jednostavnih strategija možete produljiti život kućanskim aparatima, ali i utjecati na uštedu i to dugoročno. Evo što biste trebali raditi kako biste sačuvali perilicu i sušilicu rublja.

Redovno čišćenje

Ovo je važan kora, a čistiti ih možete mokrom krpom izvana i iznutra kako biste uklonili sve prljavštine i prašinu. Očistite gumu oko vrata i pretince u koje se stavlja deterdžent i omekšivač nakon svakog korištenja.

Provjerite žice

Kako biste spriječili curenje ili oštećenja nastala vodom, važno je provjeriti sve spojeve i žice ako postoje bilo kakve pukotine ili mjesta gdje bi voda mogla curiti, potrebno ih je popraviti.

Vrijeme je za generalku! Profesionalna čistačica otkriva pet trikova za lakše čišćenje

Provjerite nagib

Za što bolje rezultate pranje, pazite da aparati stoje na ravnim površinama kako biste spriječili bilo kakve vibracije ili pomake mašine dok radi. Tako ćete se zaštiti od buke ali ćete i zaštiti perilicu od mogućih udaraca i oštećenja.

Provjeravajte filtere

Filteri imaju važnu ulogu jer zaustavljaju svu prljavštinu i ostale čestice i tako sprječavaju začepljenje. Ako želite da vaši aparati dobro rade, redovito provjeravajte filtere i očistite ih ako je potrebno.

Provjerite ventilaciju sušilice za rublje

Ako je ima, često se na tom mjestu nakuplja prljavština koja može prekinuti dotok zraka što može dovesti do zapaljenja. Redovito provjeravajte i čistite, a bilo bi dobro da jednom godišnje stručnjak pregleda vašu sušilicu te je očisti.

Možete i sami! Evo kako jednostavno popraviti velike i male rupe u zidu

Pregledajte bubanj u perilici

Ako se redovno ne čisti, na njemu će se nakupiti ostaci praška, omekšivača i plijesni što će uzrokovati neugodan miris odjeće.

Ako vam se na pogled čini da je bubanj prljav, koristite poseban sredstava za čišćenje ili kombinirajte vrelu vodu i ocat. Sve dobro očistite čistom krpom kako biste spriječili razvoj neugodnih mirisa.

Rade li svi gumbi?

Kontrolna ploča na perilicama i sušilicama služi kako bismo mogli odabrati program koji želimo koristiti, ali i njih je ponekad potrebno pregledati i provjeriti rade li i jesu li oštećeni. Ako naiđete na problem, pozovite stručnjaka kako bi ga popravio.

Reagirajte na čudne zvukove

Neobični zvuci ili vibracije koji se javljaju dok perilica radi mogu ukazivati na probleme i treba ih odmah popraviti.

Sami možete zaključiti odakle buka dolazi, ako perilica lupa kada pere možda ste stavili premalo rublja, ako čujete škripanje, možda je otišao remen. Ispravite sve probleme na vrijeme kako biste dugo mogli koristite svoje aparate.

Nastavite čitati

Uradi sam

Pet prirodnih pripravaka koji će ukloniti neugodne mirise u prostoru

Neugodnih mirisa iz prostora se lako riješiti!


Čist dom pun svježine nije samo stvar navike već i higijene, posebno ako ste osjetljivi na mirise. Ako u domu primjećujete neugodne mirise, možete ih se riješiti tako da potrebne stvari i površine dobro operete. Ako zrak samo treba osvježiti, onda to možete učiniti prirodnim pripravcima.

Ocat

Ako održavate kućanstvo prirodnim sredstvima onda je uvijek pametno imati ocat pri ruci. Samo mala količina može neutralizirati miris dima, kuhanja i vlage. Možete samo šalicu octa staviti u kut prostorije ili ga ostaviti da se kuha sat vremena kako biste se učinkovito riješili neugodnih mirisa.

Esencijalna ulja

Najlakše je napraviti osvježivač za dom od esencijalnih ulja. Potrebno je samo odabrati jedno po vašem ukusu i par kapi pomiješati sa vodom i staviti u posudu s raspršivačem.

Ako želite osvježiti kuhinju, potrebni su drugi sastojci: 19 kapi ulja limunske trave, 10 kapi ulja peperminta i par kapi ulja bosiljka. Ova su ulja sposobna primiti se za molekule hrane dok im istovremenu daju novi miris.

Muči vas plijesan u kupaonici? Evo jednostavnih načina kako je se riješiti

Limun

On će neutralizirati svaki miris koji ostaje iza jela, potrebno je samo zamrznuti i naribati koricu limuna te je staviti u koš za smeće. Kuća će mirisati ako par kriški limuna kuhate u vodi ili ih pečete u pećnici.

Lavanda

S njom ne možete pogriješiti, a osim što će vas riješiti neugodnih mirisa iz kuće, sigurno će vas i umiriti. Suhu lavandu stavite u vrećice i postavite u prostorije koje želite.

Obnova bez majstora: Obojite drvene podne obloge na terasi i balkonu

Votka

Votka je svemoguća! Dovoljno je njome prebrisati površine da biste ih dezinficirali i neutralizirali mirise. Možete ju pošpricati po odjeći ili zavjesama ako je potrebno.

Nastavite čitati

Pratite nas na drušvenim mrežama

Izbor urednice